InternetSpam? Nie, dziękuję

    Spam? Nie, dziękuję

    Niezamawiana korespondencja stanowi ponad trzy czwarte wszystkich e-maili wysyłanych na świecie. Otrzymujesz ją także ty. Z artykułu się dowiesz, jak walczyć ze spamem, jak poznać metody wroga i zapobiegać jego działaniom.

    Spam? Nie, dziękuję

    Korzystanie z poczty elektronicznej byłoby o wiele przyjemniejsze, gdyby nie wszędobylskie wiadomości śmieci. Choć na pierwszy rzut oka zagrożenie spamem jest znikome, to samo zjawisko bywa bardzo uciążliwe. Spam zapycha skrzynkę, sprawia, że możemy przeoczyć istotną korespondencję i marnujemy przez niego czas.

    Spam jest wykorzystywany także przez sieciowych intruzów. Można za jego pomocą dokonać próby infekcji komputera czy stosować socjotechnikę mającą na celu naciąganie nas na podrobione produkty czy wyłudzanie danych osobowych i dostępowych do kont elektronicznych. Za tymi ostatnimi idzie potencjalna strata finansowa.

    Bądź czujny

    Niestety, często przy korzystaniu z darmowych skrzynek pocztowych, a czasami też z dodatkowych filtrów, należy zaglądać do folderu, do którego jest kierowana podejrzana korespondencja. Czasami (zwłaszcza przy darmowych skrzynkach) może zostać tam przeniesiona oczekiwana przez ciebie wiadomość. Najczęściej jest to e-mail aktywacyjny potwierdzający rejestrację konta lub rozpoczęcie korzystania z usługi.

    Aby skutecznie zmierzyć się ze spamem, należy poznać metody działania osób, które go rozsyłają. Dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskują nasze adresy i jakie stosują techniki. Odpowiednia ochrona adresu e-mailowego to podstawowa działalność prewencyjna. Następnym krokiem będzie sprawdzenie, jakie narzędzia do walki z tym zjawiskiem już posiadasz (np. filtry w darmowej skrzynce pocztowej) i co powinieneś zrobić, aby usprawnić ochronę.

    Chroń swój adres

    Spamerzy najczęściej pozyskują adresy, wykorzystując specjalne oprogramowanie do ich zbierania. Aplikacje zwane harvesterami przeczesują globalną sieć (strony WWW, fora internetowe), znajdują adresy i następnie je weryfikują. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby podawać swój adres tylko na sprawdzonych i godnych zaufania witrynach.

    Należy także zwrócić uwagę, czy w warunkach umowy, które często akceptujemy przy okazji rejestracji, nie wyrażamy zgody na otrzymywanie treści reklamowych (zazwyczaj wymagana jest osobna akceptacja). Jeżeli musimy skorzystać z adresu, to starajmy się używać aliasów (patrz warsztat „Tworzenie zastępczego adresu e-mailowego”) lub podawajmy go na forach czy w komentarzach w sposób utrudniający jego odczytanie harvesterowi (np. pawel małpa domena pl). Warto także mieć alternatywny (darmowy) adres e-mailowy wykorzystywany tylko w momentach ograniczonego zaufania czy przy rejestracjach.

    Aby wzmocnić ochronę przed śmieciami reklamowymi, powinieneś korzystać z filtrów antyspamowych. Jeżeli masz już odpowiednie narzędzie, sprawdź jego skuteczność. Pamiętaj, że ochrona oferowana przez dostawców darmowych skrzynek (Onet, Gmail) nie jest wystarczająco skuteczna. Warto stosować dodatkowe narzędzia. Przykład takiej aplikacji oraz instrukcję korzystania z niej zamieściliśmy w warsztacie „Korzystanie z programu spamihilator”.

    Pamiętaj także, że wiadomości śmieci nie powinno się nawet otwierać. Należy je od razu kasować. Sprytne narzędzia spamerów odnotowują fakt otrzymania wiadomości i przesyłają informację, że nasza skrzynka jest aktywna.

    Zasady ochrony adresów e-mailowych

    • Nie podawaj swojego adresu przy każdej okazji, nie wpisuj go w komentarzach, na forach dyskusyjnych.
    • Podczas rejestracji w podejrzanej usłudze lepiej skorzystać z tymczasowego adresu e-mailowego lub mieć konto przeznaczone tylko do takich celów.
    • Chroń adresy innych osób w sposób taki sam, jak chronisz swój. Pamiętaj o funkcji UDW (ukrywanie adresatów) w twoim programie pocztowym, gdy wysyłasz wiadomość do wielu odbiorców.
    • Nie kupuj i nie korzystaj z usług oferowanych przez spamerów, nie warto. Ustaw swój autoresponder (automatyczne odpowiedzi) tylko dla znanych nadawców.

    Tworzenie zastępczego adresu e-mailowego

    Czasami zdarza się sytuacja, w której potrzebujesz adresu e-mailowego tylko do jednorazowego użytku. Chcesz umożliwić kontakt ze sobą, ale nie chcesz podawać swojego adresu lub rejestrujesz się na stronie, której nie znasz. W takim wypadku warto skorzystać z tymczasowego aliasu. Dzięki usłudze dostaniesz alternatywny adres, który będzie kierował pocztę na twoje konto. Alias może być aktywny tylko przez określony czas (np. pół godziny, kilkanaście godzin) i zostanie wyłączony. Czasami możesz korzystać z niego przez dowolnie długi czas i usunąć, gdy uznasz, że jest ci niepotrzebny lub gdy zacznie przychodzić niechciana korespondencja.

    Krok 1

    Najprostszą usługę oferuje witryna www.tempail.com/tymczasowy-email. Tempail tworzy tymczasowy adres, który pozostaje aktywny przez 30 minut od jego założenia. W tym czasie użytkownik może odbierać wiadomości. Do obsługi tymczasowego adresu wystarczy przeglądarka stron WWW.

    Krok 2

    Otwórz stronę www.tempail.com/tymczasowy-email. Następnie na wyświetlonej witrynie w pole przed @tempail.com wpisz swój tymczasowy adres i kliknij przycisk Set temporary e-mail. Twój nowy adres zostanie wyświetlony w oknie Your current e-mail address is.

    Krok 3

    Zawartość skrzynki (sprawdzanie nowych wiadomości) możesz odświeżyć, klikając odnośnik Reload. W oknie zobaczysz otrzymany e-mail. Poniżej usługa wyświetla czas pozostały do wygaśnięcia adresu. Jeżeli chcesz otrzymać dodatkowe 30 min, kliknij przycisk Give me full 30 Minutes again. Bardzo podobnie działa witryna www.yopmail.com/pl/ (adres aktywny 8 dni).

    Obraz

    Korzystanie z programu Spamihilator

    Ze spamem należy walczyć także bezpośrednio. Można to robić, używając dodatkowych aplikacji, których zadaniem jest eliminowanie niechcianej poczty. Pokażemy, jak korzystać ze skutecznego i darmowego narzędzia Spamihilator.

    Krok 1

    Program Spamihilator możesz pobrać ze strony www.spamihilator.com lub uruchomić instalator z płyty dołączonej do PC Formatu. W oknach instalatora kliknij kolejno Next, Install oraz Finish.

    Krok 2

    Na ekranie zobaczysz okno konfiguracji Spamihilator Wizard. Zamknij wszystkie programy pocztowe uruchomione na twoim komputerze. Następnie z wyświetlonej listy Email programs wybierz nazwę programu, z którym ma współpracować Spamihilator. W naszym przykładzie będzie to Microsoft Outlook. Kliknij Next.

    Obraz

    Krok 3

    Aplikacja automatycznie wykryje konto skonfigurowane w wybranym przez ciebie programie pocztowym. Upewnij się, że jest zaznaczone pole obok nazwy konta, kliknij przycisk Next i w kolejnym oknie Done. Spamihilator został pomyślnie zainstalowany i skonfigurowany z kontem pocztowym. Przejdź do następnego warsztatu „Konfiguracja programu”.

    Obraz
    Obraz

    Konfiguracja programu

    Po zainstalowaniu aplikacji musisz ją poprawnie skonfigurować. Dowiesz się, jak ustawić filtry i nauczyć program rozpoznawania spamu.

    Krok 1

    W zasobniku systemowym jest przez cały czas widoczna ikona programu Spamihilator. Kliknij ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz Ustawienia.

    Obraz

    Krok 2

    Zacznij od zdefiniowania listy zaufanych nadawców. W wywołanym oknie przejdź do sekcji Znajomi. Aby dodać pojedynczy adres, kliknij Dodaj. W oknie Add new friend wpisz nazwę kontaktu i adres e-mailowy. Kliknij OK. Umieszczone w ten sposób na białej liście adresy będą zawsze przepuszczane przez filtry.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Możesz dodać także całą domenę do białej listy. W tym celu zamiast konkretnej nazwy użytkownika wstaw znak [*] i wpisz nazwę domeny, np. *@pcformat.pl. Nazwy zaufanych adresatów pojawią się na liście. Warto także zaimportować całą listę adresów ze swojego programu pocztowego. Kliknij Import. W nowym oknie Import nadawcy zaznacz pole przy Książka Adresowa Windows i kliknij OK. Następnie możesz akceptować pojedynczo kolejne adresy przyciskiem Tak lub zatwierdzić jednorazowo wszystkie pozycje z książki Tak dla wszystkich.

    Obraz
    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Analogicznie postępujesz w przypadku nadawców, których chcesz zablokować. Kliknij Zablokowani nadawcy i uzupełnij listę. Spamihilator daje ci także możliwość decydowania, jakie załączniki mają być blokowane. Przejdź do sekcji Załączniki. Możesz dodawać lub usuwać typy plików na liście Zablokowane rozszerzenia plików.

    Obraz
    Obraz

    Spamihilator uczy się od ciebie

    Spamihilator korzysta z algorytmu Bayesa. Są to wzory, na których podstawie algorytm przeszukuje zawartość listów pod kątem podejrzanych słów i szacuje, jakie jest prawdopodobieństwo, że dana wiadomość jest spamem. Dodatkowo możesz skorzystać z opcji treningu Spamihilatora i uczyć aplikację rozpoznawania niechcianej korespondencji. Pokażemy, jak stopniowo uczyć program dokładniej rozpoznawać spam. Pozwoli to osiągnąć większą skuteczność.

    Krok 1

    Uruchom swój program pocztowy, w naszym przykładzie będzie to Outlook. Odbierz pocztę. Spamihilator sprawdzi przychodzące wiadomości, zanim zostaną dostarczone do programu pocztowego. Wyłowi z nich spam i skieruje bezpośrednio do kosza.

    Krok 2

    Dostęp do kosza uzyskasz poprzez dwukrotne kliknięcie ikony w zasobniku systemowym. Na ekranie widzisz zablokowane ostatnio wiadomości. Możesz je skasować lub przepuścić do programu pocztowego.

    Krok 3

    Aby poprawić skuteczność programu, skorzystaj z opcji Obszar treningu. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Spamihilatora w zasobniku systemowym i z rozwiniętej listy wybierz Obszar treningu.

    Obraz

    Krok 4

    Na ekranie zobaczysz okno z listą wszystkich odebranych ostatnio wiadomości. Przejrzyj zawartość i sprawdź, czy program przypadkowo nie zakwalifikował jakiegoś listu jako spamu lub czy omyłkowo nie przepuścił śmieci.

    Krok 5

    Jeżeli trafiłeś na źle sklasyfikowaną wiadomość, zaznacz ją kliknięciem myszy. Następnie określ typ wiadomości według własnej oceny. W tym celu skorzystaj z przycisków Spam i NIE-Spam.

    Obraz

    Krok 6

    Po oznaczeniu listów kliknij przycisk Nauka. Program zapamięta twoje decyzje i następnym razem nie popełni tych samych błędów. Treningi należy przeprowadzać systematycznie na początku korzystania z aplikacji. Tryb nauka pozwoli nauczyć Spamihilatora skutecznie filtrować pocztę.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie