TelekomunikacjaSmartfon - r eaktywacja

    Smartfon - r eaktywacja

    Niemal w każdym domu jest szuflada, w której zalegają stare smartfony, wyparte przez nowocześniejsze modele. Tym zapomnianym gadżetom można dać drugie życie, zaprzęgając je do wielu pożytecznych zadań. Większość z nich wymaga jedynie zainstalowania darmowej aplikacji lub użycia funkcji systemu Android.

    Smartfon - r eaktywacja

    Smartfony i tablety, nawet te sprzed kilku lat, wyposażone są w szereg podzespołów, które umożliwiają komunikację z innymi urządzeniami, także przez internet. Za pomocą swoich czujników mogą obserwować otoczenie i rejestrować zachodzące w nim zmiany, a ekran to świetne narzędzie do komunikacji z użytkownikiem. Wszystkie te elementy przydadzą się w zadaniach, do których niekoniecznie chcesz wykorzystywać swój aktualny tablet czy telefon. Stare urządzenie można bez żalu narazić na szybsze zużycie i uszkodzenie czy zostawić w niechronionym miejscu. Dodatkowo odciążą najnowszy posiadany model, dzięki czemu ten dłużej ci posłuży.

    1. Kamera do monitoringu

    Obraz

    Smartfony, nawet te starsze, mają dobre kamery o szerokim kącie widzenia – można je wykorzystać do monitoringu dobrze oświetlonych pomieszczeń. Instalując aplikację, np. Manything, uzyskasz podgląd tego, co widzi smartfon, na dowolnym komputerze lub innym urządzeniu mobilnym. Program skonfigurujesz aby nagrywanie uruchamiało się tylko gdy wykryje ruch. Może też nagrywać w trybie ciągłym lub rejestrować zdjęcia w odstępach czasu. Nagrania nie będą przechowywane w urządzeniu, tylko przesyłane do chmury. Jeśli wykupisz abonament, to nagrania będą dostępne przez miesiąc. Kamera może też powiadomić o wykryciu ruchu, np. wysyłająca e-mail. Istnieje nawet możliwość zdalnego odtworzenia nagrania z głośnika telefonu.

    Polecana aplikacja:
    Manything
    Zastosowanie: monitoring pomieszczeń
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2886
    Alternatywa: IP Webcam

    2. Czujnik dymu

    Obraz

    Smartfon z aplikacją Smokey sam nie wykryje dymu, ale zarejestruje głośny sygnał dźwiękowy wydawany przez umieszczane na suficie detektory. Następnie wyśle powiadomienie na wybrany adres e-mail lub numer telefonu – zrobi więc to, co zaawansowane czujniki sprzętowe, a nic nie kosztuje. Przyda się nie tylko w razie pożaru, pomoże też zminimalizować przykre skutki fałszywego alarmu.

    Polecana aplikacja: Smokey – Monitor Smoke Alarms
    Zastosowanie: wykrywanie alarmów
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2887
    Alternatywa: sprzętowy czujnik sieciowy

    3. Pilot bezprzewodowy

    Obraz

    Możesz zamienić nieużywanego smartfona w uniwersalny pilot – nie tylko do telewizora, ale też do innego sprzętu. Sposób działania zależeć będzie od aplikacji, choć we wszystkich przypadkach ekran urządzenia będzie wyświetlał przyciski. Najprostsze programy, np. Anymote, korzystają z emiterów podczerwieni, które ma część starszych smartfonów (ale też niektóre nowe modele). Wystarczy wybrać w aplikacji posiadany model telewizora i już można zmieniać kanały. Bardziej zaawansowane rozwiązania wykorzystują Wi-Fi do komunikacji z telewizorami typu Smart. Aplikacja Android TV Remote obsługuje telewizory wyposażone we wskazany w tytule system operacyjny, a program Peel oprócz przycisków pilota wyświetla też program telewizyjny pobrany od twojego dostawcy. Możesz przejść bezpośrednio do wybranej audycji lub zaplanować oglądanie. Aplikacją, która łączy zalety sterowania przez Wi-Fi i podczerwień, a jednocześnie obsługuje urządzenia inne niż telewizory, jest Sure. W jej bazie znajduje się niemal milion urządzeń. Programy dedykowane obsłudze konsol mają Xbox One i Playstation 4, a w mobilnej wersji YouTube’a można uruchamiać odtwarzanie filmów na ekranie telewizora Smart.

    Polecana aplikacja: AnyMote Universal Remote
    Zastosowanie: pilot do telewizora
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2888
    Alternatywa: Sure Universal Remote

    4. Radiobudzik

    Obraz

    W tej roli najlepiej sprawdzi się 7-calowy tablet lub smartfon z dużym ekranem. Potrzebna będzie też podstawka pod urządzenie, która utrzyma je w pionie (na Allegro kupisz taką za kilkanaście złotych). Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji tablet będzie wyświetlał godzinę w trybie pełnoekranowym, oprócz tego pokazując aktualną pogodę. Możesz ustawić budzenie na wybraną godzinę, dobrać sygnał lub ulubioną piosenkę. Zdecydujesz, czy urządzenie ma stopniowo zwiększać intensywność sygnału oraz czy powinno poprzedzić główny alarm serią wstępnych sygnałów, które stopniowo wybudzą cię ze snu. Aplikacja może każdego wieczoru pytać o godzinę budzenia następnego dnia oraz uprzedzi, jeśli tablet ma zbyt rozładowaną baterię i może nie doczekać poranka. Ponieważ niemal każdy smartfon ma czujnik oświetlenia, podświetlenie ekranu automatycznie wygasi się w nocy. Dodatkowo w aplikacji możesz łatwo sterować podświetleniem za pomocą gestów, bez przechodzenia do ustawień.
    Kolejny poziom zaawansowania to aplikacja, która umożliwi prowadzenie twojego dziennika snu. Program zarejestruje godziny, w których chodzisz spać i wstajesz, a następnie będzie mogła automatycznie dostosować godzinę budzenia do średniej długości twojego snu. Tego typu programy, np. Dzień dobry budzik, mogą śledzić twoją nocną aktywność – mierząc oddech i ruchy ciała – oraz uruchamiać budzenie właśnie wtedy, gdy znajdujesz się w fazie płytkiego snu, co powinno ułatwić ci poranne wstawanie. Aby aplikacja działała możliwie poprawnie, trzeba położyć smartfona bezpośrednio w łóżku.

    Polecana aplikacja: Budzik dla mnie za darmo
    Zastosowanie: budzik
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2889
    Alternatywa: Sleep Cycle

    5. W lepszej sprawie

    Obraz

    Jeśli żadne z przedstawionych tu zastosowań nie jest ci potrzebne, możesz wykorzystać swojego starego smartfona w szczytnym celu. Spokojnie – nie musisz go nikomu oddawać. Wystarczy zainstalować na urządzeniu aplikacje BOINC, która włączy urządzenie do sieci obliczeniowej jednego z projektów naukowych. Program stworzony przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley pierwotnie służył do prowadzenia obliczeń w ramach projektu SETI (poszukiwania pozaziemskich cywilizacji), a obecnie działa jako zaplecze obliczeniowe dla kilkudziesięciu innych przedsięwzięć. Posiadacze urządzeń mobilnych mogą włączyć się tylko w niektóre z nich, np. w projekt Uniwersytetu Warszawskiego, polegający na tworzeniu bazy symulacji obiektów kosmicznych albo w próbę odczytania wciąż zakodowanych wiadomości z maszyny szyfrującej Enigma. Z kolei projekt Quake Catcher Network wykrywa fale sejsmiczne za pomocą czujników wbudowanych w smartfona. Alternatywna aplikacja, Folding@Home, koncentruje się na zagadnieniach z zakresu medycyny – poszukiwaniu leków na choroby Parkinsona, Alzheimera i Huntingtona oraz raka. Ten projekt realizuje Uniwersytet Stanforda.

    Polecana aplikacja: BOINC
    Zastosowanie: obliczenia rozproszone
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2890
    Alternatywa: Folding@home

    6. Ramka na zdjęcia

    Obraz

    To zadanie dla tabletu – im większy ma ekran, tym lepiej. Wgraj ulubiony zestaw zdjęć do pamięci urządzenia i posłuż się aplikacją Quick Pic do stworzenia automatycznie zmieniającej się prezentacji fotek. Możesz ustawić odstępy czasu, w jakich będą zmieniane zdjęcia, oraz rodzaj przejść między fotkami. W prezentację możesz wpleść nagrania wideo. Aby ekran nie świecił w nocy posłuż się funkcją automatycznego usypiania w ustawieniach systemu. Możesz też skorzystać z większej automatyzacji pokazów zdjęć, tworząc algorytm zachowań w aplikacji Lama. W ten sposób zmusisz tablet do pracy w określonych porach dnia.

    Polecana Aplikacja: QuickPic Gallery
    Zastosowanie: wyświetlanie zdjęć
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2891
    Alternatywa: Slideshow Maker

    7. Router Wi-Fi

    Dzięki funkcji tetheringu możesz udostępnić sygnał sieci komórkowej innym urządzeniom z Wi-Fi. Odpowiednią funkcję znajdziesz w menu Ustawienia – na ekranie <Modem i hotspot> kliknij Przenośny hotspot Wi-Fi. Ustawisz tam nazwę sieci, metodę szyfrowania i hasło do sieci. Sieć Wi-Fi utworzona przez twojego smartfona lub tablet będzie widoczna dla innych urządzeń. Pamiętaj, że możesz ograniczyć zużycie transferu przez podłączone urządzenia – w menu Ustawienia kliknij Użycie danych i wybierz limit. Po jego osiągnięciu dalsze korzystanie z transmisji komórkowej będzie niemożliwe. Udostępnianie sieci możliwe jest też przez Bluetooth, ale tylko jednemu urządzeniu naraz.

    8. Rozmowy za granicą

    Stary telefon bez simlocka warto zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd. Gdy dojedziesz na miejsce, kup kartę prepaid lokalnego operatora, by tanio rozmawiać z innymi osobami, które spędzają z tobą urlop. Takie połączenia będą znacznie tańsze niż korzystanie z roamingu.

    9. Drugi ekran peceta

    Obraz

    Duży, np. 10-calowy tablet może posłużyć jako dodatkowy ekran do twojego komputera. Potrzebna będzie do tego płatna aplikacja iDisplay. Pobierz klienta usługi dla peceta ze strony http://getidisplay.com, a potem zainstaluj program na urządzeniu mobilnym. Jeśli systemowy firewall podniesie alarm, zezwól na podłączenie aplikacji iDisplay. Upewnij się, że oba urządzenia są w tej samej sieci Wi-Fi. Po chwili tablet pojawi się w oknie programu iDisplay na pececie. Gdy oba urządzenia nawiążą połączenie, będziesz mógł wybrać rozdzielczość obrazu na tablecie spośród kilku predefiniowanych wartości.

    Polecana Aplikacja: iDisplay
    Zastosowanie: obraz z peceta w Androidzie
    Cena: 32 zł
    Adres: http://pcformat.pl/u/2892
    Alternatywa: Twomon USB – USB Monitor

    10. Turystyczny GPS

    Obraz

    Funkcję przechowywania map offline mają Mapy Google. Wystarczy kliknąć miejsce na mapie, wysunąć menu boczne i wybrać Obszary Offline. Potem kliknij Obszar niestandardowy, zaznacz fragment mapy i kliknij Pobierz.
    Jeśli wybierasz się na wycieczkę poza miasto, skorzystaj z map dostępnych w aplikacji OsmAnd. Będą tam zaznaczone najdrobniejsze elementy terenu, szlaki oraz turystycznie, godne uwagi miejsca.

    Polecana Aplikacja: Mapy i GPS Nawigacja – OsmAnd
    Zastosowanie: nawigacja w terenie
    Cena: darmowa
    Adres: http://pcformat.pl/u/2895
    Alternatywa: Mapy Google

    Wymagania aplikacji

    Starszy telefon to starszy system. Jeśli wybrana z opisanych aplikacji nie pojawia się sklepie Play na twoim urządzeniu, znaczy to, że nie jest zgodna z jego wersją OS-u. Wymagania programu sprawdzisz na komputerze, na stronie aplikacji, w polu Wersja Androida. Wersja oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu podana jest na ekranie Informacje o telefonie – przejdziesz tam z menu <Ustawienia>.

    Dodatkowe zasilanie

    Wiele przedstawionych zastosowań obciąża baterię telefonu. Jeśli to możliwe, najlepiej na stałe podłączyć urządzenie do ładowarki. W zastosowaniach mobilnych możesz korzystać z powerbanku – najmocniejsze modele pozwolą na sześciokrotne naładowanie telefonu.

    Wybrane dla Ciebie