TelekomunikacjaSmartfonowe ABC

    Smartfonowe ABC

    Możliwości smartfonu wykorzystasz w pełni po skonfigurowaniu kilku opcji. Jak to zrobić, pokazujemy na przykładzie telefonu wyposażonego w system Google Android najpopularniejszy OS w naszym teście i drugi pod względem popularności system mobilny na rynku.

    Smartfonowe ABC

    Wiele aplikacji dostępnych w smartfonie wyposażonym w system Android wykorzystuje internetowe usługi Google, np. Gmail czy kalendarz. Dlatego, zanim przystąpisz do konfigurowania smartfonu, załóż darmowe konto w serwisie Google. Możesz to zrobić na stronie www.google.com . Założenie konta jest możliwe także bezpośrednio z samego smartfonu, ale za pomocą komputera łatwiej wykonać tę operację.

    System Android jest często modyfikowany przez producentów telefonów. Jednak zazwyczaj zmiany ograniczają się do wyglądu interfejsu, układu niektórych opcji i funkcji przycisków sprzętowych.

    Nasz poradnik oparliśmy na systemie zainstalowanym w Motoroli Defy, ponieważ zmiany w systemie operacyjnym dokonane przez producenta są tu minimalne. Jeśli masz inny smartfon z Androidem, poniższe warsztaty także będą pomocne.

    Postępowanie ze smarftonem po pierwszym uruchomieniu

    Zanim przystąpisz do regularnej pracy ze smartfonem, musisz wykonać kilka prostych czynności konfigurujących urządzenie. Z warsztatu dowiesz się też, jak zarządzać pulpitem – dodawać widżety i ikony aplikacji.

    Krok 1

    Po uruchomieniu nowego telefonu z Androidem musisz wybrać z listy język Polski. Potem kliknij ikonę Android. Możesz skorzystać z krótkiego samouczka, który objaśnia podstawy obsługi urządzenia, m.in. jak korzystać z dotykowego ekranu i klawiatury ekranowej. Warto poznać te informacje – wybierz przycisk Rozpocznij.

    Krok 2

    Po przejściu samouczka przypisz do smartfonu utworzone wcześniej konto Google – wybierz Zaloguj się (możesz je też stworzyć w tym momencie, klikając Utwórz). W odpowiednie pola wpisz nazwę użytkownika i hasło, a potem wybierz Zaloguj się. W tym momencie twoje konto Gmail, lista kontaktów oraz kalendarz Google są dostępne w telefonie.

    Obraz

    Krok 3

    Pojawi się jeszcze pytanie, czy chcesz, aby smartfon korzystał z danych GPS, i informacja, że będzie wykorzystywał transmisję danych do synchronizacji z kontem Google. Wybierz Zakończ konfigurację.

    Obraz

    Krok 1

    Zapoznaj się z podstawami obsługi smartfonu zawartymi w otwarciu do artykułu. Wywołaj menu podręczne, wciskając przycisk na obudowie, a następnie wybierz Ustawienia.

    Krok 2

    Ustawienia zacznij od konfiguracji opcji Dźwięk i wyświetlacz. Możesz tu np. wybrać rodzaj dzwonka z listy Ustawienia dźwięku i włączyć lub wyłączyć Wibracje telefonu. Przewiń menu w dół, aby przejść do opcji Jasność ekranu. Możesz tu także wybrać Ustawienia tapety na pulpicie telefonu oraz ustawić funkcję Wygaszanie ekranu.

    Obraz

    Krok 3

    Wróć do głównej listy ustawień, wciskając klawisz (strzałka – drugi przycisk od prawej u dołu obudowy telefonu). Wybierz Język i klawiatura. Wskaż klawiaturę, której chcesz używać, np. klasyczną klawiaturę qwerty (Klawiatura Android). Teraz możesz włączyć lub wyłączyć opcje słownika, np. autouzupełnianie, automatyczną interpunkcję i wstawienie wielkich liter.

    Obraz

    Krok 1

    Wróć do ekranu głównego. Możesz tu dodawać elementy widoczne na pulpicie. Wciśnij klawisz menu i wybierz Dodaj. Elementy, które mogą się pojawić na pulpicie, to ikony aplikacji i kontaktów, foldery oraz widżety – proste aplikacje dające szybki dostęp do informacji i funkcji telefonu.

    Krok 2

    Wybierz opcję Widżety systemu Anroid. Pojawi się lista widżetów. Wybierz przydatny widżet Zarządzanie energią. Przytrzymując jego ikonę i przesuwając palec po ekranie, możesz wybrać lokalizację widżetu. Jeśli na pulpicie nie ma już miejsca, przesuń ikonę widżetu do krawędzi ekranu, aby przejść do sąsiedniego pulpitu. Gdy puścisz ikonę, widżet zostanie osadzony na ekranie. Aby go usunąć, przytrzymaj ikonę widżetu, a następnie przesuń ją na symbol kosza.

    Obraz

    Krok 3

    Ten konkretny widżet pozwala włączać i wyłączać funkcje telefonu, które pochłaniają dużo energii, np. Wi-Fi, bluetooth i GPS. Aby aktywować lub wyłączyć daną opcję, wystarczy wybrać jej symbol. Ikony wyłączonych funkcji są wygaszone.

    Obraz

    Poczta, aplikacje, przeglądarka w smartfonie

    Gmail nie jest jedynym dostawcą poczty obsługiwanym przez Androida. Możesz włączyć obsługę konta poczty e-mailowej innych dostawców, kolejne konto Gmaila, a nawet Facebooka.

    Krok 1

    Przejdź do ekranu ustawień i z listy wybierz Konta, a potem Dodaj konto. Jeśli klikniesz nazwę wcześniej dodanego konta Google, na przykład pcformat723@gmail.com, otworzy się okno ustawień synchronizacji. Możesz wyłączyć opcję automatycznego synchronizowania Gmaila, kontaktów i kalendarza, co ograniczy koszty związane z transmisją danych w sieci komórkowej.

    Obraz

    Krok 2

    Dodanie konta pocztowego wymaga znajomości danych serwera poczty wychodzącej i przychodzącej. Wybierz ikonę Email, wpisz adres poczty oraz hasło i kliknij przycisk Dalej, a potem Ustaw ręcznie. Teraz wypełnij po la Serwer, Nazwa użytkownika i Hasło w opcjach Serwer przychodzący i Serwer wychodzący. Na koniec wybierz OK. Dane serwera pocztowego znajdziesz na stronie dostawcy usługi e-mail.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Wróć do listy kont. Wybierz ikonę Facebook i zaakceptuj regulamin – Zgadzam się. Tu wystarczy podać nazwę konta na Facebooku (adres e-mailowy) oraz hasło. Wybierz Logowanie.

    Obraz

    Krok 1

    Aby zainstalować nowe aplikacje, przejdź do usługi Android Market, wybierając ikonę Market. Najpierw zaakceptuj regulamin sklepu Akceptuj, a następnie w oknie sklepu wybierz ikonę szukania.

    Obraz

    Krok 2

    Pokażemy, jak zainstalować program widżet APNdroid, który pozwala całkowicie wyłączyć niepożądaną, ukrytą przed użytkownikiem, transmisję danych w sieci komórkowej. W polu wyszukiwania wpisz nazwę programu Apndroid i zatwierdź wybór.

    Obraz

    Krok 3

    Wybierz teraz program APNdroid Free. W kolejnym oknie kliknij Zainstaluj, a potem OK. Program zostanie pobrany i zainstalowany. Teraz możesz umieścić widżet APNdroid na pulpicie telefonu.

    Obraz

    Krok 4

    Aby odinstalować aplikację, przejdź do listy ustawień smartfonu, a następnie wybierz Aplikacje, a potem Zarządzaj aplikacjami. Wybierz ikonę programu, np. APNdroid, a potem Odinstaluj i OK.

    Obraz

    Krok 1

    Otwórz listę aplikacji, klikając (białe kółko u dołu ekranu). Wybierz ikonę przeglądarki internetowej Internet. Adres strony, którą chcesz otworzyć, wpisz w pole u góry ekranu i wybierz Przejdź. Możesz powiększyć fragment witryny, dwukrotnie stukając palcem w odpowiadający mu obszar ekranu. Podobnie możesz zmniejszyć widok witryny. Jeśli smartfon ma ekran multidotykowy, możesz wykorzystać też gest szczypania.

    Obraz

    Krok 2

    Klikając ikonę zakładki obok pola adresu, możesz dodać otwartą stronę do zakładek. Wybierz przycisk menu – w dolnym lewym rogu obudowy, a następnie Dodaj do zakładek ostatnio wyświetlaną stronę. Jeśli przytrzymasz miniaturę strony na liście zakładek, otworzy się menu, w którym klikając polecenie Dodaj skrót do strony głównej, utworzysz ikonę strony na pulpicie telefonu.

    Obraz

    Krok 3

    Po wybraniu przycisku menu – w dolnym lewym rogu obudowy, możesz otworzyć nowe okno przeglądarki Nowe okno lub przejść do listy otwartych stron Okna, gdzie zamkniesz wybrane strony, klikając - obok nazwy witryny, lub przejdziesz do wybranego okna.

    Obraz

    Krok 1

    System Android w większości wypadków nie wymaga dodatkowych aplikacji do komunikacji z komputerem. Podłącz kabel USB do komputera i telefonu. Na górnej belce głównego ekranu pojawi się symbol połączenia USB. Rozwiń listę powiadomień i kliknij komendę Połączenie USB. Na liście zaznacz opcję Dostęp do karty pamięci i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 2

    Teraz za pomocą Eksploratora Windows możesz przeglądać zawartość włożonej do smartfonu karty pamięci oraz wgrać na nią pliki, np. muzykę i filmy.

    Wybrane dla Ciebie