Przygotowanie zdjęć do galerii
Kurs tworzenia serwisu WWW pozwoli zaprojektować, wykonać i opublikować własną stronę internetową. Kurs składa się z 3 części. W pierwszym odcinku pokazaliśmy, jak stworzyć i opublikować w pełni sprawną stronę WWW. W odcinku drugim pomagamy wykonać atrakcyjną galerię zdjęć, a w trzecim zajmiemy się zakładaniem własnego blogu, księgi gości oraz forum dyskusyjnego.
Zanim rozpoczniesz tworzenie własnej galerii zdjęć do umieszczenia na swojej stronie WWW, powinieneś wybrać tylko najciekawsze fotografie i odpowiednio je przygotować. Staraj się unikać prezentowania podobnych ujęć, bo galeria będzie jednostajna i mało zróżnicowana. Pokazujemy, jak wybrać ciekawe zdjęcia, przeprowadzić ich podstawowy retusz i utworzyć z nich atrakcyjną kompozycję, korzystając ze specjalistycznej aplikacji Picasa. Na koniec tej części kursu zaprezentujemy sposób podłączenia wykonanej galerii do strony WWW.
Instalacja programu Picasa 3
Do pobrania programu ze strony producenta niezbędne będzie połączenie z internetem. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie. Po instalacji Picasa zaimportuje do bazy wszystkie zdjęcia z twojego komputera. Przyjazny i intuicyjny interfejs w języku polskim ułatwia korzystanie z programu.
Krok 1
Wejdź na stronę picasa.google.pl i kliknij przycisk Pobierz program Picasa 3. Znajdziesz się na stronie pobierania aplikacji. Po chwili wyświetli się okienko Otwieranie picasa3 setup.exe. Kliknij w nim przycisk Zapisz plik.
Krok 2
Aby rozpocząć instalację, kliknij dwukrotnie ikonę pobranego programu picasa3-setup.exe. Jeżeli zobaczysz okno: Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim przycisk Uruchom.
Krok 3
Instalacja przebiega standardowo. W pierwszym oknie instalatora zaakceptuj warunki umowy licencyjnej, klikając przycisk Zgadzam się. W kolejnym etapie kliknij przycisk Przeglądaj..., aby wskazać na dysku miejsce, w którym ma być zainstalowany program. Kliknij Zainstaluj, aby rozpocząć instalację.
Krok 4
Po poprawnej instalacji zobaczysz okno, w którym możesz zaznaczyć opcje Utwórz skrót na pulpicie i Dodaj skrót do paska Szybkie uruchamianie. Jeżeli nie chcesz zmieniać domyślnej wyszukiwarki w programie Internet Explorer, usuń zaznaczenie z pola przy opcji: Ustaw Google jako domyślną wyszukiwarkę w programie Internet Explorer. Możesz już zakończyć instalację i rozpocząć pracę z programem. W tym celu kliknij przycisk Zakończ.
Krok 5
Po pierwszym uruchomieniu aplikacji Picasa 3 program rozpocznie automatyczne poszukiwanie zdjęć na dysku. Im większe masz zasoby fotografii, tym dłużej b ędzie trwał proces dodawania zdjęć do programu. O stanie wyszukiwania zdjęć będzie informowało małe okienko w prawym dolnym rogu.
Wybieranie i poprawianie fotografii
Przed przystąpieniem do edycji zdjęć w programie Picasa 3 (jak pobrać program, pokazujemy w ramce „Instalacja programu Picasa 3”), utwórz na dysku nowy folder, w którym zgromadzisz zdjęcia do twojej internetowej galerii. Dzięki temu ułatwisz sobie pracę. Nie będziesz wyszukiwał na dysku poszczególnych zdjęć do cyfrowej obróbki.
Krok 1
Otwórz Mój komputer i z listy dostępnych dysków wybierz ten, na którym utworzysz folder z fotkami do galerii. W naszym przykładzie wybraliśmy dysk FOTO (F:).
Krok 2
Aby utworzyć nowy folder, kliknij w dowolnym miejscu prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz kolejno Nowy i Folder. Nadaj folderowi dowolną nazwę, np. fotki do galerii.
Krok 3
Teraz wybierz z dysku zdjęcia, które chcesz zaprezentować w swojej internetowej galerii, i przekopiuj je do utworzonego folderu. Pamiętaj, aby wybrać tylko najciekawsze zdjęcia, wówczas twoja galeria będzie atrakcyjna. Liczba zdjęć w jednym albumie nie powinna być duża – od 20 do 40 zdjęć. Nadmierna liczba fotografii w jednej galerii może zniechęcić do jej oglądania. Jeżeli chcesz pokazać więcej zdjęć, podziel je na mniejsze albumy tematyczne.
Krok 4
Po wybraniu zdjęć możesz powrócić do programu Picasa 3. Teraz musisz dodać do aplikacji utworzony folder ze zdjęciami. Picasa powinna wykryć nowy katalog z fotografiami i zaimportować go. Jeżeli jednak folder nie został automatycznie dodany, wybierz z menu Plik opcję Dodaj folder do programu Picasa....
Krok 5
W lewej części okna Menedżer folderów znajdź utworzony folder ze zdjęciami przeznaczonymi do galerii i w sekcji Lokalizacja F:\fotki do galerii\ zaznacz opcję Przeszukaj raz. Kliknij przycisk OK. W prawym dolnym rogu aplikacji pojawi się małe okienko informujące o importowaniu folderu do programu.
Krok 6
Folder ze zdjęciami został załadowany do programu. Znajdziesz go w lewej części okna programu na liście Foldery pod nazwą fotki do galerii. Miniatury zdjęć z wybranego folderu są widoczne w prawej części okna aplikacji.
Krok 1
Możesz już rozpocząć edycję zdjęć. Warto poprawić kolory oraz skorygować kontrast i światło. W tym celu dwukrotnie kliknij miniaturę dowolnej fotki (patrz obrazek).
Krok 2
W otwartym edytorze fotografii zobaczysz podgląd zdjęcia. W lewej części okna, w sekcji Korekcje podstawowe, kliknij ikonę Automatyczny kontrast, aby poprawić kontrast na fotografii. Po chwili zobaczysz ulepszone zdjęcie. Jeżeli efekt nie jest zadowalający, kliknij przycisk Cofnij Automatyczny kontrast. W ten sam sposób możesz automatycznie poprawić kolory na zdjęciu, wybierając ikonę Automatyczny kolor.
Krok 3
Program umożliwia też poprawienie kadru zdjęcia. Możesz się pozbyć niepotrzebnych na fotografii elementów, wybierając ikonę Przytnij. Po chwili wyświetli się kolejne okno programu. W sekcji Przytnij zdjęcie zobaczysz na rozwijanej liście zaznaczoną opcję Ręcznie. Kliknij i przytrzymaj lewy przycisk myszy na zdjęciu i przesuń mysz, aby uzyskać odpowiedni kadr. Wybierając przycisk Podgląd, możesz zobaczyć, jak będzie wyglądało zdjęcie po odcięciu zbędnych elementów. Aby zatwierdzić zmiany, kliknij przycisk Zastosuj.
Krok 4
Skorzystaj też z suwaka Wypełnienie światłem i przesuwaj go w prawą stronę aż do uzyskania lepszego naświetlenia zdjęcia.
Krok 5
Przejdź teraz do zakładki Dostrajanie, w której poprawisz światło, najjaśniejsze miejsca, cienie i temperaturę kolorów za pomocą dostępnych suwaków. Ustaw je w taki sposób, aby uzyskać dobrze naświetloną i kolorową fotografię.
Krok 6
W zakładce Efekty możesz wyostrzyć zdjęcie, zmienić nasycenie kolorów, uzyskać efekt sepii lub czarno-białej fotki albo zastosować efekt częściowej nieostrości, poświaty lub ziarna. Kliknij dwukrotnie wybraną miniaturkę, np. Nasycenie, aby ustawić odpowiednie parametry i nałożyć efekt na zdjęcie.
Krok 7
W taki sam sposób, jak w krokach 2 – 6, wyedytuj pozostałe zdjęcia do internetowej galerii. Możesz się przełączać między zdjęciami, korzystając z małego nawigatora widocznego nad aktualnie edytowaną fotką. Jeśli natomiast chcesz powrócić do folderu, w którym znajdują się fotografie, kliknij przycisk Wróć do biblioteki.
Tworzenie galerii zdjęć za pomocą programu Picasa
Picasa umożliwia utworzenie galerii zdjęć w postaci prostej strony internetowej. Aplikacja pozwala na automatyczne zmniejszenie fotografii i zastosowanie jednego z kilku gotowych szablonów. Wykonany album będzie można podłączyć do wcześniej przygotowanej własnej strony internetowej.
Krok 1
W lewej części okna programu Picasa wybierz z listy folderów ten, w którym znajdują się przygotowane i poprawione zdjęcia do galerii internetowej. Kliknij prawym przyciskiem nazwę folderu – w naszym przykładzie fotki do galerii – po czym z menu kontekstowego wybierz Zaznacz wszystkie zdjęcia, a następnie ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Eksportuj jako stronę HTML....
Krok 2
Teraz w oknie Eksportuj jako stronę HTML w sekcji Eksportuj zdjęcia o rozmiarze zaznacz opcję 640 piks. (dla stron internetowych. Możesz wybrać inne wielkości zdjęć. Pamiętaj, że gdy wybierzesz opcję Rozmiar oryginalny, zdjęcia będą się długo ładowały dla użytkowników z wolnym łączem internetowym. W pole tekstowe wprowadź tytuł galerii, w naszym przykładzie Fotki z parady brazylijskiej.
Krok 3
Następnie kliknij przycisk Przeglądaj, aby wskazać na dysku miejsce, w które ma zostać wyeksportowana galeria zdjęć w postaci strony internetowej. W nowym okienku, Przeglądanie w poszukiwaniu..., wybierz folder i kliknij przycisk OK. Powrócisz do okna Eksportuj jako stronę HTML. Kliknij przycisk Dalej.
Krok 4
W kolejnym oknie, Wybierz szablon strony internetowej, w sekcji Nazwa szablonu zaznacz jeden z dostępnych wzorców, na przykład Szablon 3, 2 strony, białe tło, po czym kliknij przycisk Zakończ.
Krok 5
O stanie tworzenia galerii informuje małe okienko postępu widoczne w prawym dolnym rogu programu. Po zakończeniu eksportowania wyświetli się przygotowana strona internetowa z galerią w domyślnej przeglądarce internetowej.
Galeria w Picasa Web Albums
Jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca na swoim serwerze albo chcesz przygotować tylko własną galerię zdjęć, dobrym rozwiązaniem będzie wyeksportowanie galerii do internetowej aplikacji Picasa Web Albums. W ramach usługi otrzymujesz 1 GB przestrzeni na twoje zdjęcia. W aplikacji Picasa wystarczy wskazać folder, który chcesz wysłać do internetowej galerii, i kliknąć przycisk „Przekaż online”. Po zalogowaniu do konta Google zobaczysz nowe okno, w którym nadasz tytuł i opis albumowi, ustawisz widoczność albumu dla wszystkich internautów lub zablokujesz go przed nieznajomymi i zdecydujesz o wielkości przekazywanych plików.
Wgrywanie galerii na serwer
Wyeksportowaną na dysk galerię internetową w postaci strony internetowej musisz wgrać na swój serwer WWW. O tym, jak założyć bezpłatne konto WWW, pisaliśmy w poprzedniej części naszego kursu. W naszym przykładzie opisywaliśmy zakładanie konta w serwisie strefa.pl, dlatego teraz pokazujemy, jak przekopiować galerię na ten serwer. Jeżeli masz konto w innym serwisie, postępuj w sposób analogiczny. Do przesłania plików na serwer niezbędny będzie dowolny klient FTP. Pokazujemy, jak przesłać pliki za pomocą programu Total Commander, który możesz pobrać ze strony www.totalcmd.pl.
Krok 1
Zakładamy, że masz już zainstalowany na komputerze program Total Commander. Otwórz go, klikając ikonę Total Commander.
Krok 2
Po otwarciu aplikacji kliknij ikonę FTP, aby skonfigurować połączenie z serwerem.
Krok 3
W nowym okienku, Połącz z serwerem FTP, kliknij przycisk Nowe połączenie. Otworzy się okno: FTP: szczegóły połączenia. W polu Sesja nadaj nazwę nowemu połączeniu, na przykład Moja strona WWW, a w pole Nazwa hosta wprowadź adres serwera FTP. Jeżeli założyłeś konto w serwisie strefa.pl, to w tym polu wpisz ftp.strefa.pl. Następnie w polach Użytkownik i Hasło podaj nazwę użytkownika, np. admin+nazwakonta.strefa.pl i swoje hasło. Zakończ przyciskiem OK.
Krok 4
Teraz z listy skonfigurowanych połączeń wybierz Moja strona WWW i kliknij przycisk Połącz. Jeżeli połączenie zostało poprawnie skonfigurowane, po chwili połączysz się z serwerem.
Krok 5
Zmień teraz nazwę folderu z twoją wygenerowaną galerią w postaci strony internetowej np. na galeria01. Pamiętaj, aby nie używać polskich znaków i spacji w nazwach folderów, ponieważ może to źle wpłynąć na poprawność późniejszego działania galerii. Możesz już przekopiować swoją galerię na serwer. W tym celu zaznacz folder z galerią, widoczny w prawej części okna programu, przeciągnij go do lewej strony okna i upuść. Po chwili zobaczysz okienko: Wysyłanie. Kliknij przycisk OK.
Krok 6
Jeżeli przekopiowałeś folder z galerią o nazwie galeria01 do głównego katalogu na serwerze w strefa.pl, twoja galeria powinna wówczas zadziałać pod adresem www.nazwauzytkownika.strefa.pl/galeria01.