SoftwareRatownik plików

    Ratownik plików

    Usunąłeś przez przypadek ważne pliki? Spokojnie, da się to naprawić, bo są one nadal obecne na dysku. Wystarczy szybko posłużyć się specjalnym programem z naszej płyty ratunkowej.

    Ratownik plików

    Pliki zapisywane na dyskach twardych łatwo utracić – przypadkowe usunięcie dokumentów lub zdjęć może przytrafić się każdemu, zwłaszcza osobie z małą praktyką. Chwila nieuwagi i dane znikają pozornie bez śladu – wtedy należy działać szybko, bo odpowiednie postępowanie daje dużą szansę odzyskania plików. Należy posłużyć się odpowiednim narzędziem, tj. Auslogics File Recovery 6, którego pełną roczną wersję zamieściliśmy na naszej płycie.

    Funkcje programu

    • Kreator Odzyskiwania Wybierz dyski, które mają zostać przeskanowane, określ typy plików, daty modyfikacji lub ich nazwy – wszystko to za pomocą prostego kreatora.
    • Zaawansowane filtrowanie Dzięki filtrom nie musisz przeszukiwać listy setek plików możliwych do odzyskania.
    • Podgląd zawartości plików Zanim uruchomisz odzyskiwanie, możesz podejrzeć zdjęcia, zawartość plików wideo lub dokumentów.
    • Obsługa popularnych systemów Program współpracuje z popularnymi systemami plików, m.in. NTFS, FAT16/32 i exFAT.
    • Niszczenie plików Jeśli ty możesz odzyskać zwyczajnie usunięte pliki, może to zrobić ktoś inny. Dzięki niszczarce usuniesz wybrane pliki raz na zawsze.
    • Oczyszczanie dysków Funkcja pozwala trwale wymazać wszystkie skasowane pliki z całego dysku, uniemożliwiając ich odzyskanie.
    • Tworzenie obrazu dysku Narzędzie pozwala utworzyć lustrzany obraz całego dysku twardego.
    • Odzyskiwanie plików ze sformatowanych partycji Program zlokalizuje informacje, dzięki którym zdoła odzyskać pliki z relokowanych lub szybko sformatowanych partycji.

    Konfiguracja programu

    Przed rozpoczęciem korzystania z narzędzia można je skonfigurować. Operacja ta powoli uaktywnić kilka dodatkowych funkcji programu.

    Krok 1

    Po uruchomieniu aplikacji z menu Settings wybierz Program Settings. W oknie ustawień przejdź do zakładki Algorithm. Zobaczysz dwie niezaznaczone domyślnie opcje:
    Restore damaged files – zaznacz, aby przywracać pliki uszkodzone (pozwoli to odzyskać część danych z pliku). Restore plain text files oznacza przywracanie plików tekstowych mających nieregularną strukturę. Poniżej znajduje się rozwijana lista, z której możesz wybrać metodę wymazywania plików przez wbudowaną niszczarkę plików.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij zakładkę View Settings. Oprócz zaznaczonych tu domyślnie opcji związanych z podglądem plików (które radzimy pozostawić bez zmian) do dyspozycji masz jeszcze dwie ostatnie opcje zaznaczone na poniższym obrazku. Zaznaczenie pierwszej spowoduje, że program nie będzie wyświetlał podglądu plików wideo, a druga opcja sprawi, że nie będzie wyświetlany podgląd plików, których rozmiar przekracza wartość wybraną z listy.

    Obraz

    Krok 3

    W zakładce Ignore List znajdziesz listę folderów ignorowanych, które są pomijane podczas skanowania i wyszukiwania plików na dyskach. Jej zawartość możesz zmieniać. Zaznaczony na liście element usuniesz, klikając przycisk Remove, a za pomocą Add Folder dodasz do listy własną lokalizację, której program nie będzie brał pod uwagę w trakcie skanowania.

    Krok 4

    W ostatniej z zakładek, Integration, znajdziesz dwie dodatkowe opcje zaznaczone na poniższym obrazku. Dzięki pierwszej dodasz polecenie Odzyskaj pliki do systemowego menu kontekstowego, druga pozwoli dodać je do menu kontekstowego systemowego kosza. Aby zakończyć konfigurację, kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Odzyskiwanie skasowanych plików

    Coś stało się z plikami? Czas przystąpić do ich odzyskiwania. Pokażemy, jak przywrócić dane z opróżnionego wcześniej kosza.

    Krok 1

    Wrzuciliśmy kilka zdjęć do kosza, a następnie „trwale” go opróżniliśmy. Pora, aby do akcji wkroczył program File Recovery. Po jego uruchomieniu na lewym pasku zaznacz dysk C:\ i dodatkowo element Recycle Bin.

    Obraz

    Krok 2

    Przejdź do prawej części okna, w sekcji Look for following file type domyślnie zaznaczona jest opcja Search all files. Aplikacja będzie szukać wszystkich plików, które usunięto, niezależnie od typu.

    Krok 3

    Jeśli szukasz konkretnego typu plików (takich jak zdjęcia), możesz przyspieszyć proces, wybierając drugą opcję – Search for these files only i zaznaczając konkretny typ, np. Pictures.

    Obraz

    Krok 4

    Gdy wybierzesz już pliki, kliknij przycisk Search, uruchamiając wyszukiwanie plików możliwych do odzyskania. O postępach będziesz informowany za pośrednictwem paska:

    Obraz

    Krok 5

    Gdy skanowanie się zakończy, w głównym obszarze okna zobaczysz listę wszystkich znalezionych na dysku usuniętych plików, które można odzyskać. Oznaczenie OK widoczne w kolumnie State mówi, że dany plik można przywrócić w całości. Podgląd zaznaczonego pliku wyświetla się w obszarze Preview po prawej stronie.

    Krok 6

    Aby odzyskać pliki, zaznacz je na liście i kliknij przycisk Recover selected. Następnie w oknie dialogowym wskaż katalog docelowy, w którym zostaną zapisane przywrócone pliki (najlepiej na innym dysku).

    Obraz

    Krok 7

    Po zakończeniu odzyskiwania wyświetli się okno z podsumowaniem. Aby otworzyć folder, do której przeniesione zostały odtworzone pliki, kliknij przycisk Browse Folder.

    Krok 8

    Jeśli wyżej opisana metoda nie da rezultatów, możesz skorzystać z funkcji głębokiego skanowania. W tym celu wykonaj kroki od 1 do 3 powyższego opisu, a następnie kliknij trzykrotnie przycisk Next, przechodząc przez dodatkowe ekrany kreatora odzyskiwania. Wyświetli się okno, w którym należy zaznaczyć opcję Perform deep scan. Potem kliknij przycisk Search, uruchamiając głębokie skanowanie. Dalej postępuj tak, jak opisaliśmy w kroku 5.

    Przydatne narzędzia dodatkowe

    Oprócz funkcji odzyskiwania plików program File Recovery 6 ma narzędzia dodatkowe przeznaczone do trwałego wymazywania danych z dysku oraz do tworzenia i odzyskiwania plików, które zawierają obrazy dysków lub partycji.

    Krok 1

    Pierwsze z dostępnych narzędzi pozwala wymazać cały wolny obszar na dyskach, uniemożliwiając przywrócenie jakichkolwiek danych, które były z nich wcześniej usunięte. Z menu Tools wybierz Free Space Wiper.

    Krok 2

    W otwartym oknie wyświetli się lista dysków podłączonych do komputera (wszystkie są domyślnie zakwalifikowane do czyszczenia wolnej powierzchni). Wybierz dysk, którego wolną przestrzeń chcesz oczyścić, i uruchom operację, naciskając Wipe.

    Obraz

    Krok 1

    Aby uruchomić niszczarkę, z menu Tools wybierz File Shredder. Rozwiń menu Add i wybierz jedną z opcji: Add Files pozwoli dodać pojedyncze pliki, Add Folder umożliwi wskazanie zawartości całego foldera.

    Obraz

    Krok 2

    Ścieżki dostępu do dodanych elementów wyświetlą się na liście poniżej. Jeśli zrezygnujesz ze zniszczenia wybranego obiektu dodanego wcześniej do listy, zaznacz go, i kliknij przycisk Remove.

    Obraz

    Krok 3

    Wszystkie pozycje na liście usuniesz, klikając przycisk Clear List. Niszczenie plików rozpoczniesz, klikając przycisk Shred. Uwaga, pliki zostaną niezwłocznie wymazane z dysku!

    Krok 1

    Aby utworzyć obraz dysku w postaci pliku IMG, zaznacz dysk na lewym pasku okna głównego i z menu Tools wybierz Create Disk Image.

    Obraz

    Krok 2

    W standardowym oknie dialogowym wybierz inny, wystarczająco pojemny dysk, na którym zapisany zostanie obraz wybranego dysku lub partycji. Uwaga, tworzenie obrazu może potrwać dość długo!

    Krok 3

    Aby przywrócić dane z pliku-obrazu, z menu Tools wybierz polecenie Open Disk Image. Uzyskasz dostęp do plików w obrazie i będziesz mógł je przywrócić.

    Wybrane dla Ciebie