SoftwareProgramy pod kontrolą

    Programy pod kontrolą

    Aplikacje, jakimi dysponuje Ubuntu tuż po instalacji, wystarczają do wykonywania typowych czynności. Ale prędzej czy później okazuje się, że do pracy potrzeba więcej programów. Masz ich do wyboru dziesiątki tysięcy. Wystarczy kilka kliknięć myszą.

    Programy pod kontrolą

    Jedna płyta CD, aby pomieścić instalację Ubuntu, może zawierać tylko bardzo ograniczony zestaw oprogramowania. Stanowi ono faktycznie niewielki wycinek dostępnego zbioru programów do Linuksa. Jeden ze sposobów ich wgrania – za pomocą pakietów DEB – już przedstawiliśmy na przykładzie Skype’a (PC Format 4/2010).

    W Ubuntu nie musisz jednak przeczesywać internetu w poszukiwaniu paczek instalacyjnych aplikacji, narażając się przy okazji na możliwość nieświadomego pobrania zainfekowanych zbiorów, jak ma to miejsce w Windows. Do kompleksowego zarządzania oprogramowaniem służy tu tzw. menedżer pakietów Synaptic, a także intuicyjne narzędzie Centrum oprogramowania, działające podobnie do znanego użytkownikom iPhone’a AppStore. Czas się z nimi zaprzyjaźnić.

    Poznaj menedżer pakietów

    Menedżer pakietów Synaptic znajdziesz w menu System pod pozycją Administracja. Uruchom go – będziesz musiał podać swoje hasło.

    Synaptic prezentuje zarówno listę pakietów obecnych w systemie, jak i tych, które są dostępne w repozytorium. Potrzebuje do tego jednak aktualnych danych, dlatego zawsze po uruchomieniu programu klikaj Odśwież i poczekaj, aż program pobierze informacje z internetu. Stan danego pakietu jest sygnalizowany przez ikonę przy jego nazwie. Zielona widnieje przy zainstalowanych pakietach, na przykład pidgin-tlen. Pusta przy niewgranych pakietach planner. Zielona z gwiazdką oznacza zaś, że dla tego zainstalowanego pakietu dostępna jest nowsza wersja.

    Obraz
    Obraz

    Przy niektórych pakietach widnieje też logo Ubuntu. Oznacza to, że zostały one sprawdzone i przetestowane przez opiekunów systemu. Pakiety bez tego znaczka są zaś pod „opieką” społeczności Ubuntu, co nie znaczy, że masz powód, by obawiać się ich wgrania. Po prostu firma Canonical nie gwarantuje, że będą rozwijane przez twórców w ciągu całego czasu trwania wsparcia dla danej wersji Ubuntu.

    Obraz

    Możesz zawęzić prezentowaną listę na kilka sposobów. Kliknij np. przycisk Stan, by następnie z listy w lewym panelu programu wybrać tylko pakiety o danym statusie. Wskazanie na przykład pozycji: Zainstalowane (z możliwością aktualizacji) ograniczy listę do programów, które można uaktualnić. Możesz też przeglądać pakiety pod kątem ich zastosowania – kliknij Działy, a następnie wybrany dział tematyczny, np. Środowisko GNOME, by przejrzeć listę programów wchodzących w skład pulpitu GNOME.

    Obraz

    Możesz zawęzić prezentowaną listę na kilka sposobów. Kliknij np. przycisk Stan, by następnie z listy w lewym panelu programu wybrać tylko pakiety o danym statusie. Wskazanie na przykład pozycji: Zainstalowane (z możliwością aktualizacji) ograniczy listę do programów, które można uaktualnić. Możesz też przeglądać pakiety pod kątem ich zastosowania – kliknij Działy, a następnie wybrany dział tematyczny, np. Środowisko GNOME, by przejrzeć listę programów wchodzących w skład pulpitu GNOME.

    Obraz
    Obraz

    Zarządzaj programami

    Jeśli chcesz zainstalować konkretny program i brakuje ci znanego klienta poczty – Thunderbirda – kliknij Szukaj.

    Obraz

    W oknie, które się wyświetli, wpisz nazwę aplikacji: thunderbird, a z listy Sprawdzaj w wybierz Nazwa i kliknij Szukaj.

    Obraz

    Po chwili na głównej liście pakietów zostaną zaprezentowane wyniki. Kliknij dwukrotnie pozycję thunderbird oraz thunderbird-locale-pl w celu wgrania Thunderbirda wraz z jego spolszczeniem. Przyciskiem Zastosuj wprowadzisz zmiany – potwierdź je w wyświetlonym oknie Podsumowanie klikając ponownie Zastosuj. O postępie prac poinformuje cię okno: Zastosowano zmiany, które możesz zamknąć po wyświetleniu komunikatu.

    Obraz
    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Korzystając z Synaptica, pamiętaj, że pakiet to nie to samo co program. Jedna aplikacja, jak Thunderbird, może się składać z wielu pakietów, np. osobno dla samego programu i dla wtyczek. Może też zależeć od innych pakietów, czyli potrzebować ich do pracy. W takim wypadku po zaznaczeniu jej do instalacji może pokazać się okno z listą zależnych pakietów, niezbędnych do poprawnej pracy instalowanego programu.

    Obraz

    Aby usunąć wgrany program w Synapticu, wystarczy go wyszukać, zaznaczyć odpowiedni pakiet i wybrać Zaznacz do usunięcia z jego menu kontekstowego. Takie usunięcie pozostawi jednak wszelkie pliki konfiguracyjne, które powstały w trakcie pracy z aplikacją. Jeśli chcesz dokonać kompletnej reinstalacji, wybierz opcję Zaznacz do całkowitego usunięcia, która usunie także te pliki, po czym wgraj program od nowa.

    Obraz

    Pamiętaj też, że menedżer Synaptic to narzędzie, dzięki któremu możesz łatwo aktualizować oprogramowanie do najnowszej dostępnej wersji. By to zrobić, kliknij na wybranym pakiecie prawym klawiszem myszy, wybierz opcję Zaznacz do aktualizacji i potwierdź ewentualne dodatkowe wymagane zmiany.

    Obraz

    Dwa kliknięcia do aplikacji

    Oprócz opisanego menedżera Synaptic, Ubuntu udostępnia od niedawna stale ulepszane narzędzie do prostego przeglądania dostępnego oprogramowania. Nazwa niezbyt wyszukana – to Centrum oprogramowania Ubuntu, dostępne w menu Programy.

    Program ten jest na tyle prosty w obsłudze, że zbędny jest szczegółowy opis jego działania. Spis programów jest prezentowany w podziale na kategorie funkcjonalne (np. Grafika, Dźwięk i obraz itp.). Wybierz którąkolwiek, by wyświetlić listę programów opatrzonych krótkim opisem, a większość także zrzutem ekranu. Jeśli to niezainstalowana aplikacja, znajdziesz pod opisem przycisk Instaluj, a jeśli już ją pobrałeś, ale nie przypadła ci do gustu, użyj opcji Usuń.

    Zachęcamy do „pogrzebania” w bogatym zbiorze programów prezentowanych przez Centrum oprogramowania Ubuntu. Próbkę przydatnych naszym zdaniem aplikacji prezentujemy w ramce „Sprawdź te programy”. Przyjemnej pracy!

    Sprawdź te programy

    Kategoria: Akcesoria
    Tux commander - w Windows niezbędnym narzędziem jest Total Commander. Ubuntu ma jego perfekcyjny odpowiednik

    Kategoria: Narzędzia systemowe
    Back in time - narzędzie wykona backup wskazanych katalogów i przywróci ich zawartość do stanu sprzed zmiany

    Kategoria: Internet
    Kadu - najlepszy klient Gadu-Gadu dla Linuksa, podążający najszybciej za nowymi funkcjami oryginalnego klienta GG
    aMule - programu nie trzeba polecać użytkownikom popularnej sieci P2P, niemal dokładny klon windowsowego eMule’a
    FileZilla - znany także z Windows, doskonały klient FTP, przydatny, gdy pobierasz dużo plików przez ten protokół

    Kategoria: Muzyka
    Audacious - chcesz odtwarzacz dźwięku działający jak Winamp? Audacious spełni tę potrzebę
    Audacity - doskonały edytor muzyki WAV/MP3/OGG. Łącz, dziel, poprawiaj i przetwarzaj, co chcesz

    Kategoria: Dźwięk i obraz
    Avidemux - szybko i łatwo popraw twoje nagrania wideo: usuń zbędne sceny, popraw kolory i usuń skazy
    iRiverter - konwertuje filmy z plików czy DVD na formaty obsługiwane przez większość przenośnych odtwarzaczy MP4
    GPicView Image Viewer - ultralekka i szybka przeglądarka zdjęć z podstawowymi funkcjami ich obróbki

    Kategoria: Grafika
    Inkscape - edytor grafiki wektorowej przyda się do tworzenia grafik na strony WWW i profesjonalnych projektów
    Scribus - świetny program do składu DTP. Przygotuj gazetkę szkolną, plakat czy ogłoszenie – łatwo i profesjonalnie

    System zawsze aktualny

    Regularna aktualizacja wybranych programów jest zawsze wskazana. Ale warto też zadbać o posiadanie najnowszych składników całego systemu, a więc wszystkich pakietów wchodzących w jego skład. Za pomocą Synaptica możesz dokonać takiej aktualizacji – i to za jednym zamachem. Wystarczy kliknąć Zaznacz wszystko do aktualizacji i potwierdzić zmiany.

    Obraz

    W praktyce szkoda na to czasu – system dysponuje bowiem narzędziem automatycznych aktualizacji. Przynajmniej raz na tydzień, krótko po włączeniu komputera, sprawdza dostępne nowości i wyświetla okno menedżera aktualizacji z listą pakietów gotowych do zaktualizowania. Możesz go zawsze uruchomić sam – z menu System wybierz Administracja, Menedżer aktualizacji. W oknie programu wybierz Sprawdź, a następnie Zainstaluj aktualizacje, by najnowsze aktualizacje zostały wgrane.

    Obraz
    Obraz

    Możesz też całkowicie zautomatyzować ten proces. W tym celu kliknij Ustawienia i w oknie Źródła oprogramowania przejdź do karty Aktualizacje. W sekcji Aktualizacje automatyczne zmień domyślne ustawienie z: Wyłącznie powiadamianie o dostępnych aktualizacjach na: Pobieranie wszystkich aktualizacji w tle i kliknij Zamknij. Odtąd twój system będzie aktualizował się regularnie sam – w tle, nie przeszkadzając ci w pracy.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie