SoftwareRozszerzona ochrona

    Rozszerzona ochrona

    Systemowa aplikacja Windows Defender to już nie tylko antywirus. Teraz to kompletne centrum bezpieczeństwa systemu. Program wykonuje więcej zadań i ma całkiem nowy interfejs.

    Rozszerzona ochrona

    Opisywany w tym miesiącu Windows Defender awansował ze zwykłej aplikacji do poziomu usługi kompleksowego zabezpieczenia systemu. Teraz odpowiada za ochronę antywirusową, zabezpiecza przed włamaniami, naprawia błędy i chroni korzystające z komputera dzieci przed zagrożeniami z internetu. Dzięki poradom w tym numerze dowiesz się też, jak szybko udostępniać treści wyszukane na stronach WWW i blokować instalację nieznanych aplikacji. Poznasz również nową funkcję – „obraz w obrazie” (PiP).

    W centrum bezpieczeństwa

    Konsolidacja różnych funkcji w Creators Update spowodowała sporo zmian w zakresie obsługi narzędzi do ochrony przed zagrożeniami. Windows Defender to teraz nie tylko program wyszukujący złośliwe oprogramowanie – stał się centrum bezpieczeństwa systemu operacyjnego zawierającym skaner antywirusowy, a także kontrolującym systemową zaporę, opcje rodzinne, a nawet weryfikującym wydajność pracy. Stary interfejs programu zastąpiony został nowym.

    Krok 1

    Otwórz Ustawienia i kliknij grupę Aktualizacja i zabezpieczenia. Wybierz kategorię Windows Defender i naciśnij Otwórz usługę Windows Defender Security Center. Centrum bezpieczeństwa podzielone zostało na pięć obszarów. Znalazło się tu miejsce dla narzędzi wykrywających groźnie oprogramowanie (1), funkcji weryfikujących wydajność systemu (2) łącznie ze sprawdzaniem aktualności sterowników oraz opcji konfiguracyjnych zapory (3). Jest także filtr niebezpiecznych aplikacji i złośliwych stron internetowych (4) oraz dostęp do opcji kontroli rodzicielskiej (5).

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij na początek <b<Ochrona przed wirusami i zagrożeniami. Interfejs właściwego Defendera został maksymalnie uproszczony. Kliknij Historia skanowania, aby sprawdzić m.in., jakie zagrożenia zostały wykryte albo jakie pliki znajdują się aktualnie w kwarantannie. Naciskając przycisk Szybkie skanowanie, uruchomisz podstawowy mechanizm wyszukiwania złośliwego oprogramowania. Jeżeli chcesz przeprowadzić zaawansowany test, użyj łącza Skanowanie zaawansowane. Możesz teraz zdecydować się na pełne skanowanie, wskazać lokalizację, którą trzeba sprawdzić, albo wybrać Skanowanie przy użyciu programu Windows Defender Offline, co spowoduje automatyczne uruchomienie skanera po restarcie systemu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Okno konfiguracyjne Defendera pozwala także na ręczną aktualizację baz definicji wirusów (Aktualizacje ochrony) i umożliwia zmianę parametrów wyszukiwania. Po wybraniu Ustawień ochrony przed wirusami i zagrożeniami będziesz mógł włączyć bądź wyłączyć ochronę w czasie rzeczywistym, zrezygnować z dostępu do definicji w chmurze, zdefiniować powiadomienia i wykluczenia oraz zablokować przesyłanie próbek plików stanowiących potencjalne zagrożenie (Automatyczne przesyłanie próbek).

    Obraz

    Krok 4

    Jeżeli klikniesz w głównym oknie centrum bezpieczeństwa Zapora i ochrona sieci, uzyskasz dostęp do parametrów zapory internetowej – tradycyjnie oddzielnie określa się ustawienia obowiązujące w sieci lokalnej i publicznej. Do listy zapisanych reguł definiujących sposób obsługi różnych programów dostaniesz się np. po kliknięciu Zezwalaj aplikacji na dostęp przez zaporę, a zasady wyświetlania powiadomień określisz po wybraniu Ustawienia powiadomień zapory.

    Krok 5

    Jeśli chcesz zmienić ustawienia filtra SmartScreen, otwórz kategorię Kontrola aplikacji i przeglądarki. Do wyboru są trzy poziomy reakcji: Zablokuj, Ostrzegaj i Wyłącz. Wybiera się je osobno dla tradycyjnych programów, aplikacji ze Sklepu Windows oraz witryn internetowych otwieranych w przeglądarce Microsoft Edge:

    Obraz

    Krok 6

    Jeżeli masz kłopoty działaniem sprzętu, możesz skorzystać z narzędzia do weryfikacji wydajności. Kliknij Wydajność i kondycja urządzenia. Jeżeli system znajdzie problem, wyświetli go na liście i odpowiednio oznaczy. Wystarczy kliknąć i wybrać Otwórz narzędzie do rozwiązywania problemów. Jeżeli zechcesz przeinstalować system, zachowując swoje dane, użyj łącza Informacje dodatkowe w sekcji Zacznij od nowa.

    Obraz

    Krok 7

    Ostatnia kategoria w Centrum bezpieczeństwa umożliwia zmianę działania kontroli rodzicielskiej. Kliknij Opcje rodzinne i użyj łącza Wyświetl ustawienia rodzinne. Musisz mieć jednak dostęp do konta Microsoft, ograniczenia rodzinne określa się bowiem za pomocą witryny internetowej, po zalogowaniu do serwisu.

    Zrzuty ekranowe po nowemu

    Obraz

    Tradycyjnie zrzuty ekranowe wykonuje się za pomocą klawisza Print Screen lub, gdy chce się zapisać widok pojedynczego okna, kombinacji klawiszy Alt +Print Screen. W Windows 10 rozszerzono możliwości zapisu widoku ekranu. Wciskając skrót Win+Shift+S, można teraz zaznaczyć i umieścić w schowku zrzut ekranowy fragmentu okna czy pulpitu. Potem wystarczy go jedynie wkleić do dowolnego programu graficznego i zapisać na dysku.

    Obraz w obrazie

    Obraz

    Aplikacje uniwersalne w Windows 10 mogą używać trybu „obraz w obrazie” (PiP) – działa to tak, jak w przypadku analogicznej funkcji w telewizorach. Pozwala to np. przeglądać zasoby na dysku i jednocześnie mieć przez cały czas podgląd odtwarzanego filmu czy okna komunikatora. Funkcja PiP została już dodana m.in. do odtwarzacza VLC Media Player. Po uruchomieniu odtwarzania wystarczy kliknąć przycisk przełączania widoku, by okno zostało zmniejszone, a użytkownik uzyska możliwość jednoczesnego przeglądania plików audio i wideo zapisanych na dysku.

    Aplikacje tylko ze Sklepu

    Obraz

    Do systemu można wprowadzić ograniczenie w instalowaniu programów. Użytkownik może mieć tylko dostęp do aplikacji pochodzących ze Sklepu – inne, niesprawdzone źródła zostaną zablokowane. Aby wprowadzić taką modyfikację, otwórz okno Ustawień i wybierz grupę Aplikacje. Przejdź do kategorii Aplikacje i funkcje, rozwiń listę w sekcji Instalowanie aplikacji i wskaż na niej opcję Zezwalaj tylko na aplikacje ze Sklepu.

    Udostępnianie zawartości

    Obraz

    Umieszczone wcześniej na pasku Centrum akcji funkcje udostępniania treści w ramach ostatniej dużej aktualizacji Windows 10 zostały przeniesione do dodatkowego menu kontekstowego. Jak z nich teraz korzystać? Otwórz np. dowolną stronę w Edge’u i kliknij przycisk Udostępnij na pasku narzędzi. Przyciski umożliwiające udostępnianie pojawiają się teraz w dodatkowym oknie pośrodku ekranu.

    Malowanie 3D

    Obraz

    Tworzenie tradycyjnych rysunków już dziś nie wystarcza, dlatego w systemie pojawił się program pozwalający kreować obiekty 3D. Paint 3D służy do tworzenia, przeglądania i obsługi trójwymiarowych modeli. Aby skorzystać z programu, rozwiń menu startowe, przewiń listę w dół i kliknij Paint 3D. Wybierz Nowy i przejdź do tworzenia nowego projektu. Dostępne są narzędzia do generowania brył przestrzennych, tradycyjnych rysunków, opisów tekstowych czy dodawania efektów specjalnych.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie