System uniwersalny
Jeśli korzystasz z Windows 7, nie musisz instalować na komputerze wielu dodatkowych programów. Najważniejsze funkcje są wbudowane w system operacyjny. Ważne, żeby wiedzieć, jak do nich dotrzeć. Pokazujemy to na konkretnych przykładach.
Chcesz ograniczyć dziecku czas spędzany na zabawy z komputerem? Nie musisz instalować w tym celu żadnych dodatkowych aplikacji, by wprowadzić odpowiednie reguły. Wystarczy, że skorzystasz z funkcji wbudowanych w system Windows 7.
Inny przykład dotyczy modyfikacji interfejsu. Wielu użytkowników instaluje na swoich komputerach mnóstwo programów umożliwiających zmianę wyglądu systemu operacyjnego, uważając, że możliwości samego systemu są dalece niewystarczające. Tymczasem skorzystanie z ukrytych funkcji Windows 7 pozwala uzyskać zadowalające rezultaty bez zaśmiecania systemu róznymi dodatkowymi programami.
Wreszcie pasek zadań Windows 7, który oferuje więcej niż w poprzednich wersjach systemu Windows. W warsztatach pokazujemy, w jaki sposób możesz skorzystać z ukrytych funkcji przydatnych w codziennej pracy z komputerem.
Kontrola rodzicielska – czas dziecka przed komputerem
Wiele rozbudowanych pakietów ochronnych ma oprócz zapory ogniowej i modułu antywirusowego odrębny moduł kontroli rodzicielskiej. Na rynku dostępne są również niezależne programy spełniające taką rolę. Tymczasem Windows 7 ma własny moduł kontroli rodzicielskiej, zatem, zanim kupisz oprogramowanie z taką funkcją, zapoznaj się najpierw z tym, co oferuje system. Pokażemy, jak wykorzystać wbudowany moduł kontroli rodzicielskiej w Windows 7 do regulacji czasu, który dziecko spędza przed komputerem.
Krok 1
Korzystanie z wbudowanej kontroli rodzicielskiej wymaga założenia konta użytkownika dla każdej osoby, która ma takiej kontroli podlegać. Korzystanie z kontroli rodzicielskiej jest bardzo proste. Rozwiń menu Start i wpisz w polu wyszukiwania kontrola rodzicielska, następnie kliknij element Kontrola rodzicielska.
Krok 2
Zobaczysz okno Kontrola rodzicielska, a w nim dostępne konta użytkowników. Jeśli nie ma na liście odpowiedniego konta, utwórz je, klikając Utwórz nowe konto użytkownika. Jeżeli konto już jest, wybierz je z listy, klikając je.
Krok 3
Na kolejnym etapie zaznacz pod napisem Kontrola rodzicielska opcję Włączona. Następnie pod napisem Ustawienia systemu Windows kliknij Limity czasu.
Krok 4
W kolejnym oknie ustawiasz, kiedy dany użytkownik może korzystać z komputera. Domyślnie wszystkie obszary są oznaczone jako dozwolone (można korzystać z komputera przez cały czas, bez ograniczeń). Klikając wybrane godziny, ustawiasz dany czas jako zablokowany (kolor kwadracika z godziną w danym dniu zostanie zmieniony na niebieski). Gdy już ustawisz limity czasowe dla poszczególnych dni, kliknij OK, by je zatwierdzić.
Krok 5
Jeżeli teraz dziecko, dla którego ustawiłeś limity czasowe korzystania z komputera, spróbuje się zalogować poza określonym dozwolonym dla niego czasem, zobaczy jedynie komunikat:
Krok 6
W analogiczny sposób możesz konfigurować dozwolone i niedozwolone programy, strony internetowe itp.
Błyskawiczne zamykanie dowolnych okien
W systemie Windows 8 każde otwarte okno, czy to np. folderu, czy uruchomionej aplikacji, ma swoją reprezentację w postaci ikony na pasku zadań. Chcąc zamknąć dowolne okno, nie musisz przełączać go na pierwszy plan, a następnie klikać przycisku zamknięcia. Zamiast tego przytrzymaj kursor myszki nad odpowiednią ikoną paska zadań, a następnie, gdy pojawi się miniatura okna, kliknij ją środkowym klawiszem myszki.
Szybkie uruchomienie kolejnej kopii programu
Jedną z ciekawych, ale rzadko wykorzystywanych zalet paska zadań Windows 7 jest możliwość błyskawicznego uruchomienia kolejnej instancji uruchomionej już aplikacji, bądź np. kolejnego okna Eksploratora Windows czy kolejnego okna przeglądarki WWW. Nie musisz korzystać ani z menu Start, ani ze skrótów na pulpicie czy w innym miejscu. Po prostu naprowadź kursor myszki na ikonę uruchomionego już programu i kliknij na tej ikonie środkowym klawiszem myszki.
Pokaz slajdów z kanału RSS na przykładzie zdjęć NASA
Nie musisz instalować dodatkowych programów do modyfikacji pulpitu, by uzyskać na pulpicie Windows 7 pokaz slajdów pochodzących z… dowolnego kanału RSS rozsyłającego załączniki graficzne. Pokazujemy, jak ustawić na systemowym pulpicie pokaz slajdów pochodzących z kanału RSS „NASA’s Image of the Day”. Taki pokaz utworzysz jako kolejny tzw. temat pulpitu.
Krok 1
Na naszej płycie płycie znajdziesz plik tekstowy o nazwie Pulpit.txt. Otwórz go w standardowym Notatniku Windows i zacznij od edycji pierwszej linii sekcj [Theme] (1), w której zamiast zwrotu widocznego po znaku równości wpisz własną nazwę tworzonego tematu (np.: Obrazki z NASA).
Krok 2
Przejdź teraz do sekcji [Slideshow] , w której znajdują się trzy linie. Pierwsza (2) definiuje, jak często będzie zmieniana tapeta pulpitu. Widoczna wartość to liczba milisekund, zatem w tym wypadku obrazek będzie zmieniany co 30 sekund, oczywiście gdy z kanału RSS system pobierze więcej niż jeden obrazek. Proponowany przez nas kanał NASA publikuje jeden obrazek dziennie, więc obrazki zaczną się zmieniać co najmniej po dwóch dniach (gdy zostaną pobrane już dwa). Oczywiście RSS NASA to tylko przykład. Gdy wybierzesz kanał RSS publikujący częściej ilustracje, będą się one od razu zmieniać zgodnie z ustawieniem w opisywanej linii.
Krok 3
Najważniejsza w całym pliku jest trzecia linia sekcji [Slideshow], która w naszym przykładowym pliku wygląda następująco (3). Jak łatwo się domyślić, w linii tej powinien się znaleźć adres internetowy kanału RSS publikującego zdjęcia. W przypadku serwisu NASA’s Image of the Day jest to: www.nasa.gov/rss/lg_image_of_the_day.rss. I taki adres wpisz za zwrotem http://.
Krok 4
Pozostałych linii pliku tekstowego nie musisz zmieniać. Ambitnych Czytelników, którzy chcą zgłębić temat związany z wykorzystywanym w niniejszej poradzie mechanizmem Windows RSS Platform, odsyłamy do dokumentu zamieszczonego w należącym do Microsoftu serwisie MSDN na stronie pod adresem: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms686418.aspx. Wracając do naszego pliku, rozwiń w Notatniku menu Plik i wybierz pozycję Zapisz jako.
Krok 5
W oknie dialogowym Zapisywanie jako zacznij od wybrania z listy Zapisz jako typ pozycji Wszystkie pliki. Następnie w polu Nazwa pliku wpisz dowolną nazwę, uzupełniając ją koniecznie rozszerzeniem .theme (to bardzo ważne!), na przykład. Obrazki z NASA. Proponujemy, byś plik zapisał na pulpicie Windows. Kliknij Zapisz i zamknij niepotrzebne już okno Notatnika Windows.
Krok 6
Na pulpicie Windows pojawi się charakterystyczna ikona tematu pulpitu systemu Windows o nadanej przez ciebie nazwie. Kliknij ją dwukrotnie, a potem w oknie dialogowym Zastosuj kompozycję kliknij Pobieraj załączniki, co spowoduje, że Windows będzie systematycznie gromadził bazę pobieranych zdjęć. Jeżeli nie chcesz, by zdjęcia były zapisywane na dysku, ale by po prostu na pulpicie było wyświetlane aktualnie opublikowane na danym kanale zdjęcie, wybierz Nie pobieraj załączników.
Krok 7
Na ekranie wyświetli się teraz okno Personalizacja, w którym wśród standardowych kompozycji graficznych systemu zobaczysz dodany właśnie temat – w naszym przykładzie jest to temat o nazwie Obrazki z NASA. Oczywiście oprócz tego na pulpicie pojawi się nowa tapeta – będzie nią obrazek pobrany z kanału RSS.
Własny ekran logowania bez dodatkowych programów
W internecie można znaleźć mnóstwo aplikacji służących do „upiększania” Windows. Niektóre pozwalają modyfikować m.in. ekran logowania systemu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainstalować taki program, ale jeżeli interesuje cię tylko zmiana ekranu logowania, nie warto systemu zaśmiecać. Wystarczy skorzystać z wbudowanych możliwości tkwiących w rejestrze systemu Windows. Pamiętaj, by opisywane działania wykonywać na koncie z uprawnieniami administratorskimi. Zastrzegamy, że trik ten może nie zadziałać na komputerach podłączonych do domeny.
Krok 1
Zacznij od przygotowania odpowiedniej ilustracji. Musi ona spełnić dwa warunki: plik nie może być większy niż 245 KB (nie jest to problem, obraz może być zapisany w skompresowanym formacie JPEG) oraz obraz powinien mieć proporcje ekranu (jeżeli będzie miał inne, zostanie przeskalowany, a to nie będzie wyglądało dobrze).
Krok 2
Kiedy będziesz już miał odpowiedni plik graficzny, uruchom Edytor rejestru. Najprościej to zrobisz, wywołując kombinacją klawiszy [Windows]+[R] okno Uruchamianie, wpisując w pole Otwórz polecenie regedit i klikając przycisk OK.
Krok 3
W oknie Edytor rejestru odnajdź klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Authentication\LogonUI\Background i dwukrotnie kliknij widoczną po prawej stronie okna wartość OEMBackground. Uwaga! Jeżeli w twoim systemie nie ma takiej wartości, utwórz ją, korzystając z poleceń menu kontekstowego – Nowy i Wartość DWORD wywoływanych prawym klawiszem myszki).
Krok 4
W oknie Edytowanie wartości DWORD, które się pojawi, w polu Dane wartości wpisz cyfrę 1 (jeden) i kliknij OK. Możesz już zamknąć Edytor rejestru.
Krok 5
Teraz przekopiuj przygotowany wcześniej plik graficzny (pamiętaj o ograniczeniu jego wielkości!) do folderu: C:\Windows\system32\oobe\Info\Backgrounds. Dwie uwagi: po pierwsze, jeżeli w twoim systemie wewnątrz folderu oobe nie ma podfolderów Info i Backgrounds, to je utwórz. Po drugie, jeżeli podczas próby kopiowania zobaczysz okno dialogowe, w którym kliknij Kontynuuj, by wymusić przekopiowanie pliku.
Krok 6
Bardzo możliwe, że w twoim systemie folder Backgrounds zawiera już kilka ilustracji umieszczonych tam przez producenta komputera. W takim wypadku, żeby nie stracić żadnego pliku, zacznij od zmiany nazwy pliku na inną lub zarchiwizuj istniejące pliki do nowego podfolderu, a twój dopiero co przekopiowany plik nazwij właśnie backgroundDefault.
Krok 7
Teraz uruchom ponownie komputer. Po chwili zobaczysz zmodyfikowany przez ciebie ekran logowania.