Sprawdź, czym oddychasz
Polska ma najgorsze powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Problemy występują przede wszystkim zimą, więc przed wyjściem z domu warto sprawdzić, czy jest czym oddychać. Pomogą w tym aplikacje mobilne udostępniające aktualne dane o jakości powietrza.
Aplikacja GIOŚ
Aplikacja stworzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dostępne są dane ze wszystkich stacji pomiaru zanieczyszczeń, ich aktualizacja odbywa się co godzinę. Dzięki tym informacjom dowiesz się jakie, są poziomy pyłów PM10, PM2,5, a także dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu. Po włączeniu aplikacji pojawiają się dane z najbliższej stacji. Możesz sprawdzić, jak zmieniało się zanieczyszczenie w ciągu ostatnich trzech dni.
http://pcformat.pl/u/2551
Przydatne w podróży
Program informuje o aktualnym poziomie zanieczyszczeń na całym świecie. Można go polecić przede wszystkim osobom podróżującym. Większość informacji pobierana jest z lokalnych stacji kontroli jakości powietrza, które są publikowane w internecie. Co ciekawe, w miejscach, gdzie nie ma takich informacji, aplikacja korzysta ze stacji pomiarowych w amerykańskich placówkach dyplomatycznych. Możesz też porównać odczyty ze stacji pomiarowych w okolicy.
http://pcformat.pl/u/2552
Południe Polski
Przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Krakowa, najbardziej zanieczyszczonej metropolii w Polsce, powstał SmogSmok. Apka udostępnia także dane z kilkudziesięciu innych lokalizacji, przede wszystkim w południowej Polsce. Po uruchomieniu SmogSmoka musisz wskazać miasta, z których dane mają być wyświetlane – może to być kilka lokalizacji. Po kliknięciu ikony wykresu zobaczysz dane o zanieczyszczeniu powietrza z poprzedniego tygodnia.
http://pcformat.pl/u/2553
Z ładną wizualizacją
Informacje o jakości powietrza na całym świecie dostarczane są tu w atrakcyjnej pod względem wizualnym oprawie graficznej. Na pierwszym miejscu wyświetlane są informacje z najbliższej stacji pomiarowej, a następnie z dodatkowych lokalizacji, które możesz dodawać do listy po naciśnięciu plusa. Po kliknięciu karty stacji zapoznasz się ze danymi, na podstawie których jest wyliczany poziom indeksu jakości powietrza widoczny w aplikacji.
http://pcformat.pl/u/2554
Prognoza na trzy dni
W oknie aplikacji można wyświetlać dane z kilku stacji, pozostałe są dostępne z poziomu mapy – każde spośród mierzonych zanieczyszczeń ma swoją zakładkę. W bezpłatnej wersji aplikacji dostępna jest tylko prognoza na aktualny dzień, w wersji Pro (kosztuje 15 zł) można sprawdzić prognozę na trzy dni. Każdy rodzaj zanieczyszczeń jest opisany, dzięki czemu można dowiedzieć się, jakie są skutki przebywania w zanieczyszczonym środowisku.
http://pcformat.pl/u/2555
Podręczne ostrzeżenia
Zaletą aplikacji jest rozbudowany system powiadomień, który wyświetla na ekranie blokady dane o przekroczonych normach. Powiadomienia są generowane na podstawie zagregowanego indeksu jakości powietrza. Domyślnie program wybiera najbliższą stację monitorowania jakości powietrza, ale w ustawieniach można wskazać stację pomiarową, co ogranicza korzystanie z geolokalizacji, a tym samym obniży zużycie baterii. Aplikacja udostępnia dane ze wszystkich stacji pomiarowych w Małopolsce. Po kliknięciu ikonki na mapie pojawia się dymek z informacjami, naciśnięcie go otwiera panel ze szczegółowymi odczytami dla każdego rodzaju zanieczyszczeń. Dostępny jest także wykres zmiany poziomu zanieczyszczeń w przeciągu ostatnich pięciu dni.
http://pcformat.pl/u/2556
Jakość powietrza
Serwis Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Oprócz aktualnych danych można pobrać dane historyczne sięgające roku 2000. W serwisie znajdują się także rozbudowane zasoby edukacyjne, informacje o metodologii pomiarów, normach, a także działaniach podejmowanych przez państwo w celu poprawy jakości powietrza.
http://powietrze.gios.gov.pl
Na całym świecie
Air Quality Index China oferuje wgląd do pomiarów ze stacji pomiarowych na wszystkich kontynentach. Ciekawostką są opisy masek przeciwpyłowych, które są dostępne też na polskim rynku.
http://aqicn.org
Prognozy
Serwis prowadzony przez fundację EkoPrognoza zawiera informacje o przewidywanym poziomie zanieczyszczeń powietrza w ciągu nadchodzących trzech dni. Dane pochodzą z komputerowego systemu modelowania chemicznego składu atmosfery GEM-AQ.
http://ekoprognoza.pl
Jak mierzy się poziom zanieczyszczenia powietrza?
Największym problemem związanym z jakością powietrza w Polsce jest przekraczanie norm pyłów PM2.5 i PM10. Aby dostarczać informacje o poziomie zanieczyszczeń, powstała sieć Państwowego Monitoringu Środowiska, na którą składa się kilkaset stacji pomiarowych. Dane udostępnianie przez opisane w artykule narzędzia pochodzą z tzw. stacji online, które na bieżąco mierzą skład chemiczny atmosfery i co godzinę wysyłają informacje do centralnego serwera. Dane z urządzeń online podlegają następnie weryfikacji za pomocą tzw. metody grawitacyjnej – filtry są ważone. Każdy filtr jest używany dokładnie przez 24 godziny i w tym czasie przepływa przez niego ściśle określona ilość powietrza – na podstawie wagi filtru przed i po wyjęciu z urządzenia można precyzyjnie określić ilość pyłów.
Do pomiarów poziomu pyłów w skali globalnej używa się także czujników satelitarnych, tzw. radiospektrometrów, które są zainstalowane m.in. na satelitach Aqua i Terra należących do NASA. Dane te można przejrzeć na stronie http://neo.sci.gsfc.nasa.gov, wybierając mapę Aerosol Particle Radius.