Foto/Audio/WideoPrzygotuj własny film

    Przygotuj własny film

    Marsjanin, Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, Incepcja wszystkie te kinowe hity łączy jeden profesjonalny program montażowy. Jego darmowa wersja, Avid Media Composer First, pozwoli ci poczuć się niczym ekspert tworzący własne, nieszablonowe filmy.

    Przygotuj w�łasny film

    P rogramów do edycji wideo jest bardzo wiele, także na urządzeniach przenośnych. Większość z nich to proste narzędzia służące do szybkiego sklejania ze sobą kilku klipów i udostępnienia ich w takiej formie na YouTubie. Jeśli uważasz, że dojrzałeś już do czegoś bardziej zaawansowanego, Avid Media Composer First będzie niezym wyborem. Ten profesjonalny warsztat filmowca działa w oparciu o wyjątkowo rozbudowane narzędzie edycyjne, z którego korzystają najsłynniejsze studia filmowe. I choć jego darmowa edycja ma ograniczenia, to i tak zapewnia sporo niebanalnych funkcji, które nadadzą twoim projektom niemal hollywoodzkiego wyrazu. Do nauki profesjonalnego montażu nada się w sam raz.

    Tworzenie i edycja nowego projektu wideo

    Profesjonalny montaż filmu zawsze rozpoczyna się od zapisania pliku, w którym archiwizowane będą przeprowadzane operacje na zaimportowanych klipach wideo. Zaraz po utworzeniu takiego projektu twoim kolejnym krokiem powinno być jednak dokładne przyjrzenie się interfejsowi programu. Nie należy on bowiem do najprostszych. By ułatwić pracę, wyjaśniamy podstawy jego obsługi.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu w wyświetlonym oknie kreatora projektów, w polu Create Project, wpisz nazwę, pod jaką ma zostać zapisany twój projekt. Kliknięcie Create przeniesie cię zaś bezpośrednio do głównego ekranu aplikacji.

    Obraz

    Krok 2

    Zwróć uwagę na poszczególne obszary interfejsu. Po lewej stronie ekranu, na górze, znajdziesz pole opcji. Jego poszczególne zakładki dają dostęp do folderów projektu, ogólnych ustawień, całej masy przeróżnych efektów, formatu filmu oraz podstawowych informacji o projekcie i wersji programu. Okienko poniżej zajmuje miniaturowa przeglądarka plików Source Browser, która posłuży ci do łączenia bądź importowania do projektu poszczególnych klipów. Na samym dole zaś umieszczono okno sekwencji wideo i pojedynczych klipów n wchodzących w skład aktualnie opracowywanego projektu. Środkowa część ekranu to rozbudowana oś czasu wraz z dwoma odtwarzaczami – źródłowym (służy do wcześniejszego przejrzenia materiału) i poglądowym.

    Obraz

    Krok 3

    Skoro znasz już podstawy, czas wskazać klipy wideo, z których zmontujesz swój film. W tym celu korzystając z okna przeglądarki Source Browser i wyświetlonych w nim dysków, odszukaj interesujące cię pliki i zaznacz je myszką. Avid Media Composer First daje dowolność wyboru źródła – od dysków systemowych po płyty DVD i karty pamięci.

    Krok 4

    Choć pożądane pliki możesz przenieść bezpośrednio na oś czasu metodą „przeciągnij i upuść”, sugerujemy dodać je do katalogu projektu. Dzięki temu później będziesz w stanie samodzielnie określić dokładnie, które fragmenty mają znaleźć się w twoim filmie. Co istotne, pozwala to też wybrać pomiędzy prostym podlinkowaniem pliku do projektu a jego bezpośrednim importem z natychmiastowym transkodowaniem.

    Krok 5

    Gdy zdecydujesz się przenieść swój pierwszy klip na oś czasu, na ekranie pojawi się komunikat o sugerowanych właściwościach projektu Project Properities. Choć parametry dobierane tu są na podstawie aktualnie dodawanego pliku, możesz je teraz dowolnie zmienić, modyfikując zarówno rozdzielczość Raster HD 1080, jak i szybkość odtwarzania. Chwilę po kliknięciu OK, w oknie podglądu ujrzysz pierwszą klatkę filmu.

    Obraz

    Krok 6

    Aby dodać kolejne klipy na oś czasu, wystarczy je tam przeciągnąć. Jednak dla zachowania większej kontroli nad zawartością filmu lepiej wcześniej obejrzeć dany materiał i wybrać z niego jedynie najbardziej interesujący fragment. W tym celu kliknij dwukrotnie myszką wybrany plik, a pojawi się on w źródłowym odtwarzaczu.

    Krok 7

    Następnie za pomocą znajdującego się pod nim znacznika pozycji ustaw film na pierwszej interesującej cię klatce i naciśnij przycisk Mark In (1). Później to samo zrób z ostatnią klatką, naciskając Mark Out (2). Teraz wystarczy już wstawić fragment w konkretne miejsce na osi czasu przyciskiem Slice-In (3) (co przesunie ewentualne dalsze klipy), bądź przyciskiem Overwrite (4), by je nadpisać.

    Obraz

    Dodawanie podkładu audio

    Nie ma lepszego sposobu na zbudowanie nastroju filmu od jego powiązania z pasującą ścieżką muzyczną. Można też uatrakcyjnić całość, dodając narrację w postaci komentarza bądź dodatkowych efektów audio.

    Krok 1

    Zacznij od odszukania interesującego cię pliku audio w oknie. Następnie użyj opcji Link (1) bądź Import (2), by połączyć go z aktualnym projektem. Przed przeciągnięciem na linię czasu możesz jeszcze przesłuchać nagranie w odtwarzaczu źródłowym lub, podobnie jak wcześniej w przypadku klipu wideo, wybrać konkretny jego fragment.

    Obraz

    Krok 2

    Po dodaniu pliku muzycznego do osi czasu zwróć uwagę na liczbę zajętych przez niego ścieżek audio. Dźwięk stereo ukazywany jest tu bowiem dla każdej ścieżki z osobna. W takim przypadku jeśli zechcesz wzbogacić swój projekt o komentarz bądź dodatkowe efekty dźwiękowe, będziesz potrzebować powiększonej osi czasu.

    Obraz

    Krok 3

    Aby dodać nowe ścieżki audio w obszarze roboczym, możesz skorzystać z podręcznego menu osi czasu. Wystarczy, że ustawisz kursor w jej obrębie i naciśniesz prawy przycisk myszki. Znajdujące się w menu opcje pozwolą ci nie tylko dodać nowe ścieżki audio mono i stereo New/Audio Track, ale również ścieżki wideo:

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli jednak chcesz szybko dodać kolejny plik dźwiękowy do swojego projektu, wystarczy, że dwukrotnie klikniesz jego ikonę w oknie wbudowanej przeglądarki Source Browser, po czym korzystając z metody „przeciągnij i upuść”, przeniesiesz go na oś czasu ze źródłowego odtwarzacza audio-wideo. Uważaj jednak przy przenoszeniu pliku – musisz go umieścić tak, aby przypadkiem nie wkleić w istniejący już podkład muzyczny. W efekcie powinieneś uzyskać dwie dodatkowe ścieżki A4/A5.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Dla wszystkich tych, którzy oprócz podkładu muzycznego zdecydują się wykorzystać autorski komentarz, Avid Media Composer First ma jeszcze jedną arcyciekawą opcję. Potrafi bowiem automatycznie wyregulować głośność mającej grać w tle ścieżki dźwiękowej tak, aby nie zagłuszała dodanego komentarza. Służy do tego funkcja ukryta w podręcznym menu osi czasu rozwijanym prawym przyciskiem myszki.

    Krok 6

    Po jej uruchomieniu na ekranie ujrzysz niewielkie okno Audio Ducking z dwoma kolumnami – jedna dotyczy dialogów, druga muzyki. Wystarczy teraz ręcznie wskazać ścieżki zawierające twój komentarz Dialog – A4/A5 i podkład muzyczny Music – A2/A3, a następnie nacisnąć przycisk Duck. Chwilę później w graficznym śladzie ścieżek muzycznych w obszarze roboczym zobaczysz zmianę w postaci dopasowanej linii głośności. Każdym znajdującym się na niej węzłem możesz dowolnie manipulować, ręcznie dopasowując poziom głośności do własnych potrzeb.

    Obraz

    Krok 7

    Gdy wszystkie ścieżki audio znajdą się już w obszarze roboczym, warto jeszcze dopasować ich czas trwania do poszczególnych scen. Przesuń myszkę nad końcowy fragment bloku symbolizującego muzykę (bądź inne efekty audio) na linii czasu i poczekaj na zmianę kursora w żółty wskaźnik. Nacisnąwszy lewy klawisz myszki, będziesz mógł dowolnie przyciąć długość modyfikowanej ścieżki.

    Dodawanie tytułów scen

    Do opisania wydarzeń rozgrywających się na ekranie idealnie nadają się napisy. Umieszczone w kadrze jako tytuły scen mogą stanowić bardzo ciekawe uzupełnienie całości. W odróżnieniu od innych programów edycyjnych Avid Media Composer First ma osobną, przeznaczoną do edycji napisów aplikację.

    Krok 1

    Aby dodać napis do wybranej sceny, ustaw kursor na osi czasu w odpowiadającym jej momencie, po czym z górnego menu Tool wybierz opcję Title Tool Application. W wywołanym w ten sposób oknie aplikacji b<Avid Tittle Tool ujrzysz swoją scenę z nałożoną siatką ułatwiającą wyrównywanie tekstu.

    Obraz

    Krok 2

    Dodawanie tytułu rozpocznij od naciśnięcia przycisku (1). Pozwoli ci to narysować na ekranie pole, w którym znajdzie się napis. W tym celu przesuwaj kursor myszki z wciśniętym lewym przyciskiem, aż osiągniesz pożądany rozmiar prostokąta. Pamiętaj, że później możesz jeszcze zmienić jego wielkość, wybierając (2), a następnie przeciągając któryś z okalających pole węzłów. Za pomocą tej opcji możesz też całkowicie zmienić pozycję stworzonego obiektu – wystarczy „chwycić” go myszką i przeciągnąć.

    Krok 3

    Następny krok to wstawienie tytułu w utworzone właśnie pole. Skorzystaj z ikony czarne T (3) aby przełączyć się w tryb wpisywania, po czym kliknij miejsce, w którym ma pojawić się napis. Migający kursor poinformuje cię o gotowości do wprowadzania treści.

    Krok 4

    Nim wpiszesz swój tytuł, musisz jeszcze zadbać o właściwy, odcinający się od tła kolor czcionki. W tym celu kliknij pole Fill (4) i w nowo wyświetlonym okienku Title Tool Color Picker zmień barwę na taką, jaka ci odpowiada. Gdy powrócisz do głównego okna, możesz od razu wprowadzać treść napisu. Później możesz też modyfikować jego rozmiar oraz czcionkę (5).

    Krok 5

    Na koniec pozostało już tylko zapisanie nowo utworzonego tytułu File-Save Title. Gdy jego ikona pojawi się już w oknie sekwencji, wystarczy, że przeciągniesz ją na linię czasu, pamiętając, że ma ona znaleźć się na pierwszym planie, a więc musi być na pierwszej ścieżce, powyżej aktualnie umieszczonych tam klipów.

    Eksport filmu i publikacja

    Jeśli uważasz, że wszystko w twoim filmie jest już gotowe, muzyka, przejścia i tytuły są na swoim miejscu, czas utworzyć plik wynikowy i zapisać go na dysku komputera bądź od razu opublikować w internecie.

    Krok 1

    W celu zmontowania filmu w całość i zapisania go na dysku twardym z górnego menu wybierz opcje File, Publish to i Local Drive…. Nowo wyświetlone okno pozwoli ci jeszcze dobierać pożądane parametry tworzonego materiału wideo, w tym używany kodek i końcową jakość filmu.

    Obraz

    Krok 2

    Miej na uwadze ograniczenia darmowej edycji Avid Media Composer. Po kliknięciu <OK> program rozpocznie produkcję twojego filmu, która w zależności od stopnia skomplikowania i wydajności komputera może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

    Krok 3

    By zamiast zapisywania pliku na dysku od razu opublikować go w sieci, możesz wybrać jedną z dostępnych opcji Publish to – YouTube/Facebook/Vimeo. W tym przypadku jednak przygotuj od razu hasła dostępowe do wybranych usług, bo przed umieszczeniem w nich filmu konieczne będzie zalogowanie się.

    Krok 1

    Aby film nabrał atrakcyjniejszego wyglądu, warto zadbać o efekty przejść pomiędzy klipami. Wystarczy, że ustawisz kursor osi czasu dokładnie w miejscu łączenia się poszczególnych scen, po czym klikniesz ikonę Quick Transition na pasku narzędziowym.

    Obraz

    Krok 2

    Wywołane w ten sposób okno da ci możliwość szybkiego wstawienia efektu przejścia i jego dokładnej konfiguracji – począwszy od rodzaju Add – Disolve (1), poprzez pozycję Centered on Cut (2), aż po czas trwania Duration – 30 frames (3). Zatwierdź operację przyciskiem Add (4), a przejście pojawi się na linii czasu. Pamiętaj, że przejścia i inne efekty dostępne są również z poziomu odpowiedniej zakładki umieszczonej w polu opcji Transitions.

    Obraz

    Krok 3

    Miej na uwadze, że w podobny sposób możesz ustawić przejścia na podkładzie muzycznym, tak aby na przykład na samym jego końcu odpowiednio wyciszyć dźwięk.

    Krok 4

    W programie dostępnych jest również szereg dodatkowych filtrów graficznych i efektów specjalnych, dzięki którym możesz zmienić całkowicie oglądaną scenę – czy to wpływając na nasycenie kolorów i jasność, czy też manipulując określonym kadrem.

    Krok 5

    By zastosować któryś z nich, musisz najpierw przełączyć się na poświęconą im zakładkę Filters, po czym wybrać pożądaną kategorię i efekt. Do jego zastosowania na dowolnym klipie wystarczy już tylko proste przeciągnięcie lewym przyciskiem myszki i upuszczenie na wybrany fragment ścieżki wideo. Zmiana powinna być widoczna od razu w oknie podglądu prawy odtwarzacz. Zmodyfikowany klip opatrzony zostanie informacyjnie charakterystyczną ikoną kolorowego prostokąta.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie