Foto/Audio/WideoSłuchawki do peceta

    Słuchawki do peceta

    Przetestowaliśmy słuchawki, które można wykorzystać podczas grania w gry, oglądania filmów i słuchania muzyki na komputerze oraz rozmów przez VoIP, na przykład na komunikatorze Skype.

    Słuchawki do peceta

    W artykule:

    • Charakterystyka produktów
    • Omówienie wyników testu
    • Dokładny opis zdobywców nagród jakość i jakość/cena
    • Test 6 modeli słuchawek

    Wybraliśmy do testu modele kosztujące od 100 do 200 zł. Taki przedział cenowy miał zagwarantować, że przetestujemy produkty dobrze wykonane i zapewniające dźwięk o jakości akceptowalnej dla większości użytkowników.

    Duże czy małe

    W sklepach znajdziesz szeroki asortyment słuchawek z mikrofonem. Są to zarówno ciężkie modele z dużymi nausznikami, które zakrywają całe uszy, jak i lekkie słuchawki, które jedynie przylegają do małżowin i chwilami można zapomnieć, że ma się je na głowie.

    Konstrukcja słuchawek ma ogromny wpływ na komfort ich używania. Po założeniu słuchawek nie powinieneś czuć uciążliwego nacisku ani na uszy, ani na głowę. Jest to szczególnie ważne przy dużych modelach, których waga przekracza 200 gramów. W poprawnym rozłożeniu nacisku pomaga ruchoma konstrukcja nauszników, dzięki której dopasowują się one do głowy. Ważne także, aby na pałąku łączącym słuchawki znalazł się miękki materiał wyściełający, np. gąbka. Nie mniej istotny jest rozmiar nauszników. Najwygodniejsze modele słuchawek mają duże nauszniki, w których mieszczą się całe uszy.

    Od wielkości nauszników zależy stopień izolacji od dźwięków otoczenia oraz wentylacja ucha. Duże nauszniki lepiej tłumią odgłosy z zewnątrz, ale schowane w nich uszy mogą się pocić.

    Muzyka lub gry

    Charakterystyka dźwięku słuchawek powinna być dobierana zależnie od ich planowanych zastosowań. Do grania potrzebne są słuchawki o dużej dynamice i mocnych basach, które potrafią dobrze odtworzyć różnego rodzaju eksplozje, odgłosy broni lub dźwięk silnika w grach samochodowych. Podobną charakterystykę powinny mieć słuchawki do oglądania filmów – jednak w tym wypadku dobrze, aby basy nie zdominowały tonów średnich i wysokich.

    Muzyka najlepiej brzmi w słuchawkach, które mają zrównoważone tony niskie, średnie i wysokie. Lekka przewaga tonów wysokich może przypaść do gustu osobom, które lubią dobrą separację między poszczególnymi instrumentami, ale innych użytkowników może to męczyć przy dłuższym słuchaniu.

    Rozmowy VoIP

    Obraz

    W większości słuchawek ustawienie mikrofonu można w pewnym stopniu regulować. Czasami przez uginanie elastycznego pałąka, na którym zamocowany jest mikrofon, a czasami przez obracanie sztywnego pałąka w płaszczyźnie pionowej. Głos rejestrowany przez mikrofon powinien być naturalny, choć w omawianej klasie cenowej dopuszczalne jest słabsze przenoszenie niskich tonów.

    Całkowicie niedopuszczalne są natomiast różnego rodzaju zakłócenia generowane przez mikrofon, np. nieustające buczenie lub szum słyszalny na nagraniu. Tego typu niedogodności potrafią skutecznie utrudnić zrozumiałą komunikację na Skypie. Dobrze, jeśli mikrofon wyposażony w funkcję redukcji hałasu otoczenia – w takim wypadku rejestruje on wyłącznie twój głos, a nie dźwięki otoczenia (czyli tło).

    Wyposażenie

    Wygodę używania słuchawek zwiększa regulacja głośności za pomocą pilota umieszczonego na kablu lub przycisków bezpośrednio na słuchawkach. Zazwyczaj pilot jest wygodniejszy w używaniu niż przyciski umieszczone na obudowie słuchawek (wtedy pozostają poza zasięgiem wzroku użytkownika). Na wielu pilotach znajdziesz przycisk do wyłączania mikrofonu, a czasami przycisk do rozmów VoIP, służący np. do kończenia połączeń.

    Słuchawki podłączysz do komputera za pomocą dwóch wtyczek minijack (jedna dla mikrofonu, druga dla dźwięku) lub za pomocą wtyczki USB. W drugim wypadku słuchawki mają własny układ dźwiękowy i przejmują od karty dźwiękowej komputera zadanie generowania dźwięku (komputer może w ogóle nie mieć układu dźwiękowego).

    Podsumowanie testu

    Dwa z sześciu przetestowanych modeli to urządzenia przeznaczone dla graczy. Słuchawki SteelSeries i Tt eSports mają masywną, ciężką konstrukcję oraz nauszniki w pełni zakrywające uszy. Obydwa urządzenia charakteryzuje bardzo basowe brzmienie – w przypadku Tt eSports nawet lekko przesadzono z ilością basów i ze słuchawek często dochodzi nieprzyjemne dudnienie.

    Do słuchania muzyki najlepiej się nadają bardzo lekkie słuchawki Sennheiser, w których niskie, średnie i wysokie tony brzmią równie dobrze. Lekka przewaga tonów wysokich wynika bardziej z konstrukcji słuchawek niż charakterystyki zastosowanych głośników – małe, przylegające do małżowin nauszniki znacznie gorzej przenoszą niskie tony niż pełne słuchawki nauszne.

    Jakość wykonania

    Pod tym względem wyróżniły się słuchawki Plantronics Audio 655 oraz model marki Tt eSports. Obydwa urządzenia mają przy tym bardzo ciekawy wygląd. Wymienionej dwójce nieznacznie ustępują słuchawki SteelSeries, których błyszcząca faktura obudowy nauszników strasznie przyciąga brud. Zwycięzca naszego testu – model firmy Sennheiser – ma bardzo klasyczny wygląd i choć słuchawki wykonano z plastiku dobrej jakości, to ich konstrukcja jest dość delikatna.

    Wygoda używania

    Obraz

    Duże słuchawki Tt eSports i SteelSeries pewnie trzymają się głowy, ale są dość ciężkie i siłą rzeczy przy bardzo długim używaniu mogą męczyć użytkownika. Na drugim biegunie znajdują się bardzo lekkie modele – Sennheiser PC230 i Plantronics Audio 648. Praktycznie nie czuć, że ma się je na głowie (z wyjątkiem lekkiego nacisku na uszy w przypadku słuchawek Plantronics), ale z powodu małej wagi mogą się delikatnie przemieszczać na uszach.

    Cechy obydwu wymienionych grup słuchawek ma model Plantronics Audio 655. Jego nauszniki nie zakrywają całych małżowin, ale stabilność na głowie jest równie duża jak w przypadku modelu Tt eSports, przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi o prawie połowę.

    Wyposażenie

    Wszystkie testowane modele z wyjątkiem SteelSeries mają przyciski do regulacji głośności i możliwość wyłączenia mikrofonu (w niektórych słuchawkach, np. Plantronics Audio 655 i Sennheiser, wyciszenie mikrofonu odbywa się automatycznie po przekręceniu go do pozycji pionowej). W słuchawkach Plantronics Audio 655 przyciski głośności znalazły się na obudowie, a w modelu Sennheiser do regulacji służy bardzo wygodne pokrętło umieszczone na nauszniku. W pozostałych modelach zastosowano pilot na kablu sygnałowym.

    Wspomniane słuchawki SteelSeries mają najkrótszy kabel – zaledwie 90 cm. Przystosowano je za to do obsługi konsoli Xbox 360 – w zestawie znajduje się adapter z kilkumetrowym kablem USB, który pozwala podłączyć słuchawki do konsoli.

    Opisy wybranych słuchawek

    1. miejsce - Sennheiser Headset PC230

    Obraz

    Słuchawki o klasycznym wyglądzie i konstrukcji. Robią wrażenie delikatnych i podatnych na uszkodzenia. Mają regulację głośności oraz składany, wyłączany mikrofon. Są bardzo lekkie i praktycznie nie czuje się, że ma się je na głowie. W ogóle nie tłumią dźwięków otoczenia, co przy ich umiarkowanej głośności może stanowić problem. Emitowany dźwięk ma bardzo dobrą jakość, choć dominacja tonów wysokich może męczyć słuchacza.Mikrofon znajduje się blisko ust, więc nie udaje się uniknąć odgłosu oddechu w nagraniach.

    Plusy
    • Ogólne brzmienie
    • Wygoda używania
    • Bardzo lekka konstrukcja
    Minusy
    • Delikatna konstrukcja
    • Problemy z mikrofonem
    • Przewaga wysokich tonów

    2. miejsce - Plantronics Audio 655

    Obraz

    Słuchawki z wejściem USB, mają dość małe nauszniki – nie można w nich zmieścić całego ucha. Mimo to nie uciskają nawet przy dłuższym używaniu. Przyciski do regulacji głośności zostały umieszczone na prawym nauszniku, a mikrofon można wyłączyć, przesuwając go do pozycji pionowej. W dźwięku słuchawek dominują basy i wysokie tony. Tony średnie są kiepsko przenoszone. Głos rejestrowany przez mikrofon jest bardzo naturalny, ale sam mikrofon ma dość niską czułość i nie tłumi dźwięków otoczenia.

    Plusy
    • Uniwersalne podłączanie
    • Bardzo dobry mikrofon
    • Dobre wykonanie
    Minusy
    • Małe nauszniki
    • Męczące wysokie tony
    • Słabe tony średnie
    sprzętmuzykatesty

    Wybrane dla Ciebie