SoftwareProfesjonalne fonty gratis

    Profesjonalne fonty gratis

    W sieci można znaleźć profesjonalnie zaprojektowane kroje pisma, które można wykorzystać za darmo w zastosowaniach domowych i komercyjnych. Ściągniesz je m.in. z serwisu Google Fonts, który oferuje ponad 300 atrakcyjnych czcionek z polskimi znakami.

    Profesjonalne fonty gratis

    Krój pisma jest podstawą udanego projektu graficznego. Dotyczy to materiałów do drukowania, np. ulotek czy plakatów, jak również przeznaczonych do pokazywania w formie elektronicznej, np. prezentacji, filmów czy memów publikowanych na Facebooku.

    Fonty Windows i MS Office

    Niestety większość osób nie ma dostępu do dobrej jakości fontów. Wraz z systemem Windows otrzymujesz zaledwie kilka krojów pisma (m.in. Arial, Times New Roman, Verdana, Calibri, Cambria, Comic Sans), które są zoptymalizowane przede wszystkim z myślą o wyświetlaniu tekstu na ekranie. Część z nich jest zwyczajnie nieatrakcyjna (Times), inne są krytykowana za rujnowanie estetyki w skali globalnej (Comic Sans). Reszta, choć dobrej jakości, ze względu na rozpowszechnienie opatrzyła się miliardom ludzi do granic możliwości. W nieco lepszej sytuacji są użytkownicy pakietu Microsoft Office, który dodaje do systemu blisko 100 krojów pisma http://pcformat.pl/u/2310. Są wśród nich solidne rodziny fontów, których można użyć zarówno w prezentacji elektronicznej, jak i podczas projektowania materiałów drukowanych. Jednak ze względu na cenę pakiet MS Office jest używany przede wszystkim w firmach. Użytkownicy domowi, którzy bazują na bezpłatnym oprogramowaniu w rodzaju LibreOffice, muszą zdobyć czcionki z innych źródeł.

    Na wolnej licencji

    Kupowanie licencji komercyjnych nie opłaca się, bo rodzina fontów z profesjonalnego sklepu http://pcformat.pl/u/2311 kosztuje kilkaset złotych. Użytkownicy domowi muszą poszerzać zestaw dostępnych czcionek, korzystając z darmowych zasobów. Na szczęście liczba i jakość bezpłatnych fontów bardzo poprawiły się w ostatnich latach. Jest to zasługa rozwoju systemów i aplikacji open source sponsorowanych przez korporacje takie jak Google czy np. twórców Ubuntu, którzy projektują i udostępniają czcionki w ramach wolnej licencji SIL Open Font License. Pozwala ona korzystać z fontów we wszelkich zastosowaniach, także komercyjnych, oraz modyfikować je we własnym zakresie. Przykładami czcionek, które powstały w taki sposób, są rodziny Roboto i Noto opracowane na potrzeby aplikacji mobilnych dla systemu Android czy Ubuntu Font Family używana w Linuksie.

    Kolejnym źródłem są kroje udostępnione za darmo przez zawodowych designerów w celach promocyjnych. Spośród takich czcionek można wymienić np. PT Sans/Serif czy popularny polski font Lato. Za darmo można korzystać także z wielu tradycyjnych krojów pisma opracowanych jeszcze w czasach tradycyjnego druku. Przykładem jest polska Antykwa Półtawskiego przeniesiona do postaci cyfrowej na podstawie zeskanowanych wydruków tekstu złożonego za pomocą czcionek żelaznych. Tę czcionkę i inne kroje do zastosowań drukowanych w języku polskim znajdziesz na stronie bezpłatnego programu do składu tekstu Scribus.

    Google Fonts

    W przypadku międzynarodowych krojów pisma najlepszym źródłem są renomowane serwisy z darmowymi fontami. Polecamy w szczególności Google Fonts, który jest otwartym i darmowym serwerem czcionek. Każdą z czcionek można pobrać na dysk i zainstalować w systemie operacyjnym – dzięki temu będą dostępne dla każdej aplikacji Windows, która ma funkcję formatowania tekstu. Wybierając fonty, należy zwrócić uwagę, czy zawierają zestaw polskich znaków diakrytycznych (kodowanie Latin Extended lub Central European). Nie wszystkie fonty mają to rozszerzenie, ale w serwisie Google Fonts jest z czego wybierać, bo liczba czcionek z polskimi znakami przekracza 300. W sieci jest wiele innych serwisów z darmowymi czcionkami.

    Obsługa w systemie

    Wszystkie czcionki są obecnie udostępniane w formacie OpenType obsługiwanym przez Windows oraz inne nowoczesne systemy operacyjne. Od używanego dawniej TrueType czy Type 1 różnią się rozszerzoną paletą znaków, które można umieścić w pliku. Dzięki temu pojedyncza czcionka może mieć znaki dla dziesiątek języków, a także dodatkowe elementy, np. kapitaliki, glify, symbole czy elementy formuł matematycznych. Aby z nich korzystać, niezbędne jest opanowanie narzędzia Tablica znaków.

    Pobieranie czcionek z Google Fonts

    Choć Google Fonts powstało przede wszystkim jako serwer czcionek dla projektów online, każdy dostępny w nim krój można pobrać na dysk i zainstalować w systemie operacyjnym. Dzięki temu wszystkie fonty można wykorzystać we własnych projektach takich jak prezentacje w PowerPoincie czy dokumenty w Wordzie.

    Krok 1

    Fonty można wyszukiwać na wiele różnych sposobów. Jeśli znasz nazwę rodziny fontów (np. Noto), możesz skorzystać z wyszukiwarki. Jeśli nie, użyj panelu Filters. Z listy Script wybierz Latin Extended, aby ograniczyć wybór do polskich czcionek. Następnie na liście All categories zaznacz odmiany pisma, które cię interesują, np. Sans Serif, czyli bezszeryfowe.

    Krok 2

    Poniżej znajdują się zmienne, które pozwalają zawęzić listę czcionek na podstawie charakterystyki znaków. Suwak Thickness pozwala określić grubość linii, następny Slant stopień pochylenia. Za dobór szerokości znaków odpowiada Width. Gdy znajdziesz krój, który odpowiada twoim potrzebom, będziesz mógł przetestować go na własnej frazie, wpisując ją w polu Preview Text.

    Obraz

    Krok 3

    Podgląd fontu można przewinąć w dół, aby sprawdzić wszystkie odmiany danego kroku. Jeśli klikniesz zakładkę Paragraph, będziesz mógł zobaczyć, jak tekst układa się w akapicie. Zakładka Poster zawiera podgląd czcionki w formie tytułowej, zaś zakładka Word pozwala przyjrzeć się indywidualnym znakom.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wybranej czcionce, kliknij ikonę Pop out, aby przejść do strony z opisem kroju pisma. W wyskakującym okienku pojawi się pełny zestaw znaków, który zawiera czcionka. Sugestie odnośnie wykorzystania fontu są w zakładce Pairings. Dowiesz się, w jakich zestawieniach z innymi fontami jest używana wybrana czcionka.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    W celu pobrania czcionki na dysk wróć do głównego okna i kliknij ikonę Quick-use. W panelu zobaczysz podgląd dostępnych wersji fontu (wiele osób może to śmiało zignorować, gdyż ma to znaczenie tylko przy osadzaniu czcionek na WWW), a następnie zaznacz pole wyboru Latin Extended, aby pobrać plik w wersji z polskimi znakami diakrytycznymi.

    Obraz

    Krok 6

    Teraz kliknij kolejno przycisk Add Open Sans to your collection i strzałkę w celu wyświetlenia linku. W okienku: Download fonts kliknij odnośnik zip file. Pobrane archiwum wypakuj do dowolnego katalogu. Aby zainstalować pobrany krój pisma, zaznacz wszystkie pliki i kliknij je prawym klawiszem myszy, następnie z menu kontekstowego wybierz Zainstaluj.

    Obraz
    Obraz

    Obsługa fontów w Windows

    System Windows ma narzędzia służące do zarządzania fontami. Pozwalają one na przeglądanie dostępnych krojów pisma, instalowanie i kasowanie fontów, a także na wprowadzanie znaków, których nie ma na klawiaturze komputera.

    Krok 1

    Aby wejść do panelu zarządzania fontami w Windows, kliknij Menu Start, w wyszukiwarce wpisz hasło Czcionki i kliknij Czcionki na liście znalezionych elementów. Jeśli chcesz zainstalować czcionkę, przeciągnij pobrany plik na to okno Czcionki. Polecenie usuwania znajduje się w menu kontekstowym. Aby podejrzeć krój pisma oraz sprawdzić obsługę polskich znaków, kliknij dwa razy dowolny element w oknie menedżera czcionek.

    Obraz

    Krok 2

    Jeśli chcesz sprawdzić licencję oraz poznać możliwości korzystania z czcionki, kliknij plik prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. W nowym oknie przejdź do zakładki Szczegóły. Tam w sekcji Opis znajdziesz informacje o licencji wraz z informacjami o możliwości jej stosowania, a także o osadzaniu czcionki w plikach.

    Obraz

    Krok 3

    Aby dokładnie zapoznać się ze znakami, które są zawarte w plikach z czcionkami, w panelu zarządzania czcionkami kliknij znajdujący się z lewej strony okna odnośnik Znajdź znak. Spowoduje to uruchomienie aplikacji Tablica znaków. Na liście Czcionka znajdują się wszystkie zainstalowane w systemie fonty.

    Obraz

    Krok 4

    Po załadowaniu wybranej czcionki wyświetli się tablica wszystkich znaków. Aby przenieść wybrany znak do projektu, zaznacz go myszą i naciśnij Wybierz, a następnie Kopiuj. Po skopiowaniu będzie on w schowku systemowym, skąd wkleisz go do dowolnej aplikacji. Możesz przenosić wiele znaków naraz.

    Krok 5

    Inną metodą wprowadzenia znaku jest użycie unikalnej kombinacji klawiszy, która wyświetla się w prawym dolnym narożniku okna Tablica znaków po zaznaczeniu elementu. Jeśli masz problem w odnalezieniu potrzebnego znaku lub symbolu, zaznacz opcję Widok zaawansowany. Następnie z listy Grupuj według wybierz Podzakres Unicode. Pojawi się miniaturowy spis treści z kategoriami, między którymi będziesz mógł się wygodnie przełączać.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Jeśli używasz nietypowych czcionek, np. przygotowując dokument w programie Word, musisz pamiętać, by w czasie jego zapisywania osadzić czcionkę w pliku. Bez tego na innym komputerze projekt nie wyświetli się poprawnie. Jest to możliwe w przypadku wszystkich darmowych krojów pisma oraz fontów MS Office. Licencje komercyjnych czcionek nie zawsze dopuszczają taką możliwość.

    Krok 7

    Aby osadzić krój pisma, podczas zapisywania pliku użyj polecenia Zapisz jako i wybierz Dokument programu Word. Następnie z menu Narzędzia, które znajdziesz w dolnej części okna Zapisz jako, wybierz polecenie Opcje zapisywania. W oknie Opcje programu Word zaznacz Osadź czcionki w pliku.

    Obraz
    Obraz

    Krok 8

    Jeśli chcesz zmniejszyć objętość dokumentu, zaznacz również Osadź tylko znaki używane w dokumencie. Jeśli odbiorca pliku nie korzysta z Windows, musisz dołączyć do pliku także zwykłe czcionki systemowe. W tym celu odznacz pole wyboru widoczne obok opcji Nie osadzaj zwykłych czcionek systemowych.

    Wybrane dla Ciebie