Spotkanie w czasach zarazy
Wideokonferencje zmieniają sposób, w jaki pracownicy lub uczniowie pracują w domowym zaciszu. Dzięki nowoczesnej technologii osoby oddalone od siebie o dziesiątki, setki, a nawet tysiące kilometrów funkcjonują niemal tak, jakby siedziały przy jednym stole.
Cisco Spark - kompleksowe rozwiązane do obsługi wideokonferencji. Współpracuje z Cisco Webex.
Praca zdalna
Firmy i uczelnie coraz częściej używają narzędzi do pracy zdalnej. Regularnie korzystają z połączeń pomiędzy osobami, używają tekstowych i głosowych połączeń konferencyjnych, organizują spotkania wideo grup i stosują narzędzia umożliwiające udostępnianie i współdzielenie ekranu. Zdalna praca zdobywa coraz większą popularność zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Dla pierwszych jest zazwyczaj wygodniejsza, pozwala zaoszczędzić czas na dojazdy i efektywniej go wykorzystać. Dla drugich oznacza obniżenie kosztów wynajmu powierzchni biurowej mniejsze inwestycje w sprzęt czy infrastrukturę. Wszyscy korzystają na mniejszej presji na środowisko.
Narzędzia do pracy zdalnej
Takie sprzęty są ogólnodostępne. Nie trzeba pisać specjalnego oprogramowania, projektować nowych urządzeń. To ważne w tak trudnych chwilach, w których znalazł się akurat świat. W sytuacji, w której brak jest bezpośredniego kontaktu, sposobność pracy zdalnej i kontaktu wideo jest kluczowa dla funkcjonowania firm, szkół czy uczelni. Możliwość obserwowania kolegi bądź współpracownika zwiększa efektywność wykonywania zadań. Jest o wiele ważniejsza niż możliwość jego usłyszenia w tradycyjnych, głosowych połączeniach telefonicznych czy nawet konferencyjnych. Ci, którzy funkcjonowali w ten sposób już wcześniej, mają na pewno łatwiej.
Pozostali muszą się przyzwyczaić do używania nowych narządzi. Na szczęście jest z czego wybierać. Jest oprogramowanie bezpłatne i niedrogie komercyjne. Niektóre programy idealnie nadają się do kontaktu tylko pomiędzy dwoma osobami, inne sprawdzają się lepiej w przypadku spotkań grupowych, a jeszcze inne umożliwiają prowadzenie webinariów („rodzaj internetowego seminarium prowadzonego i realizowanego za pomocą technologii webcast, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami” – Wikipedia) dla setek czy tysięcy osób. Większość aplikacji pozwala współdzielić ekran, udostępniać wzajemnie pliki, nagrywać i odtwarzać przebieg spotkań. Możliwość przetwarzania kilku strumieni jednocześnie pozwala w tej samej chwili widzieć rozmówców i pokazywać im swoje zasoby.
Wybór platformy do pracy
Trzeba zwracać uwagę na przejrzystość oferty, wygodę instalacji i konfiguracji. Istotna jest łatwość moderowania, wydajność serwerów po stronie dostawcy czy bezpieczeństwo. Te wymagania nie idą często ze sobą w parze. Przewagę powinny mieć na pewno systemy, które funkcjonują na komputerach stacjonarnych i urządzeniach przenośnych, występują w postaci programów, ale działają też w oknie przeglądarki.
W poniższym zestawieniu skupiliśmy się na aplikacjach, które można szybko zaadaptować w trudnych warunkach. Takich, których wcześniejsza popularność wśród różnych grup użytkowników eliminuje konieczność nauki nowych narzędzi. Wybraliśmy te, które pozwalają na połączenia wideokonferencyjne.
Meeting Owl to kamera 1080p obejmująca otoczenie w zakresie a 360°, wyposażona w autofocus, osiem mikrofonów i kartę Wi-Fi.
Nie tylko oprogramowanie
Nawet najdoskonalsze oprogramowanie nie wystarczy do przeprowadzenia najmniejszej wideokonferencji i samo nie umożliwi zdalnej współpracy. Bez odpowiedniej infrastruktury oraz sprzętu niewiele można zrobić.
Najważniejsze w przypadku przesyłania strumieni wideo, jest szybkie łącze internetowe. Co ważne, wskazane jest, by było symetryczne. Oznacza to podobną wydajność w przypadku pobierania i wysyłania danych. Przyjmuje się, że przepustowość (rzeczywista, nie teoretyczna) takiego łącza powinna wynosić przynajmniej 2 Mbit/s w każdą stronę. Warto także zaopatrzyć się w dobrą kamerkę internetową. Nie musi to być najdroższy model, ale dobrze jest wybrać taki, o dużej rozdzielczości, dzięki czemu jakość przesyłanego obrazu będzie lepsza.
Do wygodnej pracy można użyć komputera z niższej półki. Do obsługi oprogramowania wideokonferencyjnego wystarczy z powodzeniem 2 GB RAM-u. Może to być komputer stacjonarny, laptop, tablet, a nawet smartfon. Tu bardziej istotna jest wygoda pracy niż wydajność sprzętu. Potrzebne są też głośniki lub słuchawki, by słyszeć co mówią inne osoby. Użytkownicy laptopów i urządzeń mobilnych są na lepszej pozycji, ponieważ te urządzenia mają już zazwyczaj wbudowane niezbędne wyposażenie. Nie trzeba nic dodawać, dołączać, instalować i konfigurować.
Jeżeli ktoś oczekuje lepszej jakości, ma do wyboru mnóstwo innego, często specjalistycznego sprzętu. Są bowiem kamery o różnym kącie patrzenia bądź kamery dookólne, które automatycznie podświetlają aktualnie mówiącą osobę. Często wyposażone są one w zestawy najwyższej jakości mikrofonów stereofonicznych. Można zaopatrzyć się w mikrofony zewnętrzne czy zestawy słuchawkowe z mikrofonem. Platformy wideokonferencyjne bardzo często mają własny sprzęt przeznaczony do przeprowadzania i obsługi wideokonferencji. Ceny takich urządzeń liczone są zazwyczaj w tysiącach dolarów. Możliwości jest naprawdę wiele.
Logitech Meetup – kamera 4K z mechanizmem formowania wiązek mikrofonowych i funkcją automatycznego kadrowania i przybliżania mówiącej osoby.
Edukacja na odległość
Edukacja na odległość to wyzwanie, przed którym stanęły wszystkie szkoły w Polsce. My zdalne nauczanie rozpoczęliśmy praktycznie pierwszego dnia, tj. 16 marca, Było nam łatwiej, bo każdy nasz uczeń klas 4–8 ma własną skrzynkę pocztową w domenie szkoły i jest przyzwyczajony do pracy na platformie Googe Classroom. Sytuacja wymagała jednak szybkich działań i dużej mobilizacji uczniów i nauczycieli.
W dniu ogłoszenia kwarantanny uczniowie zostali poinformowani o zasadach pracy zdalnej, my tymczasem skoncentrowaliśmy się na wyborze komunikatora internetowego i szkoleniu wewnętrznym. Wybraliśmy komunikator Discord, na którym założyliśmy szkolny serwer. Dlatego Discord, gdyż daje duże możliwości, a wielu uczniów już go znało. Nasi nauczyciele korzystają również z połączeń wideo na Google Meet. Każdy nauczyciel klas 1–3 założył stronę internetową dla swojej klasy, gdzie w jednym miejscu uczeń ma wszystkie materiały: karty pracy, materiały filmowe nagrywane przez nauczycieli i ćwiczenia. Dla klas 1-2 uruchomiliśmy też lekcje na komunikatorze Cisco Webex. Zrobiliśmy nowy plan lekcji, rozdaliśmy do domu szkolne laptopy uczniom, którzy ich potrzebowali. I to wszystko w trzy dni, łącznie z rozwiązaniem wszystkich problemów technicznych z instalacją komunikatora wśród uczniów i nauczycieli.
Leszek Sankowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im M. Kopernika w Ustanowie
Aktualnie zajęcia prowadzimy od 8.15 do 14.00, zaczynamy i kończymy dzień gimnastyką, nie można przecież tylko siedzieć przy komputerze. Nauczyciel widzi ćwiczących i upomina tych opieszałych. Oprócz normalnych wykładów mamy zarezerwowany też czas na konsultacje, pracę własną i projekty.
Zdalne nauczanie to większe obciążenie dla uczniów i nauczycieli. Przygotowanie i poprowadzenie lekcji, zadbanie, aby każdy zrozumiał i wyniósł z zajęć jak najwięcej, wymaga nowych umiejętności i więcej czasu. Uczniowie podeszli jednak do pracy zdalnej bardzo odpowiedzialnie. Nie sprawdzamy listy obecności, ale widzimy, że każdy rzetelnie pracuje. Są tacy, którzy się w tym naprawdę odnaleźli. Bardzo pozytywnie zaskoczyli nas na przykład uczniowie klas najmłodszych.
Moim zdaniem trzeba też szukać dobrych stron w tej trudnej sytuacji. Oprócz realizacji podstawy programowej uczniowie pozyskują nowe umiejętności, takie jak obsługa komputera, uczą się kultury pracy zdalnej, stają się samodzielni i odpowiedzialni. To może być dobre doświadczenie dla wszystkich i dobrze wykorzystany czas.
Cisco Webex Meetings
Cisco Webex Meetings to jeden z szerzej znanych, zwłaszcza wśród pracowników korporacji, systemów wideokonferencyjnych. Komercyjne warianty usługi pozwalają na konferencje do 200 uczestników, do 3000 uczestników webinariów i aż 100 000 odbiorców strumieni wideo. Jednocześnie użytkownicy otrzymują 10 GB przestrzeni na dane. W wersji bezpłatnej, przestrzeni dyskowej jest tyko 1 GB, ale dostawca usługi zniósł to ograniczenie na czas trwania pandemii. Do niedawna bezpłatna wideokonferencja mogła trwać do 40 minut, teraz dowolnie długo. Podniesiono też limit uczestników z 50 do 100.
Moderator spotkania decyduje o tym, kto ma głos, a widok główny może być ustawiony na aktywnego mówiącego. Uczestnicy mogą współdzielić pliki, ekran i korzystać z elektronicznej tablicy. Dostępne są też mechanizmy do elektronicznego głosowania. Integracja z kalendarzem pozwala zaplanować spotkania z dużym wyprzedzeniem. Współpraca obejmuje Kalendarz Google, Outlooka czy Office 365. Usługa korzysta także z mechanizmów sterowania głosem Asystenta Google i Siri. Tak, jak w większości usług tego typu możliwe jest rejestrowanie przebiegu spotkań. Zarówno zapisy, jak i transmisja są szyfrowane. Webex obsługuje wideo w rozdzielczości HD.
+ przestrzeń na dane w chmurze
+ do 100 użytkowników wersji bezpłatnej
+ brak ograniczeń czasu bezpłatnej konferencji
- większość funkcji współpracy w wersji Webex Teams
Discord
Discord kojarzony jest najbardziej ze społecznościami graczy. Oprogramowanie skonstruowane jest tak, by łatwo było za jego pomocą tworzyć osobne serwery dla różnych grup użytkowników, również zamknięte. Jest to jednocześnie mocna i słaba strona komunikatora. Aplikacja działa w Windowsie, macOS-ie, ma swoje wersje dla Androida, iOS-a i na Linuksa, działa również w oknach przeglądarek internetowych. Początkowo głównym zadaniem Discorda było zapewnienie możliwości komunikacji tekstowej oraz audio pomiędzy graczami w trakcie zabawy. Bardzo szybko został jednak rozbudowany. Program pozwala na przesyłanie wideo i tworzenie wideokonferencji. Maksymalna liczba uczestników jednej sesji to 9 osób. Jakość obrazu w wariancie płatnym, w zależności od wersji, to 720p bądź 1080p. Bezpłatna usługa pozwala przesyłać pliki o wielkości 8 MB, płatne 50 MB lub 100 MB.
Komunikator np. nie nagrywa spotkań, nie obsługuje harmonogramu, choć umożliwia udostępnianie ekranu. Transmisja danych jest szyfrowana. Zaletą aplikacji w kontekście edukacji jest duża popularność (według danych w połowie 2019 roku korzystało z niego ponad 250 milionów użytkowników na całym świecie) zwłaszcza wśród młodych osób. Dzięki temu nie muszą oni uczyć się nowych funkcji tylko od razu mogą korzystać z narzędzia. Na plus trzeba też policzyć Discordowi dokładną dokumentację. Przejrzyste poradniki objaśniają dokładnie każdy aspekt korzystania z tego narzędzia.
Łatwość tworzenia nowych serwerów i zamkniętych grup powoduje, że program jest wykorzystywany niestety przez grupy osób funkcjonujących na granicy prawa bądź je naruszające. Z drugiej strony, z tego powodu aplikacja poddawana jest przez cały czas wzmożonej kontroli przez producentów. Podejrzane serwery są zazwyczaj szybko wyłączane, a użytkownicy blokowani.
+ popularność wśród młodych użytkowników
+ dokładna dokumentacja
- brak zaawansowanych możliwości współpracy
FreeConference
Bezpłatna wersja FreeConference ma dość spore ograniczenia. W jednej wideokonferencji może wziąć udział za pomocą tej platformy tylko 5 osób. Dlatego to dobry system jedynie dla małych grup. Najtańsza wersja bezkosztowa jest jednak zwolniona aktualnie z opłat przez dwa miesiące. A w przypadku tego wariantu we wspólnym połączeniu może już wziąć 15 osób.
Narzędzie jest łatwe w obsłudze i nie wymaga pobierania ani instalacji. Wszystkie operacje (współdzielenie ekranu, plików i korzystanie z tablicy elektronicznej) można wykonać z poziomu przeglądarki internetowej. Moderator kontroluje udział w spotkaniach i ich przebieg. Wariant bezpłatny nie daje możliwości rejestracji spotkania, wariant najtańszy – tylko nagrywanie dźwięku. Dopiero w droższych pakietach da się zapisać wideokonferencję zarówno w formie audio, jak i wideo. Te wersje pozwalają także na udostępnianie strumieni wideo za pomocą serwisu YouTube.
Serwis integruje swoją usługę z Kalendarzem Google i Outlookiem. Ma także narzędzia do podsumowywania i transkrypcji zapisanych spotkań. Jeżeli użytkownik zapłaci za korzystanie z platformy, będzie mógł umożliwić bezpłatne wdzwanianie do konferencji telefonicznych. Limit bezpłatnych minut zależy od wybranego planu, ale wśród krajów, w których usługa jest obecna znajduje się i Polska. Pakiety płatne mają także wyższe bezpieczeństwo – dostęp do połączenia możliwy jest dopiero po podaniu kodu jednorazowego.
+ brak konieczności instalacji oprogramowania
+ narzędzia do transkrypcji rozmów
- duże ograniczenia wersji bezpłatnej
- mniejsza funkcjonalność wersji na iOS-a
Google Hnagouts
Aby skorzystać z komunikatora Google Hangouts, wymagane jest aktywne konto Google. Według zapowiedzi, w czerwcu tego roku Google Hangouts ma zostać podzielony na Hangouts Meet oraz Hangouts Chat, Meet zaś stać się częścią pakietu G Suite. Na razie jednak bez problemu można używać tradycyjnego Hangouts bez dostępu do pakietu biurowego. W wersji bezpłatnej liczba osób biorących w wideokonferencji ograniczona jest do 25. W związku z obecną sytuacją Google zniósł jednak limit i z programu do końca maja może korzystać jednocześnie 250 osób. Możliwe jest także udostępnianie strumieni wideo 100 000 odbiorców.
Usługa działa w oknach przeglądarek i na urządzeniach przenośnych. Za jej pomocą można przesyłać tekst, dźwięk i obraz w jakości HD, rozmawiać z jedną osobą bądź z całą grupą jednocześnie. W wysokiej rozdzielczości prezentowane są również materiały na urządzeniach mobilnych. Hangouts pozwala udostępniać ekran komputera pomiędzy uczestnikami konferencji, przesyłać pliki oraz nagrywać przebieg spotkania (wariant komercyjny). Jego zapis robiony jest na Dysku Google. Ta ostatnia funkcja daje później dostęp do treści rozmowy osobom, które nie mogły w niej bezpośrednio uczestniczyć. Transmisja oraz zapis są oczywiście odpowiednio zaszyfrowane. Za pomocą harmonogramu można wygodnie zaplanować sesję. Aby przyjąć zaproszenie do konferencji, wystarczy kliknąć przesłany link.
+ wygoda używania
- konieczna subskrypcja G Suite do korzystania z Hangouts Meet
Lifesize
Lifesize to jeden z serwisów wideokonferencyjnych, który łączy wysokiej jakości usługę programową z kompletną ofertą sprzętową. W przypadku Lifesize priorytet ma jak najwyższa rozdzielczość wideo, dzięki której wirtualne spotkania coraz bardziej przypominają te rzeczywiste. Serwis obsługuje obraz 4K, o ile oczywiście taki sygnał przesyłają kamery użytkowników i nie jest on ograniczany przepustowością łącza. W najwyższej rozdzielczości działa nie tylko wideo pomiędzy uczestnikami konferencji, ale także funkcje udostępniania ekranu. Dla wersji bezpłatnej zarezerwowana jest jednak tylko rozdzielczość 1080p. W tym przypadku czas pojedynczego spotkania nie może również przekroczyć 90 minut, a liczba uczestników – 25 osób.
Uczestnicy wideokonferencji mogą łączyć się ze sobą za pomocą przeglądarek, aplikacji zainstalowanych na komputerach stacjonarnych, jak również urządzeń mobilnych. W przypadku przeglądarek, pełna funkcjonalność serwisu możliwa jest do uzyskania z poziomu Chrome’a i Edge’a. Spotkania można uruchamiać przy użyciu wiadomości pocztowych, po kliknięciu na przesłane łącze, jak również za pomocą kalendarza. Możliwość tworzenia harmonogramów znacznie ułatwia pracę. Lifesize współpracuje z G Suite’em, Outlookiem, MS Exchange’em i Office’em 365.
Połączenia wideo to oczywiście najważniejsza usługa serwisu, ale komunikacja może odbywać się także za pomocą wiadomości tekstowych albo głosowych. Dla użytkowników dostępne są połączenia 1-1 oraz konferencyjne, mogą skorzystać także z udostępniania ekranu oraz tablicy elektronicznej.
Przebieg konferencji można nagrywać, ta funkcja jest jednak nieosiągalna w wariancie bezpłatnym. W serwisie można również przeprowadzać webinaria, a po wykupieniu dodatkowej usługi, strumienie wideo mogą być odbierane jednocześnie aż przez 10 000 osób. Przesyłane dane szyfrowane są algorytmem AES w wersji 128-bitowej, a dane zapisane na dyskach serwisu 256-bitową wersją tego algorytmu.
+ wysoka jakość wideo
+ współpraca z wieloma usługami zewnętrznymi
- słabsze szyfrowanie transmisji
- droga oferta sprzętowa
Microsoft Teams
Przygotowana dla większych grup użytkowników aplikacja Microsoft Teams integruje się z programami Office 365 i usługami jak SharePoint czy Exchange. Została przygotowana jako odpowiedź na rosnącą popularność narzędzi do zdalnej współpracy. Ale Teams to nie tylko platforma współpracy, lecz także komunikator tekstowy, audio i wideo. Obsługuje konwersacje 1-1 i czaty oraz wideokonferencje grupowe. Umożliwia współdzielenie ekranu i wspólną pracę grupy osób nad różnymi dokumentami Office’a. Pozwala udostępniać pliki, publikować strumienie wideo dla 10 tysięcy odbiorców i przesyła obraz w jakości HD. Korzystający z tej platformy Microsoftu, mogą też używać dysku internetowego OneDrive. Planowanie spotkań ułatwia harmonogram i kalendarz Outlooka. Osoby, które nie mogą wziąć udziału w wideokonferencji mają możliwość obejrzeć z nagrania. Oczywiście transmisje i zapisy są szyfrowane.
Microsoft Teams działa w Windows, można go zainstalować na urządzeniach z macOS-em, Androidem i iOS-em. Jeżeli ktoś nie potrzebuje stacjonarnej wersji programu, może korzystać z połączeń za pomocą przeglądarki. Nawet bez instalacji dodatkowych wtyczek. Rozbudowany zestaw funkcji powoduje jednak, że trzeba poświęcić sporo czasu na naukę obsługi platformy. Nie jest to więc narzędzie do natychmiastowego wdrożenia.
To, co jest dużym plusem programu, a więc głęboka integracja z aplikacjami Office’a może być postrzegane jednocześnie jako wada. Żeby korzystać z Microsoft Teams, trzeba być użytkownikiem usługi Office 365, a pakiet nie należy do tanich.
+ integracja z Office’em 365
+ duże możliwości współpracy użytkowników
- konieczność zakupu Office’a 365
- niewygodna obsługa, zwłaszcza wersji mobilnych
Roundee
Roundee nie wymaga instalacji. To wygodna w obsłudze, przejrzysta platforma konferencyjna bazująca na przeglądarce. Działa w systemach stacjonarnych i na urządzeniach mobilnych. Zaproszone na wirtualne spotkanie osoby nie muszą się nawet rejestrować.
Bezpłatny wariant programu umożliwia utworzenie wideokonferencji dla 14 osób. Nie ogranicza przy tym czasu jej trwania. Zaproszenia do współuczestnictwa przesyłane są w postaci adresów URL, a czas określany za pomocą harmonogramu. Spotkania mogą być rejestrowane, a nagranie pobrane na dysk po jego zakończeniu. Serwis umożliwia zapis wideo bądź audio. Za darmo (w chmurze) można przechowywać plik zawierający godzinę nagrań (przez 3 miesiące). Nad każdym spotkaniem czuwa w Roundee moderator. Odpowiada on za przydzielanie głosu, aktywowanie bądź blokowanie mikrofonów i kamer. Może także wyłączyć danego uczestnika ze spotkania.
Serwis ma możliwość współdzielenia ekranu. Funkcja działa jednak tylko w Chromie i Firefoksie. Użytkownicy platform mobilnych mogą jedynie oglądać udostępniany zasób. Dostępna jest za to tablica elektroniczna do wspólnej pracy oraz opcja robienia notatek ze znacznikiem czasowym. Uczestnicy mogą przesyłać między sobą pliki o wielkości do 25 MB. Transmisja oraz zapisane w internecie informacje są szyfrowane.
Roundee to mniej znana, ale doskonała propozycja dla małych i średnich grup użytkowników. Serwisowi brakuje jedynie przejrzystej informacji o kosztach i możliwościach wersji płatnej. Wszystko ustalane jest indywidualnie z potencjalnymi klientami.
+ wygodna obsługa
+ rozbudowane funkcje współpracy
+ brak konieczności instalacji i rejestracji
- brak możliwości tworzenia webinariów
Skype
To aktualnie jedna z popularniejszych platform komunikacyjnych i jedna z wiodących pod względem dynamiki przyrostu liczby użytkowników. Skype działa w Windowsie, macOS-ie, Linuksie, na platformach mobilnych z Androidem i iOS-em ale również na Xboksie. Pozwala także dzwonić na zwykłe telefony. Tak, jak i pozostałe usługi, umożliwia przesyłanie komunikatów tekstowych oraz kontakt głosowy, zarówno grupowy, jak i pojedynczy. Bezpłatna wersja daje dostęp do połączeń wideokonferencyjnych dla 25 osób jednocześnie. Nie ma przy tym ograniczeń, co długości spotkania.
Jeżeli ktoś ma większe wymagania, może skorzystać z wariantu płatnego. Limit wzrasta wtedy do 250 osób. Trzeba jednak pamiętać, że ta wersja jest stopniowo integrowana z innymi usługami Microsoftu.
Skype pozwala współdzielić ekran i rejestrować spotkania. Przesyła wideo w jakości HD. Nie obsługuje natomiast strumieni internetowych. Podstawowa wersja ma wbudowany harmonogramu, wersje biznesowe współpracują z Office 365. Jedną z zalet Skype jest też translator głosowy obejmujący dziesięć języków (nie ma wśród nich polskiego) oraz tekstowy obsługujący około 60 języków.
Minusem Skype’a jest niewygodna instalacja i rejestracja. Zwłaszcza, gdy użytkownikami mają być dzieci przypisane do grupy rodzinnej. Zniechęca też niejasno skonstruowana oferta biznesowa. Trudno na pierwszy rzut oka zorientować się, jakie usługi i w jakim zakresie trzeba wykupić, by korzystać ze wszystkich funkcji programu. Oprócz zwykłego Skype’a jest też bowiem Skype dla edukacji, działający wcześniej Skype dla biznesu został zastąpiony narzędziem Microsoft Teams, a Teams z kolei jest częścią usługi Office 365.
+ do 25 osób w bezpłatnej wideokonferencji
+ tłumacz głosowy i tekstowy
- niejasno skonstruowana oferta komercyjna
- konieczność zakupu Office 365 w najbardziej rozbudowanej opcji
Uber Conference
UberConference to kolejna platforma wideokonferencyjna funkcjonująca w przeglądarkach internetowych. Nie trzeba instalować żadnego dodatkowego oprogramowania, by móc pisać, rozmawiać i widzieć innych uczestników spotkania. Wprawdzie dostępne są aplikacje mobilne, ale i na tych platformach można używać wersji przeglądarkowej.
W przeciwieństwie do Roundee, dostęp do spotkania zabezpieczony jest dodatkowym pinem. Minimalizuje to ryzyko, że dostęp do wideokonferencji uzyska osoba nieuprawniona. Z drugiej strony komplikuje korzystanie. Usługa obsługuje wideo w jakości HD, ma funkcje udostępniania i współdzielenia ekranu oraz tablicę elektroniczną. Sesje można nagrywać i odtwarzać w późniejszym czasie. Zapis dotyczy jednak tylko dźwięku. Bezpieczeństwo gwarantowane jest przez szyfrowanie danych.
Bezpłatna wersja UberConference zapewnia wideokonferencje dziesięciu osobom. Ogranicza też czas trwania takiego spotkania do 45 minut. To trochę mało. Z powodu zaistniałej sytuacji właściciel platformy zniósł jednak niektóre ograniczenia dotyczące czasu i liczby uczestników. Wariant płatny programu obsłuży 100 osób. Serwis nie strumieniuje obrazu oraz jest pozbawiony narzędzi do prowadzenia webinariów, ale ma za to narzędzia voice intelligence, pozwalające na przykład robić transkrypcję przeprowadzanych spotkań i na jej bazie automatycznie tworzyć zadania bądź wpisy kalendarza. UberConference współpracuje ze Slackiem, Outlookiem i pakietem G Suite.
+ brak konieczności instalacji
+ możliwość nagrywania i odtwarzania spotkań
+ funkcje voice intelligence
- duże ograniczenie czasu konferencji w wariancie bezpłatnym
WhatsApp to głównie mobilna aplikacja dla smartfonów, bardziej komunikator z możliwością przeprowadzania wideokonferencji, niż narzędzie do internetowej współpracy. Nie zmienia to jednak faktu, że ma wszystkie niezbędne do pracy funkcje. Program działa na iOS-ie, Androidzie i platformach stacjonarnych. Minusem jest konieczność powiązania programu z numerem telefonu. Poza tym, by skorzystać z komunikatora na komputerze stacjonarnym, trzeba mieć w tym samym momencie aktywną sesję programu na smartfonie/tablecie.
Aplikacja umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, plików multimedialnych oraz obrazu pomiędzy dwoma telefonami komórkowymi. Komunikacja możliwa jest pomiędzy dwiema osobami oraz w obrębie grup. Maksymalna liczba uczestników wideokonferencji to 256, a rozmiar przesyłanego pliku to 100 MB. Nie ma ograniczeń, co do czasu trwania rozmowy. Program ma funkcje geolokalizacyjne, choć bez udostępniania i współdzielenia ekranu ani rejestrowania rozmów. Nie współpracuje też z żadnym harmonogramem.
Narzędzie jest chwalone za poziom bezpieczeństwa. Szyfrowanie obejmuje całą transmisję i jest tak zorganizowane, że nawet operator usługi nie ma dostępu do zabezpieczonych danych.
+ wysoki poziom bezpieczeństwa
+ wygoda obsługi
- konieczność powiązania z numerem telefonu
- zależność aplikacji stacjonarnej od działania wersji mobilnej
Zoom
Zoom to jeden z popularniejszych serwisów wideokonferencyjnych. Pozwala organizować wirtualne spotkania i webinaria, ma narzędzia do komunikacji i współpracy. Wiele funkcji kierowanych jest do odbiorcy edukacyjnego. Moderator może dawać i odbierać głos, wyciszać uczestnika, a biorący udział w lekcji uczeń ma do swojej dyspozycji funkcje sygnalizujące chęć zabrania głosu. Można również skorzystać z narzędzi udostępniania i współdzielenia ekranu oraz tablicy elektronicznej, przesyłać tekst, pliki, zrzuty ekranu. Co ważne, wszystko działa w bezpłatnej wersji. To między innymi powód tego, że popularność mobilnych wersji komunikatora Zoom, w związku ze skutkami ogłoszenia pandemii wzrosła ostatnio aż dwunastokrotnie!
Jak w większości przypadków, tak i w Zoomie komunikacja może zostać ograniczona tylko do głosu albo tradycyjnego czatu tekstowego. Spotkanie w grupie da się błyskawicznie przekształcić w rozmowy 1-1. W wariancie bezpłatnym w jednej sesji wideo może uczestniczyć aż 100 osób. Niestety, jej długość ograniczono do 40 minut. Po wykupieniu abonamentu z wideokonferencji może skorzystać aż do 1000 osób, a z webinariów do 10 000 osób. Serwis przesyła wideo w jakości HD.
Zoom działa dzięki programom w wersji dla Windowsa i macOS-a, a także można z niego korzystać z poziomu przeglądarek i aplikacji na smartfony i tablety. Użytkownicy Chrome’a i Outlooka mogą zainstalować specjalne wtyczki. Skonfigurowane miejsce spotkań może przez cały czas pozostawać w gotowości, a użytkownicy mogą się do niego dołączać w dowolnym momencie. Konferencje da się oczywiście uruchamiać na bieżąco albo planować je za pomocą harmonogramu. W przypadku Zooma spotkania rejestrowane są w pliku lokalnym albo w chmurze. Transmisja szyfrowana jest 256-bitowym algorytmem AES.
Zoom współpracuje ze Skype’em, Outlookiem czy Office’em 365 i z Kalendarzem Google.
+ integracja z wieloma programami
+ wygodna obsługa
- duże ograniczenia czasu wideokonferencji w wersji bezpłatnej