Przemiana multimediów
W naszym niezbędniku nie mogło zabraknąć uniwersalnego konwertera, który poradzi sobie ze zmianą formatów plików audio, wideo czy zdjęć.
Pełna wersja programu MyFormatConverter Basic umożliwia szybką zmianę formatów plików audio, wideo, a także zdjęć. Konwerter wyposażono w czytelny interfejs, pozwalający bez problemu wykonać zmianę formatów wielu plików jednocześnie. Dla osób nieznających się na parametrach technicznych, tj. rozdzielczości czy prędkości bitowej, przygotowano gotowe profile. Wystarczy wybrać typ lub model urządzenia, na którym wyświetlany ma być film czy odtwarzana muzyka, a aplikacja sama dopasuje optymalne parametry. Do dyspozycji jest także moduł do nagrywania płyt CD i DVD.
Krok 1
Wybierz tryb pracy programu – konwersję plików wideo, audio, grafiki lub wypalanie płyt DVD.
Krok 2
Wskaż na dysku pojedyncze pliki lub folder zawierający większą liczbę elementów do konwersji.
Krok 3
Wybierz profil i określ szczegółowe parametry plików wyjściowych, tj. format, rozdzielczość itd.
Krok 4
Wskaż folder docelowy na dysku, w którym zapisane zostaną skonwertowane pliki.
Proces konwertowania wideo
W tym przykładowym warsztacie opiszemy proces konwersji klipów wideo. Zmiana formatów plików audio czy zdjęć wygląda prawie identycznie.
Krok 1
W oknie głównym aplikacji wybierz tryb Video Convert. Na początek należy wskazać pliki, których format ma zostać zmodyfikowany. Przycisk Files pozwala wskazać pojedyncze pliki, przycisk Directory – całą zawartość wybranego foldera. Trzecia funkcja, DVD, pozwala konwertować płyty DVD-Video.
Krok 2
Dodane pliki wyświetlą się w postaci listy. Oprócz nazw plików są tutaj informacje, tj. czas trwania klipu, format wybranego pliku oraz jego rozdzielczość. Zaznaczony plik możesz usunąć z listy przyciskiem X lub przesunąć w górę i w dół za pomocą strzałek.
Krok 3
W prawej części okna dostępny jest odtwarzacz pozwalający obejrzeć lub odsłuchać wybrany plik. Poniżej dostępne jest jeszcze pole, w którym wyświetlane są szczegóły dotyczące zaznaczonego pliku.
Krok 4
Jeśli lista plików do konwersji jest już kompletna, czas przejść do kolejnego etapu – kliknij przycisk Next. Teraz należy wybrać format wyjściowy, do którego skonwertowane zostaną pliki. Najpierw skorzystaj z listy widocznej na środku i wybierz z niej urządzenie, na którym po skonwertowaniu mają być odtwarzane pliki.
Krok 5
Gdy wybierzesz już urządzenie, przejdź do sekcji poniżej – Settings for file conversion – i określ takie parametry jak rozdzielczość, prędkość bitowa audio i wideo czy liczba klatek na sekundę. Gdy to zrobisz, kliknij Next.
Krok 6
W ostatnim etapie przed uruchomieniem konwersji należy wskazać folder docelowy, w którym zapisane zostaną pliki po zmianie ich formatu. Służy do tego przycisk ... widoczny po prawej stronie pola wyświetlającego ścieżkę dostępu do domyślnie ustawionego foldera wyjściowego. Dodatkowo możesz zaznaczyć pole Shut down computer after conversion is complete, dzięki czemu po wykonaniu konwersji komputer zostanie automatycznie wyłączony. Konwersję uruchomisz, klikając przycisk Start conversion.
Krok 7
o zakończeniu operacji wyświetli się plansza z zestawem opcji pozwalających m.in. otworzyć folder docelowy, nagrać pliki na DVD, wrócić do okna startowego lub cofnąć się do poprzednich etapów.
Wypalanie plików na płytach DVD
Aplikacja MyFormatConverter Basic wyposażona jest dodatkowo w funkcję nagrywania danych na płytach CD lub DVD. Podpowiadamy, jak z niej korzystać.
Krok 1
Umieść czystą płytę DVD‑R w napędzie. W oknie głównym aplikacji wybierz tryb Burn CD/DVD. Wyświetli się panel obsługujący nagrywarkę. Aby wskazać elementy, które mają być nagrane na płytę, użyj przycisku Add Files (pozwala wskazać pojedyncze pliki) lub przycisku Add directory (umożliwia wskazanie całej zawartości wybranego foldera).
Krok 2
Dodane pliki lub foldery wyświetlą się w postaci listy poniżej. Lista Disk types pozwala wybrać typ tworzonej kompilacji – dysk z danymi lub płytę Audio CD. W polu Name wprowadź etykietę płyty (nazwę, która będzie się wyświetlać w systemie pod ikoną napędu optycznego).
Krok 3
Zaznaczony na liście plik lub folder możesz usunąć z kompilacji przyciskiem X lub przesunąć na liście za pomocą strzałek. Pod listą widoczny jest pasek, który pokazuje, ile jeszcze danych może się zmieścić na płycie, która umieszczona została w nagrywarce.
Krok 4
Gdy kompilacja plików będzie gotowa, uruchom proces nagrywania, klikając Start burning. Postęp nagrywania plików na płytę widoczny będzie na pasku Progress.