Sam zrób Windows 8
Chcesz, by twój system wyróżniał się innowacyjnym wzornictwem, które dopiero opuściło deski kreślarskie projektantów z Redmond? Skorzystaj z opisywanych przez nas pakietów przerabiających interfejs starszych wersji Windows na przedpremierowy Windows 8.
W artykule zaprezentujemy dwa pakiety. Pierwszy, Windows 8 UX Pack 3.5, jest przeznaczony do najnowszego stabilnego systemu Microsoftu na komputery PC, czyli Windows 7. Drugi pakiet, Windows 8 Transformation Pack 2.0, jest dostępny w wersjach zarówno na Windows 7, jak i Windows Vista oraz Windows XP.
System Windows 7 przerobimy za pomocą pierwszego pakietu. Drugi wykorzystamy do przerobienia Windows XP. Gwoli ścisłości – efekt, jaki osiągniesz w wyniku przeróbki, nie jest oczywiście prawdziwym systemem Windows 8. Wydaje się nam, że końcowa wersja będzie się sporo różniła od modyfikacji proponowanych przez entuzjastów unowocześniania interfejsu. Niemniej nie ulega wątpliwości, że przerobiony system wygląda ciekawie.
Przeróbka Windows 7 na Windows 8
Posłużymy się pakietem Windows 8 UX Pack 3.5 w celu przerobienia zainstalowanego na jednej z redakcyjnych maszyn systemu Windows 7 Professional na coś, co według projektantów pakietu ma przypominać przyszłościowy system z Redmond. Zanim przejdziesz do lektury warsztatu i wprowadzania opisywanych zmian, przestrzegamy, by modyfikacje wprowadzać na niezmienianym wcześniej systemie. Jeżeli wcześniej instalowałeś jakiekolwiek dodatkowe oprogramowanie zmieniające wygląd systemu, to przed wdrożeniem poniższych wskazówek przywróć jego domyślny wygląd.
Krok 1
Windows 8 UX Pack 3.5 jest udostępniany w formie pojedynczego pliku archiwum w formacie ZIP. Po pobraniu tego pliku ze strony wskazanej w ramce „Skąd pobrać” rozpakuj zawartość archiwum do dowolnego folderu na dysku twardym. Następnie otwórz folder z rozpakowaną zawartością i dwukrotnie kliknij ikonę Windows 8 UX Pack 3.5.
Krok 2
Gdy zobaczysz okno Kontrola konta użytkownika, kliknij w nim Tak. Po chwili wyświetli się okno konfiguracyjne instalatora Windows 8 UX Pack 3.5. Wyjaśniamy działanie widocznych w nim opcji:
Lista Theme selection pozwala określić, jakiego typu interfejs ma być ustawiony po instalacji pakietu. Domyślnie zaznaczona jest opcja Windows Aero. Jeżeli chcesz uzyskać duże zmiany, wybierz Metro.
Lista Logon screen wallpaper określa, w jakim stylu będzie „nakreślone” okno logowania. Tutaj proponujemy zostawić domyślną wartość Metro.
Lista Desktop wallpaper pozwala wybrać jedną z trzech dostępnych tapet opublikowanych dotychczas przy okazji różnych wczesnych wersji Windows 8. Najnowsze wydanie to Developer Preview i taką pozycję warto pozostawić na liście.
Grupa pól wyboru Windows 8 Features pozwala włączyć bądź wyłączyć niektóre cechy charakteryzujące interfejs Windows 8. Pole Taskbar's Start Orb zmienia aktualny wygląd przycisku menu Start. Pole wyboru Taskbar's User Tile uaktywnia widoczny na pasku zadań Windows kafelek użytkownika, to kolejna cecha interfejsu Windows 8. Pole wyboru Metro Start UI aktywuje charakterystyczny dla interfejsu Metro wygląd ekranu Start. Ostatnie pole – Aero's auto-colorization – pozwala na włączenie nowej w systemie Windows 8 funkcji automatycznego kolorowania okien przy wyświetlanym interfejsie Aero. Uwaga, zalecamy odznaczenie widocznego w dolnej części okna instalatora pola Set Windows X's Live as default homepage. W przeciwnym razie strona domowa Windows X’s Live zostanie automatycznie ustawiona w przeglądarce jako domyślna, zastępując istniejące ustawienie. Po zaznaczeniu interesujących cię pól kliknij Install.
Krok 3
Na ekranie pojawi się niewielkie okienko informujące o rozpoczęciu procesu instalacji. Poczekaj cierpliwie, aż kopiowanie plików się zakończy. Objawi się to automatycznym wyświetleniem okna personalizacji systemu, a po chwili zobaczysz interfejs Metro znany z ostatniej opublikowanej przez Microsoft wersji Windows 8 (zwanego też Windows Next).
Krok 4
System jest już w zasadzie zmodyfikowany. Podpowiemy tylko, że przejście na pulpit w stylu Aero uzyskasz po kliknięciu kafelka Desctop. Kafelek Computer wywoła doskonale ci znane okno Eksploratora, które jednak po modyfikacji będzie wyglądało nieco inaczej.
Krok 5
Jeżeli będziesz chciał powrócić do oryginalnego wyglądu systemu Windows 7, ponownie uruchom program instalacyjno-konfiguracyjny i kliknij w nim dostępny już teraz przycisk Uninstall.
Zmiana Windows XP w Windows 8
Za pomocą kolejnego pakietu modyfikacyjnego – Windows 8 Transformation Pack 2.0 (w wersji na Windows XP) – zmienimy wygląd starego, ale wciąż bardzo popularnego Windows XP, by przypominał rozwiązania zaprezentowane przez Microsoft podczas pokazów wczesnych wersji Windows 8. Podobnie jak w przypadku poprzedniego pakietu zalecamy, by modyfikacje wprowadzać na systemie ustawionym z domyślnym interfejsem.
Krok 1
Windows 8 Transformation Pack 2.0 jest udostępniany w formie skompresowanego pliku archiwum w formacie ZIP. Po pobraniu pliku rozpakuj zawartość archiwum do dowolnego folderu na dysku (dla wygody proponujemy np. folder umieszczony na pulpicie Windows). Następnie otwórz ten folder i dwukrotnie kliknij ikonę Windows 8 Transformation Pack 2.0.
Krok 2
Na ekranie pojawi się okno instalacyjno-konfiguracyjne Windows 8 Transformation Pack 2.0: Oto wyjaśnienie znaczenia poszczególnych list i opcji.
Lista System files transformation pozwala wybrać metodę zamiany plików systemowych podczas transformacji. Zalecaną metodą jest domyślnie wybrana: Enable with repair checking.
Lista System font configuration pozwala wybrać czcionkę, która będzie widoczna w oknach konfiguracyjnych systemu. Także i w tym przypadku najlepiej pozostawić domyślne ustawienie, tj. Segoe UI.
Grupa pól wyboru Windows 8 Features pozwala automatycznie uaktywnić niektóre ze standardowych funkcji Windows 8:
Large icon size – zmienia wielkość ikon na duże (domyślne w Windows 8). Funkcja ta dotyczy tylko Windows XP, przy transformacji Visty czy „siódemki” nie ma znaczenia.
Flip3D task switcher – kolejna opcja tylko do Windows XP; aktywuje „przestrzenny” przełącznik aplikacji.
Aero frame UI – pozwala aktywować wygląd okien à la Windows Aero. Funkcja jest niedostępna, gdy interfejs Aero jest już aktywny, co oczywiście nie dotyczy systemu XP, pozbawionego Aero.
Taskbar's User Tile – aktywator widocznego kafelka użytkownika (cecha Windows 8).
Metro UI Desktop – uaktywnia domyślnie interfejs Metro; w trakcie pracy ekran startowy Metro aktywowany jest po kliknięciu prawej krawędzi ekranu.
Aero's auto-colorization – funkcja automatycznego kolorowania okien, niedostępna, gdy transformujemy system Windows XP. Jeżeli zależy ci na jak najdalej idących zmianach, proponujemy (w systemie Windows XP) zaznaczyć wszystkie pola wyboru z wyjątkiem ostatniego. Uwaga, zalecamy odznaczenie widocznego w dolnej części okna pola wyboru Set Windows X's Live as default. Jeżeli pozostawisz je aktywne, domowa strona w przeglądarce zostanie zastąpiona witryną Windows X’s Live (twórcy opisywanych pakietów). Kliknij Install, aby rozpocząć instalację pakietu z zadanymi parametrami.
Krok 3
Po rozpoczęciu zmian zobaczysz na ekranie okno Właściwości: Ekran ustawione na zakładce Kompozycje. Z listy Kompozycja będzie wybrany nowy element Windows 8. Zatwierdź jego ustawienie, klikając OK.
Krok 4
Na ekranie pojawi się okno Updating system files sygnalizujące proces zastępowania plików systemowych. Poczekaj, aż cała operacja się zakończy, co może potrwać kilka minut. Zobaczysz okno dialogowe, w którym zostaniesz poinformowany o konieczności restartu systemu. Kliknij OK i poczekaj, aż system ponownie się uruchomi.
Krok 5
Po ponownym uruchomieniu Windows XP zobaczysz zmodyfikowany ekran logowania. Zaloguj się, a następnie poczekaj, aż pulpit systemu zostanie przesłonięty ekranem Start z interfejsu Metro. Na tym etapie można uznać, że instalacja pakietu transformującego wygląd jest zakończona. Jeżeli będziesz chciał powrócić do standardowego wyglądu Windows XP, możesz w każdej chwili anulować zmiany wprowadzone przez pakiet transformacyjny. Wystarczy ponownie uruchomić program instalacyjno-konfiguracyjny i wybrać opcję deinstalacji.