TelekomunikacjaRelacja na żywo

    Relacja na żywo

    Aby pokazać znajomym wrażenia z wakacji w formie krótkiego filmu na Facebooku, wystarczy kilka kliknięć. Nieco więcej wysiłku wymaga rozpoczęcie na żywo transmisji z rozgrywki w ulubioną grę. Jednak jeżeli chcesz zostać streamerem, dziś nie jest to już trudne.

    Relacja na żywo

    Streamowanie (strumieniowanie), czyli nadawanie w internecie relacji na żywo, staje się coraz popularniejsze. Z jednej strony jest to najszybsza, najprostsza forma przekazywania swoich wrażeń bez konieczności żmudnego montowania nagranego filmu, a z drugiej – to forma najbardziej autentyczna, w której nie ma mowy o poprawianiu popsutych scen i wycinaniu nieudanych fragmentów.

    W praktyce najistotniejszym ograniczeniem możliwości streamowania jest przepustowość łącza internetowego, która wpływa na jakość obrazu. Liczy prędkość wysyłania danych (uploading).

    Jeżeli chcesz nadawać ze smartfona, jest to naprawdę łatwe. Jeśli wolisz pokazywać na żywo obraz ze swojego komputera, wówczas będziesz musiał nauczyć się obsługiwać dodatkowe programy i serwisy. My polecamy skupić się na darmowej, popularnej aplikacji OBS Studio, Podstawy jej użytkowania objaśniamy na końcu artykułu.

    Streamowanie ze smartfona

    Prowadzenie streamingu ze smartfona jest najprostszym z możliwych sposobów na prowadzenie relacji na żywo. Tym, co musisz mieć, jest smartfon z co najmniej przyzwoitą kamerą i akumulatorem, który nie wyczerpie się podczas nagrywania.

    Na żywo z Facebooka

    Obraz widoczny na Facebooku jest opóźniony o kilka–kilkanaście sekund względem wydarzeń na żywo. Aby prowadzić transmisję w naturalnym dla człowieka układzie poziomym, należy przekręcić smartfona jeszcze przed uruchomieniem nadawania. Jakość filmów jest przeciętna nawet na szybkim łączu i spada wraz ze zwiększaniem się liczby i prędkości poruszających się obiektów w kadrze.

    Krok 1

    Kliknij ikonę Na żywo pod polem wprowadzania nowej wiadomości.

    Obraz

    Krok 2

    Na ekranie konfiguracyjnym kliknij przycisk TYLKO JA i w oknie: Wybierz prywatność ustaw, dla kogo widoczna będzie relacja oraz czy znajomi i obserwujący mają zostać o niej powiadomieni komunikatem serwisu. Wpisz tytuł swojej transmisji i dotykając ikony u góry okna, wybierz, czy będzie to przekaz wideo, czy wyłącznie audio. Dotknij przycisku Transmisja na żywo, aby rozpocząć nadawanie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Podczas trwania transmisji na dole ekranu pojawiają się komentarze widzów, a przelatujące przez ekran ikony łapek i serduszek to znak, że ktoś z oglądających właśnie polubił twój przekaz.

    Obraz

    Krok 4

    Dotknij ikony w górnym lewym rogu, aby na dole ekranu lub z boku, jeżeli trzymasz telefon poziomo, pojawiły się opcje zmiany kolorystyki nagrania, rysowania palcem po ekranie kolorowych linii lub wykrywania twarzy i śmiesznego przerabiania ich.

    Obraz

    Krok 5

    Aby zakończyć transmisję, dotknij przycisku Zakończ. Transmisję możesz usunąć lub zapisać w formie filmu na Facebooku. Filmy publikowane są w rozdzielczości nieprzekraczającej 720p, ale ta nie pojawia się od razu, lecz dopiero po paru chwilach.

    Obraz

    Przepustowość łącza

    Większość osób korzysta z łącz asymetrycznych, które oferują pobieranie (downloading) ok. 10 razy szybsze niż wysyłanie (uploading). Tymczasem podczas strumieniowania istotny jest właśnie uploading, bo to ty jesteś nadawcą i wrzucasz obraz do sieci. Dlatego trzeba tak dobrać parametry transmisji, aby łącze nie stanowiło wąskiego gardła i nie powodowało zacinania się transmisji. By komfortowo streamować, upload speed twojego łącza powinien wynosić 5 Mbps. Poniżej 2 Mbps praktycznie nie da się tego robić.

    Na żywo z YouTube’a

    Musisz mieć smartfona z Androidem w wersji co najmniej 6.0, zainstalowaną aktualną wersję oficjalnej aplikacji Google do obsługi YouTube’a i swoje konto (kanał) w tym serwisie z min. 1000 subskrybcjami (niekiedy opcja pojawia się też na mniejszych kanałach). Dodatkowo twój kanał musi być zweryfikowany oraz nie możesz mieć karnych ograniczeń dotyczących transmisji na żywo.

    Krok 1

    Uruchom aplikację i kliknij ikonę kamery. Z kolejnego menu wybierz opcję Transmituj na żywo.

    Obraz

    Krok 2

    Skonfiguruj ustawienia transmisji: tytuł i to, dla kogo będzie widoczna: Kliknij przycisk Dalej. Ikona koła zębatego umożliwia przejście do ekranu służącego do zmiany zaawansowanych parametrów.

    Obraz

    Krok 3

    Telefon zrobi zdjęcie, które stanie się miniaturką filmu. Jeżeli zdjęcie nie przypadnie ci do gustu, kliknij Zrób jeszcze raz i ponów próbę. Za pomocą ikony w górnym prawym rogu przełączysz się pomiędzy przednią i tylną kamerą telefonu.

    Obraz

    Krok 4

    Napis przypomina o przekręceniu telefonu do pozycji poziomej – bardziej naturalnej dla człowieka i zdecydowanie lepiej wyglądającej na YouTubie. Trzeba to zrobić przed rozpoczęciem transmisji, w jej trakcie orientacja ekranu nie ulegnie zmianie po obróceniu telefonu.

    Krok 5

    Kliknij Rozpocznij transmisję na żywo. Ikony na dole ekranu umożliwiają przełączanie pomiędzy kamerą przednią i tylną, wyłączenie mikrofonu i czatu oraz zmianę kolorystyki nagrywanego obrazu.

    Krok 6

    Aby zakończyć transmisję, kliknij Zakończ. Zobaczysz ekran ze statystykami. Naciśnij Zrobione. Transmisja zostanie zapisana jako film na twoim kanale. Jeżeli podczas swojej transmisji chcesz mieć włączony chat, dobrze jest mieć do pomocy kogoś, kto będzie go moderował.

    W jakiej rozdzielczości najlepiej streamować

    Najpopularniejszą rozdzielczością jest obecnie 1920x1080 i w tej rozdzielczości większość osób próbuje streamować. Jednak im większa rozdzielczość obrazu, tym większej mocy obliczeniowej wymaga jego przetworzenie, potrzeba też szybszego łącza do przesłania. Obraz Full HD przy 30 kl./s powinien mieć bitrate co najmniej 3000 kbps (przy 60 kl./s – co najmniej 4500 kbps), tymczasem ten parametr przy transmisjach na żywo często jest ograniczany do 4000 kbps. Dodatkowo obraz o dużym bitrate będzie ciężko oglądać osobom korzystającym ze słabych łączy. Dlatego dobrym pomysłem jest strumieniowanie w rozdzielczości 1280x720. Większość osób i tak ogląda wideo z sieci w okienku, a nie na pełnym ekranie, i w takim wypadku rozdzielczość HD w niczym nie przeszkadza.

    Twitch.tv – serwis ze streamami gier

    Jednym z najpopularniejszych serwisów do streamowania gier jest Twitch.tv. Co prawda od niedawna próbuje go podgryzać YouTube, ale na razie społeczność osób streamujących gry skupiona jest wokół Twitcha. Konfiguracja transmisji na Twitchu nie różni się zbytnio od tej na Facebooku czy YouTubie. W tym wypadku również najlepiej wykorzystać program OBS. Należy w nim wpisać klucz udostępniony w ustawieniach konta Twitch pod adres www.twitch.tv/broadcast/dashboard/streamkey

    Metody zarabiania na Twitchu są podobne do tych, jakie dostepne są na YouTubie. Jeżeli twój kanał jest popularny i regularnie gromadzi sporą widownię, możesz starać się o partnerstwo (www.twitch.tv/p/partners). Gdy je otrzymasz, możesz zarabiać na reklamach wyświetlanych na streamach lub dzięki subskrypcjom opłacanym przez widzów w zamian za dodatkowe korzyści. Możesz też prosić widzów o dotacje w serwisach zewnętrznych lub pozyskać sponsora na własną rękę.

    Streamowanie z komputera

    W wypadku streamingu z komputera wadą jest fakt, że jesteś przypięty do „ciężkiego” sprzętu. Z drugiej strony jeżeli wykorzystasz odpowiedni program (np. OBS Studio), możliwości mogą być nieograniczone.

    Stream z Facebooka

    Serwis Marka Zuckerberga oferuje dwie metody streamowania – prostą oraz bardziej rozbudowaną, o większych możliwościach.

    Krok 1

    Aby rozpocząć transmisję na żywo kliknij Transmisja wideo na żywo.

    Obraz

    Krok 2

    W nowym oknie zostanie wykryta kamera podłączona do komputera. Wybierz krąg odbiorców i kliknij Rozpocznij transmisję na żywo. Aby zakończyć transmisję, kliknij Zakończ.

    Obraz

    Krok 3

    Znacznie bardziej zaawansowaną metodą jest skorzystanie z dodatkowej aplikacji do streamowania. Otwórz w przeglądarce stronę www.facebook.com/live/create i kliknij centralny przycisk Utwórz transmisję na żywo, a następnie Dalej.

    Obraz

    Krok 4

    W nowym oknie wpisz tytuł transmisji. Klucz (nowy dla każdej transmisji) skopiuj do odpowiedniego pola w aplikacji OBS (patrz warsztat dwie strony dalej). Rozpocznij transmisję w aplikacji i gdy w oknie Facebooka pojawi się obraz, kliknij Transmisja na żywo.

    Obraz

    Krok 5

    Aby przerwać transmisję, kliknij Zakończ transmisję na żywo, po czym wyłącz strumieniowanie w OBS.

    Jaki komputer jest potrzebny do streamów

    Twój komputer powinien być półtora raza szybszy niż to, czego wymaga gra, którą streamujesz – oprócz gry musi on przechwycić strumień wideo, przetworzyć go i wysłać, a wszystko to w czasie rzeczywistym. Polecamy konfigurację składającą się z procesora przynajmniej Core i5 i karty graficznej GTX 1060 (lub odpowiednika firmy AMD). Przyda się także przyzwoita kamera internetowa i dobry mikrofon. Podczas streamowania pomaga też drugi monitor.

    Stream z YouTube’a

    Jeżeli prowadzisz kanał na YouTubie i szukasz sposobu na zwiększenie jego popularności, rozważ nadawanie na żywo – obecnie serwis silnie promuje kanały nadające w ten sposób. Gdy zaczniesz przekaz na żywo, wszyscy twoi subskrybenci od razu dostaną powiadomienie o transmisji. Jeżeli chcesz nadawać ze swojego komputera, YouTube daje ci do wyboru tzw. transmisje i wydarzenia. Obie funkcje znajdziesz w panelu Studio twórców swojego kanału.

    Krok 1

    Do tworzenia transmisji na żywo najprościej wykorzystać zewnętrzną aplikację, np. OBS. Aby utworzyć szybką transmisję, wybierz z menu Rozpocznij transmisję i wypełnij pola z opisem. Możesz też zmienić miniaturę. Przejrzyj wszystkie karty i w razie potrzeby zmień ustawienia transmisji. Wartości domyślne są jednak w większości wypadków zupełnie zadowalające.

    Obraz

    Krok 2

    Skopiuj klucz strumienia i uruchom transmisję w aplikacji OBS (patrz warsztat na stronach dalej). YouTube automatycznie rozpozna działającą transmisję i ją wyświetli. Podobnie wygląda koniec transmisji – należy wyłączyć strumieniowaniew OBS, a YouTube sam ją przerwie.

    Krok 3

    Jeżeli chcesz zaplanować transmisję i mieć nad nią nieco większą kontrolę, np. ustawić zapasowy strumień, który włączysz w razie awarii głównego, wybierz Wydarzenia. Funkcja umożliwia zaplanowanie kilku transmisji, dodanie do każdej wielu kamer i prowadzenie kilku transmisji jednocześnie. Aby stworzyć nowe wydarzenie, kliknij Nowe wydarzenie na żywo. Podaj dane transmisji i termin jej przeprowadzenia. Jako Typ wskaż Niestandardowy. Kliknij Utwórz wydarzenie.

    Obraz

    Krok 4

    W kolejnym oknie wybierz prędkość przetwarzania podstawowego (większa niż HD wymaga szybkiego łącza). Wybierz z listy Inne kodery i wklej nazwę strumienia do programu OBS. Kliknij Zapisz zmiany.

    Obraz

    Krok 5

    Przejdź do zakładki Pokój reżyserski. Uruchom nadawanie w programie OBS. Po chwili w zakładce zobaczysz, że nadawany strumień danych jest w porządku i będziesz mógł kliknąć Podgląd. Gdy podgląd zacznie działać, będziesz już mógł uruchomić swoją transmisję, klikając w pokoju reżyserskim Rozpocznij transmisję. Zakończysz ją, naciskając Zatrzymaj transmisję.

    Obraz

    Krok 6

    Podczas transmitowania warto skorzystać z pomocy kogoś, kto będzie moderował czat. Moderatorem z automatu zostaje administrator kanału, możesz też przydzielić funkcję administratora jednemu ze swoich widzów. W tym celu kliknij Obejrzyj na stronie odtwarzania filmu, aby otworzyć nowe okno z widokiem transmisji takim, jak dla widzów. Wybierz z listy uczestnika czatu i kliknij jego nazwę. Z podręcznego menu wybierz polecenie przydzielenia mu uprawnień moderatora.

    Jak korzystać z programu OBS Studio

    Większość streamerów korzysta z programu OBS Studio. Aplikacja ta ma olbrzymie możliwości i jest darmowa. Można ją pobrać ze strony https://obsproject.com. Najnowsza wersja ma już wgraną większość popularnych wtyczek. Pamiętaj, że zawsze przed rozpoczęciem transmisji należy sprawdzić wszystkie ważne ustawienia i wykonać próbę działania konfiguracji (np. wykonując próbne nagranie). Sprzęt lubi płatać figle i lepiej poprawić to, co nie działa, przed rozpoczęciem transmisji.

    Konfiguracja programu

    Aby zachować dobrą jakość transmisji, OBS musi być odpowiednio skonfigurowany. Podajemy parametry, które powinny się sprawdzić w większości wypadków.

    Krok 1

    Kliknij przycisk Ustawienia, przejdź do karty Stream. Wybierz z listy odpowiedni serwis (YouTube, Twitch, Facebook), serwer (podstawowy, a w wypadku Twitcha najbliższy). Wklej klucz strumienia pobrany ze swojego konta w serwisie.

    Obraz

    Krok 2

    W karcie Wyjście, w zakładce Streaming, wybierz enkoder x264, przeskaluj obraz wyjściowy do rozdzielczości 1280x720. Jeżeli wcześniej ustawiłeś elementy na scenach w wyższej rozdzielczości, będziesz musiał wszystko poprawić. Bitrate ustaw na 3500, podobnie jak wielkość bufora, co da oglądającym sekundę zapasu. Jako ustawienie procesora zostaw veryfast. Przetestuj jakość streamu, korzystając z przycisku Nagrywanie. Jeśli obraz nie będzie płynny, zmniejsz obciążenie procesora, wybierając superfast lub ultrafast.

    Obraz

    Krok 3

    W karcie Dźwięk, skonfiguruj urządzenia audio zgodnie z tym, co jest podłączone do komputera i wykorzystywane w czasie transmisji.

    Krok 4

    W karcie Obraz ustal liczbę klatek na sekundę nagrywanego obrazu (optymalną wartością jest 25 lub 30). Jako filtr skalujący ustaw Lanczos, a jeżeli twój komputer nie daje rady – bilinearny.

    Krok 5

    Pozostałe opcje możesz pozostawić bez zmian. Kliknij Zastosuj. Koniecznie przetestuj jakość transmisji, wykorzystując opcję nagrywania OBS (zamiast streamować program zapisuje film na dysku). Jeżeli widzisz, że obraz nie jest płynny, poeksperymentuj z ustawieniami.

    Krok 6

    Jeżeli obraz rozjeżdża się z dźwiękiem, kliknij ikonę właściwości miksera i wprowadź opóźnienie (wartość z minusem to przyspieszenie) dźwięku względem obrazu.

    Czat na żywo

    Aby umieścić na scenie okno czatu z YouTube’a, trzeba uciec się do małej sztuczki.

    Krok 1

    Skonfiguruj transmisję na żywo na YouTubie. Znajdź moduł czatu.

    Krok 2

    Kliknij przycisk z trzema kropeczkami i z menu wybierz Wydziel okno czatu. Skopiuj adres, jaki pojawi się w pasku adresu nowego okna.

    Krok 3

    Dodaj do sceny obiekt BrowserSource, jako adres podaj skopiowany adres okienka z czatem. Dopasuj rozmiar obiektu.

    Krok 4

    Jeżeli chcesz zmienić wygląd okna czatu, musisz wpisać dodatkowy kod we właściwościach obiektu. Przykładowy kod można znaleźć np. na tej stronie http://pcformat.pl/u/2982

    Greenscreen

    Tzw. wykluczowanie jednolitego tła w dowolnym kolorze w kamerze internetowej jest łatwe. Należy jedynie pamiętać, aby nie nosić ubrań w kolorze usuwanego tła, a także dobrze i równomiernie oświetlić całą scenę i tło.

    Krok 1

    W wybranej scenie wstaw jako Źródła obrazu urządzenie do przechwytywania wideo i z listy wybierz swoją kamerę. Ustaw rozmiar i położenie elementu na scenie. Brzegi kadru możesz przyciąć, przytrzymując klawisz Alt i zmieniając rozmiar okna myszką.

    Krok 2

    Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę źródła i z menu podręcznego wybierz filtry.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij prawym przyciskiem myszy w oknie Filtry efektów i z menu dodaj filtr Kluczowanie koloru (chromakey). Wybierz z menu usuwany kolor i za pomocą suwaków dopasuj parametry filtra. Przy słabym oświetleniu nie da się idealnie wykluczować obiektu, a na twojej twarzy zostaną szare plamy i wżery.

    Licznik subskrybentów

    Licznik subskrybentów wymaga skorzystania z zewnętrznej strony internetowej.

    Krok 1

    Wejdź na stronę https://akshatmittal.com/youtube-realtime/#!/YouTube. Zamiast YouTube wpisz nazwę swojego kanału na YouTubie i przeładuj stronę. Wówczas wyświetli ona liczbę twoich subskrybentów. Skopiuj link z pola adresu przeglądarki.

    Krok 2

    Dodaj do sceny obiekt BrowserSource, jako adres podaj skopiowany link ze strony z licznikiem. Dopasuj rozmiar obiektu.

    Krok 3

    Dodaj obiekt Tekst i wpisz np. Liczba subskrybentów. Umieść go obok licznika.

    Obraz
    internettelekomunikacjaporady

    Wybrane dla Ciebie