Strona na WordPressie
Rozpoczynamy kurs tworzenia strony internetowej korzystającej z najpopularniejszego mechanizmu zarządzania treścią. Pokazujemy, jak od podstaw wykonać witrynę na WordPressie. W tym odcinku przedstawiamy i opisujemy interfejs panelu administracyjnego platformy.
WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią na stronach internetowych (tzw. CMS), na którym oparto już ponad 73 miliony witryn na całym świecie. Platforma jest dynamicznie rozwijana, co gwarantuje bezpieczeństwo strony WWW i odporność na wszelkiego rodzaju ataki hakerskie.
Początkowe przeznaczenie platformy, którą kierowano do blogerów, stopniowo się zacierało w miarę wzrostu jej popularności, a po WordPressa coraz chętniej sięgali nie tylko amatorzy, ale też zawodowcy i profesjonalne instytucje oraz firmy. Obecnie na WordPressie stoi już ponad 20 procent wszystkich stron internetowych. Stał się kompletnym narzędziem do zarządzania niemal każdym rodzajem witryny, od bloga, przez serwis informacyjny, portal tematyczny, aż po sklep internetowy. Intuicyjny panel zarządzania pozwala na wygodne dodawanie nowych treści i zarządzanie komentarzami, a obszerna baza darmowych wtyczek daje niemal nieograniczone możliwości wzbogacenia witryny o dodatkowe funkcje.
Nie musisz się martwić, że twoja strona może wyglądać jak setki innych w internecie, bo w sieci znajdziesz ogromną liczbę szablonów opracowanych pod kątem WordPressa. Jeśli znasz podstawy języka HTML i PHP, możesz też przygotować własny, indywidualny szablon.
Instalacja jednym kliknięciem
Wiele firm hostingowych oferuje serwery z instalatorami darmowych aplikacji, m.in. WordPressa. Te instalatory to np. Fantastico lub Installatron. Sprawdź, czy twój serwer jest wyposażony w taki instalator. Dzięki niemu zaoszczędzisz sporo czasu. Nie będziesz musiał przesyłać plików na serwer i konfigurować bazy danych, bo te czynności zostaną wykonane automatycznie, a cała instalacja ograniczy się do kilku kliknięć myszką i potrwa zaledwie kilka minut.
Jak pobrać WordPressa i przesłać na serwer
Jeżeli twój serwer nie ma instalatora aplikacji, musisz ręcznie pobrać spakowaną paczkę plików ze strony producenta, którą po wypakowaniu należy przesłać w docelowe miejsce na serwer. Zanim jednak rozpoczniesz instalację WordPressa, upewnij się, że twój serwer obsługuje PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej oraz bazy danych MySQL w wersji 5.0.15 lub nowszej.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę internetową i wpisz adres http://pl.wordpress.org. Następnie odszukaj na stronie i kliknij przycisk Pobierz WordPressa.
Krok 2
Gdy plik zostanie zapisany na dysku, wypakuj jego zawartość. W tym celu kliknij prawym przyciskiem ikonę wordpress-3.9.1-pl_PL.zip i wybierz z menu kontektsowego Wypakuj tutaj.
Krok 3
Uruchom klienta FTP, np. Total Commandera, którym połączysz się ze swoim serwerem. W oknie programu kliknij ikonę FTP. Jeśli nie masz jeszcze skonfigurowanego połączenia, kliknij przycisk Nowe połączenie.
Krok 4
W okienku FTP: szczegóły połączenia, w polu Sesja wpisz nazwę dla swojego połączenia, np. Mój serwer. W polu Nazwa hosta wpisz adres FTP dla swojego serwera, np. Mój serwer. Może to być domena twojego dostawcy hostingu, adres IP lub twoja prywatna domena. Następnie podaj nazwę użytkownika oraz hasło otrzymane od dostawcy hostingu lub utworzone przez ciebie na etapie rejestracji serwera WWW. Kliknij OK.
Krok 5
Powrócisz do okna z listą zdefiniowanych serwerów FTP. Wybierz z listy utworzone połączenie, w naszym przykładzie Mój serwer, i kliknij Połącz. Jeżeli połączenie zostało poprawnie skonfigurowane, po chwili połączysz się ze swoim serwerem.
Krok 6
Zobaczysz listę katalogów na swoim serwerze. W większości wypadków pliki strony internetowej należy wgrywać do katalogu public_html. Kliknij go dwukrotnie. Jeśli na twoim serwerze nie istnieje taki folder, zapytaj dostawcę hostingu o lokalizację, do której należy wgrywać pliki strony.
Krok 7
Teraz w prawej części okna klienta FTP przejdź do lokalizacji z wypakowanym folderem WordPressa, kliknij go dwukrotnie i przekopiuj zawartość folderu wordpress do lewego okienka z połączeniem do serwera. Po przekopiowaniu plików do katalogu głównego twoja strona będzie działała pod główną domeną, np. http://nazwadomeny.pl. Jeśli przekopiujesz cały folder wordpress, twoja strona będzie działać pod adresem http://nazwadomeny.pl/wordpress.
Krok 8
Po przekopiowaniu plików upewnij się, że proces się powiódł. W tym celu wpisz w oknie przeglądarki adres swojej domeny, pod którą powinna działać strona. Jeśli wszystko się powiodło, powinieneś zobaczyć komunikat taki jak na poniższym obrakzu. Kliknij przycisk Utwórz plik z konfiguracją. Na kolejnej stronie zobaczysz komunikat o konieczności ustawienia dostępu do bazy danych. Na tym etapie musisz utworzyć w panelu zarządzania serwerem bazę danych wraz z użytkownikiem.
Instalacja skryptu na serwerze
Po utworzeniu nowej bazy danych i przypisaniu do niej użytkownika możesz przystąpić do uruchomienia instalacji skryptu. Procest ten jest bardzo prosty i intuicyjny.
Krok 1
Jeśli masz już przygotowane informacje dotyczące bazy danych, wróć do okna przeglądarki z komunikatem ustawiania dostępu do bazy danych i kliknij przycisk Zaczynajmy!.
Krok 2
Na kolejnej stronie zobaczysz formularz, wypełnij go. W polu Nazwa bazy danych podaj nazwę utworzonej bazy danych. Następnie w polu Nazwa użytkownika podaj nazwę użytkownika, który jest przypisany do podanej bazy danych, a w kolejnym polu Hasło wprowadź hasło tego użytkownika. Podaj jeszcze adres serwera bazy danych, w naszym przykładzie localhost, i kliknij przycisk Wyślij.
Krok 3
Jeżeli wszystkie dane są poprawne, zobaczysz komunikat taki jak na poniższym obrazku. Możesz już rozpocząć instalację, klikając przycisk Uruchomienie instalacji.
Krok 4
Na następnej wyświetlonej stronie, w polu Tytuł witryny znajdującym się w sekcji Wymagane informacje wpisz nazwę dla swojej strony. W kolejnym polu – Nazwa użytkownika – wpisz nazwę dla głównego użytkownika witryny, tzw. administratora. Może to być twój nick, imię i nazwisko lub po prostu nazwa admin. Następnie podaj dwukrotnie hasło dla użytkownika oraz adres e-mailowy. Zapamiętaj nazwę użytkownika i hasło, ponieważ będą to twoje dane do logowania w panelu administracyjnym WordPressa. Pozostaw zaznaczenie przy opcji Pozwól wyszukiwarkom indeksować tę witrynę, aby strona była dostrzegana przez wyszukiwarki, np. Google. Kliknij Zainstaluj WordPressa.
Krok 5
Poprawna instalacja zakończy się komunikatem Sukces!. Możesz już przejść do logowania, klikając przycisk Zaloguj się.
Krok 6
Na stronie logowania podaj nazwę użytkownika oraz hasło zdefiniowane na etapie instalacji programu WordPress. Zaznacz pole Zapamiętaj mnie i kliknij Zaloguj się.
Krok 7
Zostaniesz przeniesiony do kokpitu panelu administracyjnego. Aby zobaczyć, jak w tej chwili wygląda twoja strona, kliknij na górnym pasku ikonę z symbolem domku z tytułem swojej strony, w naszym przykładzie jest to PC Format – Blog. Pojawi się standardowy szablon programu WordPress.