SoftwareSystemowy asystent

    Systemowy asystent

    Jeżeli nie czytasz systemowych powiadomień, zainstaluj darmowe narzędzie Snarl. Monitoruje ono schowek, połączenia sieciowe, działanie dysków czy procesora, by informować o ważnych zdarzeniach.

    Systemowy asystent

    Komputer służy do pracy i zabawy – duża liczba zastosowań powoduje, że bardzo łatwo przeoczyć ważne komunikaty czy istotne zdarzenia. Aby tego uniknąć, wypróbuj darmowy program Snarl. Poinformuje on o stanie dysku, nieoczekiwanym obciążeniu procesora czy zmianach w ustawieniach Windows. Rozbudowane możliwości konfiguracyjne czynią z niego idealne narzędzie do monitorowania i alarmowania.

    Konfiguracja systemowego asystenta Snarl

    Snarl (aplikację możesz pobrać z serwisu PC Format Programy) monitoruje kilkanaście różnych aspektów pracy komputera. Program sprawdza między innymi zmiany ustawień głośności, obciążenie procesora czy wykorzystanie dysku. Monitoruje też ustawienia sieciowe i pamięć operacyjną, a w laptopach stan baterii. Każdą z wtyczek monitorujących dostosujesz do własnych wymagań.

    Krok 1

    Po zainstalowaniu Snarl domyślnie startuje razem z systemem operacyjnym. Aby otworzyć jego okno konfiguracyjne, rozwiń zasobnik systemowy, a następnie dwukrotnie kliknij ikonę programu.

    Krok 2

    Otwórz kartę Applications. Lista aktywnych wtyczek monitorujących wyświetlona jest poniżej. U dołu okna dostępne są przyciski pozwalające konfigurować ustawienia. Zaznacz jedną z wtyczek monitorujących. Przycisk Ban pozwala tymczasowo zablokować działanie wtyczki, Unregister powoduje jej usunięcie z programu. Kliknięcie Quit spowoduje wyłączenie zaznaczonej wtyczki (można ją ponownie włączyć za pomocą ustawień aplikacji). Użycie przycisku Details spowoduje wyświetlenie informacje o wtyczce.

    Krok 3

    Jeżeli chcesz zmienić ustawienia parametrów wywołujących dany alarm, zaznacz jedną z wtyczek, na przykład CPUDaemon, i kliknij CPUDaemon Settings. W otwartym oknie możesz skonfigurować alarm informujący o znaczącym obciążeniu procesora. Za pomocą pierwszego suwaka Warn when... określ poziom, który powinien być uznany za duże obciążenie – standardowo jest to 90 procent. Poniżej, za pomocą suwaka For at least, zdefiniuj alarmujący czas obciążenia. Jeżeli obciążenie systemu przekroczy ustaloną wartość procentową i będzie trwało dłużej niż zdefiniowany czas, alarm zostanie uruchomiony.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Suwak Notify every służy do określenia częstotliwości generowania komunikatów. Zanim będziesz mógł zmienić to ustawienie, będziesz musiał przesunąć przełącznik Continue to notify when... z pozycji No na pozycję Yes. W przeciwnym razie informacja zostanie wyświetlona tylko jeden raz. Aby przetestować ustawienia, kliknij przycisk Test Settings. W prawym dolnym rogu ekranu pojawi się komunikat testowy. Zamknij okno konfiguracyjne standardową ikoną X, a powrócisz do głównego okna programu.

    Obraz

    Krok 5

    Kliknij przycisk Configure Events. Na karcie Appearance dostosujesz wygląd okna komunikatu. Upewnij się, że suwak Visability ustawiony jest w pozycji Yes. Po przestawieniu suwaka No na pozycję Yes będziesz mógł wybrać styl powiadomienia. Rozwiń pierwszą listę i wskaż na niej szablon, na przykład Corporate. Za pomocą ustawień z drugiej listy sprecyzuj ustawienia w ramach szablonu, wybierając np. Standard.

    Obraz

    Krok 6

    Za pomocą przycisku Position określisz miejsce, w którym będzie pojawiał się komunikat. Ustawienie standardowe Default spowoduje wyświetlanie komunikatów w prawym dolnym rogu ekranu. Powiadomienie można jednak przypiąć do jednego z pozostałych narożników ekranu, na przykład lewego górnego Top left.

    Obraz

    Zmiana wyglądu komunikatów

    Konfigurowanie sposobu wyświetlania komunikatów przypisanych do poszczególnych zdarzeń daje bardzo ograniczone możliwości. Precyzyjne zmiany mogą zostać wprowadzone w globalnych ustawieniach programu.

    Krok 1

    W głównym oknie programu kliknij kartę Notifications. W zakładce Appearance wybierzesz szablon oraz sposób wyświetlania komunikatu. Kliknij przycisk Configure, by zmienić styl oraz rozmiar używanej czcionki. Lista Title font dotyczy ustawień nagłówka, np. Arial 10pt Bold, a lista Text font – treści Arial 9pt Plain. Zamknij okno przyciskiem X. Po powrocie do okna głównego użyj suwaka Opacity, który służy do określenia przeźroczystości okna z informacjami.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Aby zmodyfikować zachowanie wiadomości, kliknij zakładkę Behaviour. Suwak Duration definiuje, jak długo wyświetlane jest okno. Przycisk 7 lines widoczny poniżej pozwala ograniczyć liczbę linijek tekstu, by komunikat nie zajmował za dużo miejsca. Domyślne 7 lines to optymalny wybór. Tekst może jednak zajmować nawet 15 linii.

    Obraz

    Krok 3

    Sekcja Presence u dołu okna pozwala na określenie zachowania programu w sytuacji, gdy użytkownik nie może zapoznać się z informacją, bo na przykład nie ma go przy komputerze. Standardowe Log as missed oznacza, że komunikat zostanie oznaczony jako opuszczony. Można jednak wybrać Display sticky, co spowoduje przypinanie informacji do ekranu na stałe.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij zakładkę Layout. Przycisku w sekcji Screen pozwala konfigurować wyświetlanie powiadomień na wielu monitorach – jest on nieaktywny, gdy do komputera podłączony jest jeden wyświetlacz. Opcja Position określa miejsce wyświetlania okna, a Scaling – jego powiększenie.

    Obraz

    Krok 5

    Za pomocą suwaka Spacing możesz dopasować odstępy pomiędzy poszczególnymi wiadomościami. Sekcja Drop Shadow dotyczy sposobu wyświetlania cienia pod oknami komunikatów – pasek Strength zmieni intensywność cienia, a Size – jego rozmiar.

    Obraz

    Dostęp do historii komunikatów

    Komunikaty, które zostały wyświetlone przez program oraz te wydarzenia, które zostały zarejestrowane ale związany z nimi komunikat nie pojawił się na ekranie na przykład z powodu zajętego komputera, można przeglądać w logach programu. To tak zwana historia. Kliknij kartę History a następnie zakładkę Displayed, by przejrzeć informacje już raz prezentowane. Aby zapoznać się z komunikatami, które nie zostały wyświetlone przejdź na kartę Missed.

    Wybrane dla Ciebie