InternetPrywatność w sieci

    Prywatność w sieci

    Informacje o przeglądanych przez użytkownika stronach internetowych są w cenie. Jesteś na celowniku agencji reklamowych, producentów towarów i usługodawców. Twoje zachowanie w sieci pozostaje również w kręgu zainteresowań hakerów oraz agencji rządowych śledzących poczynania swoich obywateli.

    Prywatność w sieci

    Każda operacja przeprowadzona w internecie pozostawia ślad. Wiadomo, które strony odwiedza użytkownik, jakie pliki pobiera, z kim się kontaktuje. W niektórych krajach dostawcy internetu są wręcz prawnie zobowiązani do rejestrowania tych śladów. Dostęp do informacji o operacjach przeprowadzanych przez użytkownika mogą mieć jednak nie tylko uprawnione osoby. Takie dane łatwo bowiem uzyskać. Dobrym sposobem na zapewnienie sobie ochrony jest korzystanie z VPN-ów (wirtualnych sieci prywatnych). Połączenia ustanawiane za ich pomocą są szyfrowane i osobie postronnej trudno jest zarejestrować, co użytkownik VPN-u robi. Co najwyżej może ona odnotować fakt korzystania z wirtualnej sieci. OpenVPN to jeden z lepszych darmowych protokołów pozwalających na anonimowe korzystanie z sieci.

    Instalacja i konfiguracja darmowej ochrony

    Aby skorzystać z sieci VPN, potrzebny jest dostawca, który oferuje taką usługę. Mimo że większość tego typu usług, zwłaszcza tych najszybszych, jest płatna, można znaleźć także darmowe. Trzeba jedynie zwracać uwagę, czy obsługują protokół OpenVPN. Jednym z odpowiednich serwisów jest VPNBook. Potrzebny będzie także klient OpenVPN.

    Krok 1

    Otwórz w przeglądarce stronę https://openvpn.net/index.php/open-source/downloads.html. Kliknij łącze Installer, Windows Vista and later widoczne w tabeli. Pobierz najnowszą wersję instalatora, uruchom go i korzystając z domyślnych ustawień, zainstaluj klienta OpenVPN. Instalator znajdziesz również na naszej płycie DVD.

    Obraz

    Krok 2

    Następnie otwórz www.vpnbook.com i wybierz kartę OpenVPN. Zanotuj nazwę użytkownika oraz hasło umieszczone pod spisem serwerów. Wybierz z listy jeden z nich i kliknij prowadzące do niego łącze, by pobrać plik konfiguracyjny. Zapisz go w katalogu użytkownika: C:\Users\Nazwa użytkownika\OpenVPN\config i rozpakuj.

    Obraz

    Krok 3

    Klikając dwukrotnie ikonę OpenVPN GUI na pulpicie, uruchom zainstalowany program. Wyświetl zawartość zasobnika systemowego i kliknij prawym klawiszem myszy ikonę klienta. Wybierz jeden z plików konfiguracyjnych, na przykład vpnbook-euro1-tcp80.

    Obraz

    Krok 4

    W polach Użytkownik oraz Hasło wpisz zapisane wcześniej dane potrzebne do logowania. Zaznacz Save Password i naciśnij OK. Po chwili klient połączy się z serwerem, a ikona w zasobniku zmieni kolor na zielony.

    Obraz

    ELEMENTY OCHRONY PRYWATNOŚCI

    Obraz

    1. Okno stanu
    W tym miejscu można sprawdzić status połączenia i zweryfikować ewentualne błędy. Tutaj wpisuje się także nazwę użytkownika i hasło do serwera VPN.
    2. Okno konfiguracyjne
    Tutaj ustalisz położenie plików konfiguracyjnych, zachowanie klienta OpenVPN, jego wersję językową i włączysz uruchamianie programu wraz z systemem operacyjnym.
    3. Publiczny adres IP
    Po skorzystaniu z VPN adres IP twojego komputera powinien ulec zmianie. Powinna się także zmienić twoja wirtualna lokalizacja.
    4. Test DNS
    Weryfikuje, czy pomimo skonfigurowania VPN-u odwiedzane przez ciebie strony mogą być monitorowane przez twojego dostawcę usług internetowych.
    5. Profile VPN
    Skróty do plików konfiguracyjnych umieszczonych w folderze programu. Pozwalają na zmianę lokalizacji czy użycie innego protokołu komunikacyjnego.
    6. Menu kontekstowe OpenVPN
    Umożliwia załadowanie plików konfiguracyjnych, wyświetlenie okna z opcjami czy zaimportowanie pliku konfiguracyjnego z innej lokalizacji niż domyślna.
    7. Ikona OpenVPN
    Jest widoczna w zasobniku systemowym. Kiedy szyfrowane połączenie jest aktywne, przyjmuje barwę zieloną.

    Testowanie internetowej anonimowości

    Czasami instalując różne usługi, zastanawiamy się, czy spełniają pokładane w nich oczekiwania. Klient OpenVPN działa, ale czy na pewno chroni prywatność? Upewnijmy się.

    Krok 1

    Zaczynamy od sprawdzenia naszego adresu IP oraz jego lokalizacji. Otwórz stronę www.moje-ip.eu. Na górze podany jest adres IP, którym przedstawia się twój komputer. Niektórym użytkownikom może to niewiele mówić, dlatego warto zapoznać się z informacją opisującą lokalizację komputera. Wyświetlona jest ona w centralnej części okna. W naszym przypadku postronny obserwator będzie przekonany, że mieszkamy w Rumunii.

    Obraz

    Krok 2

    W zależności od dostawcy usług VPN nawet po ukryciu połączenia mogą być dostępne adresy twoich serwerów DNS odpowiedzialnych za tłumaczenie przyjaznych (tekstowych) nazw serwisów internetowych na ich adresy IP. Na podstawie tych danych można określić lokalizację i historię przeglądanych przez ciebie stron. Otwórz witrynę www.dnsleaktest.com i wciśnij Extended test.

    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli po ukończeniu testu na liście serwerów pojawi się jakikolwiek adres, który nie jest związany z dostarczycielem usługi VPN, a na przykład z twoim dostawcą internetu, oznacza to, że twoja prywatność nie jest stuprocentowa. W takiej sytuacji kliknij ikonę klienta prawym klawiszem myszy, wybierz Zakończ i Tak.

    Obraz

    Krok 4

    Otwórz katalog, w którym zapisałeś pliki konfiguracyjne, odszukaj plik, z którego skorzystałeś, i otwórz go w celu edycji na przykład w systemowym Notatniku. Ustaw kursor nad linią ca i wpisz polecenie block-outside-dns. Zapisz i zamknij plik, uruchom ponownie klienta OpenVPN i powtórz test DNS. Tym razem wszystko powinno być w porządku.

    Obraz
    Obraz

    Wybrane dla Ciebie