SoftwareSupertuning systemu

    Supertuning systemu

    Po wykonaniu podstawowych czynności porządkowych i konserwacyjnych, które opisaliśmy w poprzedniej części, pora wycisnąć z komputera maksymalną moc.

    Supertuning systemu

    Program TuneUp Utilities 2011 to pakiet zawierający zestaw ponad trzydziestu narzędzi. Ich zadaniem jest poprawa wydajności twojego komputera dzięki modyfikacji wszystkich parametrów systemu. Ta część opisu jest przeznaczona dla osób zorientowanych w działaniu Windows. Pokazujemy korzystanie z narzędzi specjalistycznych, które dają pełną kontrolę nad procesem optymalizacji. Pozwalają decydować np., które aplikacje mają być czasowo wyłączone, a które mają nie być uruchamiane przy starcie systemu. Prezentujemy też funkcje pozwalające szybko naprawić typowe problemy występujące w Windows, usunąć z dysków niepotrzebne pliki i wykryte tam błędy. Zachęcamy też do przetestowania trybu turbo.

    Czasowe wyłączanie wybranych aplikacji

    Do tej pory istniały tylko dwie możliwości postępowania z nieużywanymi programami: albo usunąć je całkowicie, albo pogodzić się z ciągłym obciążaniem przez nie systemu. Po odinstalowaniu programu powstaje jednak problem, gdyż plików, z którymi był powiązany dany program, nie da się już otworzyć. Nowa funkcja dezaktywacji wybranych aplikacji pozwala je czasowo wyłączyć bez usuwania z systemu.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę Optymalizacja systemu, a następnie kliknij przycisk Dezaktywuj programy. Wyświetli się okno proponujące włączenie dodatkowej funkcji oceny programów. Kliknij przycisk OK.

    Krok 2

    Pojawi się okno TuneUp Program Deactivator. W lewej części widoczny jest wykres słupkowy, na którym będziesz obserwował przyrost mocy przy wyłączaniu wybranych aplikacji.

    Obraz

    Krok 3

    W głównym obszarze okna widoczna jest lista zainstalowanych aplikacji, które są uruchamiane wraz z systemem operacyjnym. Są podzielone na trzy grupy obciążenia: Wysokie, Średnie i Niskie.

    Krok 4

    W kolumnie Status są dostępne przełączniki. Aby czasowo wyłączyć wybraną aplikację, kliknij przełącznik Włączone. Aplikacja zostanie przeniesiona na dół listy. Obok przełącznika pojawi się informacja Dezaktywowano.

    Obraz

    Krok 5

    Zwróć uwagę na wykres. Na słupkach pojawiło się białe pole obrazujące przyrost mocy systemu, a pod wykresem na chwilę pojawia się informacja o pomyślnym wyłączeniu aplikacji. Postępując w sposób opisany w kroku 4, wyłącz wszystkie niepotrzebne aplikacje.

    Obraz

    Krok 6

    Jeśli któraś z wyłączanych aplikacji jest aktualnie aktywna, wyświetli się okno informujące o tym fakcie. Do wyboru masz wtedy dwie opcje: Zakończ i wyłącz program – natychmiastowe wyłączenie programu, lub Optymalizuj przy uruchomieniu komputera – program będzie wyłączony przy następnym uruchomieniu systemu.

    Obraz

    Usuwanie śmieci z dysków twardych

    Duży wpływ na poprawę wydajności komputera ma odzyskiwanie miejsca na dysku. Pokazujemy, jak korzystając z programu, szybko usunąć gigabajty niepotrzebnych plików.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę Odzyskiwanie miejsca na dysku. W obszarze głównym wyświetli się domyślnie wybrany dysk C:. Klikając na ramce, rozwiniesz listę, z której możesz wybrać inny dysk do oczyszczania.

    Obraz

    Krok 2

    Po wybraniu dysku kliknij przycisk Niepotrzebne pliki. Wyświetli się okno Niepotrzebne pliki, a w nim podzielone na kategorie obszary systemu, które należy oczyścić. Zaznacz te, z których pliki chcesz usunąć, i kliknij przycisk Oczyść. Jeśli w tle otwarte są okna przeglądarek stron WWW, wyświetli się dodatkowa informacja. Zamknij przeglądarki i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Proces oczyszczania zostaje uruchomiony. Po zakończeniu wyświetli się okno z podsumowaniem. Kliknij przycisk Zamknij.

    Krok 4

    Po powrocie do okna głównego w taki sam sposób oczyść pozostałe elementy: Stare kopie zapasowe i Funkcje systemu Windows, na wszystkich zainstalowanych dyskach.

    Obraz

    Konfiguracja autostartu Windows

    Jeśli uruchamianie systemu zajmuje zbyt wiele czasu, należy przeprowadzić optymalizację autostartu. Także tutaj z pomocą przychodzi specjalna funkcja programu TuneUp Utilities.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę Optymalizacja systemu, a następnie w sekcji poniżej kliknij Wyłącz programy.

    Obraz

    Krok 2

    Wywołane zostaje okno: TuneUp StartUp Manager. Znajdziesz w nim listę programów, które są uruchamiane podczas startu systemu. Dostępne są tutaj kolumny zawierające takie informacje, jak: status, klasyfikacja oraz użyteczność.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli dany element nie jest niezbędny do pracy komputera, możesz go tymczasowo wyłączyć, przesuwając przełącznik w kolumnie Status z pola Włączono uruchamianie automatyczne na Wyłączono uruchamianie automatyczne. Możesz także wybrany element usunąć z listy na stałe, zaznaczając go i klikając Usuń.

    Obraz

    Rozwiązywanie problemów

    W programie znajdziesz zestaw narzędzi pomagających rozwiązywać typowe problemy, które bardzo często występują podczas pracy z komputerem.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę Naprawa problemów, a następnie w sekcji poniżej kliknij Napraw typowe problemy.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się pierwsze okno kreatora, na którym znajdziesz listę typowych problemów. Wybrany problem zaznacz i kliknij Dalej. Możesz zaznaczyć kilka problemów naraz.

    Obraz

    Krok 3

    W drugim kroku kliknij Dalej, potwierdzając chęć naprawienia zaznaczonych problemów. W ostatnim kroku wyświetla się podsumowanie z informacją o prawidłowym naprawieniu problemu. Zamknij okno, klikając przycisk Zakończ.

    Naprawianie błędów na dyskach

    Komputer podczas pracy używa bez przerwy dysku. W strukturze plików w miarę upływu czasu mogą się pojawić błędy. Ich rozwiązaniem zajmie się moduł Disk Doctor.

    Krok 1

    W oknie głównym kliknij zakładkę Naprawa problemów, a następnie w sekcji poniżej kliknij Wyszukaj błędy na dysku.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno TuneUp Disk Doctor. Zaznacz w nim dyski, które chcesz zbadać pod kątem występowania błędów, i kliknij przycisk Dalej.

    Obraz

    Krok 3

    W drugim kroku wybierz opcję analizy, jaką chcesz przeprowadzić. Wybór drugiej opcji spowoduje, że analiza będzie trwała dłużej, ale dodatkowo będą sprawdzane sektory dysku i usuwane z nich błędy. Kliknij przycisk Dalej. Analiza zostaje uruchomiona.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Po jej zakończeniu może być konieczne ponowne uruchomienie komputera. Zapisz pracę, pozamykaj okna innych aplikacji i kliknij przycisk Zakończ, a następnie OK.

    Wybrane dla Ciebie