TelekomunikacjaSmartfon bardziej inteligentny

    Smartfon bardziej inteligentny

    Telefon z Androidem możesz nauczyć wielu sztuczek. Dzięki opisanym aplikacjom system sam ustawi głośność dzwonka w zależności od twojego miejsca pobytu, uruchomi wybraną aplikację po potrząśnięciu urządzeniem czy sfotografuje osoby używające smartfonu.

    Smartfon bardziej inteligentny

    Automatyzacja pracy telefonu polega na ustawieniu w aplikacji tzw. makra, czyli warunku (wyzwalacza), którego spełnienie aktywuje przypisaną do niego akcję. Smartfon może np. sprawdzać swoje położenie na podstawie informacji z odbiornika GPS lub stacji BTS, by uruchomić wybrany przez ciebie program w chwili przekroczenia progu domu. Inny przykład: o danej porze dnia, np. wieczorem, telefon wyciszy wszystkie dzwonki i powiadomienia – włączy je z powrotem dopiero rano. Bardziej skomplikowane makra składają się z kilku warunków i akcji.

    Przypilnuje smartfona

    MacroDroid
    W programie zdefiniowanych zostało aż 45 wyzwalaczy i ponad 70 akcji, co daje MacroDroidowi bardzo bogate możliwości. Wśród wyzwalaczy uwagę zwraca możliwość uruchamiania makr za pomocą potrząsania telefonem. Po przypisaniu do tego zdarzenia akcji uruchomienia programu otrzymujesz wygodny mechaniczny skrót, który pozwala włączyć często używane narzędzie, np. aparat lub Facebooka. MacroDroid ma także duże możliwości zdalnego wyzwalania zdarzeń, np. za pomocą SMS-a
    z określoną treścią czy połączenia telefonicznego. Korzystając z tej funkcji w połączeniu z akcją ukrytego wykonania zdjęcia, możesz skutecznie monitorować pomieszczenie, w którym leży telefon. Zdjęcia można wykonywać także w określonych odstępach czasu, a akcję wykonywania zdjęć uzupełnisz np. poleceniem wysłania zdjęcia na wskazany adres e-mail. Z kolei przypisując akcję zapisania zdjęcia z przedniej kamery do czynności odblokowania telefonu, możesz sprawdzić, czy ktoś przegląda zawartość urządzenia pod twoją nieobecność. MacroDroid pozwala także na przypisywanie akcji do rozruchu Androida, co umożliwia automatyczne ładowanie do pamięci najczęściej używanych aplikacji. Ciekawostką jest możliwość wyzwalania akcji w zależności od pogody – możesz to wykorzystać np. do automatycznej zmiany tapety w zależności od aktualnej temperatury czy warunków atmosferycznych. Spośród unikatowych możliwości warto wymienić także akcje związane ze sterowaniem wbudowanym hotspotem Wi-Fi. Po powiązaniu funkcji z lokalizacją-wyzwalaczem możesz uruchamiać hotspot automatycznie w miejscu, w którym często podłączasz laptopa do internetu właśnie za pośrednictwem smartfona.
    Co ważne, w programie MacroDroid możesz definiować nie tylko wyzwalacze i akcje, ale także warunki, których zaistnienie blokuje wykonanie makra. Zwiększa to zakres kontroli użytkownika nad działaniem automatycznych poleceń w smartfonie. Do okazjonalnego użytkowania w zupełności wystarcza darmowa wersja, która pozwala na zdefiniowanie 5 makr. Kosztująca 10 zł wersja Pro nie ma takich ograniczeń i dodatkowo pozwala na tworzenie rozbudowanych sekwencji złożonych z wielu akcji. Aplikacja jest darmowa i w pełni spolszczona. Na 94 pokazujemy na trzech praktycznych przykładach, jak tworzyć makra w programie MacroDroid.

    Zastosowanie: rozbudowane narzędzie do tworzenia makr
    Cena: darmowa
    Adres: pcformat.pl/u/1759

    SkipLock

    Blokada ekranu jest najpopularniejszą formą zabezpieczenia smartfonu. Jako warunku jej aktywacji Android najczęściej używa okresu bezczynności systemu, dlatego blokada aktywuje się także w domu, gdzie zazwyczaj nie jest potrzebna. SkipLock potrafi automatycznie powstrzymać włączanie blokady w określonych miejscach. Zaufaną lokalizację aplikacja wykrywa za pomocą identyfikatora działającej w tym miejscu sieci Wi-Fi. Zaufane miejsce możesz również określić wskazując działające w nim urządzenie Bluetooth – pozwala to na automatyczne wyłączenie blokady np. w zasięgu systemu głośnomówiącego w samochodzie. Aplikacja działa tylko jeśli do odblokowywania telefonu używasz hasła lub PIN-u.
    Zastosowanie: zabezpieczenie smartfonu
    Cena: darmowa, mikropłatności
    Adres: pcformat.pl/u/1758

    IFTTT

    W programie stworzysz makra złożone z warunku i przypisanej do niego pojedynczej akcji. Oprócz akcji związanych z funkcjami systemu, takich jak wykrycie przez GPS określonej lokalizacji, otrzymanie SMS-a czy zmiana statusu połączenia Wi-Fi, możesz definiować akcje w wybranych serwisach internetowych. Pozwala to na przykład zaprogramować akcję wyzwalaną po tym, gdy ktoś oznaczy cię na Facebooku, albo gdy w serwisie informacyjnym pojawi się artykuł na interesujący cię temat. Akcje uruchamiane przez wyzwalacze mogą zostać przypisane do serwisów internetowych zintegrowanych z IFTTT, np. Gmaila, Evernote czy Facebooka. Połączenie funkcji Androida i aplikacji internetowych daje unikatowe możliwości, niespotykane w innych programach automatyzujących. Z aplikacją powiązana jest baza makr udostępnionych przez innych użytkowników (część przeznaczona jest na systemy inne niż Android i nie będzie
    w nim działać). Własne makra możesz przechowywać w chmurze do własnego użytku albo także udostępnić.
    Zastosowanie: proste narzędzie do tworzenia makr
    Cena: darmowa
    Adres: pcformat.pl/u/1760

    Locale

    Obraz

    Program automatyzuje czynności w oparciu o lokalizację. Tworzenie wyzwalaczy przestrzennych jest bardzo proste – sprowadza się do wskazania miejsca na Mapach Google i dobrania promienia obszaru aktywującego zdarzenie. Aplikacja korzysta z algorytmu, który integruje wielu mechanizmów wykrywania lokalizacji: GPS, Wi-Fi, akcelerometr, stacje bazowe GSM. Algorytm korzysta zamiennie ze wszystkich metod w taki sposób, by zminimalizować zużycie baterii. Największą zaletą aplikacji jest interfejs (API), który pozwala na integrację wyzwalaczy geograficznych Locale z funkcjami programów stworzonych przez innych deweloperów. Obecnie dostępnych jest ponad 500 rozszerzeń, wiele z nich stanowi element popularnych aplikacji – przykładem jest lista zadań Toodledo, która dzięki integracji z Locale generuje powiadomienia, jeśli użytkownik znajdzie się w pobliżu miejsca, w którym ma załatwić zapisaną sprawę.
    Zastosowanie: automatyzacja pracy
    Cena: ok. 30 zł
    Adres: pcformat.pl/u/1761

    Idealna jasność ekranu

    Obraz

    Velis Auto Brightness
    Choć system Android umożliwia automatyczną kontrolę jasności, bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po bezpłatne narzędzie Velis Auto Brightness. Program pozwala na precyzyjne dostosowanie jasności ekranu do otoczenia. Jest to możliwe dzięki wyrafinowanemu algorytmowi automatycznego dostrajania jasności. Aplikacja pozwala podejrzeć dane spływające z czujnika jasności. Można na ich podstawie dostosować sposób automatycznej reakcji aplikacji na zmiany jasności otoczenia, a zmiany jasności ekranu są bardziej przyjemne dla oka dzięki temu, że trwają nieco dłużej niż w domyślnym mechanizmie Androida – przejście od ustawienia jasnego do ciemnego jest bardzo płynne. Co ciekawe, Velis Auto Brightness daje użytkownikowi możliwość wybrania aktywnego czujnika jasności. Oprócz dedykowanego czujnika w niektórych telefonach jego funkcję może pełnić wbudowany aparat.
    Zastosowanie: regulacja jasności ekranu
    Cena: darmowa
    Adres: pcformat.pl/u/1764

    Kontrola na odległość

    Obraz

    Llama – Location Profiles
    Ten darmowy program pozwala na definiowanie automatycznych akcji uruchamianych w określonej lokalizacji, wykrywanej na podstawie położenia masztów GSM. Używając wyzwalaczy geograficznych możesz automatycznie aktywować profile dostosowujące działanie telefonu do wybranego miejsca, np. mieszkania czy pracy. Predefiniowane profile, dostępne od razu po instalacji programu, automatycznie dostosują głośność telefonu w zależności od pory dnia oraz tego, czy znajdujesz się w domu czy w pracy.
    Do działania niezbędne jest nauczenie aplikacji położenia obydwu lokalizacji. Sprowadza się to do włączenia na kilka minut trybu wykrywania i zapisywania informacji o pobliskich stacjach bazowych GSM. Ta metoda wykrywania lokalizacji jest mniej dokładna niż tradycyjna lokalizacja GPS, ale mniej obciąża akumulator. Działa też wewnątrz budynków, gdzie nie dociera sygnał satelitarny. Uruchamianie akcji na podstawie lokalizacji to dopiero początek możliwości Llamy. Działania można aktywować za pomocą kilkudziesięciu innych warunków, zarówno software’owych, jak i sprzętowych, np. podpięcia słuchawek czy urządzenia Bluetooth. Dostępny jest też cały wachlarz akcji systemowych oraz poleceń związanych z działaniem poszczególnych aplikacji.
    Zastosowanie: automatyzacja pracy
    Cena: darmowa
    Adres: pcformat.pl/u/1765

    AutomateIt Free

    Oto prawdziwy kombajn do automatyzacji Androida. Wśród kilkudziesięciu mechanizmów wyzwalających akcje są zdarzenia „na odległość” – warunki można aktywować za pomocą wiadomości SMS z określoną treścią albo e-mailem ze wskazaną etykietą na koncie Gmail. Spośród warunków związanych z lokalizacją warto zwrócić uwagę na możliwość przypisania akcji do konkretnej stacji bazowej GSM, co jest energooszczędną alternatywą dla wyzwalaczy bazujących na pozycji określanej przez GPS. Rozbudowane są wyzwalacze związane z sygnałem z sieci Wi-Fi – akcje można uzależnić od stanu połączenia, co pozwala np. na automatyczne wyłączenie modułu Wi-Fi, gdy smartfon znajdzie się poza zasięgiem domowej sieci bezprzewodowej.
    Płatna wersja programu AutomateIt, która kosztuje 10 zł, oferuje zestaw dodatkowych warunków – pozwalają one definiować akcję na podstawie odczytu czujników smartfona, a także na podstawie informacji z kalendarza. Płatna wersja pozwala też konstruować rozbudowane akcje, które korzystają z operatorów logicznych (i, lub itd.). Zaletą aplikacji jest sklep z gotowymi makrami, które są udostępniane za darmo przez innych użytkowników. Pozwala to w pełni korzystać z aplikacji od razu po jej zainstalowaniu.
    Zastosowanie: rozbudowane narzędzie do tworzenia makr
    Cena: darmowa (wersja Pro – ok. 10 zł)
    Adres: pcformat.pl/u/1762

    Auto Call Recorder

    Obraz

    Za pomocą tej aplikacji nagrasz rozmowy telefoniczne. Rejestrowanie można ograniczyć tylko do dźwięku wychodzącego lub przychodzącego. Korzystając z wbudowanego mikrofonu możesz rejestrować także dźwięki otoczenia. Domyślnie program zapisuje wszystkie konwersacje, ale możesz ograniczyć nagrywanie do rozmów z osobami wybranymi z listy kontaktów. Aby odciążyć pamięć telefonu, program może automatycznie wysyłać nagrania na dysk w chmurze, choć ta funkcja dostępna jest tylko w wersji płatnej (25 zł). Niestety, program nie działa poprawnie na wszystkich urządzeniach.
    Zastosowanie: nagrywanie rozmów
    Cena: darmowa
    Adres: pcformat.pl/u/1763

    Automatyczna praca smartfona dzięki MacroDroidowi

    W warsztatach pokażemy sztuczkę pozwalającą na uruchomienie aparatu przez potrząśnięcie telefonem, stworzymy makro automatycznie zmieniające głośność dzwonka w zależności od lokalizacji oraz mechanizm automatycznego fotografowania osób przeglądających telefon bez twojego pozwolenia.

    Krok 1

    Po pobraniu aplikacji MacroDroid ze sklepu Google Play uruchom ją i zaakceptuj licencję. Znajdziesz się w głównym oknie programu. W jego górnej części znajduje się przycisk aktywujący działanie usługi MacroDroid. Jeśli będziesz chciał zablokować działanie wszystkich akcji automatycznych, wystarczy, że go wyłączysz.

    Obraz

    Krok 2

    Aby utworzyć pierwszą czynność automatyczną, kliknij Dodaj makro. Spowoduje to uruchomienie kreatora makr. W pierwszym kroku z listy: Wybierz wyzwalacz wybierz zdarzenie, które spowoduje wykonanie polecenia. W tym wypadku będzie to odczyt akcelerometru. Przewiń listę do pozycji Potrząśnięcie urządzenia i kliknij ją.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym kroku zobaczysz listę akcji, które można uruchomić zdefiniowanym w poprzednik kroku zdarzeniem. Znajdź i kliknij Uruchom aplikację a po załadowaniu listy programów zainstalowanych w Androidzie wybierz Aparat. W oknie Uruchom aplikację. zaznacz Wymuś teraz oraz zatwierdź wybór naciskając OK. Na końcu kliknij strzałeczkę w prawo w górnej części ekranu.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    W oknie Dodaj reguły możesz wskazać warunki, które zapobiegną wykonaniu wcześniej stworzonego makra. Pomiń ten krok klikając strzałkę w prawo. Na końcu pojawi się okno, gdzie musisz wpisać nazwę makra. Po zakończeniu pracy kreatora powrócisz do głównego ekranu. Na ikonie Lista makr pojawiło się oznaczenie nowego elementu – kliknij ten przycisk.

    Obraz

    Krok 5

    Na liście zobaczysz, że każde makro ma przycisk aktywacyjny Uruchom aparat, który pozwala włączać i blokować poszczególne sekwencje. Jeśli chcesz zmodyfikować makro, kliknij przycisk z symbolem ołówka. Zobaczysz wybrane wcześniej czynności, które możesz zmienić lub uzupełnić o kolejne elementy. Aby przetestować makro, energicznie potrząśnij telefonem.

    Obraz

    Krok 1

    Aby ustawić automatyczne wyciszanie telefonu w pracy lub w szkole, musisz skorzystać z mechanizmu wyzwalającego działania aktywującego się w określonej lokalizacji. Uruchom kreatora, klikając Dodaj makro, a następnie z listy wybierz Wyzwalacz lokalizacji. Pojawi się okno z podglądem mapy Google.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Znajdź żądane miejsce – możesz użyć ikony z symbolem lokalizacji, aby wycentrować mapę na własnej lokalizacji, potem naciśnij przycisk USTAW POŁOŻENIE. Dotknij mapy w miejscu, które ma być środkiem okręgu aktywującego zdarzenie. Następnie za pomocą suwaka Promień dostosuj wielkość okręgu. Zatwierdź wybór.

    Obraz

    Krok 3

    Teraz musisz wybrać akcję, która pozwoli sterować głośnością dzwonka telefonu. Na liście, która się wyświetli, kliknij Ustaw głośność, a w oknie z opcjami tej funkcji zaznacz Dzwonek. Potem kliknij strzałkę w prawo.

    Obraz

    Krok 4

    Jako że wyciszenie telefonu we wskazanym obszarze jest potrzebne tylko w dni powszednie, dodamy warunek blokujący działanie makra w weekend. Na liście Dodaj reguły kliknij Dzień tygodnia, a następnie zaznacz: sobota, niedziela i potwierdź klikając OK. Teraz kliknij strzałkę w prawo oraz wpisz nazwę makra, np. Wyciszenie w pracy. Kliknij OK, aby zakończyć działanie kreatora.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    MacroDroida możesz użyć do automatycznego rejestrowania zdjęć osób przeglądających zawartość smartfona. W tym celu utwórz nowe makro i na liście Wybierz wyzwalacz kliknij Ekran odblokowany. Następnie na liście Dodaj akcję zaznacz opcję Zrób zdjęcie. Na liście opcji akcji zaznacz Przednia kamera, aby móc zarejestrować osobę patrzącą na ekran.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Gdy pojawi się zapytanie Wyświetlić ikonę, zaznacz opcję Ukryj ikonę aparatu, aby nie informować fotografowanego o tym, że jego podobizna została właśnie zapisana w pamięci urządzenia. Kliknij strzałkę w prawo, aby przejść do sekcji z blokadami.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli chcesz, by automatyczne fotografowanie użytkowników nie działało np. w domu, kliknij opcję Maszty komórkowe (zakładając, że przebywasz właśnie w wybranym miejscu), a następnie: Maszt(y) sieci komórkowej w zasięgu. Alternatywnie możesz użyć opcji: Maszt(y) sieci komórkowej poza zasięgiem, jeśli chcesz, by rejestrowanie odbywało się tylko w miejscu, gdzie przebywasz (wyzwalacz będzie wyłączony poza zasięgiem pobliskiego masztu).

    Obraz

    Krok 4

    Aby blokada w oparciu o lokalizację zadziałała, musisz wskazać aktywujące ją maszty. W oknie MacroDroid naciśnij ikonę +, aby zdefiniować nową grupę masztów określającą lokalizację. Naciśnij Utwórz grupę i wpisz nazwę. Po utworzeniu zaznacz grupę, wróć do kreatora i zakończ tworzenie akcji. Uwaga, funkcja wyłączająca makro w oparciu o lokalizację może nie działać na niektórych telefonach!

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie