Sprytny drukarz
Pełna wersja CleverPrint 2018 pozwala ekonomiczniej korzystać z drukarki. Dzięki aplikacji zaoszczędzisz papier oraz toner lub atrament, obniżając koszty zakupu materiałów eksploatacyjnych.
CleverPrint pełni rolę wirtualnej drukarki dostępnej za pośrednictwem polecenia „print” w każdej zainstalowanej w systemie aplikacji (edytorze tekstu, arkuszu kalkulacyjnym, programie do tworzenia prezentacji, przeglądarce PDF-ów itd.). Dzięki tej aplikacji każdy dokument przed wydrukowaniem możesz odpowiednio zoptymalizować, zmniejszając rozmiary stron tak, aby kilka zmieściło się na jednej kartce A4. Możliwe jest również rozjaśnienie całego obszaru druku w celu oszczędzenia tuszu czy tonera, dodanie do wybranych stron zabezpieczającego znaku wodnego, nagłówka lub usunięcie wszystkich obrazków naraz. Tak przygotowany projekt będziesz mógł wydrukować, oszczędzając pieniądze oraz chroniąc środowisko naturalne.
Tworzenie projektu, optymalizacja stron i eksport
Nie musisz być ekspertem, aby szybko zaznajomić się z obsługą CleverPrint. Pokazujemy, jak zmniejszyć koszty związane z wydrukiem.
Krok 1
Otwórz wybrany dokument w skojarzonej z nim aplikacji (w naszym przykładzie będzie to plik DOC wyświetlony w edytorze WPS Writer). W głównym menu edytora wybierz polecenie Drukuj.
Krok 2
W standardowym oknie <Drukowanie> jako drukarkę wybierz CleverPrint i kliknij OK. Po chwili dokument wyświetli się w oknie głównym aplikacji CleverPrint. Miniatury stron widoczne są na pasku po prawej stronie okna. Podgląd znajduje się w głównym obszarze okna programu.
Krok 3
Dokument został wczytany, pora na optymalizację wydruku. Naciśnij ikonę Change sheet preview widoczną na lewym pasku i wybierz jeden z dostępnych szablonów, np. cztery standardowe strony na jednej kartce A4.
Krok 4
Gdy najedziesz kursorem na pole podglądu, w górnej części pojawi się pasek z narzędziami (1). Za pomocą ikon z lupką możesz zmniejszyć lub powiększyć widok, jest tu także informacja, która strona dokumentu jest aktualnie wyświetlona. Aby usunąć wybraną stronę, kliknij ikonę X widoczną w prawym górnym narożniku przy jej miniaturze (2).
Krok 5
Po wybraniu jednego z szablonów na zielonym pasku u dołu okna wyświetla się ciekawostka dla zwolenników ekologii informująca, jak oszczędzanie pozytywnie wpływa na środowisko naturalne (3).
Krok 6
Druga ikona na lewym pasku (4) służy do wyświetlania lub ukrywania linii separatorów stron, kolejne dwie pozwalają dołączyć do projektu nagłówek oraz znak wodny (patrz ramki).
Krok 7
Za pomocą ikony Adjust margins of print page (5) możesz zdefiniować szerokość marginesów lub ustawić margines wewnętrzny pozwalający wpiąć przedziurkowane strony do segregatora. Remove all graphics (6) usuwa ze stron wszystkie obrazki, zmniejszając objętość dokumentu.
Krok 8
Aby przenieść na papier „odchudzony” dokument, wciśnij ikonę Print out the current printjob (7) i wybierz z listy drukarkę podłączoną do komputera. Po zakończeniu okno aplikacji zostanie zamknięte. Wybranie drugiej metody drukowania, Economical print (8), pozwala rozjaśnić wszystkie strony. Dzięki temu drukarka zużyje mniej tuszu lub tonera.
Krok 9
Program pozwala również wyeksportować projekt do pliku PDF lub zapisać go w postaci pliku graficznego. Ikonę wywołującą panel eksportu znajdziesz na górnym pasku narzędziowym – Export printjob as PDF or image (9). Możesz zapisać w postaci PDF-a cały dokument lub wybrane strony oraz zabezpieczyć dostęp do niego hasłem. Wybierz IMG, a pojawi się zestaw narzędzi pozwalających przekształcić pismo w plik graficzny.
Krok 10
Każdy edytowany projekt wydruku jest automatycznie zapisywany w programie. Listę wcześniej utworzonych plików zobaczysz po wybraniu Show recently created printjobs.
Tworzenie znaków wodnych
Jeśli zechcesz zabezpieczyć wydruk znakiem wodnym, kliknij Management and creation of watermarks, następnie wybierz, czy znak wodny będzie miał postać napisu (Text watermark), czy obrazka (Image watermark). Wprowadź tekst, a podgląd znaku wodnego pojawi się w polu poniżej. Możesz zmienić krój czcionki i jej kolor. Za pośrednictwem suwaka Opacity ustalisz stopień przezroczystości. W polu Name wpisz nazwę znaku wodnego i zapisz pracę, klikając Save. Zamiast tekstu możesz użyć obrazka – opcje z tym związane znajdziesz w zakładce Image watermark. Po powrocie do okna głównego utwórz nowy lub otwórz wcześniej przygotowany projekt, naciśnij ikonę Select watermark i wybierz nazwę utworzonego wcześniej znaku.
Projektowanie nagłówków
Do utworzonego projektu możesz dodać własny nagłówek. W tym celu przygotuj jego treść w dowolnym edytorze tekstu i wczytaj go do programu CleverPrint tak, jak opisaliśmy w krokach 1–2 warsztatu poniżej. Na górnym pasku naciśnij ikonę Management and creation of letterheadsi wybierz zakładkę Letterhead creation. W polu Name wpisz nazwę nagłówka, jeśli chcesz, aby był on widoczny na każdej ze stron dokumentu, odznacz pole Show only on first page i wciśnij Save. Po powrocie do okna głównego utwórz nowy lub otwórz wcześniej przygotowany projekt, kliknij ikonę Select letterhead i wybierz nazwę nagłówka. Zostanie on dodany.