Sprzedaj lub oddaj
Dostałeś nietrafiony prezent? Są wśród nich jest taki, który chętnie byś się pozbył? Zamiast wyrzucać, warto je sprzedać lub oddać komuś, komu się przydadzą. Chętnego najłatwiej znaleźć przez liczne portale ogłoszeniowe.
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się nietrafionych prezentów. Najprostszy to oddanie przedmiotu do sklepu. Musiałbyś jednak otrzymać od darczyńcy dowód zakupu (paragon, fakturę) i dogadać się ze sklepem. Zwrot nie powinien być problemem, gdy zakup był dokonany przez internet, a nie minęło jeszcze 10 dni od chwili jego nabycia. Rzadko jednak jesteś w tak komfortowej sytuacji. Najczęściej trzeba wcielić się w sprzedawcę i oddać lub sprzedać prezent na rynku wtórnym.
Gdzie z ogłoszeniem
Ogłoszenie możesz wydrukować i rozkleić na okolicznych słupach ogłoszeniowych, ale liczba osób, do jakich w ten sposób dotrzesz, jest ograniczona. Znacznie lepiej zamieścić je w internecie. Kluczem do sukcesu jest tu jednak wybór serwisu. Im bardziej popularny, tym większa szansa, że szybciej znajdziesz kogoś, kto się zainteresuje prezentem. Nie negujemy tutaj wartości wielu prężnie działających serwisów lokalnych, ale znają je tylko ci, którzy już z nich korzystają. Jeżeli twój znajomy poleci ci taki lokalny serwis, skorzystaj z niego. Jednak tym, którzy nie mają doświadczenia w korzystaniu z takiej formy pozbywania się rzeczy, proponujemy największe i najpopularniejsze serwisy.
Oddać czy sprzedać?
Jeżeli chcesz prezent oddać za darmo, to zwykle już w kilkanaście minut po opublikowaniu ogłoszenia z chodliwym towarem twój telefon powinien zacząć się urywać. Pamiętaj jednak, że za darmo, nie zawsze znaczy: bez kosztów. Jeżeli nabywca pochodzi z innego miasta i nie możesz spotkać się z nim osobiście, to zaznacz, że musi ponieść koszty wysyłki. Jeżeli podałeś w ogłoszeniu, że możesz podwieźć przedmiot, zaznacz, jak daleko. W przeciwnym razie nabywca może mieć pretensję, że nie chcesz mu przywieźć termosu z Krakowa do Szczecina, bo przecież napisałeś, że przywieziesz. W grę mogą też wchodzić koszty wystawienia ogłoszenia, które wynoszą od kilkudziesięciu groszy do kilkuset złotych, jeżeli nieopatrznie wybierzesz promowanie swojego ogłoszenia. Należy w treści ogłoszenia wyraźnie napisać, że nie dopłacasz do przedmiotu – nabywca ponosi wszelkie koszty związane ze sprzedażą.
Aby uniknąć nieporozumień, skup się na dwóch formach ogłoszeń. Jeżeli oddajesz swój prezent za darmo, szukaj darmowych serwisów ogłoszeniowych i w ogłoszeniu napisz, że nabywca musi osobiście zgłosić się po przedmiot. Jeżeli chcesz dotrzeć do odbiorców z innych miast, wybierz opcję sprzedaży.
Jeżeli sprzedajesz za przysłowiową złotówkę, to koniecznie napisz w ogłoszeniu, że sprzęt oddajesz za darmo, chcesz tylko zwrotu kosztów przesyłki i wystawienia ogłoszenia. Inaczej niska cena będzie działała odstraszająco, bo wszyscy pomyślą, że przedmiot jest kradziony albo wchodzi w grę inne oszustwo.
Jak sprzedawać
Jeżeli chcesz sprzedać towar, pamiętaj, żeby dobrze go opisać. Dużą wartość mają zdjęcia prawdziwego przedmiotu, nawet te zrobione komórką. Nawet najprostszy aparat zrobi porządne zdjęcia, jeżeli dobrze oświetlisz przedmiot i skorzystasz z podpórki, aby obraz nie był poruszony. Zdjęcia z internetu są zazwyczaj ładniejsze, ale nie są nasze i kupujący nie ma pewności, jak naprawdę wygląda produkt.
W wypadku sprzedawania popularnych urządzeń plagą jest kopiowanie ze strony producenta danych technicznych. To nie ma sensu, gdyż potencjalny kupujący wie, czego szuka, i zna urządzenie. Dane techniczne umieszczasz w opisie wyłącznie przy egzotycznych towarach. W pozostałych wypadkach warto umieścić jedynie odnośnik do strony producenta. Koniecznie natomiast należy opisać stan swojego egzemplarza, czyli: czy pudełko jest otwarte, czy sprzęt był włączany, czy jest gwarancja i paragon itp. Zdroworozsądkowa zasada każe zakładać, że każdy brak w opisie jest ukryciem niewygodnej prawdy. Jeżeli nie napiszesz, że sprzęt jest sprawny, kupujący może słusznie założyć, że jest uszkodzony.
Opis musi być atrakcyjny, ale prawdziwy. Jeżeli jedno z dwóch urządzeń w identycznym stanie opiszesz jako porysowane, a drugie jako mające na sobie ślady normalnego użytkowania, wszyscy wybiorą sprzęt z drugim opisem. Jeżeli jednak w opisie zupełnie rozminiesz się z prawdą, kupujący będzie miał pretensję i będzie chciał zwrócić przedmiot.
Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem, jest cena. Musi być atrakcyjna, więc na pewno nie dostaniesz tyle, ile kosztuje sprzęt w sklepie. Pamiętaj, że nabywca musi jeszcze pokryć koszty przesyłki, więc dla niego cena o tyle właśnie wzrasta. Ty natomiast musisz zapłacić prowizję serwisowi. Dodatkowo zwróć uwagę na ceny, w jakich sprzedaje podobny sprzęt konkurencja. Jeżeli chcesz szybko sprzedać prezent, cena musi być odpowiednio niższa.
Uwaga na oszustów
W internecie, jak wszędzie, trafiają się oszuści. Nie należy podejmować dyskusji z użytkownikami oferującymi doskonałą cenę, ale pod warunkiem wysłania przedmiotu za granicę, wysyłającymi skan czy w ogóle podejrzany dowód wpłaty tudzież inną formę zapłaty, w której istnieje możliwość oszustwa. Dopuszczalne i bezpieczne formy to odbiór osobisty, ale nie w podejrzanym zaułku, wysyłka za pobraniem (koniecznie paczką ubezpieczoną, gdy wartość przekracza 100 zł) lub wpłata na konto. W ostatnim wypadku towar wysyłamy dopiero wówczas, gdy pieniądze wpłyną na rachunek. Trzeba być odpornym na prośby i zapewnienia, że dziecko/wujek/narzeczona czeka na prezent, a pieniądze dotrą jutro. Złodzieje liczą właśnie na miękkie serce.
Popularne serwisy
- Allegro.pl – najpopularniejszy w Polsce portal, teoretycznie aukcyjny. W praktyce dominuje tam opcja „Kup teraz”. Doskonałe miejsce do sprzedaży rzeczy. Jeżeli chcesz za jego pośrednictwem coś oddać, musisz wystawić aukcję za symboliczną złotówkę i przygotować się na ewentualne dociekanie ze strony serwisu, czy przypadkiem nie próbujesz w ten sposób zaoszczędzić na prowizji od sprzedaży, którą musisz zapłacić Allegro.
- Gumtree.pl – bardzo popularny serwis ogłoszeniowy, w którym możesz sprzedać lub oddać rzecz. Jest podzielony na lokalne oddziały. Umieszczając ogłoszenie, musisz wybrać województwo – w ten sposób łatwiej użytkownikom serwisu zlokalizować ogłoszenia lokalne.
- Tablica.pl (od 14.04 - OLX.pl) – serwis o zasadzie funkcjonowania podobnej jak Gumtree, lecz nieco mniej popularny. Oferuje w zamian za to nieco bardziej przejrzysty interfejs.
- Alegratka.pl – serwis z ogłoszeniami lokalnymi i ogólnopolskimi.
- Lento.pl – serwis z ogłoszeniami lokalnymi i ogólnopolskimi.
Jak sprzedawać na Allegro
Aby sprzedać cokolwiek w serwisie Allegro.pl, trzeba założyć w nim konto. Serwis jest przeznaczony do sprzedawania i kupowania produktów. Nie można w nim wystawić aukcji z opcją „oddam za darmo”.
Krok 1
Aby zarejestrować się w serwisie, kliknij załóż konto i w kolejnym ekranie wypełnij formularz. Kliknij Zakładam konto.
Krok 2
Odbierz e-mail od serwisu i kliknij w nim link Aktywacja adresu e-mail. Otworzy się strona serwisu, na której musisz aktywować możliwość sprzedaży przedmiotów przez kliknięcie linku aktywuj sprzedaż.
Krok 3
W kolejnym oknie musisz wypełnić formularz ze swoimi danymi i wymyślić nick, którym będziesz się posługiwał w serwisie. Kliknij dalej.
Krok 4
Aby móc sprzedawać przedmioty, trzeba dokonać pełnej aktywacji konta. Wymaga to posiadania konta w jednym z wymienionych na liście banków i dokonania przelewu na kwotę 1,01 zł (kwota jest zwracana użytkownikowi) lub wykonania aktywacji listem zwykłym, co trwa ponad tydzień. Pamiętaj, że założenie konta w serwisie Allegro jest równoznaczne z zawarciem umowy, której rozwiązanie jest czasochłonne – należy wypełnić formularz i poczekać na decyzję serwisu.
Krok 5
Po aktywowaniu konta w Allegro wystarczy kliknąć na głównej stronie serwisu link wystaw przedmiot, zalogować się i wypełnić formularz opisujący przedmiot.
Krok 6
Jeżeli chcesz sprzedać przedmiot za konkretną kwotę, wybierz opcję Tylko Kup Teraz!. Jeżeli chcesz, aby użytkownicy licytowali cenę, wybierz Licytacja. Największym zainteresowaniem cieszą się aukcje od złotówki, ale pamiętaj, że uzyskana w ten sposób cena może cię nie satysfakcjonować.
Krok 7
Wpisz czas trwania aukcji, sposób dostawy towaru i koszt dostawy. A także akceptowany sposób zapłaty. Po utworzeniu opisu produktu kliknij Podsumowanie.
Krok 8
W kolejnym kroku zobaczysz koszt wystawienia aukcji. Jest on uzależniony od kategorii przedmiotu i ceny wywoławczej, liczby zdjęć przedmiotu zamieszczonych w opisie i dodatkowych opcji promujących aukcję. Dodatkowo po zakończeniu aukcji będziesz musiał zapłacić prowizję od sprzedaży. Jej wysokość jest uzależniona od kwoty, za jaką sprzedasz przedmiot. Jeżeli wszystko w opisie aukcji się zgadza, kliknij Wystaw przedmiot.
Krok 9
W zakładce Moja sprzedaż masz dostęp do wszystkich aktualnie trwających aukcji. Możesz je edytować lub wcześniej kończyć.
Sprzedaż, płatność, wysyłka
Po zakończeniu aukcji otrzymasz e-mail z odpowiednią informacją od serwisu Allegro. W tym e-mailu znajdziesz dane nabywcy. Powinien on skontaktować się z tobą i wybrać formę przesyłki oraz opłaty za towar. Jeżeli wypełni formularz na stronie Allegro, dostaniesz z serwisu kolejny e-mail. Jeśli wybrałeś płatność z góry, powinieneś poczekać, aż otrzymasz kolejny e-mail z informacją, że kupujący wpłacił pieniądze i są już one na twoim koncie.
Pieniądze nie trafiają jednak na konto bankowe, bo do tej pory nie podałeś go w ustawieniach. Wielu użytkowników korzysta z domyślnej formy zapłaty w Allegro za pomocą PayU. Jest to wygodna metoda, bo pieniądze docierają szybciej niż przelewem bankowym, a dodatkowo ta forma dopuszcza płatność kartą. Jeżeli wybierzesz tę formę płatności, pieniądze kupującego trafią na twoje konto PayU i będą tam leżały, dopóki go nie skonfigurujesz i nie zlecisz regularnego przelewania zawartości tego konta na swoje konto bankowe.
Krok 1
Aby skonfigurować PayU, przejdź do zakładki Moja sprzedaż, kliknij PayU, a następnie Saldo i wypłata środków. Kliknij przycisk Zmień dane, wpisz dane swojego konta bankowego oraz ustawienia dotycz ące kwot i częstotliwości przelewów z PayU na swoje konto. Listę wpłat od kupujących możesz zobaczyć, klikając Lista wpłat od Kupujących.
Krok 2
Jeżeli kupujący wybrał przesyłkę kurierem oraz zapłacił poprzez PayU, możesz zamówić kuriera bezpośrednio z panelu serwisu Allegro. Wejdź do menu Sendit - zamów kuriera oraz Nadawanie przesyłek i wypełnij formularz zamówienia.
Krok 3
Pamiętaj, że korzystanie z Allegro nie jest darmowe. Płacisz prowizję od sprzedaży. To, ile aktualnie jesteś winien, sprawdzisz w zakładce Moje konto, w sekcji Rachunki, a następnie Bieżące saldo i wpłata. Allegro zacznie się dopominać o zapłatę, gdy twoje zadłużenie przekroczy 10 zł. Korzystając z opcji dostępnych w tym menu, możesz wygodnie dokonać wpłaty tej kwoty. Pamiętaj też, że pewne opłaty nakłada na nas państwo. Jeśli sprzedałeś przedmiot, który był w twoim posiadaniu krócej niż 6 miesięcy (licząc od końca miesiąca, w którym sam go kupiłeś), to dochód (ale nie przychód) uzyskany z takiej sprzedaży musisz wpisać do formularza PIT w rubryce Inne dochody i zapłacić odpowiedni podatek. Gdy kupiłeś prywatnie od osoby fizycznej przedmiot, który kosztował więcej niż 1000 złotych, to należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i wpłacić na konto urzędu skarbowego zazwyczaj 2 proc. wartości przedmiotu w terminie 14 dni od daty transakcji.
Jak sprzedawać w serwisie Tablica.pl (OLX.pl)
Tablica.pl to serwis ogłoszeń ogólnopolskich o przejrzystym interfejsie. Wystawienie ogłoszenia jest darmowe. Nie trzeba się też rejestrować w serwisie.
Krok 1
W celu dodania ogłoszenia do serwisu kliknij Dodaj ogłoszenie i na kolejnej stronie wypełnij wszystkie rubryki.
Krok 2
W sekcji Wyróżnij ogłoszenie wybierz opcję Standardowe ogłoszenie, zaakceptuj regulamin, a potem kliknij przycisk Dodaj ogłoszenie.
Krok 3
Przejdź do swojej skrzynki pocztowej i sprawdź pocztę. Otwórz e-mail od serwisu Tablica.pl i potwierdź zamieszczenie ogłoszenia, klikając Potwierdź.
Krok 4
Do skrzynki przyjdzie kolejny e-mail, informujący o tym, że ogłoszenie czeka na publikację. Teraz pozostaje poczekać kilka minut, aż ogłoszenie pojawi się w serwisie. Gdy klikniesz na link w mailu Moja Tablica, możesz sprawdzić aktualny stan ogłoszenia, edytować jego treść lub je usunąć.
Krok 5
Kiedy ogłoszenie pojawi się już w serwisie, otrzymasz kolejny mail. Korzystając z linków w jego treści, możesz zarządzać swoim ogłoszeniem. Jeżeli chcesz usunąć ogłoszenie z serwisu, kliknij Zakończ ogłoszenie lub przejdź do panelu zarządzania i kliknij zakończ.
Jak sprzedawać w serwisie Gumtree.pl
Gumtree.pl jest nastawiony na ogłoszenia lokalne. Umieszczając w nim ogłoszenie, musisz wybrać województwo i miasto. Jest więc szansa, że nabywca zgłosi się po towar osobiście. Serwis jest bardzo sprawnie monitorowany przez studentów.
Krok 1
W celu dodania ogłoszenia kliknij Dodaj ogłoszenie, a następnie wypełnij tabelkę dotyczącą miejsca transakcji i kategorii produktu. Najbardziej pojemna jest kategoria Sprzedam. Jeżeli chcesz oddać towar za darmo, nie przejmuj się, ustawisz taką opcję w kolejnym kroku. Kliknij Kontynuuj.
Krok 2
Wypełnij formularz, zaznaczając opcję Za darmo. Jeżeli nie chcesz ponosić żadnych kosztów, nie wybieraj opcji promowania ogłoszenia. Kliknij Dodaj ogłoszenie.
Krok 3
Przejdź do swojej skrzynki pocztowej i otwórz wiadomość od serwisu Gumtree.pl. Kliknij na zawarty w niej link, aby aktywować ogłoszenie. Pojawi się ono w serwisie w ciągu kilku minut.
Krok 4
Nie kasuj tego e-maila, bo masz w nim także linki niezbędne do zarządzania ogłoszeniem oraz do jego skasowania, gdy stanie się już nieaktualne: