Na płycieStróż prywatności

    Stróż prywatności

    Program Privacy Protector zadba o bezpieczeństwo poufnych danych zgromadzonych na dysku, zamykając do nich dostęp hasłem. Poza tym oczyści system, podniesie poziom prywatności oraz pomoże trwale usunąć pliki.

    Stróż prywatności

    Laptop, który zabierasz ze sobą np. w delegację, narażony jest na kradzież, dlatego warto ograniczyć dostęp do zgromadzonych na dysku najcenniejszych plików. Pełna wersja programu Privacy Protector umożliwia zaszyfrowanie ważnych danych i ograniczenie do nich dostępu za pomocą hasła, pliku-klucza lub specjalnie przygotowanego pendrive’a. Aplikacja kontroluje również zbiory na dyskach i wskazuje te, których usunięcie może poprawić prywatność użytkownika. Dane usuwane są w sposób trwały, całkowicie uniemożliwiający ich ponowne przywrócenie.

    Ochrona poufnych danych

    Jeśli przechowujesz na dysku pliki, których zawartość nie powinna trafić w niepowołane ręce, warto jest je zabezpieczyć hasłem. Pomoże to zrobić funkcja kodowania.

    Krok 1

    Z menu po lewej stronie wybierz polecenie Zakoduj. W głównej części okna wyświetlą się dwa panele. W lewym wskaż folder zawierający elementy, które chcesz zakodować. Ich lista wyświetli się w panelu po prawej stronie.

    Obraz

    Krok 2

    W prawym panelu zaznacz elementy, które chcesz zabezpieczyć, i wciśnij Dalej. Obliczony zostanie całkowity rozmiar danych. Za pomocą przycisku w prawej części pola Katalog wyjściowy wskaż miejsce na dysku, gdzie zapisane zostanie archiwum.

    Obraz

    Krok 3

    W polu Nazwa pliku wpisz nazwę tworzonego archiwum z zakodowanymi danymi. Możesz też skorzystać z opcji widocznych w sekcji Dodatkowe ustawienia, np. Utwórz samorozpakowujące się archiwum tworzy plik EXE, który będzie się rozpakowywać automatycznie po uruchomieniu i podaniu prawidłowego hasła. Kliknij Dalej.

    Krok 4

    W kolejnym etapie należy wprowadzić hasło dostępu. Wpisz je dwukrotnie – obok widoczny jest pasek Siła hasła informujący o tym, jak trudno będzie je złamać. Zamiast hasła jako klucz do archiwum może posłużyć jakikolwiek plik, tzw. „plik hasła”. Aby odkodować dane, trzeba będzie uprzednio wskazać go na dysku.

    Obraz

    Krok 5

    Trzecim sposobem odkodowywania danych może być klucz bezpieczeństwa w postaci pendrive’a (należy go wcześniej przygotować, wybierając w oknie głównym polecenie Utwórz klucz bezpieczeństwa). W naszym przykładzie zabezpieczyliśmy dane hasłem i przechodzimy Dalej. Proces kodowania zostanie uruchomiony. O pomyślnym zakończeniu zostaniesz powiadomiony komunikatem, kliknij OK.

    Odkodowywanie danych

    Aby dostać się do chronionych danych, należy je odkodować. W naszym przypadku rozpakowywać będziemy archiwum EXE.

    Krok 1

    Odszukaj na dysku i uruchom zakodowany plik EXE. Pojawi się okno – musisz podać w nim hasło dostępu do archiwum, wskazać na dysku plik hasła lub umieścić w porcie USB klucz bezpieczeństwa. Gdy to zrobisz, wciśnij OK.

    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym oknie za pomocą przycisku wskaż katalog docelowy, do którego wyodrębnione zostaną pliki z archiwum. Gdy to zrobisz, kliknij <Dalej>. Odkodowane dane zostaną zapisane na dysku, po czym wyświetli się okno informujące o poprawnym zakończeniu operacji. Zamknij je, wybierając przycisk OK.

    Obraz

    Funkcje zakoduj i...

    W programie Privacy Protector znaleźć można dwa dodatkowe polecenia kodujące: Zakoduj i nagraj oraz Zakoduj i wyślij. Pierwsza umożliwia nagranie zabezpieczonych plików na płycie CD lub DVD, druga zaś po zaszyfrowaniu danych załącza utworzone archiwum do wiadomości e-mail.

    Ooczyszczanie systemu windows

    Narzędzie służące do czyszczenia przeanalizuje zawartość dysków twardych i wskaże pliki zawierające prywatne informacje, które można bezpiecznie usunąć.

    Krok 1

    W oknie głównym programu wciśnij Czyszczenie systemu. Zainicjujesz w ten sposób proces skanowania Windowsa. Po zakończeniu operacji wyświetli się lista wyników. Są one pogrupowane ze względu na aplikacje, do których należą, mogą to być np. dane przeglądarki stron WWW Microsoft Edge czy dane systemowe Microsoft Windows 10.

    Krok 2

    Każdą z grup możesz rozwinąć za pomocą ikony >, by zapoznać się z jej zawartością. Wyniki wyszukiwania są oznaczone kolorami – pozycje oznaczone na czerwono należy usunąć, pomarańczowe wymagają uwagi użytkownika, zielone są bezpieczne i nie trzeba się ich pozbywać.

    Obraz

    Krok 3

    Wszystkie odnalezione naruszenia prywatności są domyślnie zakwalifikowane do usunięcia. Jeśli nie chcesz pozbywać się grupy elementów, usuń znaczek widoczny przy jej nazwie.

    Krok 4

    Za pomocą menu Preselekcja jednym kliknięciem myszki możesz zaznaczyć np. tylko dane oznaczone na czerwono jako krytyczne. Aby usunąć wybrane pozycje, naciśnij Uruchom czyszczenie. Po zakończeniu może wyświetlić się informacja, że niektóre ze wskazanych plików nie mogą zostać natychmiast usunięte. Program dokończy operację po ponownym uruchomieniu Windowsa.

    Wybrane dla Ciebie