TelekomunikacjaSmartfon poliglota

    Smartfon poliglota

    Jeśli wybierasz się za granicę i nie znasz języka, nie martw się. Dzięki bezpłatnym automatycznym tłumaczom na smartfony załatwisz wszystkie niezbędne w podróży sprawy, nie wypowiadając słowa w obcym języku.

    Smartfon poliglota

    Chociaż moc telefonu jest za mała, by urządzenie mogło sprostać automatycznemu tłumaczeniu, to ograniczenie zostało ominięte dzięki chmurze, która odciąża komórkę w obliczeniach. Przykładem programu, który świetnie się sprawdza w praktyce, jest Tłumacz Google na Androida. Jego główną zaletą, oprócz dużej trafności tłumaczenia na język polski, jest integracja z systemem rozpoznawania i syntetyzowania mowy. Poprawia to płynność rozmowy i przyspiesza wymianę informacji.

    Automatyczne tłumaczenie za pomocą aplikacji Google

    Aplikacja Tłumacz Google może działać tylko przy połączeniu z internetem, bo wszystkie operacje związane z tłumaczeniem i syntetyzowaniem mowy odbywają się nie w smartfonie, lecz w chmurze. Dlatego po przyjeździe do kraju docelowego kup prepaidową kartę SIM lokalnego operatora, co pozwoli uniknąć bardzo wysokich kosztów roamingu transmisji danych.

    Krok 1

    Aplikację znajdziesz w sklepie Google Play, wpisując słowa kluczowe Tłumacz Google. Domyślnie wybrany jest schemat tłumaczenia z angielskiego na polski. Aby przetłumaczyć tekst, zacznij wpisywać go do widocznego pola tekstowego. Po zakończeniu naciśnij strzałkę.

    Krok 2

    Aby zmienić kierunek tłumaczenia, kliknij angielski między nazwami języków. Jeśli chcesz zmienić język docelowy na inny, naciśnij listę rozwijaną z prawej strony i wybierz z niej język.

    Obraz

    Krok 3

    Możesz nacisnąć ikonę głośniczka i odtworzyć frazę za pomocą syntezatora mowy. Jeśli znajdujesz się w tłumie i dookoła jest hałas, naciśnij ikonę lupki z plusem, co spowoduje wyświetlenie przetłumaczonego tekstu w trybie pełnoekranowym.

    Krok 4

    Tłumaczenie możesz także łatwo skopiować, by przenieść je np. do edytora wiadomości SMS. Wystarczy nacisnąć ekran w miejscu, gdzie jest wyświetlony tekst w obcym języku, i chwilę przytrzymać. Następnie trzeba się przełączyć do edytora wiadomości, przytrzymać palec w polu tekstowym i z menu wybrać Wklej.

    Obraz

    Krok 5

    Zamiast wpisywać zdanie, możesz je podyktować. Naciśnij ikonę mikrofonu, a gdy pojawi się szary ekran, zacznij mówić. Jeśli nie widzisz mikrofonu, to znaczy, że aktywny jest moduł automatycznego wykrywania języka, który nie pozwala na rozpoznawanie mowy. Zamiast niego jako język źródłowy wybierz polski.

    Obraz

    Krok 6

    Najbardziej zaawansowanym narzędziem jest tryb rozmowy. Aby go włączyć, ustaw języki, następnie kliknij ikonę z mikrofonem i wypowiedz pierwszą kwestię, np. dzień dobry. Gdy pojawi się tłumaczenie, naciśnij Włącz tryb rozmowy. Program przełączy się w tryb czatu. W pierwszym dymku pojawi się tłumaczenie kwestii polskiej, na przykład dzień dobry / good morning, poniżej – dymek z zachętą do odpowiedzi w obcym języku. Naciśnij go i podsuń telefon rozmówcy.

    Obraz

    Krok 7

    Tłumacz Google jest także wyposażony w funkcję tłumaczenia SMS-ów. Po uruchomieniu aplikacji naciśnij ikonę Tłumaczenie SMS-ów. Pojawi się skrzynka odbiorcza, wskaż w niej wiadomość do tłumaczenia. Język wiadomości jest wykrywany automatycznie, docelowy wybierz z listy w prawym górnym rogu ekranu.

    Obraz

    Korzystanie offline z rozmówek dla turystów

    Rozmówki, w przeciwieństwie do automatycznego tłumacza, mogą działać offline.

    Krok 1

    Program znajdziesz w sklepie Google Play po wpisaniu frazy Tourist language learn & speak. Gdy wejdziesz do aplikacji, zobaczysz listę 58 krajów, w których językach są przygotowane rozmówki.

    Krok 2

    Dostępne frazy są podzielone na kilkanaście kategorii. Wejdź do jednej z kategorii, np. pogadanek – Small Talk, gdzie znajdziesz listę kilkudziesięciu najpopularniejszych zwrotów. Są opisane po polsku wraz z tłumaczeniem poniżej. Jeśli chcesz odsłuchać frazę, żeby poznać wymowę, naciśnij głośniczek. Domyślny syntezator mowy korzysta z chmury i nie działa, kiedy jest wyłączona sieć, np. w samolocie.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Jeśli chcesz korzystać z syntezatora offline, musisz doinstalować silnik syntetyzujący mowę w telefonie. W tym celu naciśnij w telefonie przycisk Menu i wybierz Preferences. Teraz wybierz opcję TTS Settings, a w kolejnym kroku opcję Zainstaluj dane głosu.

    Obraz

    Krok 4

    Syntezator mowy offline potrzebuje dodatkowego modułu, instalowanego bezpośrednio z internetu. Do wyszukiwarki Google wpisz eSpeak v1.46.02_b1, pobierz program Marvin eSpeak, skopiuj go do telefonu i zainstaluj za pomocą narzędzia AppInstaller, które możesz pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie