SoftwareStrażnik prywatności

    Strażnik prywatności

    Oprócz bezpieczeństwa, które zapewniają pakiety typu internet security, drugą ważną kwestią jest ochrona prywatności. Dane gromadzone na dyskach, trafiając w niepowołane ręce, mogą spowodować większe starty niż atak wirusa i dlatego warto korzystać z dodatkowych programów ochronnych, takich jak East-tec Eraser z naszej płyty.

    Strażnik prywatności

    W dzisiejszych czasach informacja jest jednym z najcenniejszych towarów. Poufne dane gromadzone podczas korzystania z systemu i zainstalowanych w nim aplikacji, trafiając w ręce osób niepowołanych, mogą skutkować zarówno stratami finansowymi, jak i wizerunkowymi.

    Aby wspomóc system ochrony komputera, zainstaluj East-tec Eraser 2014 z naszej płyty. Program samodzielnie wyszukuje i skutecznie usuwa wszelkie ślady aktywności użytkownika zarówno w sieci, jak i poza nią.

    W najnowszej edycji ulepszono skuteczność działania modułów ochronnych oraz zmodernizowano interfejs użytkownika, dzięki któremu masz pełną kontrolę nad każdym etapem czyszczenia systemu i dysku z prywatnych danych. Co prawda brakuje polskiej wersji interfejsu, ale dzięki naszemu poradnikowi osoby nieznające języka angielskiego z pewnością poradzą sobie z jego obsługą. Do wyboru są dwa tryby pracy strażnika prywatności: podstawowy i zaawansowany. Pierwszy samodzielnie oczyszcza dyski z plików, które mogą zawierać poufne informacje, drugi pozwala użytkownikowi decydować, co ma zostać usunięte, a co nie i jak skuteczny algorytm wymazywania danych ma być zastosowany.

    Dodatkowe funkcje programu pozwalają trwale usuwać wskazane pliki i foldery oraz zamazywać wolną przestrzeń na dyskach. Wbudowana funkcja terminarza uwalnia od konieczności pamiętania o regularnym czyszczeniu dysków. Wystarczy raz skonfigurować automatyczne wymazywanie poufnych danych, a resztą zajmować się już będzie program East-tec Eraser, regularnie wykonując powierzone mu zadania.

    Domowy strażnik twoich prywatnych informacji

    Pierwszym i najważniejszym modułem, jaki opiszemy, jest Strażnik Prywatności (Privacy Guard). Czuwa on nad tym, by w systemie nie pozostały żadne pliki zawierające poufne dane związane z twoją codzienną aktywnością.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Privacy Guard. Wyświetli się plansza modułu Strażnika Prywatności. Masz tu do wyboru dwa tryby pracy programu. Pierwszy to tryb podstawowy, przeznaczony dla większości użytkowników, w którym program wykonuje automatycznie zestaw czynności mających na celu poprawę prywatności użytkownika.

    Krok 2

    Drugi tryb jest przeznaczony dla bardziej doświadczonych użytkowników. Tutaj masz możliwość własnoręcznego zdefiniowania zestawu czynności, jakie będą wykonywane przez program.

    Krok 3

    Na początek skorzystamy z trybu podstawowego. Kliknij pierwszą ikonę Basic. Program natychmiast rozpoczyna usuwanie plików z dysków. Możesz ten proces wstrzymać, klikając przycisk Pause, lub zatrzymać, klikając przycisk Stop. Podczas pracy program będzie wyświetlał listę usuwanych plików.

    Krok 4

    Po zakończeniu usuwania wyświetli się okno z podsumowaniem. Może się zdarzyć, że część odnalezionych plików będzie można usunąć dopiero po ponownym uruchomieniu komputera. Aby to zrobić, kliknij przycisk Restart Now.

    Obraz

    Krok 5

    Gdy natomiast zechcesz usunąć je później, kliknij przycisk Restart Later, a gdy zdecydujesz się pozostawić je na dysku, kliknij przycisk Ignore. Powrócisz do głównego okna programu.

    Krok 6

    Jeśli chcesz samodzielnie zadecydować, które pliki mają być przez program usuwane, a które nie, skorzystaj z trybu zaawansowanego. Kliknij ikonę Advanced. Na planszy po lewej stronie wyświetli się lista grup, których pliki będą usuwane z komputera.

    Krok 7

    Część grup na liście jest zaznaczona, np. Applications – aplikacje, czy Browsers – przeglądarki stron WWW. Gdy wybierzesz jedną z grup, wyświetlą się w prawej części wszystkie elementy danej grupy, których pliki (zawierające poufne dane) będą usuwane przez program Eraser. Po wybraniu na przykład grupy znajdziesz na liście nazwy przeglądarek zainstalowanych w systemie, oraz nieaktywne nazwy innych przeglądarek, których program nie wykrył, a które są przez niego obsługiwane.

    Obraz

    Krok 8

    W ten sam sposób pogrupowane są programy pocztowe – News and Emails readers, narzędzia do pobierania plików – Peer2Peer, programy ochronne – Security, aplikacje Windows 8 – Windows 8 Apps, elementy systemowe – Windows, oraz elementy własne, które możesz wskazać własnoręcznie – Custom.

    Krok 9

    Jeśli nie chcesz, aby Eraser usuwał pliki wybranej aplikacji obecnej na liście, odznacz ją. Możesz też kliknąć przycisk Properties, który wyświetli szczegółową listę usuwanych elementów. Dzięki niej możesz zdecydować, które elementy mają być usuwane, a które nie.

    Obraz

    Krok 10

    Poniżej listy widoczny jest suwak, którym ustawisz stopień bezpieczeństwa. Im bardziej przesuniesz go w prawą stronę, tym bardziej skomplikowanych algorytmów będzie używał program podczas wymazywania danych z dysku, co z jednej strony zwiększa jego skuteczność, a z drugiej wydłuża czas potrzebny na wykonanie wymazywania danych.

    Obraz

    Krok 11

    Gdy wybierzesz już na listach elementy, które program ma wymazywać, kliknij przycisk Start, uruchamiając proces czyszczenia.

    Bezpowrotne kasowanie wskazanych plików i folderów

    Kolejną z dostępnych funkcji programu jest bezpowrotne kasowanie wybranych plików i folderów. Jeśli chcesz mieć pewność, że usuniętych danych już nigdy nie da się odzyskać, nie używaj standardowej opcji systemowej Usuń, ale zleć kasowanie zaawansowanym algorytmom programu Eraser.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę Erase Files & Folders. Na planszy po prawej stronie wyświetli się lista, którą należy wypełnić elementami, jakie Eraser ma bezpowrotnie wymazać.

    Obraz

    Krok 2

    Do wyboru masz dwie metody dodawania elementów. Pierwsza, uruchamiana przyciskiem Add Files and Folders, polega na wskazaniu plików i folderów, które zostaną dodane do listy.

    Krok 3

    Za pomocą drugiej metody, uruchamianej przyciskiem Select by Criteria, wybierzesz kryteria usuwania. W pole tekstowe wpisz część lub całą nazwę pliku lub folderu, który ma być znaleziony i usunięty.

    Obraz

    Krok 4

    Możesz też, korzystając z listy Look in, wskazać lokalizację danych, które mają zostać wymazane. Pola poniżej pozwalają wybrać, czy usunięte mają być tylko pliki, czy też całe foldery.

    Krok 5

    Niżej, w sekcji Specify Date masz do dyspozycji trzy rozwijane listy, dzięki którym możesz wyszukiwać i usuwać pliki według dat ich utworzenia, modyfikacji lub ostatniego otwarcia.

    Obraz

    Krok 6

    Ostatnie z dostępnych kryteriów pozwala wyszukiwać i usuwać pliki i foldery o określonych rozmiarach. Związane z nim opcje są dostępne w sekcji Specify Size. Po wybraniu i dodaniu elementów do listy i (lub) określeniu kryteriów kliknij przycisk Start. W oknie, które się wyświetli, potwierdź przyciskiem Tak chęć trwałego i bezpowrotnego usunięcia wskazanych danych.

    Wymazywanie śladów po usuniętych wcześniej danych

    Jeśli nie chcesz za każdym razem uruchamiać programu Eraser, aby trwale skasować z dysku wybrany plik, możesz usuwać pliki tradycyjną metodą do systemowego kosza i dopiero przed zakończeniem pracy uruchomić program Eraser oraz bezpowrotnie wymazać z dysku ślady po usuniętych plikach.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Erase Deleted Data. Na planszy po prawej stronie wyświetla się pole Erase Deleted Data from the following drivers. Zaznacz na nim jeden lub kilka dysków, np. C, które będą czyszczone z pozostałości po usuniętych wcześniej plikach. Możesz też skorzystać z opcji: All removable files – czyszczenie wszystkich dysków zewnętrznych, All hard drivers – czyszczenie wszystkich dysków wewnętrznych, lub All drivers – czyszczenie wszystkich napędów.

    Obraz

    Krok 2

    Poniżej, w sekcji Options są dostępne opcje dodatkowe, kolejno: czyszczenie wolnej przestrzeni na dysku, czyszczenie wolnej przestrzeni w plikach, kasowanie atrybutów usuniętych plików, kasowanie pliku dziennika operacji transakcyjnych systemu NTFS.

    Krok 3

    Po wybraniu dysków i opcji dodatkowych kliknij przycisk Start. W oknie, które się wyświetli, potwierdź przyciskiem Tak chęć wymazania danych.

    Krok 1

    Drugim typem nośnika, jaki może być wyczyszczony z pozostałości po wcześniej usuniętych plikach, jest pamięć przenośna typu pendrive. Kliknij zakładkę Media Wiper i podłącz do portu USB pamięć lub dysk przenośny. Jego nazwa wyświetli się po chwili na liście. Jeśli nazwa się nie pokaże, kliknij przycisk Refresh.

    Obraz

    Krok 2

    Zaznacz nazwę dysku na liście i kliknij przycisk Start. W oknie, które się wyświetli, potwierdź przyciskiem Tak chęć wymazania danych.

    Pełna automatyka wykonywanych zadań

    Wszystkie opisane wcześniej czynności można zautomatyzować, dzięki czemu program będzie pamiętał za ciebie o konieczności regularnego usuwania z dysku poufnych informacji.

    Krok 1

    Kliknij zakładkę Scheduler, a następnie kliknij przycisk Add. W pierwszym etapie nadaj nazwę zadaniu, wpisz imię autora oraz krótki opis. Kliknij Next.

    Obraz

    Krok 2

    W następnym kroku określ za pomocą rozwijanej listy czas uruchomienia zadania, np. Daily – codziennie, lub On Idle – podczas bezczynności. W zależności od tego, co wybrałeś, ustaw za pomocą pól obok opcje dodatkowe, np. godzinę i datę uruchomienia zadania. Poniżej możesz jeszcze określić odstęp czasowy między kolejnymi zadaniami. Kliknij Next.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym etapie wybierz, który z modułów programu ma być aktywowany podczas wykonywania tego zadania. Możesz wybrać jeden, dwa lub wszystkie trzy moduły. Po wybraniu modułu wyświetlają się poniżej związane z nim opcje. Jeśli wybrałeś moduły, kliknij Next.

    Krok 4

    W ostatnim kroku zdecyduj, jakie działania mają być wykonane po zakończeniu czyszczenia danych, np. Shut down my computer zamyka system i wyłącza komputer, a Close east-tec Eraser zamyka aplikację Eraser.

    Wybrane dla Ciebie