Foto/Audio/WideoŚpiewaj z komputerem

    Śpiewaj z komputerem

    Sposobem na urozmaicenie spotkania towarzyskiego może być domowe karaoke. Aby przygotować potrzebne nagrania z odpowiednio wyświetlanym tekstem piosenek, wystarczy darmowy program z naszej płyty.

    Śpiewaj z komputerem

    Aegisub jest bezpłatnym, ale rozbudowanym narzędziem pozwalającym na tworzenie i modyfikację napisów do filmów. Za pomocą programu można także przygotować odpowiednie napisy do karaoke. Aplikacja ma szereg funkcji służących do formatowania tekstu wyświetlanego na ekranie. Napisy mogą wyświetlać się na wybranym przez użytkownika filmie lub przykładowym wideo, wygenerowanym przez program. Wiele gotowych efektów graficznych zostało przygotowanych i udostępnionych przez użytkowników. W tym artykule opisujemy, jak samodzielnie przygotować własne nagrania do karaoke.

    Tworzenie karaoke

    Po zakończeniu instalacji programu możesz przystąpić do tworzenia własnego karaoke. Interfejs aplikacji wydaje się skomplikowany, ale jest prosty do opanowania. Przeszkadzać mogą jedynie niektóre błędy w tłumaczeniu.

    Dodawanie ścieżki oraz słów

    Aby zacząć tworzenie własnego projektu, musisz dysponować ścieżką dźwiękową wybranego utworu bez głosu wykonawcy oraz tekstem piosenki.

    Krok 1

    Z menu głównego Audio wybierz Otwórz plik audio, a następnie wskaż na dysku ścieżkę dźwiękową (najlepiej w formacie MP3) i kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Plik zostanie wyświetlony w programie w trybie analizy widma. Korzystając z przycisków pod ścieżką dźwiękową, włącz bardziej przyjazny widok – odznacz pole widoczne na obrazku.

    Obraz

    Krok 3

    Do stworzenia karaoke niezbędny jest tekst piosenki – by go zdobyć, skorzystaj ze stron zamieszczonych w ramce „Skąd pobrać teksty?”. Skopiuj wersy piosenki i wróć do okna programu.

    Krok 4

    Kliknij prawym przyciskiem myszy pierwszą linijkę tekstu, znajdującą się pod polem Tekst i wybierz z listy Paste Lines. Wklejone napisy powinny automatycznie ułożyć się w linie. W naszym przypadku efekt wygląda tak:

    Obraz

    Krok 5

    Słowa piosenki możesz także dodać ręcznie, umieszczając je w polu tekstowym na środku ekranu. Wpisz w nim pierwszy wers, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy utworzoną poniżej linię i wybierz Wstaw (po). Powtarzaj czynność aż do wprowadzenia tekstu całej piosenki.

    Dopasowanie tekstu do piosenki

    Ważnym etapem tworzenia karaoke jest synchronizacja – dopasowanie czasu wyświetlania słów do ścieżki dźwiękowej.

    Krok 1

    Każda utworzona linia tekstu ma przypisany moment rozpoczęcia wyświetlania widoczny w kolumnie (1) oraz czas zakończenia wyświetlania – w kolumnie (2). Przedział czasowy możesz zmienić, zaznaczając odpowiednie fragmenty ścieżki dźwiękowej.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij lewym przyciskiem myszy ścieżkę, aby rozpocząć zaznaczanie, a następnie, przytrzymując prawy przycisk myszy i przesuwając linię, wyznacz koniec pasującego fragmentu. Czerwonym kolorem oznaczony jest początek zaznaczenia, natomiast kolorem niebieskim jego koniec. Pożądany fragment utworu zaznaczysz też pojedynczymi kliknięciami, lewym przyciskiem oznaczając początek, a prawym koniec.

    Krok 3

    Kliknij teraz pierwszy wers tekstu piosenki, i zaznacz na ścieżce dźwiękowej fragment, w którym będzie on śpiewany. Aby upewnić się, że zaznaczenie jest dobrze dopasowane, odtwórz nagranie, klikając przycisk Play na pasku podręcznym. W naszym przykładzie zaznaczenie wygląda tak jak poniżej.

    Obraz

    Krok 4

    Zatwierdź zmiany, klikając przycisk z zielonym znaczkiem. Zostaniesz automatycznie przeniesiony do następnej linii, a poprzednie zaznaczenie zostanie przypisane do pierwszego wersu tekstu i zmieni kolor na szary. W ten sam sposób dopasuj pozostałe słowa piosenki do ścieżki dźwiękowej.

    Edytowanie tekstu

    Tekst można sformatować na wiele sposobów, ręcznie lub używając gotowych stylów.

    Krok 1

    Narzędzia do edycji napisów umieszczono w pasku, nad polem tekstowym. Menedżer stylów zawiera wcześniej zapisane przez ciebie ustawienia i pozwala automatycznie przypisać je do tekstu.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij jeden z wersów piosenki i zaznacz jego słowa w polu tekstowym. Z paska narzędzi wybierz ikonę formatowania fn i w otwartym oknie dobierz krój czcionki, jej rozmiar i kolor. Zatwierdź zmiany, naciskając OK.

    Obraz

    Krok 3

    Bardziej zaawansowanym edytorem jest menedżer stylów. Przejdź do niego, klikając przycisk S na górnym pasku programu. Domyślnym stylem jest Default. Tekst w takim wariancie ma podstawową charakterystykę.

    Obraz

    Krok 4

    W sekcji Katalog dostępnych magazynów utwórz nowy magazyn, klikając Nowy, a następnie nadaj mu wybraną nazwę. W oknie Bieżący skrypt zaznacz styl Default i naciśnij umieszczony na dole przycisk Edytuj.

    Krok 5

    W nowo otwartym oknie Edytor stylów, w polu Style Name, wprowadź nazwę stylu, a następnie, korzystając z dostępnych opcji, ustaw czcionkę, rozmiar oraz kolory tekstu. W sekcji kontur wpisz wartość 0.8 w polu Obramowanie oraz wartość 1.4 w polu Cień. Zapisz wprowadzone zmiany, naciskając OK.

    Obraz

    Krok 6

    Styl powinien zostać automatycznie zastosowany. Utworzone style są dostępne nad polem tekstowym – znajdują się na liście. Aby szybko zmodyfikować wybrany styl, kliknij umieszczony obok przycisk Edytuj. Nazwy użytych stylów są widoczny również w dolnej części programu, w kolumnie Styl.

    Obraz

    Krok 7

    Rozmieszczenie tekstu możesz dopasować na podglądzie wideo dzięki narzędziom, których ikony umieszczone są z lewej strony filmu. Umożliwiają one m.in. przesuwanie, obracanie oraz skalowanie napisów.

    Krok 8

    Odtwórz nagranie, klikając przycisk Play i zatrzymaj je, gdy na ekranie pojawi się pierwszy wers piosenki. Z paska bocznego wybierz pierwsze narzędzie. Teraz skieruj kursor myszy na podgląd wideo i dwukrotnym kliknięciem ustaw pozycję tekstu.

    Krok 9

    Aby ręcznie przesunąć napis, wybierz z paska bocznego drugie narzędzie i, przytrzymując pokazaną pod napisem ikonę, zmień pozycję tekstu. Korzystając z pozostałych narzędzi, ustaw napisy na ekranie.

    Tworzenie teledysku

    Kolejnym krokiem jest stworzenie podglądu wideo, na którym będą wyświetlały się słowa śpiewanej piosenki.

    Krok 1

    Aby przetestować wyświetlanie napisów, warto stworzyć przykładowy film. W tym celu rozwiń menu Wideo i wybierz opcję Use Dummy Video.

    Obraz

    Krok 2

    W nowo otwartym oknie masz możliwość wygenerowania podglądu dla twojego karaoke. Rozwiń listę Rozdzielczość wideo i wybierz rozdzielczość pliku.

    Obraz

    Krok 3

    W sekcji Kolor wybierz kolor tła teledysku, a w polu Frame rate wpisz wartość 30. Zatwierdź ustawienia, klikając OK.

    Krok 4

    Film zostanie wygenerowany i pojawi się z lewej strony okna. Aby zobaczyć wstępny efekt, odtwórz całe nagranie, klikając przycisk Play umieszczony pod filmem. Na tym etapie powinny wyświetlać się na nim napisy zsynchronizowane ze ścieżką dźwiękową.

    Krok 5

    Aby dodać własny plik wideo, wybierz z menu Wideo opcję Otwórz wideo, a następnie wskaż film na dysku i kliknij Otwórz. Opcja przyda się, jeżeli dysponujesz teledyskiem piosenki i chcesz dołączyć do niego tekst. Dodanie w ten sposób filmu sprawi, że dotychczas używana ścieżka MP3 zostanie zastąpiona.

    Krok 6

    Program niestety nie umożliwia wyeksportowania projektu w formacie wideo, więc efekty pracy możesz zobaczyć tylko w oknie aplikacji. Zapisz projekt, wybierając z menu Plik opcję Save Subtitle as. Następnie nadaj mu nazwę i kliknij OK. Plik zostanie wyeksportowany w formacie ASS, przez co aplikacja nie będzie miała problemu z jego szybkim odtworzeniem. Kiedy podczas otwierania projektu, program zaproponuje wczytanie powiązanych plików, naciśnij Tak.

    Krok 7

    Aby zobaczyć efekty pracy i powiększyć podgląd wideo, rozwiń umieszczoną pod filmem listę i wybierz wartość 87.5 proc.. Następnie odtwórz całe nagranie, klikając Play.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie