InternetStudio graficzne online

    Studio graficzne online

    Chciałbyś mieć możliwość prostego tworzenia efektownych serwisów internetowych, edycji zdjęć, montażu wideo bez potrzeby instalacji oprogramowania na komputerze? Dzięki udostępnianemu bezpłatnie pakietowi Adobe ROME jest to możliwe.

    Studio graficzne online

    Firmy Adobe nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest słynna z wielu produktów – profesjonalnych i… drogich. Tym bardziej warto się zainteresować nowym pomysłem tego producenta – pakietem narzędzi graficznych dostępnych za darmo i działających przez przeglądarkę. Kiedy opracowywaliśmy niniejszy materiał, bezpłatny dostęp do projektu ROME można było uzyskać przez główną witrynę projektu http://rome.adobe.com/. Adobe zastrzegło jednak, że bezpłatnie projekt będzie dostępny jedynie przez ograniczony czas. Zapytaliśmy przedstawicieli koncernu, jak długo ROME będzie dostępny bez opłat. Niestety, nie uzyskaliśmy precyzyjnej odpowiedzi. Otrzymaliśmy jednak zapewnienie, że nawet jeżeli status projektu ulegnie zmianie i zostanie on usunięty z dotychczasowej witryny, użytkownicy zainteresowani wypróbowaniem tego webowego studia graficznego będą mogli uzyskać dostęp do ROME za pośrednictwem witryny Adobe Labs http://labs.adobe.com/technologies/rome/.

    Podstawowe funkcje Adobe Project ROME

    • Tworzenie publikacji, zarówno drukowanych (DTP), jak i online
    • Edycja zdjęć
    • Montaż wideo
    • Obróbka audio
    • Projektowanie animacji
    • Tworzenie prezentacji
    • Projektowanie stron internetowych

    Rejestracja konta Adobe

    Teoretycznie, by korzystać z ROME, nie musisz rejestrować konta w serwisie Adobe. Warto jednak to zrobić. Rejestracja jest bezpłatna i w jej wyniku uzyskasz swój osobisty identyfikator AdobeID dający dostęp do dodatkowych materiałów, dokumentacji itp. W kontekście opisywanego projektu ROME otrzymasz dostęp do społeczności użytkowników i będziesz mógł wymieniać oraz pobierać nowe szablony projektów. Proces rejestracji możesz rozpocząć ze strony http://pcformat.pl/u/75 lub wywołując z głównego menu ROME pozycję MY ACCOUNT, a następnie, klikając w rozwiniętej ramce odnośnik Sign in/out and manage your account. W pierwszym przypadku będziesz musiał wypełnić formularz wyświetlony na stronie WWW, w drugim – formularz wyświetli się w ramce wewnątrz interfejsu ROME.

    Projekt ROME – pierwsze uruchomienie

    ROME nie ma szczególnie wygórowanych potrzeb sprzętowych. Będzie działać na każdym komputerze, na którym działa przeglądarka internetowa. Oczywiście szybkość jego pracy może być różna. Zależy nie tylko od mocy obliczeniowej komputera, ale także od szybkości łącza internetowego. Pamiętaj, że wszystkie funkcje są realizowane online.

    Krok 1

    Uruchom przeglądarkę i otwórz witrynę http://rome.adobe.com/. Na wczytanej stronie możesz wybrać, czy chcesz od razu uruchomić ROME (klikając Launch Web App), czy też zainstalować aplikację kliencką – Install Desktop App. Ta druga opcja nie oznacza instalacji narzędzi graficznych – te pozostają aplikacjami online. Instalowany jest jedynie niewielki program umożliwiający bezpośrednie kontrolowanie funkcji ROME. Rozwiązanie to jest wygodne, jeżeli nie chcesz używać przeglądarki, ale wydajność i funkcjonalność ROME, zarówno przez przeglądarkę, jak i aplikację kliencką, jest identyczna.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli chcesz korzystać z ROME za pośrednictwem aplikacji klienckiej na komputerze, musisz zainstalować oprogramowanie Adobe AIR – środowisko umożliwiające uruchamianie aplikacji webowych bez udziału przeglądarki WWW. Zarówno Adobe AIR, jak i wspomnianą, desktopową aplikację pobierzesz ze strony http://rome.adobe.com/download.html.

    Krok 3

    Bez względu na wybraną metodę startu po uruchomieniu ROME zaloguj się za pomocą swojego identyfikatora Adobe ID. W tym celu z paska startowego wybierz MY ACCOUNT. Następnie podaj poprawne dane uwierzytelniające dostęp do twojego konta Adobe (jeśli chcesz być automatycznie logowany podczas kolejnych uruchomień ROME, zaznacz pole wyboru Keep me signed in) i kliknij Sign In. Jeżeli nie masz swojego identyfikatora Adobe ID, zapoznaj się z ramką „Rejestracja konta Adobe”.

    Obraz

    Krok 4

    Po zalogowaniu wyświetla się ramka, w której musisz potwierdzić, że zapoznałeś się z warunkami świadczenia usługi ROME. Zaznacz pole wyboru I have read and agree to the ROME Additional Terms of Use i kliknij przycisk Continue.

    Obraz

    Krok 5

    Główny pasek narzędziowy składa się z pięciu elementów. Jeden z nich: MY ACCOUNT już poznałeś w momencie logowania. Obok krótki opis pozostałych czterech:
    CREATE NEW - Tworzenie nowego dokumentu. Za pomocą tego elementu określasz typ projektu, nad którym chcesz pracować, możesz także wybrać makietę projektu.

    TEMPLATE EXCHANGE - Dostęp do biblioteki makiet i projektów utworzonych przez innych użytkowników ROME. Wymaga uprzedniego zalogowania się za pomocą identyfikatora Adobe ID.

    OPEN - Otwiera zapisany na dysku lokalnym projekt ROME.

    HELP & FEEDBACK - Dostęp do dokumentacji ROME, FAQ, samouczków itp. Niestety, wszystkie materiały dostępne są wyłącznie w języku angielskim. Tym większą mamy nadzieję, że nasz poradnik dotyczący ROME będzie przydatny. Przejdźmy do pierwszego projektu.

    Obraz

    Opracowywanie witryny internetowej za pomocą ROME

    Proponujemy utworzenie kilkustronicowej witryny, bazującej na jednym z udostępnianych w ROME wzorców. Utworzymy wizytówkę kwiaciarni.

    Krok 1

    Z głównego paska narzędziowego wybierz ikonę CREATE NEW, a następnie w wyświetlonym rozwijającym się oknie, na liście CATEGORIES rozwiń grupę HOME & BUSINESS i wskaż element Websites. Wyświetlą się dostępne szablony dla wybranego typu projektów. Wybierz szablon o nazwie Flowershop. Kliknij Choose, by otworzyć wybrany szablon.

    Obraz

    Krok 2

    Szablon zobaczysz w obszarze roboczym widocznym w centralnej części okna ROME. Po lewej stronie widoczny jest spis stron na przykładowej witrynie – lista SHEETS. Oprócz tego na samej górze listy stron widoczna jest miniatura jednej strony oznaczonej jako MASTER SHEETS. To tzw. strona wzorcowa. Kliknij jej miniaturę. Każdy obiekt wprowadzony na stronie wzorcowej będzie automatycznie kopiowany na wszystkich pozostałych stronach wykorzystujących daną stronę wzorcową.

    Obraz

    Krok 3

    Na pasku menu wyświetlanym w górnej części okna kliknij ikonę Preview. W odrębnym oknie zobaczysz witrynę z działającymi wszystkimi elementami, animowanym logo itp. Zamknij okno podglądu i powróć do okna głównego ROME.

    Obraz

    Krok 1

    Zacznij od zmiany głównego hasła. Kliknij napis YOUR FLOWER SHOP. Na liście OBJECTS zaznaczony został wpis odpowiadający klikniętemu napisowi.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij dwukrotnie napis i zmień go np. na TWÓJ ŚWIAT KWIATÓW. Poszczególne wyrazy są za blisko, a litera W z wyrazu KWIATÓW została przeniesiona do nowego wiersza.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij myszką środkowy uchwyt przy prawej krawędzi ramki i rozciągnij ramkę, dzięki czemu litera W trafi we właściwe miejsce.

    Obraz

    Krok 4

    Teraz zwiększysz interlinię. Zaznacz cały tekst i kliknij kółeczko z piórkiem. Wyświetli się ramka z parametrami tekstu – możesz tu zmieniać krój czcionki, styl, kolor, wielkość, formatowanie i wiele więcej. Tym razem jednak interesuje cię interlinia. Kliknij LINE SPACING i przesuń pojawiający się suwak w prawo, tak by z początkowej wartości 0,6 pole tekstowe wskazywało wartość 0,8. Napis będzie wyglądał znacznie lepiej.

    Obraz

    Krok 1

    Na liście SHEETS kliknij miniaturę oznaczoną cyfrą 1. To strona główna witryny.

    Krok 2

    Wiesz już, jak modyfikować napisy. Zmień pozycje w menu głównym witryny. Menu nie jest pojedynczym obiektem, lecz grupą obiektów. Po kliknięciu menu na liście obiektów OBJECTS zaznaczana jest cała grupa Navigation. Aby edytować pojedynczy element, jeszcze raz kliknij go dwukrotnie. W analogiczny sposób możesz zmienić napisy na pozostałych stronach witryny.

    Obraz

    Krok 3

    Możesz w dowolnym momencie cofnąć ostatnią operację. W tym celu z menu Edit wybierz Undo Type Text.

    Obraz

    Krok 1

    Spróbuj teraz zmienić jedną z ilustracji w przykładowym szablonie. Z listy SHEETS wybierz miniaturę oznaczoną cyfrą 2, a następnie kliknij jedno ze zdjęć.

    Krok 2

    Rozwiń menu INSERT, wybierz z niego pozycję File, a następnie wskaż fotografię lub ilustrację, którą chcesz zastąpić zaznaczone zdjęcie, i kliknij Import.

    Obraz

    Krok 3

    Pojawi się okno dialogowe z pytaniem, czy zmienić rozmiar wybranego pliku. Wybierz opcję Resize.

    Obraz

    Krok 4

    Wybrana fotografia pojawi się na stronie. Używając uchwytów, zmień jej wielkość i umieść ją w odpowiednim miejscu na stronie.

    Obraz

    Eksport projektu do internetu

    ROME udostępnia kilka metod publikacji gotowych stron, z których na uwagę zasługują dwie.

    Krok 1

    Jeżeli masz już swoją domenę, możesz zapisać projekt jako plik SWF (plik Adobe Flash). Uzyskasz wtedy w pełni funkcjonalną witrynę działającą w technologii flash. Aby uzyskać taki efekt, z menu OUTPUT wybierz SWF.

    Obraz

    Krok 2

    Inna metoda to wybór z tego samego menu OUTPUT pozycji ROME Website. Po wprowadzeniu parametrów (nazwy witryny, tytułu strony, formatowania itp.) kliknij Publish. Pamiętaj, że musisz być zalogowany na swoje konto Adobe. Program rozpocznie wysyłanie projektu na serwer ROME.

    Obraz

    Krok 3

    Dostęp do strony opublikowanej na serwerze ROME uzyskasz, wybierając z paska głównego kolejno MY ACCOUNT oraz Manage My Websites.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie