Przeglądarki i dodatki
Na koniec przydatne narzędzia i dodatki, dzięki którym praca przy komputerze stanie się wydajniejsza i mniej uciążliwa. Należą do nich na pewno dobra i szybka przeglądarka grafiki, która dodatkowo pozwoli przeprowadzić prosty retusz zdjęć.
Drugim często używanym narzędziem jest menedżer plików, który powinien obsługiwać spakowane archiwa. Osobom korzystającym z internetu przydadzą się: bezpieczna przeglądarka stron WWW i dobry program pocztowy – proponujemy darmowe aplikacje Mozilli. Użytkownicy wykorzystujący komputer do prac biurowych docenią sprawny edytor tekstu z polskim słownikiem oraz aplikację do podglądu dokumentów w formacie PDF. Dodatkowe paski narzędziowe usprawnią poruszanie się po systemie i przyspieszą odnajdowanie i uruchamianie dokumentów i aplikacji.
FastStone Image Viewer 3.2 – przeglądarka zdjęć
Prosta obsługa, spore możliwości przetwarzania i obróbki zdjęć to podstawowe zalety tego darmowego programu. Ponadto oferuje użytkownikowi całkiem duże możliwości. Bardzo czytelny interfejs można modyfikować. Na płycie zamieszczamy polską wersję 3.2 oraz najnowszą, angielską wersję 3.4.
Krok 1
Typową operacją na zdjęciu jest zmiana jego wymiarów. Aby tego dokonać, zaznacz miniaturę zdjęcia, z menu Edytuj wybierz opcję Przytnij.
Krok 2
W wyświetlonym oknie Przytnij, za pomocą rozwijanej listy Stosunek wybierz jeden z typowych wymiarów zdjęcia. Po wskazaniu wymiarów na podglądzie pojawi się prostokąt, który zaznaczy obszar zdjęcia, jakie pozostanie po przycięciu. Prostokąt ten można przemieszczać za pomocą myszki lub modyfikować jego wymiary.
Krok 3
Często pojawia się potrzeba zmiany kadru. Aby to zrobić, zaznacz pole Obróć. Kadr zdjęcia zmieni się z poziomego na pionowy. Przycisk Przytnij służy do kadrowania zdjęcia. Przycisk Bezstratne przycięcie pliku pozwoli zapisać zmiany do nowego pliku graficznego, natomiast przyciskiem Przytnij do schowka zapiszesz zmodyfikowane zdjęcie do systemowego schowka.
Krok 4
Przy powiększeniu zdjęcia należy zwrócić uwagę na informację zamieszczoną poniżej wybranego formatu DPI. Jeżeli wybierzesz zbyt duże powiększenie, program wyświetli tę informację na czerwono. Zbyt powiększone zdjęcie po wywołaniu będzie nieostre i kiepskiej jakości. Okno zamykasz przyciskiem Zamknij.
Krok 5
Innym zastosowaniem programu może być bezstratne obracanie zdjęć. Wykonaj następujące czynności: zaznacz zdjęcie, które chcesz obrócić, lub trzymając wciśnięte klawisze [Shift] albo [Ctrl], zaznacz myszką większą ich liczbę i z menu Narzędzia wybierz opcję Bezstratna rotacja zaznaczonych obrazów JPEG, a następnie jedną z czterech dostępnych tam opcji.
Krok 6
Po wykonaniu tych czynności program wyświetli okno z pytaniem, czy zachować zmiany. Jeśli chcesz zastąpić zdjęcie oryginalne wersją obróconą, kliknij przycisk OK.
Spokojnie, bez paniki!
Don’t Panic 1.2
Nie chcesz zostać nakryty przez twojego szefa lub nauczyciela podczas gry w pasjansa lub pogawędek przez Gadu-Gadu? Mamy dla ciebie małego pomocnika w postaci programu Don’t Panic 1.2. Za pośrednictwem jednego kliknięcia przycisku DON'T PANIC! lub naciśnięcia wybranego skrótu klawiszowego natychmiast chowa on lub otwiera okna aplikacji na pulpicie.
Inne narzędzia do pracy z grafiką
IrfanView 4.1
Bardzo szybka przeglądarka plików graficznych. Ma podgląd obrazków w postaci miniaturek, szybki dostęp do struktury katalogowej, obsługę drag & drop, opcje drukowania, skanowania, możliwość generowania pokazu slajdów. Program wyposażono także we wsadowy konwerter plików, opcje przeznaczone do zmiany głębi kolorów, przycinania, dodawania efektów (blur, sharpen itd.). Po zainstalowaniu programu rozpakuj do katalogu \Program Files\IrfanView\Languages\ zawartość pliku polski.zip. Uruchom program i z menu Options wybierz Change language. Wybierz z listy POLSKI1.DLL lub POLSKI2.DLL i kliknij OK.
Paint.NET 3.20
Bezpłatna aplikacja do edycji cyfrowej grafiki.Program wyglądem przypomina nieco Adobe Photoshop, głównie za sprawą przybornika z narzędziami i palet, których położenie można dowolnie zmieniać w obrębie okna głównego. Aplikacja wymaga zainstalowania w systemie bibliotek Microsoft .NET Framework 2.0. Aby spolszczyć interfejs, po zainstalowaniu programu rozpakuj do katalogu \Program Files\Paint.NET\ zawartość pliku PaintDotNet.pl.zip.
AbiWord 2.4.6 – przydatny edytor tekstu
Edytor tekstowy zgodny z Microsoft Word. Otwiera pliki m.in. formatu RTF, TXT, WPD (WordPerfect 6/7/8/9), DOC, HTML, WRI (MS Write). Dokumenty generowane w AbiWord mogą być zapisywane w takich formatach, jak DOC, HTML, RTF, TXT, WML.
Krok 1
Program instaluje się od razu w polskiej wersji językowej. W pierwszej kolejności musisz doinstalować polski słownik. Uruchom plik AbiWord_Dictionary_Polish.exe znajdujący się w katalogu instalacyjnym programu na naszej płycie.
Krok 2
Po uruchomieniu edytora ukazuje się standardowy interfejs znany z innych edytorów tekstu. Dokument, który będziesz tworzył, może zawierać tabelę. Aby ją wstawić, z menu Widok wybierz opcję Paski narzędzi – 3 Tabela. Do górnego paska zostanie dodany dodatkowy pasek narzędziowy.
Krok 3
Ustaw kursor w miejscu, w którym chcesz wstawić tabelę, i na pasku narzędziowym kliknij przycisk Wstawia nową tabelę. Otworzy się okno Wstawianie tabeli, w którym zadecyduj, z ilu będzie się składała kolumn i wierszy. Kliknij przycisk OK. Tabela zostanie wstawiona.
Krok 4
Pozostałe przyciski na pasku służą do dodawania lub usuwania z tabeli wierszy i kolumn oraz do łączenia lub dzielenia komórek.
Krok 5
Jeśli chcesz zmienić wygląd obramowania lub tła w tabeli, ustaw kursor na jednej z komórek i z menu Tabela wybierz Formatowanie.
Krok 6
W oknie Formatowanie tabeli możesz zmienić kolor tła i obramowania oraz grubość linii obramowania. Za pomocą przycisku Select image from File możesz w tle ustawić dowolnie wybraną grafikę.
Krok 7
Dokument możesz też ozdobić grafiką. Aby wstawić obrazek, wybierz z menu Wstaw opcję Rycina. W standardowym oknie dialogowym wskaż plik graficzny i kliknij przycisk Wstaw. Wybrany obrazek (zdjęcie, klipart itp.) zostanie wstawiony do dokumentu. Jego wielkość i położenie możesz dowolnie zmieniać za pomocą myszki.
Zestaw do prac biurowych
Foxit Reader 2.2
Przeglądarka dokumentów PDF. Jest niewielka i szybko wyświetla dokumenty. Program integruje się z Internet Explorerem, umożliwia odczyt wielu dokumentów jednocześnie, jest wyposażony w funkcje drukowania dokumentów, wyszukiwania i kopiowania tekstu oraz możliwość kopiowania do schowka fragmentu dokumentu w postaci grafiki. Po zainstalowaniu programu uruchom plik lang_pl_pl.exe znajdujący się na naszej płycie w katalogu instalacyjnym. Następnie uruchom program Foxit Reader i z menu Language wybierz opcję Polish. EditPad Lite 6.3.1
Ten szybki edytor tekstu łączy zalety systemowego notatnika z funkcjami zaawansowanych edytorów. Umożliwia edycję wielu plików jednocześnie, nie ma ograniczeń co do rozmiarów otwieranego dokumentu. Dostępna jest przydatna funkcja konwersji między formatami ANSI, ASCII i UNICODE UCS-2 i UTF-8 oraz obsługa formatów Unix i Mac.
FreeCommander 2007 – menedżer plików
Menedżer plików oferujący wiele funkcji, m.in. bezpowrotne niszczenie plików, tworzenie i weryfikowanie sum kontrolnych i dzielenie plików. Program obsługuje pliki skompresowane, ma wbudowaną przeglądarkę plików graficznych z możliwością podglądu ich miniatur.
Krok 1
Menedżer plików oferujący wiele funkcji, m.in. bezpowrotne niszczenie plików, tworzenie i weryfikowanie sum kontrolnych i dzielenie plików. Program obsługuje pliki skompresowane, ma wbudowaną przeglądarkę plików graficznych z możliwością podglądu ich miniatur.
Krok 2
Typowym zastosowaniem menedżera plików jest obsługa archiwów. Aby rozpakować archiwum, np. ZIP, w prawym panelu otwórz katalog docelowy, do którego będą rozpakowywane pliki, natomiast w lewym panelu zaznacz spakowany plik.
Krok 3
Teraz z menu Plik wybierz opcję Rozpakuj i w otwartym oknie Rozpakuj kliknij przycisk OK. Zawartość archiwum zostanie wypakowana.
Krok 4
Gdy chcesz spakować pliki do archiwum, postępuj odwrotnie. W prawym panelu otwórz katalog docelowy, zaznacz pliki do spakowania w lewym panelu (aby zaznaczyć więcej plików, trzymaj wciśnięty klawisz [Shift]). Z menu Plik wybierz opcję Pakuj i w oknie Pakuj pliki kliknij OK.
Krok 5
Jeśli zagubił ci się na dysku plik lub szukasz dokumentu zawierającego określony tekst, skorzystaj z wyszukiwarki. Z menu Plik wybierz opcję Szukaj. Otworzy się okno Szukaj pliku/foldera.
Krok 6
Jeśli szukasz pliku, wpisz jego nazwę lub jej fragment w pole Nazwa pliku. W przypadku przeszukiwania dokumentów tekstowych wpisz poszukiwane słowo w pole Zawiera tekst i kliknij przycisk Szukaj. Lista odnalezionych plików zostanie wyświetlona w polu widocznym poniżej.
Mozilla – darmowy niezbędnik dla internautów
Firefox 2.0
Najnowsza wersja szybkiej i funkcjonalnej przeglądarki stron WWW, która udostępnia funkcje przeglądania stron w zakładkach i blokowania wyskakujących okienek reklamowych. Oferuje zaawansowane możliwości wyszukiwania i zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa.
Thunderbird 2.0
Najnowsza wersja programu pocztowego, obsługującego konta POP3, SMTP, IMAP, NNTP. Thunderbird oferuje różne metody ochrony przed spamem i niechcianymi reklamami oraz domyślnie blokuje skrypty, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko zainfekowania wirusami i robakami internetowymi.