SoftwareSystemowa komunikacja

    Systemowa komunikacja

    System operacyjny bez dobrych narzędzi do komunikowania się niewiele znaczy. Aplikacje mają pomagać w pracy, ułatwiać porozumiewanie się, wymianę myśli i poglądów, a także umożliwiać rozrywkę. Windows 10 oferuje oprogramowanie zaspokajające różne potrzeby.

    Systemowa komunikacja

    Narzędzia do komunikacji to przede wszystkim programy pocztowe, komunikatory czy aplikacje do prowadzenia rozmów audio-wideo. Każde z nich dostępne jest za darmo w Dziesiątce, są przy tym proste i wygodne w obsłudze. Za pomocą Poczty i zintegrowanego z systemem Skype’a można się porozumiewać na wiele różnych sposobów. Komunikację – choć w innym znaczeniu tego słowa – usprawniają też Mapy. Ta systemowa aplikacja ułatwi zaplanowanie trasy i posłuży jako nawigacja, nie wymagając dodatkowego przygotowania – wystarczy ją uruchomić, by móc ruszyć w trasę .

    Pomoc w punktualnym dotarciu do celu

    Nie potrzeba już dedykowanej nawigacji, by zaplanować i przejechać trasę z domu do nadmorskiego kurortu czy do nowej pracy. Mapy i programy nawigacyjne są już w każdym smartfonie i komputerze stacjonarnym. Aplikacja tego typu znajduje się także w Windows 10 – jest prosta w obsłudze, dokładna oraz ma czytelny interfejs.

    Krok 1

    Uruchom program, klikając kolejno przyciski Start, Wszystkie aplikacje i Mapy. Mapy mają dwa bloki sterujące. Po prawej znajduje się pasek manipulowania mapą, po lewej zaś – pasek funkcji. Jeżeli klikniesz na samej górze, pasek rozwinie się i pojawią się opisy poszczególnych przycisków.

    Obraz

    Krok 2

    Przycisk Mapa pozwala zobaczyć podkład kartograficzny. Gdy wybierzesz Szukaj, będziesz mógł skorzystać z funkcji wyszukiwania oraz historii jej używania. Komenda Wskazówki dojazdu pozwala zaplanować trasę przejazdu, a Miasta w 3D umożliwi zobaczenie miejsc, które zostały udostępnione w postaci trójwymiarowej. Po kliknięciu Ulubione uzyskasz dostęp do zapisanych lokalizacji. Pozycje do tej listy dodaje się z poziomu okna wyszukiwania.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij przycisk Ustawienia na samym dole paska, przy lewej krawędzi ekranu. W sekcji Ogólne określisz preferencje dotyczące jednostek miary oraz sposobu poruszania się. Zwykle jest to Samochodem.

    Obraz

    Krok 4

    W Polsce obowiązuje system metryczny, więc na liście Jednostki powinna być pozycja Metryczne. Choć to ustawienie zależy od konfiguracji systemu, może się zdarzyć, że Windows jest anglojęzyczny, a użytkownik potrzebuje znać odległości w kilometrach. Kliknij przycisk Pobierz lub aktualizuj mapy, by uaktualnić mapy zapisane na dysku lub pobrać je z sieci, a następnie obok, w sekcji Mapy, naciśnij Pobierz mapy. W ten sposób zapiszesz dane potrzebne do późniejszego przeglądania w trybie offline.

    Obraz

    Krok 5

    Wskaż kliknięciem kontynent i kliknij kraj, którego mapy chcesz zapisać, po czym zamknij program, by pobrać dane. Aby tylko zaktualizować pliki, kliknij w oknie ustawień przycisk Sprawdź teraz. Włącz też automatyczne aktualizowanie – przesuń suwak Automatycznie aktualizuj mapy w sekcji Aktualizacje map do pozycji Włączone.

    Obraz

    Krok 6

    Jeżeli chcesz, by program pamiętał wyszukiwane przez ciebie lokalizacje, pozostaw włączoną opcję Pamiętaj historię wyszukiwania. Aby usunąć zapisy z pamięci, użyj przycisku Usuń historię.

    Obraz

    Krok 7

    Na koniec warto jeszcze zmienić ustawienia dotyczące prywatności. Aby w aplikacji działały efektywnie wszystkie funkcje, niezbędna jest zgoda na udostępnianie informacji o lokalizacji. Nie oznacza to jednak automatycznej zgody na przekazywanie tych danych Microsoftowi. Możesz cofnąć pozwolenie na przesyłanie danych w celu poprawy jakości map, ustawiając w sekcji Ochrona prywatności pozycję Nigdy.

    Obraz

    Wysyłanie bezbłędnych wiadomości e-mail

    Korespondencja każdego rodzaju – i oficjalna, i nieformalna – powinna być poprawna pod względem językowym. Aby zminimalizować ryzyko omyłek, warto korzystać z narzędzi do sprawdzania pisowni. Program Poczta Windows 10 nie ma jednak własnych, tak jak np. pakiet Office. Używa do tego celu funkcji systemowych. Nie zawsze są one jednak uruchomione i wtedy konieczna jest zmiana konfiguracji Windowsa.

    Krok 1

    Po uruchomieniu systemowego programu pocztowego naciśnij Nowa wiadomość, by otworzyć okno tworzenia wiadomości. Wpisz treść maila, przejdź na kartę Opcje i kliknij przycisk Pisownia.

    Obraz

    Krok 2

    Błędy zostaną odnalezione i podkreślone, co oznacza, że odpowiedni pakiet językowy jest zainstalowany.

    Krok 3

    Jeżeli zaś zobaczysz komunikat informujący o braku narzędzi sprawdzających, oznacza to, że powinieneś doinstalować do systemu pakiet językowy. Kliknij ikonę wiadomości systemowych w zasobniku i wybierz z panelu przycisk Wszystkie ustawienia.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij ikonę Czas i język oraz grupę Region i język. Jeśli na liście nie ma odpowiedniego języka (np. polskiego) kliknij przycisk + Dodaj język i wybierz pakiet językowy z listy.

    Obraz

    Krok 5

    Po powrocie do okna ustawień zaznacz na liście język np. Polski, i kliknij przycisk Ustaw jako domyślny.

    Obraz

    Krok 6

    Naciśnij Opcje, następnie w sekcji Mowa kliknij Ustawienia. Dopasuj ustawienia mikrofonu czy lektora odczytującego komunikaty. Uwaga – nie dla każdego języka dostępne są funkcje rozpoznawania mowy. Zamknij okno konfiguracyjne.

    Obraz

    Dodawanie kontaktów do listy komunikatora Skype

    Skype działa jak komunikator tekstowy lub audio-wideo, pozwala też dzwonić na telefony stacjonarne. Aby jednak można było się z kimś połączyć, przesłać wiadomość czy ustanowić połączenie wideo, trzeba wyszukać kontakt, dodać go do własnej listy, zaproponować wymianę danych i uzyskać akceptację.

    Krok 1

    Uruchom komunikator Skype, wpisz dane rozmówcy w polu wyszukiwania, np. Joanna, i kliknij przycisk Przeszukaj Skype'a. Przejrzyj listę znalezionych osób – jeżeli znajdziesz na niej znajomego, kliknij nazwę kontaktu prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Dodaj do listy.

    Obraz

    Krok 2

    Prześlij prośbę o wymianę danych, klikając przycisk Wyślij. Teraz musisz poczekać na zaakceptowanie przez tę osobę twojej prośby. Gdy to nastąpi, kontakt pojawi się na twojej liście adresowej.

    Obraz

    Krok 3

    Listę kontaktów można wypełnić hurtowo, wykorzystując książkę adresową programu pocztowego lub listę znajomych z Facebooka. Po uruchomieniu Skype’a w głównym oknie pojawi się np. propozycja wyszukania i dodania do komunikatora adresów z serwisu społecznościowego. Kliknij Znajdź znajomych z Facebooka.

    Obraz

    Krok 4

    Aby wyświetlić kontakty pocztowe z książki adresowej aplikacji Outlook, rozwiń menu Osoby i użyj polecenia Pokaż kontakty z Outlooka. Możesz też umieścić w programie Skype tylko numer telefonu danej osoby. Rozwiń w tym celu menu Osoby, kliknij Dodaj osobę i naciśnij Zapisz numer telefonu.

    Obraz
    oprogramowaniewindowssystemy operacyjne

    Wybrane dla Ciebie