Reanimacja systemu
W życiu każdego systemu nadchodzi moment, że mamy za dużo aplikacji, błędne ustawienia programów, niedziałające skróty albo trudne do usunięcia oprogramowanie. Nawet po gruntownym czyszczeniu system nie działa jak nowy. Z pomocą przychodzą funkcje przywracania systemu do stanu fabrycznego, działające najlepiej na współczesnych, markowych komputerach z Windows 7. Na dysku peceta i notebooka znajduje się specjalna, ukryta partycja, a na niej obraz systemu lub jego wersja instalacyjna. Za ich pomocą można odtworzyć system w kilkadziesiąt minut. Jak to zrobić, pokażemy na przykładzie jednego z laptopów Asusa.
Kopiowanie ważnych danych na dysk zewnętrzny
Przywrócenie systemu do stanu fabrycznego oznacza skasowanie wszystkich ustawień: kont użytkowników, ich dokumentów, zapisanych gier, ustawień programów. Dlatego przed przywróceniem musisz wszystkie te dane zabezpieczyć, na przykład na dysku zewnętrznym. Może w tym pomóc systemowe narzędzie o nazwie Łatwy transfer w systemie Windows.
Krok 1
Z grupy Akcesoria, Narzędzia systemowe uruchom program Łatwy transfer w systemie Windows.
Krok 2
Program poinformuje, jakie pliki zostaną zabezpieczone. Tak naprawdę obejmuje to tylko typowe lokalizacje, w szczególności ustawienia kont użytkowników oraz ich dokumenty. Kliknij Dalej.
Krok 3
Zaznacz, w jaki sposób mają być skopiowane dane, na przykład Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB.
Krok 4
Po wybraniu docelowego nośnika w następnym oknie kliknij To jest mój stary komputer. Oczywiście, w przypadku odzyskiwania danych z kopii należy wybrać pierwszą opcję.
Krok 5
Program oszacuje, ile miejsca zajmują ważne dane poszczególnych kont użytkowników, po czym będziesz mógł zaznaczyć lub odznaczyć niektóre z nich:
Krok 6
Możesz również kliknąć Dostosuj, by wyświetlić okno, w którym będziesz mógł pominąć wybrane podfoldery z profilu użytkownika. Natomiast, gdy klikniesz Zaawansowane, będziesz mógł precyzyjnie wybrać foldery z dysku lokalnego, które trafią do kopii zapasowej. Kliknij przycisk Zapisz, a następnie Dalej.
Krok 7
Jeśli chcesz zabezpieczyć kopię za pomocą hasła, wpisz je w odpowiednie pola i kliknij Zapisz.
Krok 8
Musisz jeszcze wskazać, gdzie ma być utworzona kopia. Zatem podłącz dysk, na którym chcesz ją stworzyć, zaznacz go na liście i kliknij Otwórz. Następnie po przejściu do folderu docelowego kliknij Zapisz. Rozpocznie się tworzenie kopii, które może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin.
Krok 9
Po zakończeniu kopiowania plików pojawi się jeszcze kilka okien z komunikatami – w ostatnim z nich kliknij przycisk Zamknij, by zakończyć kopiowanie danych.
Przywracanie systemu do stanu fabrycznego
Proces odtwarzania systemu w każdym komputerze wygląda bardzo podobnie: odtworzenie obrazu systemu, wgranie sterowników, instalacja dodatkowych aplikacji producenta. Jednak w przypadku każdego producenta proces jest inicjowany w różny sposób. Sprawdź w instrukcji lub na stronie internetowej producenta, jak to zrobić. W przypadku laptopów Asusa służy do tego klawisz [F9].
Krok 1
Włącz komputer, a po kilku sekundach naciśnij klika razy [F9]. Zamiast grafiki systemu Windows pojawi się tekstowy ekran prowadzący do instalatora. Wciśnij [Enter].
Krok 2
Kreator pozwoli na wybór języka. Z listy wybierz Polish i kliknij Next.
Krok 3
Gdy wyświetli się ostrzeżenie, kliknij przycisk Dalej, a w kolejnym oknie wybierz opcję odzyskiwania systemu. Zalecamy wykorzystanie domyślnego ustawienia Odzyskaj Windows tylko na pierwszej partycji, co oznacza, że wyczyszczona zostanie tylko partycja systemowa. Jeśli utworzyłeś dodatkowe partycje np. na dane, nie zostaną one zamazane. Wybranie dwóch pozostałych opcji będzie dobre w sytuacjach, gdy zechcesz całkowicie usunąć wszystkie pliki na wszystkich partycjach, np. przed sprzedażą komputera.
Krok 4
W kolejnym oknie kreator wyświetla informację, aby wykonać kopię danych. Jeszcze można przerwać proces odtwarzania systemu i zrobić kopię, ale zakładamy, że już to wykonałeś. Zatem kliknij przycisk Dalej, a w kolejnym oknie zatwierdź proces, klikając przycisk Zakończ.
Krok 5
Dalsze działania nie wymagają ingerencji użytkownika. Następuje skopiowanie obrazu systemu z partycji serwisowej na systemową. Od kilkunastu do kilkudziesięciu minut zajmuje jeszcze instalacja sterowników, konfiguracja systemu i instalacja aplikacji – wszystko w sposób całkowicie zautomatyzowany.
Krok 6
Po jednym z kolejnych restartów komputera pojawi się kreator ustawień Windows, jaki jest widoczny po zakupieniu nowego komputera. Za jego pomocą ustaw odpowiednie opcje regionalne, nazwę konta użytkownika oraz nazwę komputera, opcje dotyczące zabezpieczeń, datę i godzinę, a ostatecznie konfigurację sieci Wi-Fi (ten ostatni etap można pominąć).
Krok 7
Jeśli masz kopię danych utworzoną za pomocą programu Łatwy transfer w systemie Windows, odszukaj teraz ten program w menu Start i uruchom go. Postępując podobnie, jak w rozdziale „Zabezpieczenie ważnych danych”, przywróć ustawienia i pliki. Jeśli kopie wykonałeś inaczej, też możesz już je wgrać na dysk.
W taki oto sposób, po dosłownie kilku kliknięciach i około półgodzinnej instalacji, odzyskałeś system działający jak nowy.
Usuwanie zbędnych programów z nowego systemu
Nie od dziś producenci komputerów instalują na nich dodatkowe oprogramowanie, by zwiększyć funkcjonalność systemu. Programy te pojawiają się też po przywróceniu go do stanu fabrycznego. Jeśli są zbędne, możesz je łatwo usunąć darmowym narzędziem PC Decrapifier, które pobierzesz spod adresu podanego w ramce „Skąd pobrać”. Dzięki temu uzyskasz „czysty” i sprawnie działający system.
Krok 1
Program PC Decrapifier nie wymaga instalacji. Po jego pobraniu uruchom go. Potem w dwóch kolejnych oknach kliknij Next.
Krok 2
W trzecim oknie zaznacz opcję Yes. Oznacza ona, że komputer ma nowo zainstalowany system.
Krok 3
W kolejnym oknie program zasugeruje utworzenie punktu przywracania. Kliknij Create Restore Point. Punkt przywracania może pomóc wyeliminować niektóre błędy powstałe podczas usuwania niechcianych aplikacji. Gdy punkt zostanie utworzony, kliknij Next.
Krok 4
Na liście zaznacz składniki systemu, które chcesz usunąć. Kliknij Next. Po usunięciu program wyświetli komunikat. Kliknij OK.
Krok 5
Teraz pora na usunięcie dodatkowych aplikacji, czyli tak naprawdę główną część pracy Decrapifiera. Program wyświetli listę programów, których możesz się pozbyć, ale tym razem będzie ona znacznie dłuższa. Zaznacz te, z których nie będziesz korzystał, i kliknij Next.
Krok 6
Pojawi się ostrzeżenie. Gdy klikniesz OK, rozpocznie się deinstalacja. Program działa automatycznie, aczkolwiek czasem wyświetlają się okna z ostrzeżeniami o usuwaniu poszczególnych aplikacji. W każdym z nich należy potwierdzić chęć usunięcia. Po deinstalacji ponownie pojawi się komunikat.
Krok 7
Ostatnim krokiem jest przesłanie komentarza do producentów programu. Jednak nie musisz tego robić – pole tekstowe: Please enter any comments you have here pozostaw puste, odznacz opcję Submit Feedback i kliknij przycisk Finish. Uruchom ponownie komputer, by zmiany w systemie zostały w pełni wprowadzone.