SoftwareRentgen i tekstowy portret

    Rentgen i tekstowy portret

    Z tej części kursu dowiesz się, jak wykonać wirtualną symulację kolorystyczną rentgena oraz w jaki sposób utworzyć portret oparty na warstwie tekstowej. Oba ćwiczenia nie są trudne, wystarczą odpowiednie fotografie i zaledwie kilkanaście minut pracy w GIMP-ie.

    Rentgen i tekstowy portret

    Efekt rentgena w kilku prostych krokach

    Wykonanie wirtualnego rentgena w programie graficznym jest bardzo proste i ogranicza się do korzystania z podstawowych narzędzi GIMP-a i pracy na warstwach. Do uzyskania charakterystycznego zielononiebieskiego zabarwienia, potrzebne będzie zdjęcie postaci, zwierząt lub obiektu na jasnym tle. W naszym przykładzie wykonamy efekt na kadrze z dwoma psami. W warsztacie symulujemy wyłącznie uzyskanie efektu kolorystycznego.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie psiaki.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    W okienku warstw utwórz duplikat warstwy źródłowej, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.

    Krok 3

    Z menu Kolory wybierz Inwersja. Powinieneś uzyskać odwrócenie kolorów symulujące negatyw. Musisz jeszcze poprawić kolory, aby uzyskać zielononiebieskie zabarwienie symulujące prawdziwy rentgen.

    Krok 4

    Powiel warstwę negatywu, klikając ikonę Duplikuj warstwę w okienku warstw. Następnie z menu Kolory wybierz Desaturacja, w okienku o tej samej nazwie zaznacz opcję Jaskrawość i kliknij OK. Zmień jeszcze krycia warstwy na Mnożenie.

    Obraz

    Krok 1

    Z menu Kolory wybierz Balans kolorów i w otwartym okienku upewnij się, że jest zaznaczona opcja Półtony. Następnie w sekcji ustaw suwaki w taki sposób, aby uzyskać odpowiednie zabarwienie, w naszym przykładzie. Zanim klikniesz OK, usuń zaznaczenie z opcji Zachowanie luminacji.

    Obraz

    Krok 2

    Utwórz nową warstwę za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+N. W okienku Nowa warstwa, w sekcji Typ wypełnienia warstwy zaznacz Przezroczysta i kliknij OK.

    Krok 3

    Z przybronika wybierz narzędzie Wypełnienie kubełkiem i ustaw kolor #00ccff jako pierwszoplanowy. Następnie wypełnij warstwę tym kolorem i zmień tryb na Pokrywanie, a poziom Krycie ustaw na 70. W naszym przykładzie zdjęcie wygląda tak:

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij teraz prawym przyciskiem na najwyższej warstwie, a następnie z menu wybierz Nowa z widoku. Potem z menu Filtry wybierz kolejno: Rozmycie i Rozmycie Gaussa.

    Krok 5

    W okienku Rozmycie Gaussa, w sekcji Promień rozmycia w obu polach wpisz wartość z zakresu 20–40 (w zależności od rozmiaru zdjęcia źródłowego) i kliknij OK. Zmień tryb tej warstwy na Tylko jaśniejsze, a poziom krycia ustaw na wartość 70.

    Obraz

    Krok 6

    Na koniec z menu Kolory wybierz Krzywe oraz ustaw krzywą w taki sposób, jak w naszym przykładzie. Efekt wygląda tak jak poniżej.

    Obraz
    Obraz

    Typograficzny portret oparty na warstwie tekstowej

    Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujesz fotografii portretowej. Znajdź odpowiednie zdjęcie w swoim archiwum lub poszukaj kadru w internecie. Jeżeli nie masz typowego portretu, wybierz dowolne zdjęcie postaci i odpowiednio wykadruj fotografię.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    Z przybornika wybierz narzędzie Kadrowanie i wytnij ze zdjęcia fragment zawierający twarz postaci. Kliknij kursorem wewnątrz zaznaczenia.

    Obraz

    Krok 3

    W okienku warstw utwórz duplikat warstwy źródłowej, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.

    Krok 4

    Popraw kolorystykę fotografii, wykorzystując dotychczasową wiedzę z zakresu obróbki zdjęć, zdobytą z poprzednich części kursu. W naszym przykładzie zdjęcie wygląda tak:

    Obraz

    Krok 5

    Z menu Kolory wybierz kolejno: Składowe, Mikser kanałów. W oknie Mikser kanałów zaznacz opcję Monochromatyczny i dopasuj ustawienie suwaków, w taki sposób, aby w okienku podglądu nie było widać przepaleń. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 1

    Upewnij się, że masz ustawiony kolor czarny jako pierwszoplanowy. Potem utwórz nową warstwę za pomocą skrótu Ctrl+Shift+N, a nastepnie w oknie Nowa warstwa, w sekcji Typ wypełnienia warstwy zaznacz opcję Kolor pierwszoplanowy. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 2

    Z przybornika wybierz narzędzie Tekst i utwórz warstwę tekstową na całej powierzchni obszaru roboczego, po czym wypełnij ją dowolnym tekstem. Ustaw kolor biały dla wprowadzanego tekstu, a wielkość fontu w przedziale 15–18.

    Krok 3

    W okienku warstw kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie z tekstem i wybierz z menu Połącz w dół.

    Krok 4

    Z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. Następnie w otwartym okienku, w sekcji Promień rozmycia dla obu pól ustaw wartość np. 4, aby delikatnie rozmyć tekst, na przykład tak jak w naszym przykładzie, i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Utwórz duplikat warstwy, klikając w okienku warstw ikonę Duplikat, i zmień Tryb na Przesiewanie. Ponownie skorzystaj z opcji Połącz w dół, do uzyskania jednolitej warstwy z tekstem, i zmień jej Tryb</>b na Tylko ciemniejsze, a Krycie ustaw na wartość 80.

    Obraz

    Krok 6

    Z menu Kolory wybierz Jasność i kontrast i ustaw położenie suwaków, np. jak w naszym przykładzie, i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 7

    Na koniec możesz dodać poświatę w dowolnym kolorze. W tym celu utwórz nową warstwę i wypełnij ją ulubionym kolorem, np. #00ccff. Zmień Tryb na Kolor, a Krycie na wartość 40. Efekt końcowy wygląda tak jak poniżej.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie