Ruchome mapy
Za pomocą serwisu Animaps ożywisz mapy Google. Dzięki łatwym w użyciu narzędziom możesz stworzyć zachęcający plan wycieczki rowerowej, a także wizualizację procesu przestrzennego do szkoły lub pracy.
Animaps korzysta z podkładu kartograficznego oraz grafiki wektorowej Google Maps. Choć w podstawowej wersji tego serwisu da się opracować własne mapy ze ścieżkami i zdjęciami (funkcja Moje mapy), to brakuje tam narzędzi pozwalających tworzyć zawartość dynamiczną. Tę lukę wypełnia serwis Animaps. Możesz go wykorzystać do prostych projektów, jak również do bardzo rozbudowanych, np. relacji z egzotycznej podróży, w której obok informacji o trasie są na mapach wyświetlane opisy, zdjęcia, filmy wideo. Animaps przyda się także w poważnych zastosowaniach. Bez problemu utworzysz tam dynamiczne mapy zasięgowe i zaprezentujesz, jak na przestrzeni czasu zmieniały się np. granice obszaru czy strefa wpływu.
Tworzenie animowanej ścieżki wycieczki rowerowej
W warsztacie pokażemy, w jaki sposób za pomocą animowanej ścieżki stworzyć plan wycieczki rowerowej.
Krok 1
Wejdź na stronę www.animaps.com, kliknij Get started. Kliknij odnośnik register. Podaj adres e-mailowy i hasło, którym chcesz się logować do serwisu.
Krok 2
Kliknij New Map. W okienku, które się wyświetli, musisz wpisać nazwę projektu, np. Wycieczka rowerowa. W polu Duration podaj planowany czas trwania wydarzenia w godzinach lub dniach. Kliknij OK. W zakładce Create pojawią się narzędzia pozwalające na dostosowanie parametrów mapy.
Krok 3
Aby wyznaczyć datę wycieczki, zaznacz w zakładce General, w sekcji Start date opcję known, a następnie wybierz z kalendarza czas startu. Możesz ograniczyć dostępność mapy, zaznaczając opcję private. Następnie wybierz rodzaj mapy i ustaw zbliżenie tak, by był widoczny cały teren, po którym będziesz się poruszał. Kliknij Set from map.
Krok 4
Kliknij czerwoną ikonę markera mapy i ustaw ją w miejscu, gdzie rozpocznie się wycieczka. Podczas tworzenia prezentacji możesz się przełączać między różnymi podkładami kartograficznymi, a także zbliżać i oddalać mapę, by precyzyjnie utworzyć ścieżkę. Nie ma to wpływu na widok podczas prezentacji. Na dymku z opcjami markera kliknij edit i wprowadź nazwę Trasa przejazdu. Kliknij przycisk Animate me!.
Krok 5
Po kliknięciu create route kursor zmieni się w narzędzie wyznaczania ścieżki. Na mapie między kolejnymi kliknięciami będzie się pojawiała niebieska linia wyznaczająca przebieg trasy. Tworząc punkt końcowy ścieżki, kliknij dwukrotnie.
Krok 1
Zapisz projekt, klikając Save, i naciśnij Open playback, by wypróbować animację ścieżki. Jeśli jest za wolna lub za szybka, czas odtwarzania zmienisz, wprowadzając nową wartość w polu Playback time.
Krok 2
Położenie obiektu na mapie ilustruje czerwony marker. Możesz go zastąpić innym symbolem. Kliknij czerwoną ikonę w dymku z opcjami punktu początkowego trasy. W palecie z ikonami przejdź do zakładki Google i znajdź ikonę symbolizującą rower.
Krok 3
Jeśli planujesz zmianę w czasie wycieczki środka transportu, możesz to zilustrować zmianą ikony w odpowiednim momencie animacji. Znajdź punkt ścieżki odpowiadający miejscu zmiany transportu i kliknij go myszą. Jeśli chcesz, by dalsza część trasy była ilustrowana przez inną ikonę, kliknij symbol rowerzysty znajdujący się poniżej słów On departure i wybierz nową ikonę.
Krok 4
Jak prezentacja będzie się zachowywała po wprowadzonych zmianach, możesz sprawdzić, przesuwając myszą ikonę z zegarem na zielonej linii czasu powyżej okna z mapą. Aby uwzględnić miejsca, w których zatrzymasz się na dłuższy odpoczynek, kliknij właściwy punkt ścieżki, by wywołać dymek z ustawieniami.
Krok 5
Zmień nazwę, klikając edit, a następnie kliknij stop here. Pojawi się pole do wpisania czasu odjazdu z danego miejsca. Jeśli zaznaczysz opcję relative, będziesz mógł określić czas postoju w minutach i godzinach. Zajęcia podczas postoju możesz zilustrować, wybierając odpowiednią ikonę pod napisem During pause.
Zmiana widoku mapy
Przy tworzeniu rozbudowanych prezentacji, obejmujących wiele dni, trzeba zastosować funkcję zmiany widoku mapy podczas prezentacji. Jest ona ukryta w zaawansowanych funkcjach.
Krok 1
Na stronie Animaps kliknij General i zmień opcję Use advanced features na On. W menu po lewej stronie pojawi się nowa zakładka – Viewpoints and speeds. Znajdziesz w niej wpis Starting viewpoint, czyli układ mapy, jaki ustaliłeś w 3 kroku pierwszego warsztatu. Teraz możesz dodać kolejne.
Krok 2
Ustaw znacznik na linii czasu w miejscu, w którym chcesz zmienić widok mapy, i kliknij link Create new viewpoint. Jeśli chcesz zmodyfikować widok, rozwiń jego opcje w zakładce Viewpoints and speeds, ustaw nowy widok dla danego punktu i kliknij Set from map.
Zaawansowana edycja prezentacji w Animaps
W tej części artykułu pokażemy, jak wzbogacić prezentację Animaps dodatkowymi treściami.
Krok 1
Aby dodać fotografię, rozwiń w menu z lewej strony zakładkę Images. Po kliknięciu Load zdjęcie zostanie zaimportowane do prezentacji. Jeśli jest w nim zapisany geotag, pojawi się od razu we właściwym miejscu.
Krok 2
Kliknij zdjęcie w celu wywołania dymku z opcjami. Tam określisz, kiedy ma się pojawić zdjęcie. Jeśli chcesz, by się wyświetliło, gdy animacja ścieżki dojdzie do miejsca widocznego na zdjęciu, kliknij punkt ścieżki najbliższy temu miejscu, skopiuj czas i wprowadź go do ustawień zdjęcia.
Krok 3
Obraz możesz także dodać, klikając ikonę z aparatem w narożniku mapy i ustawiając kursor w dowolnym miejscu na mapie. Jeśli zamiast aparatu wybierzesz ikonę z kartką, będziesz mógł wyświetlić na mapie pole z tekstem. Moment wyświetlenia opisu określasz w podobny sposób jak w przypadku fotografii.
Krok 1
Wszystkie elementy prezentacji w Animaps można edytować. By przenieść dodane obiekty, wystarczy złapać je myszą i przeciągnąć w nowe miejsce. Aby zmodyfikować przebieg ścieżki, rozwiń zakładkę Markers i kliknij link edit route. Ścieżka zmieni kolor na niebieski, a wszystkie punkty staną się aktywne. Po zakończeniu procesu edycji kliknij odnośnik finish editing.
Krok 2
W każdej chwili możesz też edytować szybkość pokonywania trasy. Rozwiń zakładkę Timeline. Zobaczysz listę wszystkich punktów ścieżki. Jeśli dla prezentacji czas ma znaczenie, wybierz kluczowy punkt, np. wyznaczoną przerwę, i kliknij go. Mapa zostanie wyśrodkowana na wybranym punkcie i pojawi się dymek z opcjami.
Krok 3
Jeśli chcesz, by punkt ten został osiągnięty np. 2 godziny po starcie, zaznacz opcję from start i w polu after wpisz 2 godziny. Aplikacja zmodyfikuje czas osiągnięcia pozostałych punktów.
Krok 1
W prezentacji możesz osadzić więcej niż jedną ścieżkę i pokazać tak alternatywny przebieg trasy lub czynność równoległą. Kliknij ikonę markera w lewym górnym rogu okna z mapą, a następnie za pomocą linii czasu ustaw moment, w którym ma się rozpoczynać kolejna ścieżka.
Krok 2
Drugiej ścieżce warto przypisać inny kolor. Rozwiń zakładkę Markers i przy nazwie drugiej ścieżki rozwiń opcję Past route. Znajdź opcję Color i kliknij ikonę palety. Wybierz barwę nowej ścieżki.
Krok 3
Jeśli moment, w którym kończy się przebieg dodatkowej ścieżki, następuje wcześniej niż koniec całej animacji, dodatkowy track zniknie, gdy zakończy się jego przebieg. Aby tego uniknąć, kliknij ostatni punkt drugiej ścieżki i kliknij odnośnik stop here.
Animacja kształtów i linii
W Animaps można również animować kształty i linie, co się przydaje do tworzenia dynamicznych map zasięgowych.
Krok 1
Kliknij narzędzie tworzenia kształtu wektorowego w lewym górnym rogu mapy i ustaw punkty na mapie. Jeśli program ma traktować obiekt jako kształt, a nie linię, ostatni punkt musi być w tym samym miejscu co pierwszy. Gdy zakończysz rysowanie, pojawi się dymek z opcjami. Kliknij Animate Me!.
Krok 2
Animacje można tworzyć, modyfikując kształt. W tym celu przestaw linię czasu znajdującą się powyżej mapy do miejsca, w którym chcesz zakończyć zmianę kształtu, i kliknij edit shape. Na linii ponownie pojawią się aktywne punkty. Za ich pomocą zmodyfikuj obiekt. Po zakończeniu kliknij finish editing w zakładce Shapes.
Udostępnianie prezentacji
Jeśli zakończysz tworzenie prezentacji, możesz ją udostępnić. W tym celu kliknij Share i rozwiń zakładkę Share. Znajdziesz tam dwie opcje udostępniania: link do prezentacji Link to this tap bądź osadzenie w treści strony WWW Embed this map in a page.