Surfuj oszczędniej
Aktywny użytkownik smartfonu czy tabletu potrafi szybko wyczerpać pakiet transferu 3G. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki, warto monitorować zużycie danych tak, by w porę ograniczyć surfowanie.
Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed zbyt szybkim wyczerpaniem pakietu internetowego jest wykonywanie jak największej liczby czynności wymagających połączenia z internetem w zasięgu sieci Wi-Fi. Zacznij od poprawnej konfiguracji funkcji w swoim telefonie. Bardzo ważne jest zablokowanie automatycznej aktualizacji aplikacji poza siecią Wi-Fi w ustawieniach aplikacji Google Play. Blokadę warto uruchomić także w innych aplikacjach, np. synchronizujących zdjęcia i filmy z chmurą. Warto wyłączyć automatyczną synchronizację Konta Google i Facebooka.
Pomyśl także o wstępnym pobraniu danych do użycia poza zasięgiem Wi-Fi. Taką możliwość mają Mapy Google, a od niedawna YouTube, w którym można włączyć pobieranie filmów do obejrzenia off-line. Z możliwości pobrania danych do użytku off-line warto skorzystać także w przypadku aplikacji muzycznych, jak Spotify. Niestety, to wiąże się z koniecznością wykupienia abonamentu.
W warsztatach pokażemy, jak skonfigurować narzędzia do monitorowania ilości przesyłanych danych. Poradzimy, jak odciąć od sieci aplikacje, i zaprezentujemy narzędzia do kompresji danych pobieranych z sieci. Wszystkie są w Google Play.
Analiza transmisji danych na smartfonie
W pierwszej kolejności sprawdź, ile danych zużywasz w transmisji na co dzień. Pokażemy, jak to zrobić za pomocą funkcji Androida 4.x, jak również bezpłatnych aplikacji, które działają także w starszym systemie 2.2.
Krok 1
Wejdź do panelu monitorowania transferu, naciśnij kolejno: Ustawienia, Użycie danych. Tam zobaczysz listę z informacjami, ile danych zużyły poszczególne aplikacje. Domyślnie pokazywany jest odczyt z ostatniego tygodnia lub ostatnich dni. Aby poszerzyć zakres, kliknij wykres i użyj białych suwaków.
Krok 2
Mechanizm monitorowania możesz dostosować do terminu rozliczeniowego w swojej umowie z operatorem. W tym celu rozwiń listę Cykl transmisji danych, wybierz Zmień cykl i w okienku określ dzień, w którym resetowana jest kwota transferu. Kliknij Ustaw.
Krok 3
W panelu można się także przyjrzeć, ile transferu zużywa określona aplikacja. Kliknij ikonę, np. Facebook, a pojawi się wykres z informacją o zużyciu transferu w ostatnim tygodniu wybranego cyklu rozliczeniowego.
Krok 4
Jeśli chcesz uniknąć niespodzianek, ustaw alarm, który ostrzeże o tym, że kończy się kwota transferu. Służy do tego pomarańczowy suwak na wykresie. Gdy przekroczysz próg, pojawi się w pasku statusu czerwona ikona z wykrzyknikiem.
Krok 5
Jeśli przekroczenie planu transmisji wiąże się ze znacznymi wydatkami, aktywuj opcję Ustaw limit komórkowej transmisji. Za pomocą czerwonego suwaka określ, po przekroczeniu jakiej kwoty, transfer powinien być zablokowany. Kwota powinna być o kilka procent niższa niż docelowy transfer, by zabezpieczyć się przed błędami w zliczaniu.
Monitorowanie pobierania w abonamencie
W warsztacie pokażemy monitorowanie pobierania danych za pomocą aplikacji Onavo Count.
Krok 1
Po uruchomieniu aplikacji Onavo Count musisz ją zarejestrować za pomocą konta Google. Następnie przesuwaj ekran w lewo, aż pojawi się Enter plan. Naciśnij przycisk, a w polu each month wprowadź liczbę gigabajtów, które przysługują ci w abonamencie, i kliknij Set. Potem podaj kwotę, jaką zużyłeś od początku okresu rozliczeniowego, a na końcu w Start date wskaż dzień początku nowego cyklu.
Krok 2
Na ekranie powitalnym OVERVIEW aplikacji zobaczysz, ile danych ze zdefiniowanego okresu rozliczeniowego już zużyłeś. Przeciągnij ekran w lewo do zakładki CYCLE, aby zobaczyć wykorzystany transfer z podziałem na usługi i aplikacje.
Krok 3
W ostatniej zakładce, APP GUIDE, znajduje się lista ze statystykami zużycia danych, zestawiona na podstawie informacji od społeczności użytkowników programu.
Krok 4
Aplikacja Onavo Count doinstalowuje do systemu użyteczny i bardzo ładny widget, na którym możesz przejrzeć aplikacje i usługi posortowane według ilości zużytych danych w ostatnim tygodniu.
Zliczanie transmisji na koncie prepaid
W warsztacie pokażemy, jak zliczać transmisję na koncie prepaid za pomocą My Data Manager.
Krok 1
Po pierwszym uruchomieniu aplikacji My Data Manager naciśnij w zakładce Mobile opcję Tap to set plan, a następnie Pre-Paid. W polu Days Until Expiration wpisz czas ważności pakietu. W polu Starting Date dodaj dzień, w którym doładowałeś konto. W polu Limit wprowadź wielkość pakietu. Uważaj, by poprawnie określić jednostkę (MB/GB). Naciśnij Save.
Krok 2
Na ekranie powitalnym, oprócz informacji o zużyciu transferu, znajduje się prognoza, Forecast usage is zużycia. W kolejnych panelach, które odsłaniasz, przesuwając ekran w lewo, znajdziesz zużycie z podziałem na aplikacje.
Krok 3
Na panelu z aplikacjami kwota zużytego transferu jest wyliczana w ujęciu miesięcznym. Po kliknięciu Plan możesz sprawdzić zużycie w całym okresie ważności doładowania. Zakładki w górnej części ekranu pozwalają przełączyć się między interfejsami.
Krok 4
Doładowania, w zależności od kwoty, mają różny okres ważności kwoty transferu. Dlatego, jeżeli kwota, jaką zasilasz konto, się zmienia, musisz za każdym razem dostosować ustawienia planu. Kliknij ikonę Ustawienia, a z menu wybierz Plans i naciśnij Plan Type.
Krok 5
Następnie w polu Days Until Expiration wpisz liczbę dni ważności doładowania. W polu Limit wprowadź łączną kwotę transferu, którą otrzymujesz przy doładowaniu. Na końcu wyczyść dane z pola Data Used i zapisz nowe ustawienia, naciskając Save.
Kontrola dostępu do interfejsu sieciowego
Jeśli na podstawie analizy doszedłeś do wniosku, że któraś z aplikacji zużywa zbyt wiele danych, możesz ograniczyć jej dostęp do sieci za pomocą aplikacji Mobiwol – specjalnego firewalla dla systemu Android.
Krok 1
Po pierwszym uruchomieniu zezwól aplikacji na utworzenie połączenia VPN w celu przechwytywania połączeń sieciowych. Za sprawą tego tricku firewall omija ograniczenia związane z brakiem dostępu root do systemu operacyjnego. Naciśnij Firewall Status. Następnie w oknie, które się pojawi, zaznacz Ufam tej aplikacji i kliknij OK oraz Firewall Rules.
Krok 2
Zobaczysz listę aplikacji, które mają dostęp do interfejsu sieciowego. Jeśli chcesz zablokować wybranej aplikacji możliwość korzystania z połączenia 3G, kliknij ikonę zasięg. Naciśnij i przytrzymaj palec na ikonie aplikacji, by wywołać okno dialogowe szczegółowej konfiguracji zasad dostępu i blokowania.
Krok 3
Przydatne jest narzędzie do ustawiania limitu transferu dla wybranej aplikacji. Zaznacz Set mobile data limit, następnie przewiń panel do wykresu. Na wykresie za pomocą suwaków ustaw pasmo dla programu (patrz kroki od 3 do 5 pierwszego warsztatu). Po wyczerpaniu limitu program zostanie odcięty od sieci.
Krok 4
Aby zablokować pobieranie danych w tle, zaznacz opcję Restrict background data.
Krok 5
W Mobiwol możesz także ustawić reguły uniwersalne dla wszystkich aplikacji. W tym celu w głównym oknie programu naciśnij Firewall Rules, a następnie kliknij ikonę Ustawień aplikacji. W menu, które się pojawi, możesz zablokować połączenia 3G dla aplikacji, klikając Block All mobile.
Kompresja danych pobieranych z sieci
Jeśli regularnie nie mieścisz się w swoim planie taryfowym, możesz spróbować zwiększyć liczbę pobieranych informacji dzięki kompresji danych. Pomoże w tym aplikacja Onavo Extend. Pamiętaj, że zapytania będą przechodziły przez serwer proxy, co może nieco spowolnić internet.
Krok 1
Jeśli chcesz ograniczyć przede wszystkim zużycie danych w przeglądarce, najlepiej sięgnąć po Google Chome, który ma wbudowaną funkcję kompresji. W programie kliknij ikonę Ustawień i z menu wybierz Ustawienia. Następnie przewiń listę opcji w dół, kliknij Zarządzanie przepustowością i wybierz Ogranicz ilość danych. W panelu przesuń suwak do pozycji WŁ.
Krok 2
Możesz wrócić do opcji oszczędzania danych w Chrome i sprawdzić na wykresie, o ile mniej danych pobrała przeglądarka dzięki kompresji.
Krok 3
Aby włączyć kompresję połączenia z internetem w aplikacjach, skorzystaj z darmowego programu Onavo Extend. Po uruchomieniu aplikacji potwierdź licencję, a następnie przewijaj ekran do lewej strony, aż pojawi się przycisk APPROVE. Kliknij go, zaznacz Ufam tej aplikacji i kliknij OK. Usługa aktywuje się tylko wtedy, kiedy będziesz zaczynać korzystanie z połączenia 3G.
Krok 4
Informacja o tym, że połączenie VPN jest aktywne, znajduje się w panelu powiadomień. Jeśli klikniesz ikonę Sieć VPN została włączona, pojawi się okno dialogowe, które pozwoli w każdej chwili przerwać (wystarczy kliknać przycisk Rozłącz) połączenie kompresujące dane i przywrócić zwykłe połączenie. W każdej chwili można jednak połączyć się ponownie, klikając przycisk APPROVE w głównym oknie programu.