HardwareSilniejszy sygnał sieci Wi-Fi

    Silniejszy sygnał sieci Wi‑Fi

    W domu, biurze albo nawet większym mieszkaniu jeden router Wi-Fi może nie wystarczyć, by zapewnić odpowiednią siłę sygnału. Prezentujemy rozwiązania polegające na dodaniu nowych urządzeń sieciowych, które pomogą go poprawić.

    Silniejszy sygnał sieci Wi-Fi

    W sprzedaży pojawiło się sporo tzw. repeaterów (czyt. ripiterów), których rolą jest zwiększenie zasięgu sieci. Urządzenie zwykle jest instalowane bezpośrednio w gniazdku elektrycznym, odbiera sygnał Wi-Fi i przesyła go dalej. Koszt jest niewielki – już od 60 zł.

    Ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Drugim sposobem jest wykorzystanie routera z dodatkowym trybem pracy WDS (Wireless Distribution System), czasem zwany także wireless bridge albo po prostu repeater. Można go tak skonfigurować, by nie pracował samodzielnie (jak typowy router), lecz podłączył się do istniejącej sieci Wi-Fi i „przedłużył” jej zasięg. Trzeba pamiętać, że główny router, którego zasięg chcemy poprawić, też powinien być dostosowany do trybu pracy WDS. W przeciwnym wypadku niektóre urządzenia mogą z nim nie współpracować. Ponieważ dostępne repeatery pracują w standardzie 802.11n, ale tylko na częstotliwości 2,4 GHz, nasz artykuł będzie dotyczył tylko tego pasma.

    Poprawa zasięgu przy użyciu repeatera

    Repeater jest urządzeniem przeznaczonym tylko do zwiększania zasięgu sieci. Zatem jego konfiguracja będzie bardzo prosta. Pokażemy ją na przykładzie urządzenia Fritz!WLAN Repeater 300E. Jednak zanim zaczniesz je konfigurować, warto sprawdzić, czy główny router (ten podłączony do internetu) ma poprawnie ustawione najważniejsze parametry.

    Sprawdzanie parametrów routera

    Aby można było rozszerzyć zasięg Wi-Fi, główny router musi spełniać określone warunki. Parametry, które trzeba sprawdzić i ewentualnie poprawić, pokażemy na przykładzie modelu TP-Link TD-W8960N. Oczywiście zakładamy, że nazwa sieci bezprzewodowej oraz rodzaj zabezpieczeń są ci znane.

    Krok 1

    Połącz komputer z routerem przez Wi-Fi albo za pomocą kabla sieciowego. Otwórz okno przeglądarki internetowej, w pasku adresowym wpisz adres IP routera (patrz ramka „Sprawdzanie adresu IP routera”), a następnie zaloguj się do niego, podając nazwę użytkownika i hasło administratora.

    Krok 2

    Sprawdź, jaki numer kanału Wi-Fi wykorzystuje router. Często jest stosowane ustawienie Channel: Auto. Taka konfiguracja jest niedopuszczalna – trzeba ustawić jakiś kanał na stałe, na przykład Channel: 4. W tym celu przejdź do sekcji Wireless, Advanced i ustaw go ręcznie.

    Obraz

    Krok 3

    Upewnij się, że router ma funkcję WDS i jest ona włączona. Nie wszystkie repeatery jej potrzebują, ale w części jest niezbędna.

    Krok 4

    Po zmianie ustawień uruchom ponownie router: przejdź do sekcji Management, następnie Reboot i kliknij przycisk Reboot.

    Obraz

    Podłączanie repeatera

    Każdy repeater jest przygotowany tak, by dało się go łatwo uruchomić. Najprostszą metodą jest funkcja WPS – wciśnięcie przycisku na routerze, a następnie repeaterze, np. WPS. Nie jest to jednak metoda uniwersalna, więc pokażemy inny sposób.

    Krok 1

    Na czas konfiguracji połącz komputer z repeaterem za pomocą kabla. W sposób podany w ramce „Sprawdzanie adresu IP routera” sprawdź jego adres IP, otwórz przeglądarkę internetową i przejdź pod ten adres.

    Obraz

    Krok 2

    W pierwszym oknie ustaw nowe hasło do interfejsu konfiguracyjnego, kliknij przycisk Log On. W następnym oknie kliknij Next. Urządzenie wyszuka dostępne sieci Wi-Fi i wyświetli ich listę, np.:

    Obraz

    Krok 3

    Zaznacz sieć, której zasięg chcesz rozszerzyć, i kliknij Next. W kolejnym oknie podaj, w jaki sposób jest zabezpieczona twoja sieć: wybierz szyfrowanie, np. WPA encryption, w polu WLAN key wpisz hasło i kliknij Next. W kolejnym oknie kliknij Finish. Po chwili repeater będzie już pracował.

    Obraz

    Krok 4

    Urządzenie Fritz!WLAN Repeater ustawia taki sam identyfikator sieci Wi-Fi, jak dla routera głównego. Jednak czasem warto wiedzieć, z którym urządzeniem łączy się komputer – czy z routerem głównym, czy z repeaterem. Przejdź więc w jego interfejsie konfiguracyjnym do sekcji WLAN, następnie Radio Settings i wyłącz opcję Take on the same radio network name as... . W polu Name of the WLAN radio network (SSID) wpisz własną nazwę sieci, np. Lab2. Kliknij przycisk Apply.

    Obraz

    Krok 5

    W podobny sposób, w sekcji Security, możesz zmienić sposób szyfrowania, jednak nie jest to już konieczne. Po dokonaniu zmian kliknij Apply. W tym urządzeniu zmiany odnoszą skutek natychmiast, nie ma potrzeby jego ponownego uruchamiania.

    Poprawa zasięgu przy użyciu innego routera

    W dalszej części artykułu pokażemy, jak rozszerzyć zasięg sieci za pomocą drugiego routera. Użyjemy do tego modelu TP-Link TL-MR3420, ale dobry będzie każdy inny router z funkcją WDS.

    Podłączenie dodatkowego routera

    Na czas konfiguracji dodatkowego routera warto połączyć go z komputerem za pomocą kabla sieciowego. Dalsza konfiguracja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku repeatera.

    Krok 1

    Przejdź do ustawień kart sieciowych (jak pokazaliśmy w ramce „Sprawdzanie adresu IP routera”) i upewnij się, że port LAN jest włączony, a Wi-Fi wyłączony:

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Sprawdź, jaki jest adres nowego routera. Po poznaniu tego adresu zaloguj się do interfejsu konfiguracyjnego przez przeglądarkę internetową.

    Krok 3

    Ustaw odpowiedni adres IP nowego routera – musi należeć do tej samej podsieci, co adres routera głównego. Jeśli ten ostatni miał 192.168.10.1, nowy można ustawić na 192.168.10.2. W tym celu przejdź do sekcji Network, następnie LAN i w polu IP Address wpisz odpowiedni adres. Kliknij Save. Po tej zmianie router ponownie się uruchomi, już z nowym adresem IP.

    Obraz

    Krok 4

    Zaloguj się ponownie do interfejsu routera (tym razem, wpisując w przeglądarce nowy adres). Możesz już połączyć go przez Wi-Fi z routerem głównym. Przejdź więc do sekcji Wireless, następnie Wireless Settings. Zaznacz opcję Enable WDS Bridging i kliknij Survey.

    Obraz

    Krok 5

    Router sprawdzi, jakie ma sieci w swoim zasięgu, i po dłuższej chwili wyświetli ich listę. Kliknij przycisk Connect przy sieci, z którą masz zamiar się połączyć. W naszym przykładzie wybieramy sieć Lab.

    Obraz

    Krok 6

    Interfejs konfiguracyjny automatycznie wróci do poprzedniego okna, wpisując odpowiednie parametry w pola SSID oraz BSSID. Ty musisz podać typ zabezpieczeń i hasło szyfrujące głównego routera. Ustaw je w polach Key type i Password. Następnie kliknij przycisk Save.

    Obraz

    Krok 7

    Może pojawić się komunikat, że kanał routera dodatkowego nie jest zgodny z kanałem routera głównego. Kliknij OK, by to skorygować. Następie uruchom ponownie router.

    Obraz

    Krok 8

    Po chwili, gdy router się uruchomi, w jego interfejsie konfiguracyjnym sprawdź stan połączeń. W modelu TL-MR3420 jest parametr WDS Status informujący o stanie połączenia. Komunikat Run świadczy o poprawnym połączeniu urządzeń.

    Obraz

    Dodatkowe czynności

    Aby sieć działała prawidłowo i bezpiecznie, trzeba wykonać jeszcze kilka poprawek.

    Krok 1

    W sieci mamy dwa serwery DHCP, co nie jest wskazane – trzeba wyłączyć jeden z nich. W tym celu w dodatkowym routerze przejdź do sekcji DHCP, ustaw opcję DHCP Server na Disable i kliknij przycisk Save. Zmiana zostanie zastosowana po ponownym uruchomieniu routera.

    Obraz

    Krok 2

    Ustaw też odpowiednią nazwę dla twojej sieci. Skoro pierwsza sieć nosiła nazwę Lab, druga może mieć podobną, np. Lab2. W celu ustawienia nazwy przejdź do sekcji Wireless Settings i w polu Wireless Network Name wpisz taką nazwę. Kliknij przycisk Save.

    Obraz

    Krok 3

    Musisz też zabezpieczyć dodatkowy router. Przejdź do sekcji Wireless, następnie Wireless Security, po czym wybierz odpowiedni typ zabezpieczeń, a następnie w polu PSK Password wpisz hasło szyfrujące (może być takie samo jak w routerze głównym). Kliknij Save. Ustawienia zaczną działać po ponownym uruchomieniu routera.

    Obraz
    sprzętsieci komputeroweporady

    Wybrane dla Ciebie