Świat Map Google
Papierowe mapy to przeszłość. Elektroniczne odpowiedniki są dokładniejsze, zawierają więcej szczegółów i mają funkcje niemożliwe do uzyskania w tradycyjny sposób.
Nie potrzebujesz drogiej nawigacji, by zaplanować wyjazd. Wystarczy telefon i Mapy Google, dokładne i zawsze aktualne. Pełnią one nie tylko rolę nawigacji samochodowej – pozwalają opublikować fotografie, zapoznać się ze zdjęciami satelitarnymi terenu i podglądem pokonywanych tras. Użytkownicy reklamują na nich swoje usługi, można tu też znaleźć większość obiektów użyteczności publicznej. Dzięki wysokiej jakości fotografiom umożliwiają wirtualne wycieczki. W przeglądarce czekają na www.google.pl/maps.
Planowanie trasy
Na początek pokazujemy, jak w łatwy sposób zaplanować trasę wycieczki.
Krok 1
Otwórz stronę Map Google. Kliknij przycisk <Trasa> umieszczony z prawej strony pola wyszukiwania. Za pomocą ikon u góry możesz określić sposób, w jaki chcesz dostać się do wybranego miejsca – domyślne ustawienia dotyczą podróży autem osobowym. Pola poniżej dotyczą punktów trasy – miejsce startu i punkt docelowy. Punkty można definiować, korzystając z funkcji wyszukiwania bądź klikając odpowiednie miejsca na mapie.
Krok 2
Po wpisaniu nazwy miejscowości kliknij interesujący punkt na liście odnalezionych lokalizacji – jeśli klikniesz miejsce na mapie, pole uzupełni się od razu. Po wyznaczeniu trasy Google proponuje zwykle alternatywne drogi przejazdu, określając dla każdej odległość oraz czas potrzebny do jej pokonania. Warto sprawdzić, którędy zostały wytyczone dodatkowe trasy i rozważyć ich wykorzystanie – Mapy nie zawsze wybierają optymalną drogę. Aby przybliżyć widok, należy wykorzystać kółko myszy bądź przyciski po prawej stronie okna. Widoczny fragment mapy przesuwa się za pomocą kursora myszy. Wskaż jedną z tras, klikając jej etykietę w panelu po lewej stronie.
Krok 3
Użyj łącza Szczegóły, aby zapoznać się z dokładniejszym opisem trasy. Warto to zrobić, bo często udaje się ją jeszcze dopracować. Na mapie kolorami oznaczone jest natężenie ruchu. Domyślnie pokazany jest jego aktualny poziom, ale po kliknięciu łącza Aktualne natężenie ruchu będziesz mógł wybrać opcję Typowe natężenie ruchu, określić dzień tygodnia oraz godziny przejazdu. Niewielkimi kropkami na trasie oznaczone są punkty ze wskazówek przejazdu. Umieść nad takim punktem kursor, aby zapoznać się z treścią wskazówki. Często są one wzbogacone o zdjęcia.
Krok 4
Jeżeli chcesz zmodyfikować przebieg drogi, dodaj punkt przelotowy. Kliknij w tym celu prawym przyciskiem odpowiednie miejsce na mapie i wybierz Dodaj cel podróży. Zostanie on dodany jako punkt końcowy więc musisz zmienić kolejność przejazdu. W panelu po lewej chwyć kursorem oznaczenie punktu widoczne po jego lewej stronie i przeciągnij w wybrane miejsce na liście, ustalając odpowiednią kolejność. Punkty możesz także dodawać za pomocą przycisku ze znakiem + umieszczonego poniżej listy.
Opcje trasy
Kliknij łącze Opcje, by wyłączyć niektóre odcinki dróg z planowanej trasy. Zaznaczając odpowiednie pola zaplanujesz przejazd z pominięciem autostrad, płatnych odcinków dróg czy promów. Zwróć także uwagę, że Google planuje inną trasę dla każdego środka transportu. Korzystając z Map, możesz wytyczyć przejazd środkami komunikacji miejskiej, lotniczej, trasę rowerową bądź pieszą.
Świat pokazany na zdjęciach
Z Mapami Google związany jest serwis Panoramio. To usługa, w której użytkownicy Map mogą publikować zdjęcia ciekawych, polecanych miejsc i zjawisk związanych z jakimś obszarem czy punktem na mapie, przypisując je do konkretnej lokalizacji. Są tu fotografie przyrody, architektury, obiektów użyteczności publicznej i punktów usługowych. Po znalezieniu jakiejś lokalizacji na mapie użytkownik może zobaczyć ją również na zdjęciach. Panoramio przypomina nieco Google Stret View, ale umieszczane tu fotografie nie są tu przypisane do danej trasy.
Krok 1
Po otworzeniu strony www.panoramio.com zobaczysz mapę, a na niej miniatury fotografii . Na pierwszym planie są wyświetlane najciekawsze ujęcia. Liczba zdjęć zwiększa się w miarę przybliżania widoku – tematyka staje się wtedy również bardziej lokalna. Po kliknięciu miniatury otwiera się powiększone zdjęcie oraz jego opis. W panelu po prawej prezentowane są ujęcia podzielone na kilka grup, na przykład Popularne czy Najnowsze. Panoramio to bogata baza fotografii – jeżeli chcesz wyświetlić wszystkie ujęcia, a nie jedynie te, które pojawiają się w Google Earth (bo domyślnie liczba kadrów jest ograniczona), zaznacz pole Pokaż również zdjęcia niewybrane do Google Earth.
Krok 2
Panoramio oferuje wiele funkcji społecznościowych – Mapy to jedynie platforma pozwalająca przypisać fotografię do konkretnego miejsca na świecie. Serwis pozwala komentować zdjęcia, publikować własne czy dołączać do różnych grup tematycznych. Aby ograniczyć zakres wyświetlanych materiałów do wybranego tematu, kliknij Odkrywaj i wybierz na przykład Słowa kluczowe. Pole wyszukiwania działa w tym wypadku jak filtr. Możesz również pobrać fotografie przypisane do danej grupy tematycznej – kliknij w tym celu Grupy. Aby odnaleźć interesujące cię zagadnienie, skorzystaj z pola wyszukiwania, kliknij jedną z grup wyróżnionych albo zaproponowanych przez Google. Możesz też przejrzeć wszystkie grupy, korzystając z polecenia Przeglądaj wszystkie widocznego z sekcji Grupy Panoramio.
Krok 3
Dodatkowe opcje dostępne są po zalogowaniu do serwisu – możesz użyć do tego celu konta Google. Jeżeli logujesz się pierwszy raz, wybierz i wpisz w polu Nazwa użytkownika ksywkę, która będzie widoczna w serwisie. Kliknij Accept. Dopiero teraz możesz na przykład dodawać do serwisu własne zdjęcia – służy do tego przycisk z aparatem widoczny w prawym górnym rogu okna.
Cały świat w trzech wymiarach
Mapy, baza przydatnych punktów, zdjęcia tras i ciekawych miejsc zostały połączone w programie Google Earth (www.google.pl/intl/pl/earth). To usługa, która pozwala odbywać wirtualne wycieczki po wytyczonych na mapie trasach, umożliwiająca wyszukiwanie ciekawych miejsc i oglądanie ich na zdjęciach zamieszczonych w serwisie przez użytkowników. Zawiera dane pogodowe, informacje o lokalnym transporcie, prezentuje granice podziału administracyjnego i wyświetla trójwymiarowe modele brył interesujących budynków. Co więcej, informacje nie są ograniczone jedynie do powierzchni Ziemi i stałego lądu – Google Earth zawiera mnóstwo materiałów z dna oceanów, Księżyca czy Marsa, łączy również zasoby serwisów Google Maps i Panoramio.
Krok 1
Z Google Earth można korzystać za pośrednictwem przeglądarki i odpowiedniej wtyczki, najlepiej jednak zainstalować wersję lokalną programu. Lewa część okna zawiera drzewo warstw. Zaznaczenie jednego z widocznych pól spowoduje wyświetlanie wybranej kategorii obiektów na mapie.
Krok 2
W centralnej części okna znajdują się mapy. Różnią się one jednak od tradycyjnych Map Google – są uzupełnione mnóstwem dodatkowych informacji. Widokiem steruje się za pomocą przycisków umieszczonych po prawej stronie okna. U dołu widoczne są fotografie danego obszaru z widoku Street View. W przypadku wielu obszarów widok Google Earth nie jest płaski, tak jak na tradycyjnej mapie, ale trójwymiarowy. Umieszczone na mapie modele obiektów architektonicznych można oglądać z dowolnej perspektywy.
Krok 3
Na mapie widoczne są niewielkie ikony oznaczające ciekawe miejsca. Po ich kliknięciu zapoznasz się z dodatkowymi informacjami, często zobaczysz też zdjęcie danego obiektu. Kliknięcie zdjęcia u dołu ekranu spowoduje przemieszczenie wybranego obiektu do centrum ekranu i wyświetlenie dodatkowych informacji na jego temat, na przykład galerii zdjęć czy fotografii historycznych.
Krok 4
Jeżeli przeciągniesz ikonkę postaci widoczną obok suwaka powiększenia do jakiegoś punktu na mapie, włączysz widok z poziomu ulicy. Dostępne są dwa tryby wyświetlania – zdjęcia Street View oraz trójwymiarowe modele obiektów. Przełącza się pomiędzy nimi za pomocą przycisków w prawym górnym rogu okna. Za pomocą klawiatury możesz teraz poruszać się po mapie, odbywając wirtualny spacer. Aby wrócić do domyślnego widoku, użyj przycisku <b<Zamknij widok Street View bądź Zamknij widok na poziomie terenu.