HardwareSpokojny wypoczynek

    Spokojny wypoczynek

    Wyjeżdżając z domu na kilka dni, pozostawiasz go bez opieki. Jeśli obawa o jego bezpieczeństwo może popsuć ci wypoczynek, przed wyjazdem warto zatroszczyć się o odpowiedni nadzór.

    Spokojny wypoczynek

    Sposobów na zabezpieczenie mieszkania jest wiele – od pojedynczego czujnika ruchu lub jednej kamery aż po wykupienie usług w firmie ochroniarskiej. My podsuwamy kilka pomysłów związanych z komputerami.

    Monitoring za pomocą smartfona

    Niemal każdy ma w domu starego, niepotrzebnego już smartfona – a każdy smartfon ma kamerę i możliwość instalacji aplikacji IP Webcam, która zamieni go w zdalne urządzenie do monitoringu. Dokładny opis rozwiązania znajdziesz w PC Formacie 7/2015, artykuł dostępny jest również pod adresem http://pcformat.pl/u/2937.

    Wystarczy ustawić smartfona w stabilnej pozycji (za kilkanaście złotych można dokupić statyw), a także podłączyć na stałe ładowarkę, by nie zabrakło mu prądu. Jednak do monitorowania kilku pomieszczeń potrzeba kilku smartfonów. Pamiętaj też, że jeśli obraz z kamer zapisujesz na komputerze lub dysku NAS, po ewentualnym włamaniu i kradzieży prawdopodobnie stracisz nie tylko zawartość swojego mieszkania, ale także wszystkie urządzenia i nagrania. Chmurowe usługi przechowywania nagrań zawsze są płatne.

    Monitoring za pomocą laptopa

    Obraz

    Innymi rozwiązaniami są monitoring pomieszczenia za pomocą kamery w laptopie lub urządzenia USB. Im komputer mniejszy i bardziej energooszczędny, tym lepiej. Kiedyś były modne netbooki po 1000 zł – być może komuś został taki sprzęt, a do tych celów będzie idealny.

    Oczywiście potrzebny jest program, który mógłby nieprzerwanie rejestrować obraz, wykrywać ruch, przesyłać nagrania na zdalne serwery w celu zabezpieczenia materiału wideo itp. Wszystkie te cechy ma Yawcam, który w dodatku jest bezpłatny i częściowo spolszczony.

    Yawcam jest napisany w Javie, więc wcześniej trzeba zainstalować to środowisko (pobierz je z www.java.com). By zapewnić zdalny dostęp, trzeba włączyć funkcję UPnP w routerze, a w celu przesyłu nagrań na serwer FTP – wykupić usługę hostingu.

    Kamery IP

    Najlepszym rozwiązaniem do monitoringu w domu, biurze, na terenie otwartym i w wielu innych miejscach są kamery IP. Powinny być dobrane w zależności od potrzeb i połączone w jeden spójny system, który będzie rejestrował zdarzenia, zapisywał nagrania i wysyłał powiadomienia.

    Obraz

    Test kilku systemów monitoringu, a także kamer różnych producentów opublikowaliśmy w PC Formacie 8/2016 – cały materiał jest dostępny pod adresem http://pcformat.pl/u/2938. Uwagę zwracają bardzo wygodne w użyciu rozwiązania Netgear Arlo oraz rozbudowane systemy D-Link.

    Arlo to zestawy złożone z kilku kamer i stacji bazowej dla nich, bezpłatna aplikacja mobilna oraz usługa przechowywania danych w chmurze. Kamery są bezprzewodowe, zasilane bateryjnie, wodoodporne i „widzą” po ciemku, więc sprawdzają się w każdych warunkach. Nagrania trafiają do usługi chmurowej, wliczonej w cenę produktu. Całość w zasadzie nie wymaga konfiguracji, jest łatwa w obsłudze i niezawodna, ale dość droga, bo cena w przeliczeniu na pojedynczą kamerę wynosi ok. 600 zł.

    Monitoring D-Link jest dobry z innego powodu – bogatej oferty kamer. Są to urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne, do użytku w dzień i w nocy, przewodowe i Wi-Fi. Korzystają z usługi mydlink, ale nie stanowią tak spójnego systemu, jak powinny. Poza tym usługa nie zapewnia rejestracji nagrań – trzeba dokupić serwer NAS i indywidualnie skonfigurować każdą kamerę. Oczywiście w prostych przypadkach wystarczą tanie, dobre urządzenia TP-Link czy Xiaoyi, a także współpracujące z nimi aplikacje mobilne.

    Inteligentny dom

    Obraz

    Kamery IP są używane także w systemach tzw. inteligentnego domu. Oprócz monitoringu wideo systemy mogą realizować mnóstwo innych funkcji: wykrywać zalanie wodą, mierzyć temperaturę, uruchamiać alarmy. Opisy dwóch systemów Fibaro oraz D-Link znajdziesz pod adresami http://pcformat.pl/u/2939 oraz http://pcformat.pl/u/2940.

    Jeśli chodzi o jakość wykonania produktów i spójność całego systemu, Fibaro jest rozwiązaniem niemal idealnym, bardzo dopracowanym. Bezpieczeństwo zapewniają czujniki, a wygodę – włączniki świateł, sterowniki rolet czy diod RGB. System integruje się z kamerami różnych producentów.

    D-Link ma jeszcze więcej urządzeń inteligentnego domu, całość współpracuje z aplikacją mydlink Home (jest to zupełnie inna usługa niż mydlink do monitoringu wideo). Część urządzeń działa w sieciach Wi-Fi, część korzysta z Z-Wave. Wszystkie pochodzą od jednego producenta, ale całość nie jest w stu procentach spójna.

    Możliwości programu Yawcam

    Po pobraniu i instalacji programu wystarczy kilka kliknięć. Opisujemy podstawowe możliwości aplikacji.

    Krok 1

    Z menu Settings, Device, Change to wybierz kamerę twojego komputera. Obok okna z kilkoma przełącznikami pojawi się okno z widokiem z kamery.

    Krok 2

    Możesz też zmienić język interfejsu, wybierając Settings i Edit settings. W otwartym oknie z ustawieniami kliknij Language, następnie Change, z listy plików językowych wybierz polski, kliknij OK. Główne okno programu zmieni wygląd.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli chcesz na bieżąco (cały czas) rejestrować obraz, wejdź jeszcze raz do ustawień, do sekcji Wyjścia. Sekcja Plik umożliwia skonfigurowanie ustawień, jeśli chcesz zapisywać zdjęcia z kamery na dysk lokalny lub dysk NAS w domowej sieci. Sekcja FTP pozwala podać dane serwera FTP i również ustawić częstotliwość wysyłania nagrań.

    Krok 4

    Najlepiej włączyć zarówno zapis lokalny, jak i na FTP. Dlatego po ukończeniu konfiguracji w głównym oknie programu kliknij przycisk Włącz przy dwóch pierwszych czerwonych kontrolkach. Nagrania będą zapisywane zgodnie z przyjętymi wcześniej ustawieniami.

    Krok 5

    Jeśli zamiast stałego zapisywania nagrań chcesz używać wykrywania ruchu, z menu Okno wybierz Motion Detection. W zakładce Settings możesz skonfigurować wykrywanie ruchu (np. obszar czy czułość), natomiast w zakładce Actions – czynności po wykryciu ruchu, np. wysłanie filmu na serwer FTP i wysłanie powiadomienia e-mailem.

    Krok 6

    Aby program zaczął pracę, kliknij Enable. W prawej części okna pojawi się lista wykrywanych zdarzeń.

    Obraz

    Aby program Yawcam uruchamiał się automatycznie po starcie Windowsa, wystarczy umieścić jego skrót w folderze Autostart.

    Wybrane dla Ciebie