SoftwareSztuczny śnieg

    Sztuczny śnieg

    Jeśli tej zimy nie udało ci się uchwycić na swoich fotografiach padającego śniegu, możesz dodać opady białego puchu za pomocą podstawowych narzędzi GIMP-a. W tej części kursu pokazujemy, jak osiągnąć taki efekt.

    Sztuczny śnieg

    Tegoroczna zima nie zaskakuje obfitymi opadami śniegu, więc wykonanie uwieczniających je kadrów jest trudne. Uchwycenie płatków padającego śniegu nie jest też łatwym zadaniem i wymaga czasem wielu prób, niezależnie od tego, czy robisz zdjęcie aparatem cyfrowym, czy smartfonem. Na wielu takich zdjęciach albo nie widać w ogóle padającego śniegu, albo jest on zbyt niewyraźny. Dzięki podstawowym funkcjom GIMP-a możesz szybko dodać złudzenie padającego śniegu na dowolnej fotografii. Oczywiście dobrze by było, gdyby kadr, który chcesz wzbogacić o taki efekt, miał chociaż odrobinę zimową scenerię – dodawanie opadów białego puchu w letniej scenerii raczej mija się z celem. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na dobór odpowiedniej fotografii i wykorzystać zdjęcie krajobrazowe, które zostało wykonane np. gdzieś w górach, na nartach w trakcie ferii zimowych, lub w najbliższej okolicy o poranku, gdy trawa jest oszroniona. Trwające ferie zimowe są dobrym czasem na eksperymentowanie z aparatem.

    Dodawanie efektu padającego śniegu do zimowego kadru

    Na początku przyciemnij niebo, dodając nieco szarości za pomocą narzędzia do nasycenia kolorów. W ten sposób uzyskasz imitację kolorystyki, która często towarzyszy opadom śniegu.

    Krok 1

    Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wybierz z dysku fotografię, w naszym przykładzie zimowy-krajobraz.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Krok 2

    Utwórz duplikat warstwy źródłowej, klikając na niej prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu kontekstowego opcję Duplikuj warstwę.

    Krok 3

    Teraz w okienku warstw utwórz nową warstwę, klikając ikonkę Nowa warstwa. W otwartym oknie Nowa warstwa w sekcji Typ wypełnienia warstwy pozostaw zaznaczoną opcję Przezroczysta i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 4

    Z przybornika wybierz narzędzie Gradient i ustaw ciemny szary jako pierwszoplanowy i nieco jaśniejszy szary jako drugoplanowy kolor. Następnie kliknij przy górnej krawędzi zdjęcia lewym przyciskiem myszy, wciśnij na klawiaturze klawisz Ctrl i, przytrzymując wciśnięty przycisk myszki, przeciągnij kursor mniej więcej do połowy nieba, na przykład:

    Obraz

    Krok 5

    Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie z gradientem i wybierz z kontekstowego menu Dodaj maskę warstwy, a w otwartym okienku zaznacz opcję Czarna.

    Obraz

    Krok 6

    Następnie wybierz z przybornika narzędzie Pędzel, ustaw kolor biały jako pierwszoplanowy i dostosuj wielkość pędzla tak, aby wygodnie odkryć widoczność warstwy w obrębie nieba. W naszym przykładzie maska warstwy wygląda tak:

    Obraz

    Krok 7

    Kliknij prawym przyciskiem myszy na masce warstwy i wybierz z menu opcję Maska na zaznaczenie. Teraz w okienku warstw ukryj warstwę z gradientem klikając obok niej ikonkę z symbolem oka i kliknij widoczną niżej warstwę z krajobrazem.

    Obraz

    Krok 8

    Z menu Kolory wybierz Barwa i nasycenie i w otwartym okienku o tej samej nazwie przesuń suwak Nasycenie w lewo, np. do wartości –60, i kliknij OK. Na koniec usuń zaznaczenie kombinacją klawiszy Shift+Ctrl+A. Możesz też włączyć widoczność warstwy z gradientem, zmieniając jej Tryb na Mnożenie, a wartość krycia ustawić na 15. Efekt wygląda tak:

    Obraz
    Obraz

    Krok 1

    Utwórz nową warstwę kombinacją klawiszy Shift+Ctrl+N. W okienku Nowa warstwa w sekcji Typ wypełnienia warstwy pozostaw zaznaczoną opcję Przezroczysta i kliknij OK. Następnie wypełnij warstwę czarnym kolorem.

    Obraz

    Krok 2

    Z menu Filtry wybierz kolejno Szum i Szum HSV. Dobór parametrów w okienku powinien być dopasowany do wielkości zdjęcia źródłowego. W naszym przykładzie szerokość fotografii ma 2000 pikseli, a ustawione parametry są takie jak na poniższym obrazku. Kliknij OK.

    Obraz

    Krok 3

    Jeśli twoje zdjęcie ma podobną szerokość lub jest większe, przeskaluj warstwę z szumem, używające dostępnego w przyborniku narzędzia Skalowanie. Kliknij w dowolnym miejscu w obszarze roboczym, zwiększ szerokość warstwy o około 50% i kliknij przycisk Przeskaluj.

    Obraz

    Krok 4

    Następnie z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W otwartym okienku Rozmycie Gaussa w sekcji Promień rozmycia w obu polach wpisz wartość 6 i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Z menu Kolory wybierz Poziomy i w otwartym okienku ustaw wartości suwaków w sekcji Poziomy wyjściowe tak jak w naszym przykładzie i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 6

    Teraz zmień Tryb warstwy z szumem na Przesiewanie. Po chwili pojawią się płatki padającego śniegu.

    Obraz

    Krok 7

    Z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie ruchu. W otwartym okienku Rozmycie ruchu zmień położenie suwaków w sekcji Parametry rozmycia tak, jak pokazujemy w naszym przykładzie i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 8

    Powiel warstwę z szumem imitującym śnieg i zmień jej Tryb na Twarde światło, a poziom krycia ustaw na wartość 15.

    Krok 9

    Utwórz nową warstwę kombinacją klawiszy Shift+Ctrl+N. W okienku Nowa warstwa w sekcji Typ wypełnienia warstwy pozostaw opcję Przezroczysta i kliknij OK.

    Obraz

    Krok 10

    Z przybornika wybierz narzędzie Pędzel. Dobierz rodzaj pędzla tak, aby miał ostre krawędzie i namaluj kilka białych plam tak jak w naszym przykładzie:

    Obraz

    Krok 11

    Z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa, a następnie w otwartym okienku w sekcji Promień rozmycia w obu polach wpisz wartość 15 i kliknij OK. Uzyskany efekt będzie taki:

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie