Sieć bez routera
Jeżeli chcesz zbudować sieć, a choć jeden komputer z tych, którymi dysponujesz, pracuje pod kontrolą systemu Windows 7 i jest wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową, to za pomocą odpowiedniego i co ważne, darmowego oprogramowania aplikacji Connectify z łatwością utworzysz wirtualny punkt dostępowy.
W ten sposób podzielisz dowolne łącze, które jest podłączone do komputera, z systemem Windows 7 i kartą Wi-Fi. Nie ma znaczenia, czy dysponujesz łączem neostrady, kablówki, czy też łączysz się z internetem przez modem 3G/HSDPA. Zwłaszcza w przypadku tej ostatniej metody połączeń warto użyć Connectify, gdyż routery 3G/HSDPA są drogimi urządzeniami.
Connectify jest narzędziem przydatnym także w sytuacji, gdy nie masz łącza internetowego lub gdy nie chcesz go udostępniać, ale dzięki Connectify możesz łatwo utworzyć bezprzewodową sieć lokalną. Zyskujesz w ten sposób możliwość łatwej wymiany plików, udostępnienia drukarki czy prowadzenia rozgrywek sieciowych.
Jak czytać interfejs programu Connectify?
1. Stan „wirtualnego urządzenia”
Status: informuje o stanie połączenia. „Off” oznacza brak połączenia, natomiast „Running Connectify” oznacza działający wirtualny hotspot.
Mode: sygnalizuje tryb, w jakim realizowane jest połączenie, oraz ustawiony stopień zabezpieczenia.
Ikonka
: przeładowuje wszystkie ustawienia i ponownie odczytuje stan wirtualnego hotspotu.
2. Ustawienia
Wi-Fi Name: nazwa twojej sieci utworzonej przez Connectify. Password: hasło wymagane, aby podłączyć się do twojej sieci; kliknięcie View ukrywa lub odkrywa wpisane hasło.
Internet: wybór udostępnianego za pośrednictwem Connectify łącza internetowego lub tryb bezprzewodowej sieci lokalnej.
3. News
Tu pojawią się informacje od twórców Connectify. Kliknięcie danego wpisu uruchamia przeglądarkę i wczytuje do niej treść wiadomości.
4. Podłączeni klienci
W tej części zobaczysz nazwy, adresy IP oraz ikony przypisane wszystkim urządzeniom podłączonym do twojego punktu dostępowego. Kliknięcie prawym klawiszem pozwala na zmianę ikony dla danego wpisu, a w przypadku komputerów z uaktywnionym udostępnianiem plików i drukarek dodatkowo otrzymujesz dostęp do danych z podłączonego komputera.
5. Historia połączeń
W tym obszarze Connectify wyświetla dane dotyczące urządzeń, które ostatnio były połączone (ale już nie są) z twoją siecią utworzoną za pomocą Connectify.
6. Przycisk akcji
W zależności od stanu wirtualnego hotspotu przycisk ten umożliwia uruchomienie oraz zatrzymanie wirtualnego hotspotu.
Do czego możesz użyć Connectify?
- Zamienisz dowolny laptop z Windows 7 w wirtualny hotspot
- Udostępnisz łącze innym komputerom w twoim domu (muszą mieć karty bezprzewodowe)
- Zbudujesz bezprzewodową sieć lokalną, np. do grania w sieci bez internetu
- Udostępnisz internet również smartfonom z modułem Wi-Fi, konsolom, bezprzewodowym drukarkom czy aparatom cyfrowym z modułami Wi-Fi
- Zaszyfrujesz połączenie z wykorzystaniem najbezpieczniejszego, ogólnodostępnego standardu WPA2
Udostępnianie łącza z komputera podłączonego do sieci
Program Connectify, mimo anglojęzycznego interfejsu, jest dość prosty w obsłudze. Wątpliwości związane z jego obsługą rozwialiśmy w artykule. Zacznij od udostępnienia łącza inter ne towego podłączonego do jednego z twoich komputerów, np. laptopa.
Krok 1
Instalacja nie wymaga szczegółowych objaśnień, po prostu po uruchomieniu instalatora z naszej płyty potwierdzaj jego kolejne etapy bez potrzeby ingerowania w domyślne ustawienia. Program uruchomi się automatycznie zaraz po zakończeniu instalacji.
Krok 2
Zanim jeszcze zobaczysz okno główne i okno kreatora Connectify Hotspot Setup Wizard, może się pojawić na ekranie komunikat zainstalowanej na komputerze zapory sieciowej. W takim wypadku zaakceptuj połączenia realizowane przez program Connectify, klikając Zezwalaj.
Krok 3
Po oknie powitalnym kolejnym etapem działania kreatora Connectify Hotspot Setup Wizard jest wybór nazwy dla tworzonej przez wirtualny hotspot sieci Wi-Fi. Domyślnie program ustawia sieć o nazwie Connectify-me. Możesz to zmienić. Po zmianie kliknij przycisk Next. Uwaga! Jeżeli w komputerze, na którym uruchomiłeś Connectify, masz więcej niż jedną bezprzewodową kartę sieciową, to przed podaniem nazwy tworzonej sieci będziesz musiał jeszcze wybrać, z której karty program ma korzystać (innymi słowy: którą ma zamienić na bezprzewodowy punkt dostępowy).
Krok 4
Następny etap to ustawienie hasła chroniącego dostęp do twojej sieci. Będą musieli je podać wszyscy, którzy zechcą się podłączyć do twojej sieci. Hasło nie może mieć mniej niż 8 znaków.
Krok 5
Teraz musisz wybrać połączenie internetowe, które chcesz udostępnić za pośrednictwem Connectify. Rozwiń listę i wybierz odpowiednią pozycję dla twojego typu połączenia. Jeżeli nie chcesz udostępniać internetu, lecz tylko utworzyć bezprzewodową sieć lokalną (np. do gier sieciowych), wybierz No Internet Sharing.
Krok 6
W ostatnim etapie widoczne jest pole wyboru Start Hotspot after closing wizard. Jest ono domyślnie zaznaczone, co oznacza, że hotspot będzie działał natychmiast po zakończeniu pracy kreatora. Przy okazji, jeżeli korzystasz z serwisów społecznościowych, których ikony są widoczne w oknie kreatora (m.in. Facebook i Twitter), możesz od razu powiadomić swoich znajomych, że się właśnie „usieciowiłeś”. Kliknij Finish. Sieć gotowa!
Duża oszczędność! Connectify a łącza 3G/HSxPA
Jeżeli twój laptop łączy się z internetem przez modem 3G/HSxPA oraz sieć operatora komórkowego, korzyść z użycia Connectify jest podwójna. Ten program uwalnia cię od konieczności zakupu zazwyczaj drogiego (nawet ok. 1000 zł) routera 3G/HSPA. Dodatkowo, przenosząc się z laptopem w inne miejsce, nie tylko masz ze sobą łącze internetowe (o ile jesteś w zasięgu danego operatora), ale i całą sieć zbudowaną przez Connectify.
Łączenie urządzeń z utworzoną siecią bezprzewodową
Twój bezprzewodowy, zupełnie darmowy punkt dostępowy już działa. Czas na podłączenie innych maszyn do udostępnianego łącza – nie tylko komputerów.
Krok 1
Podłączenie innego komputera z Windows do utworzonej sieci przebiega tak samo jak połączenie z inną, dowolną siecią Wi-Fi. W obszarze powiadomień klikasz ikonę połączenia, a następnie z okienka z listą dostępnych sieci wybierasz sieć o przyporządkowanej przez ciebie nazwie, klikasz Połącz, podajesz przypisane tej sieci hasło.
Krok 2
Podobnie rzecz wygląda w przypadku innego typu urządzeń. Na przykład w iPhonie lub iPodzie Touch wystarczy, że wywołasz moduł ustawień sieci bezprzewodowych. Jeżeli interfejs bezprzewodowy działa, to zobaczysz na liście dostępnych sieci także sieć utworzoną za pomocą Connectify. Po podaniu hasła wymaganego do połączenia twój iPhone (a także dowolny inny telefon z interfejsem bezprzewodowym) będzie podłączony do łącza internetowego udostępnianego za pośrednictwem Connectify.