Studyjne nagrywanie
Czytelników znających program Burning Studio za pewno ucieszy, że mamy na płycie jego najnowszą pełną wersję 2015. Aplikacja oprócz kopiowania i nagrywania danych na płyty umożliwia też tworzenie kopii bezpieczeństwa, wypalanie krążków CD z muzyką oraz płyt wideo DVD i Blu-ray.
W usprawnionym interfejsie programu wszystkie funkcjonalności zostały zrozumiale pogrupowane i ukryte pod zbiorczymi nazwami. Po ich rozwinięciu otrzymujesz szybki dostęp do szerokiego wachlarza bardzo czytelnie opisanych opcji. Znajdziesz tu nie tylko funkcje przygotowywania i nagrywania kompilacji danych, muzyki i filmów wideo w wielu formatach czy kopiowania różnych rodzajów płyt, ale i projektowania własnych etykiet i okładek bądź tworzenia kopii zapasowych najważniejszych plików. Dzięki programowi nagrasz też płytę na podstawie pliku ISO zawierającego jej obraz i będziesz mógł wykasować dane z płyt wielokrotnego zapisu.
Nagrywaj kompilacje plików z podziałem na wiele płyt
W interfejsie został wykorzystany dobrze znany z poprzednich wersji klasyczny układ elementów. Przesiadając się z wersji 2014 programu, nie będziesz miał żadnych problemów z jego obsługą.
Krok 1
Aby nagrać płytę, w oknie głównym rozwiń menu Nagraj dane, a następnie wybierz opcję Nowy dysk + podział dysku.
Krok 2
W polu Tytuł wpisz nazwę etykiety tworzonej płyty, np. „Programy”. Następnie kliknij przycisk Dodaj i w oknie Dodaj pliki i katalogi wskaż te elementy, które chcesz nagrać na płycie i kliknij przycisk Dodaj.
Krok 3
Dodając pliki do kompilacji, w dolnej części okna głównego programu zobaczysz pasek. Pasek pokazuje, jaka część danych zmieści się na pierwszym, włożonym właśnie krążku. Gdy dodasz już do kompilacji wszystkie pliki, zamknij okno przyciskiem Zamknij.
Krok 4
Powróciłeś do okna głównego. Dodane pliki i katalogi widoczne są w głównej jego części w postaci listy. Poniżej wyświetla się informacja o szacowanym rozmiarze danych w kompilacji. W prawym dolnym rogu widoczna jest sekcja Pasuje do, która informuje jakiego rodzaju i ile w sumie płyt należy przygotować, aby zmieścić wszystkie dane dodane do kompilacji. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij przycisk Dalej.
Krok 5
Na ostatnim etapie, jeżeli czysty krążek nie jest jeszcze umieszczony w napędzie, pojawi się ikona z czerwonym krzyżykiem. Włóż płytę, a program zweryfikuje, czy dane umieszczone w kompilacji się na niej zmieszczą. Następnie wyświetli się ikona z zielonym znaczkiem.
Krok 6
Na tym etapie możesz zmienić opcje nagrywania, klikając przycisk Zaawansowane opcje. W otwartym oknie możesz wybrać szybkość nagrywania, włączyć symulację zapisu, nakazać zamknięcie sesji oraz zadecydować, w ilu kopiach ma być nagrana płyta. Gdy zakończysz konfigurację, kliknij OK. Powróciwszy do okna programu Burning Studio, kliknij przycisk Nagraj DVD uruchamiający proces wypalania. W trakcie nagrywania program będzie prosił o wkładanie kolejnych płyt aż do nagrania całej kompilacji.
Stwórz backup ważnych danych
Oprócz nagrywania danych na płytach Burning Studio może pochwalić się dodatkową funkcjonalnością, która polega na tworzeniu kopii zapasowych ważnych danych.
Krok 1
W oknie głównym rozwiń menu Zabezpieczanie + przywracanie i wybierz opcję Zabezpiecz pliki (możesz też wybrać opcję Kopia bezpieczeństwa urządzeń, aby zabezpieczyć zawartość podłączonego do komputera dysku USB).
Krok 2
W kolejnym oknie wskaż foldery lub dyski, których zawartość chcesz zabezpieczyć – mogą to być foldery na dysku lokalnym lub sieciowym. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Dalej.
Krok 3
W kolejnym kroku należy skonfigurować opcje kopii bezpieczeństwa. Wybierz miejsce, gdzie zapisana zostanie kopia – możesz nagrać ją na płycie lub zapisać na dysku. Jeśli wybierzesz drugą możliwość, kliknij przycisk Zmień lokalizacje archiwum widoczny obok domyślnej ścieżki dostępu i wskaż odpowiadające ci miejsce docelowe.
Krok 4
Poniżej dostępne są jeszcze dwie opcje: zabezpieczanie archiwum hasłem oraz kompresowanie danych. Gdy zakończysz konfigurowanie kopii zapasowej, kliknij przycisk Kopia bezpieczeństwa.
Krok 5
Jeśli wybrałeś zabezpieczanie kopii hasłem, wyświetli się dodatkowe okno. Dwukrotnie wprowadź hasło dostępu i kliknij OK. O zakończeniu procesu zostaniesz poinformowany komunikatem: Zamknij okno przyciskiem OK.
Zgraj muzykę z płyty CD do plików MP3
Jeżeli nadal kupujesz muzykę na „staromodnych” płytach kompaktowych, to na pewno będziesz chciał skorzystać z funkcji zgrywania zawartości płyt Audio CD do plików.
Krok 1
Umieść w napędzie płytę z muzyką i w oknie głównym rozwiń menu Muzyka i wybierz opcję Zgraj Audio CD.
Krok 2
Program zweryfikuje zawartość umieszczonej w napędzie płyty i wyświetli ikonę z zielonym znaczkiem. Kliknij Dalej. W kolejnym oknie wyświetli się lista ścieżek audio znajdujących się na płycie – wszystkie one są domyślnie zaznaczone jako przeznaczone do kopiowania. Możesz uzupełnić informacje o płycie.
Krok 3
W sekcji Opcje nazwy plików możesz zaznaczyć jedną lub więcej dostępnych tu opcji, co spowoduje zmodyfikowanie nazw zgrywanych utworów na liście. Gdy to zrobisz, kliknij Dalej.
Krok 4
W kolejnym kroku należy wybrać katalog i format wyjściowy. Katalog zmienisz, klikając przycisk Przeglądaj, natomiast domyślnie wybrany format audio MP3, możesz zmienić na inny (dostępne są jeszcze formaty FLAC, OGG, WMA oraz WAV) za pomocą rozwijanej listy.
Krok 5
Opcje wybranego formatu możesz modyfikować za pomocą przycisku Zmień opcje wywołującego dodatkowe okno. Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk Zgraj. Uruchomi to proces kopiowania i kompresowania muzyki. Po zakończeniu zgrywania możesz wyświetlić zawartość katalogu docelowego, klikając odnośnik Otwórz katalog wyjściowy.