Temat numeruSpray na robaki

    Spray na robaki

    Programy antywirusowe nie zapewniają pełnej ochrony Windows. Jeśli chcesz poprawić bezpieczeństwo swojego komputera, skorzystaj z prawdziwego pogromcy złośliwego oprogramowania aplikacji Malwarebytes Anti-Malware.

    Spray na robaki

    Bezpieczeństwo danych to kluczowa sprawa dla każdego użytkownika komputera. Większość osób chroni się przed zagrożeniami antywirusem oraz firewallem. Jest to dobra, jednak nieidealna obrona, gdyż część złośliwego oprogramowania jest niewykrywalna przez antywirusy i bez przeszkód przedostaje się w postaci zarażonego pliku na dysk twardy komputera, zagrażając bezpieczeństwu danych.

    Warto więc zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, używając jako uzupełnienia stosowanego antywirusa programu Malwarebytes Anti-Malware (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), który radzi sobie doskonale z robakami, rootkitami, dialerami, trojanami oraz oprogramowaniem szpiegującym. Aplikacja ma przejrzysty interfejs, częste aktualizacje oraz moduł FileASSASSIN, pozwalający pozbyć się plików odpornych na tradycyjne usuwanie.

    Zastosowana w programie technologia „kameleon” pozwala uruchomić aplikację nawet na już zainfekowanym systemie i przeprowadzić leczenie plików. Użytkownicy mogą korzystać z pomocy fachowców firmy Malwarebytes na forum dyskusyjnym.

    Skanowanie zasobów komputera

    Bezpłatna wersja programu pozwala na wykorzystanie dwóch z trzech rodzajów skanowania: szybkiego oraz pełnego. Pierwszy zaoszczędza wiele czasu, nie skanuje jednak wszystkich plików, tylko te najbardziej podatne na zagrożenia. Według autora programu jest to dla większości użytkowników rozwiązanie wystarczające do pozbycia się niechcianych gości. Natomiast pełne skanowanie skanuje wszystkie pliki z wybranych dysków.

    Krok 1

    Przejdź do zakładki Skaner. Zaznacz w niej preferowany rodzaj skanowania, a następnie kliknij Skanuj. Jeśli wybrałeś pełne skanowanie, otworzy się okno z wyborem dysków. Oprócz nich możesz również wybrać zewnętrzną pamięć USB. Zaznacz wybrane napędy dyskowe, po czym rozpocznij skanowanie, klikając przycisk Skanuj.

    Obraz

    Krok 2

    W trakcie skanowania będziesz informowany na bieżąco o liczbie przeskanowanych obiektów oraz wykrytych w nich zagrożeniach. Ponadto znajdziesz informacje o obecnie skanowanych plikach oraz o ilości czasu, jaki upłynął od rozpoczęcia procesu. Po zakończeniu skanowania wyświetli się okno z informacją o liczbie znalezionych zagrożeń. Jeśli nie znaleziono żadnych, zostanie utworzony raport z informacjami o skanowaniu. W obu przypadkach zamknij okna, klikając OK.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli zostały znalezione niebezpieczne obiekty, ich liczba będzie wypisana na czerwono. Kliknij przycisk Pokaż wyniki. Wyświetli się lista zagrożeń z informacją o ich typie i lokalizacji. W celu zapisania raportu ze skanowania kliknij Zapisz log i w oknie zapisu wskaż miejsce docelowe, po czym zakończ, klikając Zapisz.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Jeśli masz pewność, że wykryte zagrożenie to fałszywy alarm, zaznacz je i kliknij przycisk Ignoruj. Plik ten będzie pomijany w każdym kolejnym skanowaniu. W przypadku prawdziwego zagrożenia zaznacz plik, a następnie kliknij przycisk Usuń zaznaczone. Infekcja zostanie wyeliminowana. W przypadku braku możliwości usunięcia plików zostaniesz poinformowany o konieczności ponownego uruchomienia komputera, przy którym zagrożenie zostanie zneutralizowane. Kliknij Tak, by ponownie uruchomić komputer.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie