Przestrzenne panoramy
Chcesz pokazać znajomym efektowną prezentację swoich zdjęć? Skorzystaj ze świetnego rozwiązania usługi Photosynth. Dzięki niej utworzysz hiperprzestrzenny, interaktywny pokaz, i to zupełnie za darmo!
Czego potrzebujesz do własnego pokazu
- Chcesz zrobić interaktywną, hiperprzestrzenną prezentację określonego obiektu? Pamiętaj, by mieć jak najwięcej zdjęć pokazujących ten obiekt z każdej możliwej strony.
- Jeżeli interesuje cię scena panoramiczna, wykonaj lub odnajdź jak największą liczbę fotografii danego obszaru.
- Zdjęcia nie muszą być idealnie wyrównane jak w klasycznych łączonych panoramach – usługa Photosynth automatycznie zatroszczy się o ich odpowiednie rozmieszczenie.
- Oczywiście niezbędne jest połączenie internetowe – gotowe prezentacje publikowane są w serwisie Photosynth i tylko z poziomu tego serwisu mogą być oglądane.
Wizualizacja naszego artykułu to zaledwie przedsmak możliwości, jakie możesz uzyskać, korzystając z udostępnionego za darmo przez Microsoft programu połączonego z internetową usługą. Dzięki Photosynth możesz utworzyć, a następnie opublikować w internecie interaktywne, przestrzenne prezentacje wykonane z własnych zdjęć – masz do dyspozycji 20 GB online. Choć gotową prezentację wysyłasz do serwisu internetowego, to nie musi być widoczna dla wszystkich internautów odwiedzających serwis Photosynth.net. To ty decydujesz, czy wynik twojej twórczej pracy zaprezentowany w efektownej formie, na jaką pozwala Photosynth, będzie widoczny dla wszystkich czy tylko dla wybranych odbiorców.
Od czego zacząć pierwszą prezentację
Zakładamy, że masz już na dysku twardym fotografie interesującego obiektu, ciekawego widoku, wspaniałej panoramy czy sceny. Tworzenie efektownego pokazu z tych zdjęć za pomocą Microsoft Photosynth jest naprawdę bardzo proste – przekonaj się sam.
Krok 1
Musisz zacząć od założenia konta w serwisie PhotoSynth. Wywołaj w przeglądarce główną stronę serwisu, kliknij widoczny w górnej części strony odsyłacz Create Account i załóż konto. Jeżeli korzystasz już z jakiejkolwiek usługi w ramach zestawu Windows Live lub używasz komunikatora Live Messenger, to masz już własny identyfikator Live ID. Użyj go, by zalogować się w serwisie.
Krok 2
Gdy już utworzysz swoje konto, wczytaj ponownie w przeglądarce internetowej główną stronę serwisu Photosynth, a następnie kliknij widoczny w dolnej części strony głównej element Create your Synth. Na kolejnej otwartej stronie kliknij przycisk Install PhotoSynth i pobierz program Microsoft Photosynth. Możesz użyć instalatora aplikacji zamieszczonego na naszym CD.
Krok 3
Instalacja Microsoft Photosynth nie wymaga wyjaśnień, po prostu potwierdzaj kolejne etapy kreatora instalacji. Po jej zakończeniu uruchom program – umieszcza on swój skrót standardowo w menu Start.
Krok 4
W trakcie uruchamiania programu pojawi się okno logowania Windows Live ID. Wpisz swój adres e-mailowy, będący zarazem identyfikatorem Live ID, i podaj przypisane temu identyfikatorowi hasło uwierzytelniające. Kliknij Sign in. Jeżeli chcesz, by program w kolejnych uruchomieniach automatycznie ciebie logował, zaznacz oba widoczne w tym oknie pola wyboru, jednak nie zalecamy tego. Bezpieczniej jest samodzielnie się logować.
Prawa do zdjęć – jakie sobie przyznasz?
Program Photosynth szanuje twoje prawa do zdjęć, dlatego podczas tworzenia pokazu musisz wybrać, według jakich zasad chcesz opublikować swoje zdjęcia. Masz do dyspozycji następujące warianty licencyjne:
All Rights Reserved: wszystkie prawa zastrzeżone.
CC – Attribution (pewne prawa zastrzeżone – Creative Commons – uznanie autorstwa). W tym przypadku zezwalasz na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie twojego dzieła, a także wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy (czyli o tobie).
CC – Attribution Share Alike (pewne prawa zastrzeżone – na tych samych warunkach). Wybór tej licencji oznacza, że zezwalasz na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji jak twoja.
CC – Attribution No Derivatives: (pewne prawa zastrzeżone – bez utworów zależnych). W tym wariancie zezwalasz na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła. Niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
CC – Attribution Non-Commercial: (pewne prawa zastrzeżone – użycie niekomercyjne). Podobnie jak uznanie autorstwa, z tą różnicą, że twoje dzieło nie może być przez nikogo wykorzystane komercyjnie.
CC – Attribution Non-Commercial Share Alike: (pewne prawa zastrzeżone – użycie niekomercyjne na tych samych warunkach) połączenie licencji niekomercyjnej i przechodniej. Opublikowane zdjęcia nie mogą być wykorzystane komercyjnie, a wszelkie dzieła pochodne mają być rozpowszechniane na takich zasadach, jak dzieło opublikowane przez ciebie.
CC – Attribution Non-Commercial No Derivatives: (pewne prawa zatrzeżone – użycie niekomercyjne bez utworów zależnych) połączenie zastrzeżenia modyfikacji i niekomercyjności. Zezwalasz na korzystanie tylko z dokładnych kopii – dzieła pochodne są zabronione i nikt nie będzie mógł twojej pracy wykorzystać do celów komercyjnych.
Public Domain: (domena publiczna) nie zastrzegasz sobie żadnych praw; opublikowany materiał może być dowolnie wykorzystywany przez każdego, kto ma na to ochotę.
Tworzenie pokazu w Photosynth
Główne okno programu Photosynth, w którym przyjdzie ci działać w celu utworzenia efektywnego pokazu. Nosi nazwę Create Synth.
Zacznij od kliknięcia przycisku Add Photos i zaimportowania z dysku zdjęć (zakładamy, że zdjęcia masz już na dysku), z których utworzysz prezentację.
Jeżeli nie chcesz, by którekolwiek z zaimportowanych zdjęć zostało uwzględnione w przygotowywanym pokazie, zaznacz miniaturę niepotrzebnej fotografii i kliknij przycisk Remove Selected Photos.
W polu Tags wpisz słowa kluczowe (oddzielając je przecinkami), które najlepiej będą pasowały do tworzonego projektu.
W polu Description możesz umieścić opis (maksymalnie 3000 znaków) wzbogacający prezentację.
Bardzo ważna jest pozycja wybrana z rozwijanej listy Visibility. Wybór tutaj dokonany rzutuje na to, kto będzie widział opublikowany w internecie pokaz. Domyślnie wybrana pozycja Public powoduje, że każdy internauta odwiedzający serwis Photosynth będzie mógł odnaleźć i obejrzeć twoją prezentację. Wybór drugiej pozycji, Unlisted, oznacza, że prezentacja nie będzie wymieniona na liście nowych prezentacji i nie będzie indeksowana (nie będzie się pokazywała w wynikach wyszukiwania). Obejrzy ją tylko ta osoba, której wyślesz link bezpośrednio do prezentacji.
Z rozwijanej listy Photo Rights wybierz, z jakimi prawami publikujesz swoje zdjęcia. Masz do wyboru kilka opcji, od całkowitego udostępnienia zdjęć domenie publicznej, poprzez różne warianty prac Creative Commons, aż po zastrzeżenie wszystkich praw do zdjęć. Ramka „Prawa do zdjęć – jakie sobie przyznasz?” wyjaśni wątpliwości.
Pole wyboru Geitag synth using location data in photos oznacza, że program będzie automatycznie przypisywał odpowiednią lokalizację geograficzną zdjęciom zawartym w tworzonej prezentacji. Dotyczy to jednak tylko tych zdjęć, w których zapisane są dane geolokalizacyjne uzyskane np. z modułu GPS zintegrowanego z aparatem.
Kliknij przycisk Synth w celu rozpoczęcia automatyczne - go tworzenia projektu.
Rozpocznie się synchronizacja zdjęć i generowanie projektu. Zwróć uwagę, że w oknie postępu podawana jest informacja o pozostałej na serwerze ilości miejsca na twoje prezentacje. Dysponujesz za darmo przestrzenią aż 20 GB, co powinno w zupełności wystarczyć na wiele udanych projektów Photosyntha.
Gdy przesyłanie zdjęć na serwer i ich kompilacja w prezentację się zakończy, zostaniesz poinformowany o stopniu synchronizacji opublikowanych zdjęć (wskaźnik procentowy). Im wartość jest wyższa (bliższa 100 proc.), tym lepiej. Kliknij przycisk View, by obejrzeć gotową prezentację z twoich zdjęć.