Smartfon przyjmuje gości
Jeśli często pożyczasz smartfon znajomym albo dajesz go do zabawy dziecku, powinieneś zabezpieczyć swoje prywatne dane oraz zablokować możliwość zmiany konfiguracji urządzenia. To bardzo proste!
Każdy z trzech najpopularniejszych systemów mobilnych – Android, iOS, Windows Phone – posiada zestaw narzędzi pozwalający zablokować dostęp do wybranych zasobów smartfonu lub ograniczyć jego funkcjonalność. Zakres ograniczeń różni się w zależności od systemu. Większość opisanych funkcji wymaga ustawienia PIN-u lub hasła, które należy podawać przy każdym odblokowywaniu ekranu. Jeśli dotychczas nie korzystałeś z tego typu zabezpieczeń, początkowo może być to uciążliwe.
Prywatność w systemie Android
System Google jako jedyny z opisanych posiada profile użytkownika – narzędzie podobne do tego znanego z komputerowej wersji Windowsów. Usługa została wprowadzona w Androidzie 4.2.2. Dwa fabrycznie stworzone profile to użytkownik główny (Ty) – z dostępem do wszystkich zasobów i Gość – profil anonimowy, również z dostępem do wszystkich funkcji, ale niepozostawiający śladów używania urządzenia w systemie i pamięci. Dodatkowo możesz stworzyć profil ograniczony, w którym zablokujesz dostęp do wybranych zasobów urządzenia.
Krok 1
Najpierw na ekranie Ustawienia wybierz Użytkownicy, a potem kliknij Dodaj użytkownika lub profil i wybierz Profil ograniczony. Nim go stworzysz, musisz wybrać sposób blokady ekranu – USTAW BLOKADĘ. Wskaż preferowane zabezpieczenie i ustaw hasło, PIN lub wzór.
Krok 2
W kolejnym kroku możesz zdecydować, czy użytkownik będzie widział powiadomienia. Dokonaj wyboru i kliknij GOTOWE. Na liście możesz wybrać aplikacje i funkcje, które będą dostępne dla użytkownika – wystarczy ustawić przełącznik w pozycji aktywnej.
Krok 3
Jeśli obok przełącznika znajduje się ikona z symbolem koła zębatego, możesz dodatkowo skonfigurować daną funkcję, np. w przypadku Ustawienia możesz włączyć usługę lokalizacji, a w aplikacji Filmy Play wybierzesz kategorie wiekowe dostępnych filmów.
Krok 4
Gdy zakończysz konfigurowanie profilu, nadaj mu nazwę, przytrzymując Nowy profil. Wróć do poprzedniego ekranu i kliknij nazwę profilu, a następnie w oknie z zapytaniem Skonfigurować nowy profil? wciśnij OK. Zostaniesz przeniesiony do nowego profilu. Zwróć uwagę, że na ekranie aplikacji dostępne są tylko wybrane przez ciebie programy.
Krok 5
Szybki powrót do profilu głównego możliwy jest z centrum powiadomień. Wystarczy wybrać ikonę z symbolem użytkownika, a potem nazwę profilu, np. Maciej. Na koniec musisz podać wcześniej ustawione hasło lub PIN. W analogiczny sposób możesz ponownie uruchomić profil ograniczony.
Prywatność w systemie Windows Phone
System Microsoftu ma specjalnie wydzielony fragment interfejsu, w którym dostępne są tylko aplikacje zatwierdzone przez właściciela smartfonu. Jednocześnie system blokuje dostęp do pozostałych zasobów urządzenia. Aby działanie funkcji miało sens, przed jej skonfigurowaniem zabezpiecz odblokowywanie ekranu hasłem, PIN-em lub inną dostępną metodą.
Krok 1
Przejdź do ekranu Ustawienia i z listy wybierz kącik z aplikacjami. Kliknij Aplikacje i zaznacz pola obok programów, które chcesz udostępnić. Zakończ, klikając ikonkę potwierdzenia.
Krok 2
Oprócz ograniczenia dostępu do aplikacji możesz wyłączyć Centrum akcji oraz ekran Ustawienia, co uniemożliwi zmianę konfiguracji urządzenia. Jeśli wybierzesz zaawansowane, otworzysz menu, w którym wyłączysz działanie wybranych przycisków, np. Aparat.
Krok 3
Wróć do głównego ekranu funkcji i kliknij ikonkę potwierdzenia aby uruchomić kącik. Interfejs przybierze postać listy ikon dostępnych aplikacji. Aby wyjść z kącika, przytrzymaj klawisz blokady i, po chwili, wykonaj na ekranie gest przesunięcia w prawo. Telefon wyświetli ekran blokady.
Konfiguracja kącika dziecięcego
Jest to narzędzie o funkcjonalności podobnej do opisanego w poprzedniej poradzie, ale dostosowane do obsługi przez najmłodszych użytkowników. Kącik dziecięcy znajduje się na ekranie blokady, więc dziecko może np. włączyć telefon i pograć w ulubioną grę bez twojej pomocy (kącik z aplikacjami wymaga, abyś sam go włączył). Do reszty smartfonu nie będzie miało dostępu.
Krok 1
Z ekranu USTAWIENIA wybierz kącik dziecięcy, a potem dalej. Na ekranie, który się pojawi, zobaczysz cztery kategorie zasobów, które możesz dodać do kącika: Gry, Muzyka, Filmy i Aplikacje. Wybierz kategorię, a następnie poszczególne elementy, np. Angry Birds Go!, i kliknij ikonę potwierdzenia. Gdy skończysz dodawanie zasobów, wybierz Dalej.
Krok 2
W kolejnym kroku ustaw hasło, które będziesz musiał podać po wyjściu z kącika dziecięcego, a następnie wybierz zakończ.
Krok 3
Aby uruchomić kącik dziecięcy, wykonaj gest przesunięcia w lewo na ekranie blokady. Gdy pojawi się pulpit powitalny, przesuń go w górę. Interfejs przybierze postać listy. Każda aplikacja, film czy utwór będzie miał własny kafelek, co ułatwi dziecku obsługę urządzenia.
Krok 4
Aby zamknąć kącik, zablokuj i odblokuj ekran. Po wprowadzeniu PIN-u lub hasła będziesz mógł normalnie używać telefonu.
Prywatność w systemie iOS
W iPhonie czy iPadzie nie możesz uruchomić trybu gościa działającego podobnie do tego, w jaki został wyposażony Android. Nie ma tu także wydzielonego interfejsu dla dzieci, jaki ma Windows Phone. Ustawienia prywatności znajdują się w dwóch różnych sekcjach ekranu ustawień.
Funkcja Dostęp nadzorowany
Dzięki tej usłudze możesz ograniczyć funkcjonalność systemu do wybranej aplikacji, a nawet fragmentu ekranu. Dzięki temu zabezpieczysz telefon przed dzieckiem. Możesz np. uruchomić jego ulubioną grę, a młody użytkownik nie będzie mógł wyświetlić żadnych innych zasobów urządzenia.
Krok 1
Na pulpicie kliknij Ustawienia, a następnie Ogólne i Dostępność. Zjedź na dół ekranu, wybierz Dostęp nadzorowany i ustaw przełącznik w pozycji aktywnej.
Krok 2
Rozpocznij korzystanie z usługi od ustawienia kodu weryfikującego użytkownika – kliknij Ustaw kod dostępu nadzorowanego i wprowadź go dwukrotnie. Wróć do głównego ekranu usługi i wybierz Limity czasu, a następnie ustaw Dźwięk. Na koniec aktywuj pole Skrót funkcji dostępności.
Krok 3
Włącz aplikację, z której może korzystać młody użytkownik, i po jej wczytaniu trzykrotnie wciśnij przycisk pod ekranem. Ustaw parametry pracy Dostępu nadzorowanego, klikając Opcje.
Krok 4
Możesz tu wyłączyć działanie wybranych klawiszy, zablokować dostęp do klawiatury, a nawet wyłączyć ekran dotykowy. Najbardziej przydatną funkcją jest ustawienie limitu czasu – dzięki temu możesz ograniczyć czas zabawy z programem. Możesz też wyłączyć dostęp do części ekranu – wystarczy obrysować ją palcem. Po ustawieniu opcji kliknij Uruchom.
Krok 5
Aby wyjść z trybu nadzorowanego, trzykrotnie wciśnij przycisk pod ekranem, wprowadź ustawiony kod i wybierz Koniec.
Funkcja Ograniczenia
Dostęp nadzorowany działa tylko w wybranej aplikacji i wymaga aktywacji przez właściciela smartfonu. Jeśli pożyczasz komuś smartfona na dłuższy czas lub chcesz dać mu dostęp do większych zasobów telefonu, użyj funkcji Ograniczenia.
Krok 1
Na ekranie Ogólne wybierz Ograniczenia, a następnie włącz tę funkcję (Wł) i dwukrotnie wprowadź pożądany kod dostępu.
Krok 2
Wyświetlona zostanie lista zasobów i funkcji systemowych. Jeśli ustawisz przełącznik obok wybranej aplikacji w pozycji nieaktywnej, jej ikona zniknie z pulpitu i nie będzie można jej uruchomić. Niestety, prowadzi to do zmiany szyku ikon, więc po odblokowaniu programu będziesz musiał uporządkować pulpit.
Krok 3
Oprócz blokowania aplikacji możesz wyłączyć niektóre funkcje, np. możliwość odinstalowywania programów Usuwaj programy czy używanie danych komórkowych. Możliwe jest też filtrowanie zasobów systemu pod kątem wieku użytkownika – opcji jest znacznie więcej.