Smartfon może coraz więcej
Rozwój mobilnych systemów operacyjnych sprawił, że smartfony są wyposażane w coraz większą liczbę funkcji. Ułatwia to korzystanie z telefonu i pozwala zrezygnować z instalowania dodatkowych aplikacji.
Porady dotyczące systemu Android zostały przygotowane na telefonach marki Samsung i HTC. W smartfonach innych marek nazwy poszczególnych funkcji oraz menu mogą się różnić. Niektóre funkcje będą dostępne w innych miejscach systemu niż wskazane w artykule. Możliwe są także różnice w wyglądzie interfejsu. W materiale zostały też wykorzystane smartfony Apple iPhone 3GS i 4.
Udostępnianie internetu na smartfonie
Praktycznie każdy nowy smartfon pozwala udostępnić połączenie internetowe – po włączeniu odpowiedniej funkcji urządzenie zamienia się w przenośny access point (taka operacja nosi nazwę tetheringu).
Łącze internetowe można udostępniać za pomocą sieci Wi-Fi lub przez bluetooth. Do smartfonu podłączysz każde urządzenie, które korzysta z jednego z wymienionych interfejsów, a więc laptop, tablet, odtwarzacz muzyczny lub nawigację GPS.
Krok 1
Wywołaj menu podręczne przyciskiem pod ekranem. Następnie otwórz opcję Ustawienia, a potem przejdź do ustawień sieci bezprzewodowej, wybierając Komunikacja.
Krok 2
Wybierz opcję Udostępnianie Internetu. Następnie zaznacz pole Router Wi-Fi. W tym momencie smartfon działa już w trybie udostępniania sieci. Teraz należy zabezpieczyć łącze, aby nie korzystały z niego nieuprawnione osoby.
Krok 3
Wybierz opcję Ustawienia routera Wi-Fi, potem Skonfiguruj router Wi-Fi. Rozwiń listę Zabezpieczenia i zaznacz pole WPA2 PSK. W pole Hasło wpisz hasło, które zawiera co najmniej 8 znaków, po czym kliknij Zapisz. Teraz możesz podłączyć dowolne urządzenie Wi-Fi. Wystarczy, że wyszukasz punkt dostępowy o nazwie AndroidAP i podczas łączenia podasz ustawione wcześniej hasło.
Łącze 3G w systemie iOS
Tethering w smartfonach Apple pojawił się wraz z aktualizacją systemu o numerze 4.3 – w smartfonie iPhone 4 funkcja pozwala udostępniać sieć za pomocą łącza Wi-Fi i bluetooth, w starszych modelach – tylko przez bluetooth.
Krok 1
Wybierz ikonę Ustawienia, a potem opcję Hotspot osobisty i aktywuj ją suwakiem. Teraz twój iphone jest widoczny jako access point.
Krok 2
Wyszukaj sieć o nazwie iPhone w urządzeniu, które chcesz podłączyć do punktu dostępowego. Na ekranie iphona pojawi się informacja o próbie połączenia. Wybierz Pozwól. Teraz obydwa urządzenia są ze sobą połączone. Dzięki ręcznej weryfikacji połączeń access point jest zabezpieczony przed intruzami.
Wykonywanie kopii zapasowej danych
W smartfonie gromadzisz różnego rodzaju dane: kontakty, SMS-y, e-maile, informacje o ustawieniach urządzenia i zainstalowanych aplikacjach. Wizja utraty tych danych w przypadku awarii sprzętu lub konieczności zresetowania smartfonu nie jest przyjemna. Wyjściem jest utworzenie backupu smartfonu.
Backup danych w systemie Android
Nie musisz wykonywać kopii zapasowej najważniejszych danych, tzn. listy kontaktów, poczty i kalendarza, jeżeli połączyłeś smartfon z kontem w usłudze Google (zalecane). Dane te są automatycznie (lub ręcznie – jeśli tak chce użytkownik) synchronizowane z serwerami Google (lista kontaktów ma dodatkowe punkty przywracania do 30 dni wstecz).
Dodatkowo aktywowana usługa kopii zapasowej obejmuje ustawienia smartfonu, hasła do sieci Wi-Fi oraz zakładki przeglądarki internetowej. Android oferuje także funkcję automatycznego przywracania listy aplikacji, ich ustawień oraz innych związanych z nimi danych (ta usługa nie działa ze wszystkimi aplikacjami).
Krok 1
Wywołaj menu podręczne i otwórz opcję Ustawienia, przejdź do opcji Prywatność. Zaznacz Utwórz kopię zapasową oraz Autoprzywracanie.
Krok 2
Po zresetowaniu smartfonu zaloguj się do swojego konta Google, aby przywrócić dane. Usługa kopii zapasowej i autoprzywracania może nie działać poprawnie w przypadku przenoszenia danych między różnymi modelami smartfonów.
Krok 1
Wykonanie kopii zapasowej iphona jest bardzo proste, ale wymaga użycia komputera z zainstalowanym programem iTunes. Podłącz smartfon do peceta kablem USB i uruchom wspomnianą aplikację. Poczekaj na zakończenie synchronizacji.
Krok 2
Prawym przyciskiem myszy kliknij nazwę urządzenia, w naszym przykładzie iPhone(Maciek), i wybierz opcję Archiwizuj. Dane z urządzenia zostaną przeniesione na dysk komputera.
Krok 3
Listę wykonanych kopii zapasowych możesz obejrzeć, wybierając w zakładce Edycja opcję Preferencje i przechodząc do zakładki Urządzenia. Starsze kopie zapasowe mogą służyć jako punkty przywracania systemu.
Krok 4
Aby przywrócić ustawienia iphone’a z kopii zapasowej, podłącz zresetowane urządzenie do komputera, a następnie w programie iTunes wybierz właściwą kopię z rozwijanej listy Odtwórz z kopii zapasowej.
Pobieranie i udostępnianie multimediów
Smartfony coraz częściej potrafią udostępniać pliki ze zdjęciami, filmami i muzykę w sieci lokalnej. Mogą także odtwarzać multimedia zgromadzone na dyskach sieciowych z funkcją strumieniowego przesyłania plików.
W smartfonach Samsung służy do tego bardzo prosta w obsłudze aplikacja allShare. Wymaga aktywnego połączenia Wi-Fi i pozwala przesyłać pliki na trzy sposoby: ze smartfonu do odtwarzacza mediów, z odtwarzacza mediów do smartfonu, do odtwarzacza mediów z innego odtwarzacza mediów za pośrednictwem smartfonu.
Krok 1
Otwórz listę aplikacji i uruchom program DLNA. Aby udostępnić pliki w sieci lokalnej, wybierz opcję: Odtwórz plik z serwera na moim telefonie. Następnie określ rodzaj plików, które chcesz udostępnić, np. Filmy, i w kolejnym oknie, Filmy, wskaż konkretne pliki, które mają być widoczne w sieci lokalnej. Zatwierdź wybór, klikając Dodaj do listy odtwarzania. W kolejnym oknie wybierz z listy urządzenie, na które mają być wysyłane pliki.
Krok 2
Aby odtwarzać pliki z serwera mediów na telefonie, wybierz po uruchomieniu DLNA opcję Wybierz urządzenie z klipami multimedialnymi. Następnie wskaż nazwę serwera mediów MediaHub. Przejdź do katalogu z interesującymi cię plikami, zaznacz pola obok ich nazwy i kliknij Dodaj do listy odtwarzania.
Przenoszenie danych na nowy smartfon
Ciekawą usługą, która pozwala przeprowadzić operację przeniesienia danych na nowe urządzenie, mają smartfony HTC. Program pozwala przenieść kontakty, SMS-y, wydarzenia z kalendarza za pomocą bluetooth. Smartfon, na który wgrywasz dane, nie musi być marki HTC.
Krok 1
Otwórz listę aplikacji i uruchom program o nazwie Transfer. W kolejnym oknie wybierz Dalej.
Krok 2
Teraz odszukaj na liście: najpierw nazwę producenta, na przykład Samsung, a potem model twojego smartfonu. Jeśli nie znalazłeś swojego modelu, zaznacz pole Inni.
Krok 3
Upewnij się, że w obydwu smartfonach jest włączony bluetooth. Następnie na liście powinien się pojawić twój nowy telefon, na przykład GT-I5510. Zaznacz pole obok niego i kliknij przycisk Dalej.
Krok 4
Po udanym nawiązaniu połączenia program wyświetli rodzaje danych, które może przegrać do nowego smartfonu. Zaznacz pole obok danych, które chcesz przesłać, np. Kontakty, i kliknij Dalej. Dane zostaną przeniesione.
Kontrola nad transmisją danych
Niespodziewanie wysoki rachunek za telefon to przykrość, która dość często spotyka nowych użytkowników smartfonów. Urządzenia te korzystają z wielu usług sieciowych, często bez wiedzy i udziału użytkownika, generując tym samym transmisję danych w sieci komórkowej. A ta bywa bardzo droga. Z połączenia internetowego korzysta m.in. lista kontaktów, poczta, kalendarz, a nawet prognoza pogody. Dlatego nowy smartfon należy odpowiednio skonfigurować i ukrócić jego internetowe wojaże.
Krok 1
Wywołaj menu podręczne, a następnie otwórz Ustawienia i przejdź do opcji Konta i synchronizacja. Tu możesz całkowicie wyłączyć opcję Autosynchronizacja, co wymusi na wszystkich usługach sieciowych, takich jak poczta, kalendarze, klienty sieci społecznościowych, zaprzestanie samodzielnego łączenia z internetem.
Krok 2
Druga możliwość to konfiguracja każdej usługi oddzielnie. Kliknij jedną usługę, na przykład pcformat723@gmail..., a następnie odznacz pola obok usług, które nie będą miały prawa automatycznego łączenia z siecią.
Krok 3
Jeśli wyłączyłeś autosynchronizację, będziesz musiał pobierać ręcznie wszystkie aktualizacje danych, np. nową pocztę czy wpisy na Facebooku. Aby czynność tę ułatwić i przyspieszyć, skorzystaj z widżetu. Wywołaj menu podręczne i kliknij Dodaj, a potem Widgety. Znajdź widżet z takim symbolem jak na poniższym obrazku i umieść go na pulpicie. Kliknięcie widżetu równa się przeprowadzeniu jednorazowej synchronizacji usług sieciowych.
W systemie iOS
W tym systemie należy zadbać o wyłączenie ręcznego pobierania poczty, synchronizacji listy kontaktów i kalendarza.
Krok 1
Aby przejść na ręczne pobieranie poczty, wybierz Ustawienia, potem Poczta, kontakty, inne i Pobieraj nowe dane.
Krok 2
Pole Push ustaw tak, aby było nieaktywne, a w sekcji Fetch zaznacz opcję Ręcznie. Od tego momentu poczta będzie synchronizowana tylko wtedy, gdy uruchomisz klienta pocztowego. Podobnie postępuj z innymi usługami.
Oszczędzanie energii
Kilka prostych zabiegów pozwala znacznie wydłużyć czas działania smartfonu bez ładowania. Nie musisz przy tym rezygnować z używania ważnych funkcji – po prostu więcej rzeczy będziesz musiał włączać i wyłączać ręcznie (patrz ramka „Jak wydłużyć czas pracy smartfonu na baterii”).
Użytkownicy systemu Android (od wersji 2.3) oprócz rad wymienionych w ramce mogą skorzystać z wbudowanej w system funkcji oszczędzania energii (przypomina trochę rozwiązania znane z laptopów). Pokazujemy, jak ją skonfigurować.
Krok 1
Wywołaj menu podręczne, a następnie otwórz Ustawienia i przejdź do opcji Zasilanie. Teraz zaznacz pole Włącz funkcję oszczędzania energii, a następnie rozwiń listę w wierszu poniżej. W oknie Harmonogram funkcji oszczędzania energii możesz ustawić, przy jakim poziomie naładowania baterii będzie aktywowana funkcja oszczędzania energii – im wyższy poziom ustawisz, tym dłużej smartfon będzie działał bez ładowania.
Krok 2
Szczegóły pracy trybu oszczędzania energii znajdziesz w opcji znajdującej się poniżej – Ustawienia funkcji oszczędzania energii. Zaznacz wszystkie trzy pierwsze pola Wyłącz dane tła, Wyłącz funkcję Wi-Fi, Wyłącz funkcję Bluetooth – moduły komunikacyjne będą automatycznie wyłączane w przypadku bezczynności. Następnie, używając opcji Ustawienia jasności ekranu i Wygaszenie ekranu, możesz ograniczyć ilość energii pobieranej przez wyświetlacz. Animacje ekranowe i Potwierdzenie wibracją to mniej ważne opcje.
Krok 3
Kiedy tryb oszczędzania energii jest włączony, wróć do ekranu głównego ustawień i przejdź do opcji Informacje o telefonie, a następnie Użycie baterii. Możesz tu sprawdzić, ile baterii zużywają poszczególne elementy czy tryby działania telefonu, i w razie czego lepiej dostosować opcje oszczędzania energii.
Jak wydłużyć czas pracy smartfonu na baterii
- Wyłącz nieużywane moduły – Wi-Fi, bluetooth, GPS.
- Jeśli nie korzystasz z transmisji danych, przełącz smartfon w tryb 2G.
- Zmniejsz jasność ekranu (jeśli możesz, włącz automatyczną regulację jasności) i ustaw krótki czas wygaszania ekranu, np. 5 sekund.
- Wyłącz automatyczną synchronizację usług (patrz porada „Kontrola nad transmisją danych”).
- Wyłącz tryb push w ustawieniach konta pocztowego.
- Jeśli przebywasz w miejscu, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, wyłącz wyszukiwanie sygnału GSM lub włącz tryb samolotowy.
- Zamykaj aplikacje, kiedy kończysz z nich korzystać.
- Wyjmij kartę SIM i watą lub chusteczką nasączoną spirytusem przetrzyj styki karty.
Usługi Google niezależnie od systemu
Gmail (z funkcją push), Google Kalendarz i Kontakty działają jako element systemu Android, ale w innych systemach synchronizacja z tymi usługami jest utrudniona. Przy odpowiedniej konfiguracji smartfonu i wykorzystaniu udogodnień z Google można ją uruchomić z wymienionymi usługami na każdym smartfonie obsługującym konta Exchange (czasem występujące w smartfonach pod nazwą „firma” lub „firmowe”).
Krok 1
W ustawieniach smartfonu znajdź funkcję dodawania konta pocztowego wybierz Dodaj konto i z listy kont wybierz Microsoft Exchange.
Krok 2
Zobaczysz okno, w któ rym w pole E-mail wpisz adres poczty Gmail. Pole Domena pozostaw puste. W pole Użytkownik wpisz pełny adres e-mailowy, potem wpisz hasło. Kliknij przycisk . Po chwili pojawi się pole serwera. Wpisz w nie m.google.com i wybierz Dalej.
Krok 3
Teraz możesz wybrać, które usługi Google chcesz synchronizować ze smartfonem.