Sprytniejszy lisek
Po trzech wersjach próbnych pojawiła się finalna wersja Firefoksa. Przeglądarka oznaczona numerem 3.5 oferuje kilka ciekawych nowości. Pokazujemy najlepsze.
Zgodność wtyczek
Nowa wersja Firefoksa to nowe funkcje, ale też niestety brak niektórych wtyczek. Rozszerzenia, które były kompatybilne z ostatnią wersją przeglądarki (3.0.11), nie zawsze będą działać z odsłoną 3.5. Możesz to sprawdzić podczas przesiadki. Informacje znajdziesz na stronie www.addons.mozilla.org/pl/firefox.com. Pod nazwą każdej wtyczki podano wersję Firefoksa, z którą poprawnie współpracuje dany dodatek. Jeżeli okaże się, że twoje ulubione rozszerzenie stało się nieprzydatne, pozostaje ci tylko sprawdzać, czy zostało zaktualizowane.
Obok nowych funkcji w przeglądarce Mozilli pojawiły się też nowości, których nie da się pokazać w warsztatach, a mają istotny wpływ na działanie programu. Jest to nowy silnik JavaScript (Trace Monkey), który podnosi wydajność Firefoksa, oraz odtwarzanie multimediów bez potrzeby używania wtyczek.
W nowym Firefoksie pojawił się obecny już w konkurencyjnych przeglądarkach tzw. tryb prywatny ułatwiający przeglądanie stron WWW bez zapisywania przez przeglądarkę śladów na komputerze. Warto także wspomnieć o zarządzaniu zakładkami – te opcje znają użytkownicy Opery. Od wersji 3.5 także w Fire-foksie możemy wygodnie przemieszczać aktywne karty na pasku zakładek czy przenosić strony do nowego okna programu. Pokażemy także, jak nowy Firefox potrafi wykryć miejsce pobytu użytkownika. Pozwala to wyświetlać informacje, pasujące do naszej lokalizacji. Wygodniej zarządza się historią, lepiej wykorzystuje pasek adresu oraz łatwiej odtwarza sesję.
Korzystanie z trybu prywatnego w Firefoksie
W trybie prywatnym przeglądarka nie zostawia śladów na dysku. Co prawda funkcje związane z ochroną prywatności były obecne już we wcześniejszych wersjach Firefoksa, ale obecność trybu prywatnego pozwala zablokować zapis historii odwiedzanych stron, wpisanych adresów, pobieranych plików czy cookies za pomocą jednego kliknięcia. Zresztą dotychczasowe funkcje związane z ochroną prywatności zniknęły z okna opcji, zastąpił je właśnie tryb prywatny.
1
W głównym oknie Firefoksa wybierz z menu Narzędzia polecenie Przejdź do trybu prywatnego. W wywołanym oknie potwierdź swoją decyzję, klikając Przejdź do trybu prywatnego. Warto także zaznaczyć pole obok polecenia: Nie wyświetlaj ponownie tego komunikatu. Dzięki temu włączanie trybu stanie się łatwiejsze i szybsze.
2
Podczas wchodzenia w tryb prywatny Firefox zapamięta aktywne (otwarte) zakładki wraz ze stronami WWW, aby po opuszczeniu trybu automatycznie je przywrócić. Od tej chwili przeglądarka pracuje w trybie prywatnym. Świadczy o tym komunikat na górnej belce programu (tryb prywatny).
3
Aby opuścić tryb prywatny, z menu Narzędzia wybierz polecenie Opuść tryb prywatny. Firefox wróci do swojej normalnej pracy. Jeżeli w trakcie przechodzenia w tryb prywatny miałeś otwarte jakieś strony, zostaną one ponownie wyświetlone – tak jakby w ogóle nie były podejmowane żadne zadania.
Wygodne i łatwe zarządzanie aktywnymi kartami
Od wersji 3.5 posiadacze Firefoksa, podobnie jak użytkownicy Opery, mają do dyspozycji więcej funkcji do zarządzania aktywnymi kartami. Mogą je przemieszczać lub otwierać w nowym oknie programu.
1
Podczas wchodzenia w tryb prywatny W głównym oknie Firefoksa otwórz kilka dowolnych kart. Następnie kliknij jedną z kart i przytrzymując wciśnięty przycisk myszy, przeciągnij ją w poziomie – cały czas widzisz miniaturowy półprzezroczysty podgląd przemieszczanej strony.
2
Niebieska strzałka pokazuje, w które miejsce zostanie przeniesiona karta. Zwolnij przycisk myszy, aby ulokować zakładkę. Możesz także spróbować przenieść kartę do nowego okna przeglądarki (jeżeli np. w tym brakuje już miejsca na pasku).
3
W tym celu należy tak samo jak w kroku 1 kliknąć kartę i przesunąć ją w dół (nie w poziomie) i zwolnić przycisk myszy. Strona zostanie automatycznie odtworzona w nowym oknie Firefoksa.
4
Jeżeli masz otwarte dwa okna przeglądarki, możesz przenosić karty między tymi oknami. Powtarzasz w tym celu krok 1 i przenosisz kartę między oknami przeglądarki (na pasku narzędzi Windows). Następnie zwalniasz przycisk myszy.
Przywracanie zamkniętych ostatnio kart i wybór sesji
Ciekawą funkcją w nowym Firefoksie jest opcja przywracania zamkniętych ostatnio kart. Opcja się przydaje, gdy niechcący zamkniemy jakąś stronę lub chcemy powrócić szybko do witryny przeglądanej dużo wcześniej.
1
Aby skorzystać z opcji przeglądania zamkniętych ostatnio kart, należy z menu Historia wybrać pozycję Ostatnio zamknięte karty. Pojawi się okno z listą zakładek, które zamknęliśmy.
2
Możesz wybrać kliknięciem stronę WWW, którą chcesz ponownie otworzyć na karcie. Dostępna jest też możliwość otwarcia wszystkich kart jednocześnie (tych, które zostały zamknięte podczas bieżącej sesji). W tym celu należy wybrać polecenie Otwórz wszystkie w kartach.
3
Zwróć uwagę, że w menu Historia znajduje się także funkcja Ostatnie zamknięte okna. Dotyczy ona osobnych okien przeglądarki Firefox. Możesz wybrać z listy okno, które wcześniej zamknąłeś. Dzięki działaniu nowej funkcji okno zostanie przywrócone wraz z aktywnymi w nim kartami.
Trwałe usuwanie informacji o odwiedzonej stronie
Dużo nowości i udoskonaleń dotyczy kasowania historii oraz zostawiania śladów. Jako przykład można podać tryb prywatny (patrz warsztat „Korzystanie z trybu prywatnego w Firefoksie”), czy też większe możliwości w kasowaniu śladów pozostawionych w przeglądarce (np. z ostatniej godziny). Warto także wspomnieć o funkcji, która wykasuje wszystkie informacje o danej witrynie oraz odwołania.
1
W głównym oknie programu wybierz z menu Historia polecenie Wyświetl całą historię. Ten sam efekt uzyskasz, wciskając kombinację klawiszy [Ctrl]+[Shift]+[H]. Na ekranie zobaczysz okno: Biblioteka.
2
Rozwiń (podwójnym kliknięciem) historię np. z dzisiejszego dnia. Kliknij stronę, którą chcesz usunąć. Z wywołanego menu kontekstowego wybierz polecenie Usuń całą domenę.