Sterowniki masz z głowy
Jeżeli regularnie reinstalujesz system, wiesz, że najwięcej czasu zabiera pobieranie oraz konfiguracja poprawek, aktualizacji czy nowych sterowników. Nie można z tego zrezygnować, bo to kwestia bezpieczeństwa i wydajności. Rozwiązaniem kłopotów z instalacją najnowszych wersji sterowników jest DriverPack Solution.
DriverPack Solution jest narzędziem ułatwiającym aktualizację sterowników urządzeń używanych w systemie oraz ich instalację w nowych komputerach. W przeciwieństwie do innych programów tego typu w trakcie aktualizacji nie musi być połączony z siecią. Pracuje w trybie off-line. Oczywiście wcześniej trzeba pobrać wszystkie najnowsze drivery w postaci rozbudowanej, kilkugigabajtowej bazy, którą najlepiej nagrać na płytę DVD. Korzyści dla użytkownika są ogromne, zwłaszcza dla kogoś, kto często zajmuje się naprawą, instalacją czy konfiguracją Windows. Aplikacja skanuje system i automatycznie dobiera oraz wgrywa najnowsze sterowniki. To znacznie krótsza operacja niż samodzielne wyszukiwanie w internecie i instalowanie odpowiednich plików.
Przygotowanie narzędzia do pracy
DriverPack Solution jest dostępny w postaci obrazu płyty. Po jego pobraniu z internetu na dysk trzeba go wypalić na płycie DVD lub umieścić w wirtualnym napędzie. W sierpniu, gdy powstawał ten tekst, program był dostępny w wersji 14.5, rozmiar pliku instalacyjnego wynosił około 7,5 GB.
Krok 1
Do przeniesienia obrazu na płytę DVD jest potrzebny odpowiedni program do nagrywania. Jedno z popularniejszych i częściej używanych narzędzi tego typu to na przykład ImgBurn. Zainstaluj go i uruchom. Kliknij w głównym oknie pole Write image file to disc. Użyj przycisku Browse for a file. W standardowym oknie wskaż plik obrazu na dysku i kliknij go dwukrotnie. Rozwiń listę Destination i wskaż na niej nagrywarkę podłączoną do komputera. Umieść w napędzie czystą płytę i kliknij polecenie Write u dołu okna.
Krok 2
Zamiast przenosić bazę na płytę DVD, można skorzystać z wirtualnego napędu i umieścić w nim obraz programu. To efektywniejsze i szybsze rozwiązanie, ale kłopotliwe, jeżeli trzeba instalować i aktualizować sterowniki w nowym komputerze. Do tego rodzaju konfiguracji niezbędny jest menedżer wirtualnych napędów. Doskonale się sprawdzi bezpłatny DAEMON Tools. Zainstaluj i uruchom program. Kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu wybierz opcję Dodaj wirtualny napęd DT.
Krok 3
Jeżeli będziesz często korzystał z bazy sterowników, jej obraz warto umieścić w katalogu obrazów DAEMON Tools. Kliknij w tym celu przycisk Dodaj obraz na pasku narzędzi programu. Odszukaj obraz na dysku i kliknij go dwukrotnie. Zostanie on umieszczony w sekcji Katalog Obrazów menedżera DRP_14.7.
Krok 4
Kliknij obraz prawym przyciskiem myszy, po czym z menu kontekstowego wybierz polecenie Zamontuj. Po rozwinięciu listy wskaż wirtualny napęd, w którym obraz ma się znaleźć. Po prawidłowym podłączeniu obrazu zmieni się opis jednego z wirtualnych napędów u dołu okna. Jeżeli chcesz uruchomić DriverPack Solution, otwórz Eksploratora plików, zaznacz na liście po lewej wirtualny napęd zawierający obraz i kliknij dwukrotnie DriverPackSolution.exe w prawej części okna.
Skanowanie i aktualizacja
Po uruchomieniu DriverPack Solution przez chwilę przeprowadzana będzie diagnostyka systemu. Po niej program zgrupuje zebrane informacje dotyczące używanych sterowników czy zainstalowanych programów.
Krok 1
Kliknij kartę Sterowniki. Zobaczysz informację o tym, ile sterowników może zaktualizować aplikacja. Kliknij przycisk Aktualizuj wszystkie.
Krok 2
Wyświetli się okno z prośbą o potwierdzenie instalacji. Domyślnie wybrana jest aktualizacja programów oraz sterowników. Pozostaw to ustawienie, ale zweryfikuj dokładnie propozycje programów do zainstalowania.
Krok 3
Część narzędzi na pewno nie znajduje się na twoim dysku. Usuń zaznaczenie obok tych aplikacji, których nie masz i nie chcesz umieszczać w komputerze. W dolnej części okna widoczna jest lista sterowników. Tutaj możesz aktualizować właściwie wszystko. Jeżeli chcesz aktualizować jedynie sterowniki, wybierz najpierw Aktualizacja sterowników. Sprawdź, czy są zaznaczone opcje pokazane na poni ższym obrazku i kliknij przycisk Rozpocznij instalację.
Krok 4
Może się zdarzyć, że DriverPack będzie próbował zainstalować niepodpisany sterownik. System ostrzeże cię o tym. Jeśli chcesz mimo wszystko wgrać niepodpisany driver, wybierz Zainstaluj oprogramowanie mimo to. Jeżeli korzystasz jedynie z podpisanego cyfrowo oprogramowania, wybierz opcję Nie instaluj oprogramowania sterownika. Postęp operacji możesz obserwować w głównym oknie programu. Niekiedy konieczny może być restart komputera. W takiej sytuacji zapisz swoją pracę, pozamykaj programy, z których korzystasz, i kliknij OK w oknie komunikatu.
Krok 5
Jeżeli w bazie aplikacji nie ma jakiegoś sterownika, a mogłaby być konieczna jego aktualizacja, stosowna informacja zostanie umieszczona na karcie Dostępny. Po jej wyświetleniu możesz kliknąć przycisk widoczny w polu nieznalezionej aktualizacji i przycisk OK, by DriverPack poszukał nowszej wersji automatycznie. Wybranie Anuluj będzie oznaczało, że sam chcesz zlokalizować uaktualnienie. Jeżeli jednak drivera nie było w bazie, to prawdopodobnie aplikacja i tak go nie znajdzie.