Przesiadka na nowego smartfona
Przeniesienie wszystkich danych ze starego telefonu na nowy jest niezbędne, by cieszyć się pełną wygodą korzystania z urządzenia. Wiele wbudowanych w system mechanizmów oraz zewnętrznych aplikacji umożliwia i upraszcza taką migrację.
Zwykle smartfon to dopiero w drugiej kolejności sprzęt – znacznie ważniejsze są dane, które w nim przechowujesz. I nie chodzi tu tylko o pliki takie jak zdjęcia, muzyka czy dokumenty. Prawdziwą tożsamość urządzenia, będącą odbiciem charakteru użytkownika, stanowią kolekcja zainstalowanych aplikacji, wygląd pulpitu, zapisane w pamięci wiadomości od najbliższych, lista kontaktów, poczta, muzyczne playlisty itp. To za ich sprawą smartfon jest obecnie najbardziej osobistym elektronicznym gadżetem.
Czego użyć
Nie istnieje narzędzie, które potrafi przenieść wszystkie dane i ustawienia z telefonu na telefon, na zasadzie kopii jeden do jednego. Jeśli chcesz możliwie najwierniej „odtworzyć” stare urządzenie na nowym, musisz posłużyć się kombinacją usług systemowych i aplikacji. Najprościej przenieść dane, które na co dzień przechowujesz w chmurze. Są to nie tylko zwykłe pliki, ale też np. poczta, kalendarz, kontakty i dokumenty. Większość z nich aplikacje synchronizują z serwerami online. Z drugiej strony istnieją dane, które wyeksportować bardzo trudno. Najjaskrawszym przykładem są wewnętrzne pliki aplikacji, np. stany zapisanych gier czy dane o konfiguracji programu. Do ich przeniesienia trzeba użyć specjalistycznego narzędzia.
Zmiana rozmiaru karty SIM
Może okazać się, że twój nowy telefon obsługuje kartę SIM w innym formacie niż dotychczasowe urządzenie. Karty SIM występują w trzech rozmiarach: (od największej) mini, micro i nano. O ile większość kart mini (poza najstarszymi o większym czipie) można przyciąć nożyczkami do rozmiaru micro, to już uzyskanie rozmiaru nano jest praktycznie niemożliwe bez ryzyka uszkodzenia karty. Lepiej wystąpić do operatora o wymianę karty – w zależności od sieci komórkowej i posiadanej taryfy wymiana jest bezpłatna lub kosztuje 20–30zł. Aktywacja karty trwa ok. godziny.
Wymiana karty SD
Ponieważ pamięć telefonu jest ograniczona, część danych znajduje się na karcie pamięci – czasem są to nie tylko pliki, ale też dane aplikacji. Jeśli na karcie brakuje miejsca, wymień ją na większą – dane ze starej karty przeniesiesz na nową za pomocą komputera. Włóż starą kartę do czytnika i skopiuj całą zawartość do jednego katalogu. Wcześniej upewnij się, że system wyświetla ukryte pliki i zbiory. Za pomocą menu Start otwórz Opcje folderów i w zakładce Widok zaznacz opcję Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski. Potem kliknij OK. Umieść w czytniku nową kartę i sformatuj w tym samym systemie plików, który miała stara. Potem skopuj zawartość utworzonego wcześniej katalogu (zawartość, nie sam katalog) na nową kartę. Możesz już umieścić nową kartę w telefonie. Jeśli urządzenie nie widzi plików, spróbuj je zrestartować.
Przenoszenie danych poprzez aplikacje producentów
Wiele rodzajów danych można przenieść z telefonu na telefon za pomocą narzędzi przygotowanych przez samych producentów sprzętu. Nie każda marka ma tego typu oprogramowanie, a w części telefonów aplikacja nie jest fabrycznie zainstalowana (trzeba ja pobrać np. ze Sklepu Play lub serwera producenta). Oprogramowanie do transferu nie służy wyłącznie do przenoszenia danych między sprzętem jednego producenta. Importować można także pliki z urządzeń innych marek, a nawet pochodzące z telefonów z innym systemem operacyjnym. Zakres skopiowanych danych będzie inny w każdym z tych przypadków.
Same aplikacje też przenoszą różne dane. Bezkonkurencyjne są pod tym względem smartfony Xiaomi, które potrafią przenieść nawet wewnętrzne dane aplikacji, np. zapisane stany gier. Taką funkcję ma także narzędzie Sony. Transfer danych odbywać się może przez chmurę – tak działa aplikacja Samsung, która wymaga utworzenia konta w usłudze sieciowej tego producenta. Bez pośrednictwa sieci potrafi sobie poradzić oprogramowanie LG. Tu dane możesz przegrać na kartę SD lub pendrive’a działającego w trybie OTG (On the Go), czyli podłączonego bezpośrednio do portu USB telefonu. Alternatywą jest transfer przez Wi-Fi, który umożliwia większość programów. Parowanie odbywa się wówczas za pomocą skanowania kodu QR (Xiaomi) lub przez NFC (Sony).
W tabeli poniżej znajdziesz zastawienie funkcji oferowanych przez aplikacje poszczególnych producentów. Jako odniesienie zawarliśmy funkcje kopii zapasowej w chmurze Google.
Synchronizacja danych poprzez usługi Google
Jeśli jesteś użytkownikiem aplikacji Google fabrycznie zainstalowanych w Androidzie, to wszystkie twoje dane są dostępne online. Mamy na myśli pocztę, kontakty, kalendarz, listę zadań, zakładki Chrome, dokumenty, muzyczne playlisty i dane o aktywności fizycznej. Aby upewnić się, czy dane są na bieżąco synchronizowane z serwerem, kliknij Konta, a potem Google na ekranie Ustawienia. Ustaw przełączniki obok poszczególnych typów danych w pozycji aktywnej. Gdy na nowym urządzeniu podasz dane swojego konta Google, wszystkie dane zostaną zsynchronizowane z jego pamięcią.
Dodatkowo możesz synchronizować z chmurą Google swoje zdjęcia, filmy i inne pliki. Otwórz aplikację Zdjęcia, a potem z menu bocznego wybierz Ustawienia i kliknij Kopia zapasowa i synchronizacja. Ustaw przełącznik w pozycji aktywnej. Przewiń ekran do dołu i aktywuj opcje Zdjęcia i Filmy. Wróć jeszcze do poprzedniego ekranu i aktywuj także Dysk Google.
Chmurę Google możesz wykorzystać także do przechowywania pojedynczych plików i katalogów. Aby umieścić je w sieci, otwórz aplikację Dysk i kliknij ikonę z symbolem plusa. Wybierz Prześlij a potem wskaż wybrane zasoby. Pliki i zdjęcia wysłane do chmury można pobrać na nowe urządzenie, aktywując opcję Dostępny offline obok wybranego zbioru.
Google backup
Ostatnim składnikiem chmury Google jest narzędzie do wykonywania kopii bezpieczeństwa, które pozwala odtworzyć część ustawień systemu na nowym urządzeniu. Są to dane kalendarza, sieci Wi-Fi, tapeta pulpitu, konfiguracja skrzynki Gmail, ustawienia wyświetlacza, konfiguracja klawiatury i lista zainstalowanych aplikacji. Google potrafi przenieść także dane wewnętrzne niektórych aplikacji, ale tylko począwszy od wersji 6.0 OS-u. Nie wszyscy producenci apek korzystają z funkcji. By włączyć kopię zapasową, wybierz Kopia i kasowanie danych na ekranie Ustawienia. Kliknij Utwórz kopię zapasową i ustaw przełącznik w pozycji Wł. Zaznacz jeszcze opcję Autoprzywracanie. Dzięki temu wszystkie dane z kopii zostaną automatycznie pobrane przy pierwszej konfiguracji nowego urządzenia. Kopie możesz przeglądać i usuwać (ale nie edytować) na Dysku Google w katalogu Kopie zapasowe.
Przenoszenie wyglądu pulpitu w aplikacji Nova
Wygląd pulpitu – układ ikon, dobór widżetów i skrótów do kontaktów oraz tapeta – to najbardziej osobisty element smartfona. Niestety domyślne narzędzia Androida nie przeniosą na nowego smartfona wszystkich tych danych, a jedynie tapetę. Możesz jednak skorzystać z pośrednictwa alternatywnego interfejsu (tzw. launchera) – wiele z nich umożliwia backup pulpitu i odtworzenie jego wyglądu na innym urządzeniu. Działanie mechanizmu pokazujemy na przykładzie bardzo popularnego interfejsu Nova ze Sklepu Google.
Krok 1
Po zainstalowaniu Nova Launchera na dotychczasowym urządzeniu przytrzymaj palec na pulpicie i z menu, które się pojawi, wybierz Ustawienia. Następnie przewiń okno i kliknij widoczny niżej przycisk Kopie zapasowe i import danych.
Krok 2
Wybierz opcję Importowanie, a potem OK, by zapisać dotychczasowy wygląd pulpitu. Z listy wybierz używany interfejs, np. Google Now Launcher, a potem kliknij Importowanie.
Krok 3
Wróć do poprzedniego menu i naciśnij Kopia zapasowa. Wybierz miejsce zapisu backupu. Może to być pamięć wewnętrzna smartfona (wówczas będziesz musiał ręcznie skopiować backup na nowy telefon) lub Dysk Google. Aby wybrać ten drugi, na liście kliknij Udostępnij, wprowadź nazwę kopii i kliknij OK. Wybierz Zapisz na Dysku, a potem Zapisz.
Krok 4
Na nowym urządzeniu zainstaluj i uruchom Nova Launcher. Kliknij Wybierz kopię... a potem Przeglądaj. Wskaż Dysk Google jako miejsce źródłowe. Potem kliknij Mój dysk odnajdź i wybierz plik backupu, po czym naciśnij OK. Wygląd pulpitu zostanie odtworzony na nowym urządzeniu.
Krok 5
Musisz jeszcze ustawić Nova Launcher jako domyślny interfejs. Wywołaj jego ekran ustawień i kliknij Nieustawione jako domyślne, a potem Program uruchamiający i z listy wybierz opcję Nova Launcher. Zatwierdź decyzję przyciskiem Zmień.
Kopiowanie danych aplikacji
Przenoszenie danych aplikacji na nowe urządzenie nie nastręcza problemów pod warunkiem, że na obu smartfonach odblokowano tzw. roota, czyli dostęp o jądra systemu Android. Ta popularna operacja niesie jednak ryzyko naruszenia integralności OS-u i możliwość utraty gwarancji. Jeśli podobnie jak większość użytkowników nie masz telefonu z rootem, to do przeniesienia danych aplikacji posłuż się usługą Helium. Składa się ona z dwóch komponentów – aplikacji instalowanej na starym i nowym smartfonie oraz klienta, który trzeba zainstalować na komputerze. Potrzebny ci będzie także kabel USB.
Krok 1
Ze strony http://pcformat.pl/u/2589 pobierz windowsowy instalator aplikacji Helium. Zainstaluj program na komputerze i go uruchom.
Krok 2
Zainstaluj i uruchom mobilną aplikację Helium (http://pcformat.pl/u/2590) na starym smartfonie. Podłącz ten telefon do peceta kablem USB.
Krok 3
Na ekranie smartfona kliknij Enable USB a potem OK. Na ekranie, który się wyświetli, znajdź opcję Debugowanie USB i ustaw widoczny obok przełącznik w pozycji aktywnej. Następnie kliknij OK.
Krok 4
Zaczekaj, aż system Windows zainstaluje potrzebne sterowniki. Jeśli komputer i smartfon nie nawiążą samodzielnie połączenia, na smartfonie wysuń centrum powiadomień z góry ekranu i sprawdź opcje trybu połączenia USB. Wybierz Przesyłanie zdjęć PTP:
Krok 5
Ponownie poczekaj na zainstalowanie sterownika, a następnie kliknij OK w oknie Zezwalać na debugowanie USB w aplikacji na smartfonie. Urządzenia nawiążą połączenie.
Krok 1
W aplikacji mobilnej na smartfonie zaznacz pola obok aplikacji, które chcesz przenieść na nowe urządzenie. Możesz skopiować także wiadomości, historię połączeń oraz słownik klawiatury.
Krok 2
Gdy już zaznaczysz wszystkie pola, kliknij przycisk Kopia zapasowa a potem wskaż Wewnętrzną pamięć jako miejsce zapisu.
Krok 3
Zmień tryb połączenia telefonu z komputerem – wysuń centrum powiadomień i wybierz opcję Przesyłanie plików. Za pomocą eksploratora plików odnajdź w pamięci telefonu katalog Carbon i skopiuj go na komputer.
Krok 1
Nim przywrócisz dane aplikacji, zainstaluj na nowym smartfonie wszystkie programy, które chcesz odtworzyć, pobierając je ze Sklepu Play.
Krok 2
Na nowym urządzeniu również zainstaluj aplikację Helium. Za pośrednictwem kabla USB skopiuj zawartość katalogu Carbon z dysku peceta do katalogu o tej samej nazwie w pamięci nowego smartfona.
Krok 3
Uruchom aplikację Helium na nowym smartfonie i potwórz kroki od 1 do 5 warsztatu Konfiguracja.
Krok 4
Przejdź do zakładki <b<Przywracanie i synchronizacja w aplikacji Helium. Kliknij Wewnętrzna pamięć i na liście Zainstalowane zaznacz aplikacje, które chcesz przenieść na nowego smartfona. Kliknij Przywracanie, by odtworzyć dane.
Migracja z iOS oraz do iOS
Przeniesienie danych między systemami nastręcza trudności. O migracji danych aplikacji możesz zapomnieć, ale dane przechowywane w chmurze przeniesiesz bez problemu. Twórcy iOS-a udostępnili też specjalną aplikacje do eksportu danych. Jeśli przesiadasz się z Androida na iOS, ze Sklepu Play pobierz na dotychczasowy telefon program Move to iOS. Wygeneruj specjalny kod, który wpiszesz w iPhonie podczas pierwszej konfiguracji. Usługa pozwoli ci przenieść kontakty, wiadomości, zdjęcia i filmy, zakładki WWW, konta pocztowe i kalendarze. Zostaną też pobrane znajdujące się na starym telefonie darmowe aplikacje, które są dostępne zarówno w sklepie App Store, jak i w Google Play. Płatne programy zostaną dodane do listy życzeń.
W przypadku transferu w drugą stronę zastosuj się do porad dostępnych pod adresem http://pcformat.pl/u/2592. Na Androida przeniesiesz zdjęcia, muzykę, pocztę i kontakty.
Aplikacje do backupu
Do przenoszenia danych między urządzeniami można z powodzeniem wykorzystać apki wykonujące kopię zapasową pamięci smartfona. Kopię możesz przegrać do nowego urządzenia np. na karcie pamięci lub przez chmurę i odtworzyć za pomocą tej samej aplikacji.