Systemowe kalkulacje
Duże, wygodne przyciski i czytelne opisy to cechy szczególne Kalkulatora z Windows 10. Nowa wersja tego programu przystosowana została do obsługi na dotykowych ekranach. Aplikacja pozwala przeprowadzać podstawowe i zaawansowane obliczenia matematyczne, konwertować różne jednostki, operować na liczbach binarnych, a także przeliczać kursy walut.
Jak szybko uruchomić Kalkulator
Mimo że K jak Kalkulator zajmuje odległą pozycję na liście aplikacji systemowych i dotarcie do litery wymaga sporo przewijania, Kalkulator można uruchomić bardzo szybko.
Krok 1
Najprostszą metodą odpalenia tej aplikacji jest tak zwane uruchomienie przez wyszukiwanie. Rozwiń menu startowe i zacznij wpisywać nazwę aplikacji. Po wprowadzeniu trzech pierwszych znaków („kal”) Kalkulator zostanie wyświetlony na początku listy, na domyślnej karcie Aplikacje. Wciśnij Enter.
Krok 2
Jeżeli często korzystasz z Kalkulatora, warto dodać go do ekranu startowego. Rozwiń menu startowe, przewiń listę w dół i kliknij nazwę programu prawym przyciskiem myszy. Wybierz polecenie Przypnij do obszaru startowego.
Krok 2
Ikonę Kalkulatora można też umieścić na pasku zadań. Kliknij w tym celu prawym przyciskiem myszy nazwę programu w menu bądź na ekranie startowym, wybierz Więcej i Przypnij do paska zadań.
Kalkulator dla każdego
Standard
Standardowy widok Kalkulatora. W tym trybie można przeprowadzać podstawowe obliczenia matematyczne, korzystać z pamięci oraz historii przeprowadzonych operacji. Zapis pamięci i historii operacji jest oddzielny dla każdego trybu pracy.
Nauka
Kalkulator naukowy przyda się do obliczeń inżynierskich. W tym trybie są między innymi funkcje trygonometryczne, logarytmiczne, potęgowanie i możliwość grupowania działań. Kalkulator pozwala przełączać pomiędzy stopniami, gradusami i radianami, daje też do dyspozycji pamięć i historię operacji.
Program
Tryb programistyczny oprócz dziesiętnego zapewnia dostęp do liczb binarnych, szesnastkowych i ósemkowych. Pozwala też na binarny zapis liczb 64-bitowych. W zestawie funkcji znajdują się operatory logiczne. I tu można korzystać z pamięci operacji.
Data
Kalkulator dat pozwala obliczyć różnicę pomiędzy zdefiniowanymi datami i wyznaczyć daty w przyszłości i przeszłości na podstawie liczby dni.
Waluty
Jeżeli wybierasz się za granicę i potrzebny ci przelicznik walut, skorzystaj z Kalkulatora – uwzględnia on ponad 150 walut. Kursy aktualizowane są online.
Konwerter
Niezmiernie przydatny jest konwerter jednostek. Kalkulator pozwala przeliczać miary powierzchni, odległości, masy czy energii podane w jednostkach różnych układów. Znajdziesz tu dwanaście kategorii, a w każdej od kilku do kilkunastu jednostek.
skróty klawiaturowe
Alt + 1 – włącz tryb standardowy
Alt + 2 – włącz tryb naukowy
Alt + 3 – włącz tryb programisty
Ctrl + M – przechowaj w pamięci
Ctrl + P – dodaj do pamięci
Ctrl + Q – odejmij z pamięci
Ctrl + R – przywołaj z pamięci
Ctrl + L – wyczyść pamięć
Ctrl + H – włącz/wyłącz historię operacji
Ctrl + Shift + D – wyczyść historię
Del – usuń ostatni wpis
Esc – usuń obliczenia
Aktualizuj kursy
Kalkulator to nie tylko narzędzie do przeprowadzania obliczeń. Za pomocą programu można także przeliczać kursy walut. Rozwiń menu aplikacji i kliknij Waluta, na górnej liście ustaw pierwszą walutę – wyjściową, a na dolnej drugą – docelową. Korzystając z klawiatury, wprowadź wartość do przeliczenia. Kwota zostanie podana w drugiej walucie. Jeżeli komputer jest podłączony do internetu, Kalkulator automatycznie pobiera kursy wymiany podczas uruchomienia. Jeżeli chcesz sam zaktualizować kurs, kliknij łącze Aktualizuj kursy.
Przybliżenia i ciekawostki
Przelicznik jednostek i miar w Kalkulatorze obsługuje nie tylko jednostki standardowych układów miar. W programie znalazły się także jednostki zwyczajowe, jak na przykład łyżeczki czy filiżanki. Poza tym Kalkulator podaje również inne, czasami dziwne przeliczenia. Rozwiń menu programu i wybierz z sekcji Konwerter na przykład Prędkość. Na górnej liście ustaw jednostkę Centymetry na sekundę i wpisz dowolną wartość. Poniżej głównego przeliczenia znajdują się przybliżenia w innych jednostkach. Niektóre są naprawdę zaskakujące, jak choćby żółwie.
Jak korzystać z pamięci
Standardowy kalkulator nie stosuje zasad kolejności działań matematycznych. Wykonuje operacje tak, jak zostały zapisane przez użytkownika. Co ciekawe, reguły te uwzględnia kalkulator w wersji naukowej. Łatwo to sprawdzić – wynikiem działania 2+3*4 w przypadku kalkulatora standardowego będzie 20, a nie 14. Kalkulator naukowy poda natomiast prawidłową odpowiedź. Używając uproszczonej wersji kalkulatora, trzeba więc pamiętać o odpowiedniej kolejności wprowadzanych działań. Można też skorzystać z pamięci.
Krok 1
Pamięć kalkulatora służy do tymczasowego przechowywania wyników obliczeń. Używa się jej, gdy jakaś wartość wykorzystywana jest wielokrotnie w różnych operacjach. Pamięć przydaje się również podczas wprowadzania rozbudowanych działań. Zamiast zapamiętywać lub zapisywać wynik można go umieścić w pamięci. Wystarczy kliknąć przycisk MS. Jeżeli natomiast chcesz w obliczeniach użyć zapamiętanej wcześniej wartości, użyj przycisku MR.
Krok 2
Do zapisanej ostatnio w pamięci liczby można dodać (lub odjąć) aktualny wynik obliczeń bądź wpisaną w kalkulatorze wartość. Aby zsumować liczbę i zawartość pamięci, użyj przycisku M+. Aby odjąć od zapamiętanej danej jakąś wartość, kliknij M-.
Krok 3
W pamięci może być przechowywanych kilka wpisów. Aby sprawdzić, które liczby zostały już zapamiętane, należy kliknąć kartę Pamięć. Uwaga, jeżeli widok pamięci jest niedostępny, oznacza to, że okno kalkulatora jest za małe. Wystarczy je powiększyć.
Krok 4
Każda wartość zapisana w pamięci może zostać zastosowana w obliczeniach. Aby użyć danej liczby, wystarczy ją kliknąć na liście. Dodawanie (i odejmowanie) wartości do wybranego rekordu z pamięci odbywa się po podświetleniu rekordu i użyciu odpowiednio przycisków M+ i M-. W ten sposób można zmodyfikować przechowywaną liczbę. Przycisk MC przy każdym wpisie służy do skasowania wybranej pozycji z pamięci, natomiast przycisk MC w oknie kalkulatora kasuje całą jej zawartość.
W małym oknie
Zmniejszenie rozmiarów okna Kalkulatora ułatwia przeprowadzanie obliczeń. W tle można mieć na przykład widok innego programu w wyświetlonymi danymi i nie zachodzi obawa, że kalkulator je zasłoni. Zmniejszenie okna powoduje jednak usunięcie niektórych klawiszy (choćby funkcji podnoszenia do trzeciej potęgi w widoku standardowym) oraz wyłączenie widoku historii i pamięci. O ile nie widać przycisku funkcyjnego, o tyle historię wyświetlisz, klikając niewielką ikonę zegara widoczną w górnej części okna. Zawartość pamięci sprawdzisz natomiast po kliknięciu przycisku M z niewielką strzałką skierowaną w dół.
Kalkulator i Cortana
Teoretycznie szybkie, uproszczone kalkulacje można wykonywać również w menu startowym. Wystarczy po rozwinięciu menu wprowadzić zapis działania matematycznego. Jest jednak jeden haczyk. W systemie musi być włączona Cortana. Polska wersja Windowsa jej nie obsługuje, więc z tej wersji kalkulatora skorzystają tylko te osoby, które korzystają z anglojęzycznego systemu.
Czarny kalkulator
Jeżeli jasne tło kalkulatora przeszkadza ci w pracy, przełącz program w ciemny tryb: Rozwiń w tym celu menu startowe, kliknij Ustawienia i przejdź do kategorii Personalizacja. Wybierz grupę Kolory i przewiń zawartość okna. Zaznacz pole <Ciemny> w sekcji Wybierz domyślny tryb aplikacji.