SoftwareSzafa pancerna

    Szafa pancerna

    Pakiet Privacy Suite 15 firmy Steganos należy do czołówki aplikacji dbających o bezpieczeństwo prywatnych danych. W zestawie znajdziesz narzędzia chroniące te obszary komputera, w których przechowujesz poufne informacje i najważniejsze pliki. Privacy Suite zabezpieczy również prywatność twojej korespondencji e-mail oraz zadba o bezpieczeństwo podczas wpisywania loginów i haseł na stronach WWW.

    Szafa pancerna

    Przechowywanie plików w wirtualnym sejfie

    Funkcja Safe to bezpieczny dysk, na którym możesz przechowywać ważne pliki i poufne informacje mając pewność, że nikt się do nich nie dostanie. Aby go skonfigurować, wykonaj następujące czynności.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu w sekcji Your system's security level widoczny jest pasek stanu informujący o poziomie zabezpieczenia danych na komputerze. Podczas korzystając z opisywanych przez nas narzędzi poziom ten będzie stopniowo wzrastał – powinien osiągnąć wartość 100%. Zaczynamy od wirtualnego sejfu. Kliknij ikonę Safe.

    Krok 2

    W nowym, otwartym oknie programu Steganos Privacy Suite 15 w sekcji Your secure drives najedź kursorem na widoczną tam ikonę Create a Safe i z rozwiniętego menu wybierz opcję Create. W kolejnym oknie do wyboru masz trzy opcje. Oprócz interesującej nas pierwszej opcji Safe dostępne są jeszcze Portable Safe (opisujemy ją w dalszej części artykułu) oraz Dropbox Safe (szyfrująca pliki na dysku sieciowym Dropbox).

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Po kliknięciu opcji Safe wyświetla się kolejne okno programu. Nadaj w nim nowo tworzonemu sejfowi nazwę, np. Pancerny, i kliknij Next. W kolejnym etapie za pomocą suwaka musisz określić rozmiary tworzonego sejfu (im będzie on większy, tym więcej plików w nim umieścisz, ale równocześnie mniej miejsca pozostanie na zwykłe, niezaszyfrowane dane). Gdy to zrobisz, kliknij Next.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Przyszła pora na wpisanie hasła głównego, które będzie chronić zgromadzone w sejfie pliki przed niepowołanymi osobami. Wpisz je dwukrotnie w pola New password. Im bardziej skomplikowane (a co za tym idzie, trudniejsze do złamania) będzie hasło, tym więcej ikon kłódek zostanie podświetlonych przy napisie Password quality. Gdy to zrobisz, kliknij Next. Wirtualny dysk-sejf zostanie utworzony (czas potrzebny na utworzenie sejfu zależy od jego rozmiarów). Po zakończeniu kliknij Finish.

    Obraz

    Krok 1

    Po powrocie do okna programu widoczna jest ikona nowego dysku-sejfu, np. Pancerny. Kliknij ją myszką. Wyświetli się okno, w którym należy podać hasło. Gdy je wpiszesz, kliknij OK.

    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno z informacją, że dysk jest otwarty. Zaznacz pole Do not show again i kliknij OK. Od tej pory dysk widoczny jest w Eksploratorze i wszystkich innych aplikacjach jako kolejny dysk z przyporządkowaną mu literą. Możesz kopiować na niego pliki i normalnie z niego korzystać. Dodatkowo skrót do dysku umieszczony zostaje na pulpicie, np. Pancerny.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli zakończysz pracę i będziesz chciał zamknąć dysk-sejf, wywołaj ponownie okno główne programu Steganos, kliknij ikonę Safe i kliknij ikonę dysku Pancerny. Wyświetli się okno z informacją, że dysk został zamknięty. Zaznacz pole Do not show again i kliknij OK.

    Zakładanie przenośnej szafy pancernej

    Pliki przechowywane w opisanym wcześniej sejfie od czasu do czasu trzeba przenieść na inny komputer. Wtedy przydatna okaże się funkcja Portable Safe, czyli sejf przenośny, który służy do bezpiecznego przenoszenia poufnych danych np. na pamięci USB.

    Krok 1

    Umieść w porcie USB pamięć przenośną, następnie w oknie głównym programu kliknij ikonę Portable Safe. Wyświetli się okno – wskaż w nim podłączoną pamięć USB TABLET (jeśli nie jest ona widoczna, kliknij przycisk Refresh) i kliknij przycisk Next.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym etapie za pomocą suwaka musisz określić rozmiary tworzonego sejfu. Gdy to zrobisz, kliknij Next.

    Obraz

    Krok 3

    Teraz należy wpisać hasło główne, które będzie chronić zgromadzone na dysku przenośnym pliki. Wpisz je dwukrotnie w pola New password. Gdy to zrobisz, kliknij Next.

    Obraz

    Krok 4

    Wirtualny dysk-sejf na pamięci przenośnej zostanie utworzony. Po zakończeniu procesu wyświetli się okno z informacją, że dysk jest gotowy. Kliknij przycisk Display in Explorer. Od tej pory dysk widoczny jest w Eksploratorze i wszystkich innych aplikacjach jako kolejny dysk z przyporządkowaną mu literą, np. Dysk wymienny. Możesz kopiować na niego pliki i normalnie z niego korzystać. Wróć do otwartego okna informacyjnego, kliknij Next i, w ostatnim oknie, Finish.

    Obraz

    Zaszyfruj i ukryj pliki przed niepowołanym wzrokiem

    Funkcja Crypt & Hide, czyli Zaszyfruj i Ukryj, pozwala zablokować dostęp do wybranych tajnych plików poprzez ich zaszyfrowanie lub ukrycie ich w innym pliku–nosicielu, np. w formacie JPG lub WAV.

    Krok 1

    W oknie głównym programu kliknij ikonę Crypt & Hide. Wyświetli się okno, w którym należy kliknąć przycisk New archive.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    W kolejnym oknie należy dodać do listy pliki, które chcesz zaszyfrować lub ukryć. W tym celu kliknij przycisk Add file (1) (dodaje pojedyncze pliki) lub przycisk Add folder (2) (dodaje cały katalog). W standardowym oknie dialogowym należy wskazać plik, pliki lub katalog. Dodane elementy zostaną wyświetlone na liście.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym kroku do wyboru masz dwie możliwości: pierwsza to zaszyfrowanie dodanych elementów za pośrednictwem przycisku Save (3) – po jego kliknięciu w standardowym oknie dialogowym po prostu nadaj nazwę stworzonemu, zaszyfrowanemu plikowi EDF, np. Zaszyfrowane, wskaż katalog docelowy i kliknij Zapisz. W kolejnym oknie wpisz hasło dostępu i kliknij OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 4

    Po utworzeniu zaszyfrowanego pliku wyświetli się okno informujące, że pliki źródłowe nadal pozostają niezaszyfrowane. Zaznacz pole Do not show again i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Aby wyodrębnić pliki z zaszyfrowanego archiwum, kliknij dwa razy plik EDF, np. Zaszyfrowane. Wywołasz w ten sposób okno programu Steganos – wpisz w nim hasło dostępu do archiwum. Po kliknięciu OK wyświetli się lista plików w archiwum, wskaż te, które chcesz wyodrębnić i kliknij przycisk Extract (4). W standardowym oknie wskaż, gdzie mają być zapisane pliki i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 6

    Drugą możliwością zabezpieczenia poufnych danych jest ich ukrycie wewnątrz innego pliku – nosiciela. W tym celu dodaj plik (lub pliki), które chcesz ukryć (patrz krok 2 tego warsztatu). Następnie kliknij przycisk Hide (5) i w standardowym oknie wskaż plik, który będzie nosicielem. Może to być obrazek formatu JPG, BMP lub dźwięk formatu WAV. Gdy to zrobisz, kliknij Otwórz. W kolejnym etapie wpisz hasło dostępu i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 7

    Aby wyodrębnić plik z pliku–nosiciela, w oknie głównym kliknij ikonę Crypt & Hide, w kolejnym oknie kliknij Open i w standardowym oknie wskaż plik, w którym ukryłeś tajne dane. Następnie wpisz hasło dostępu i kliknij OK. Plik (lub pliki) zostają wyodrębnione i wyświetlone na liście. Zaznacz pliki i kliknij Extract. Dane zostaną wyodrębnione.

    Bezpieczny menedżer haseł i innych poufnych danych

    Funkcja Password Manager, czyli Menedżer Haseł, pozwala zgromadzić w bezpiecznym miejscu wszystkie loginy i hasła do stron WWW. Dzięki menedżerowi logowanie np. do banku online nie tylko będzie bezpieczne, ale i bardzo wygodne. Oprócz haseł do stron WWW może on przechowywać numery kont bankowych, numery PIN do kart kredytowych oraz adresy do prywatnych, ulubionych serwisów internetowych.

    Krok 1

    W oknie głównym programu Steganos kliknij ikonę Password Manager. Wyświetli się okno. Wpisz w nim hasło. Będzie ono chroniło zgromadzone w programie poufne dane. Kliknij OK. Wyświetli się okno informacyjne, zaznacz pole Do not show again i kliknij OK.

    Obraz
    Obraz

    Krok 2

    Wyświetli się okno menedżera haseł z wybraną zakładką Passwords. Aby dodać pierwszy wpis do chronionej bazy danych, kliknij przycisk Add. W prawej części okna wyświetli się formularz z polami, które należy wypełnić. Kolejno są to pola: Description – opis, User name – login, Password – hasło, Place (URL) – adres strony WWW, która używa wyżej wprowadzonych danych, tj. loginu i hasła (np. strony logowania do banku online), About – dodatkowe informacje. Gdy wypełnisz wszystkie pola, kliknij Save.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Pierwszy wpis zostaje dodany np. do listy CITI Bank. W opisany wyżej sposób dodaj do bazy kolejne rekordy zawierające informacje potrzebne do logowania się do innych serwisów internetowych, np. poczty webmail, konta na Allegro itp.:

    Obraz

    Krok 4

    Aby wykorzystać wprowadzone do bazy dane i przeprowadzić bezpieczne logowanie, wybierz serwis na liście, np. bank internetowy CITI Bank, i kliknij ikonę z symbolem kuli ziemskiej widoczną po prawej stronie przy adresie WWW.

    Krok 5

    Wywołana zostaje strona logowania do banku. W oknie menedżera haseł złap kursorem ikonę z symbolem karty identyfikacyjnej i metodą drag and drop przenieś ją na stronę WWW w pole NAZWA UŻYTKOWNIKA. To samo zrób z ikoną z tarczą z zielonym obramowaniem i upuść ją w polu Hasło. W ten sposób bezpiecznie wypełniłeś pola potrzebne do zalogowania się do banku. Wystarczy kliknąć przycisk ZALOGUJ i gotowe.

    Obraz

    Krok 6

    Inną, jeszcze wygodniejszą metodą korzystania z zasobów jest gadżet umieszczany na systemowym pulpicie (domyślnie w prawym dolnym rogu) zaraz po zalogowaniu się do menedżera haseł. Jego obsługa jest analogiczna do opisanej powyżej. Wystarczy wybrać z rozwijanej listy serwis, do którego chcesz się zalogować, kliknąć ikonę z symbolem kuli ziemskiej, która wywoła daną stronę, a następnie metodą drag and drop przeciągnąć w pola logowania kolejno ikony.

    Obraz

    Krok 7

    Oprócz danych do logowania się w internecie menedżer programu Steganos może przechowywać inne, poufne dane. Dostęp do poszczególnych grup uzyskasz klikając odpowiednią zakładkę.

    Krok 8

    Zakładka Bank accounts przechowuje numery kont i numery PIN do kart płatniczych powiązanych z kontem. Pod zakładką Credit cards przechowuje się informacje dot. kart kredytowych, tj. imię i nazwisko właściciela, numer karty, kod dostępu (PIN), kod weryfikujący oraz datę ważności karty. Ostatnia z dostępnych zakładek Private Favorites gromadzi adresy ulubionych prywatnych adresów do stron WWW. Dane do wszystkich opisanych wyżej grup wprowadza się tak samo, jak to było w przypadku menedżera haseł (patrz krok 2).

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie