Szybkie menu kontekstowe
Dostęp do funkcji systemu i najczęściej wykonywanych operacji powinien być wygodny i szybki. Aby osiągnąć taki efekt, można korzystać z menu kontekstowego wywoływanego prawym przyciskiem myszki na pulpicie Windows.
Kliknięcie prawym przyciskiem myszki i błyskawiczny wybór potrzebnej opcji z menu – ta metoda jest wykorzystywana zawsze wtedy, gdy liczy się szybkość oraz wygoda. Ten sposób można zastosować również do uruchamiania aplikacji, włączania funkcji systemu Windows czy otwierania zawartości najczęściej używanych folderów. Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób zmodyfikować ustawienia systemowego menu kontekstowego, jak należy utworzyć w nim nowe polecenia, a także jak ułożyć je w odpowiednim miejscu i opatrzyć właściwą ikoną. Aby nie doprowadzić do bałaganu, cenna jest również umiejętność tworzenia menu kaskadowych. W artykule pokażemy krok po kroku, jak wykonać te wszystkie czynności.
Nowe polecenia w menu kontekstowym pulpitu
Przestrzeń robocza pulpitu to element systemu, z którego najczęściej korzystamy. Dlatego w tym miejscu gromadzone są ikony uruchamiające aplikacje, skróty do różnych funkcji bądź folderów na dysku. Z tego powodu menu kontekstowe dostępne po kliknięciu na pulpicie prawym przyciskiem myszy będzie doskonałym elementem uzupełniającym, w którym również można umieścić opcje dające szybki dostęp do najpotrzebniejszych elementów Windows.
Krok 1
Do wprowadzenia modyfikacji w menu niezbędny jest edytor rejestru. Przełącz się do widoku ekranu startowego, wpisz polecenie regedit.exe i wciśnij klawisz Enter. Otwórz kolejno klucze: HKEY_CLASSES_ROOT, DesktopBackground, i kliknij klucz Shell prawym przyciskiem myszy.
Krok 2
Wybierz polecenie Nowy, a następnie Klucz. Nadaj kluczowi nazwę związaną z dołączanym obiektem bądź wykonywanymi za jego pomocą operacjami (na przykład Notatnik) i wciśnij klawisz Enter. Kliknij dwukrotnie w prawej części okna wartość klucza Domyślna. W polu Dane wartości umieść nazwę polecenia. Będzie ona wyświetlana w menu kontekstowym. Jeżeli tak jak w naszym przykładzie chcesz uzyskać błyskawiczny dostęp do notatnika, wpisz słowo Notatnik i wciśnij klawisz Enter.
Krok 3
Kliknij utworzony klucz prawym przyciskiem myszy i wybierając kolejno Nowy oraz Klucz, utwórz kolejny. Nadaj mu nazwę command. Ponownie wciśnij klawisz Enter, a potem zaznacz utworzony wpis. Tak jak poprzednio, klikając dwukrotnie wartość Domyślna, zmień daną wartość na nazwę pliku wykonywalnego wybranego programu, w naszym przykładzie Notatnika – notepad.exe, i kliknij OK. Od tej chwili polecenie uruchamiające notatnik masz dostępne w menu kontekstowym po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na pulpicie Windows.
Krok 4
Dodawanie kolejnych wpisów bez ich porządkowania szybko wprowadzi bałagan i utrudni korzystanie z menu kontekstowego. Masz jednak pewien wpływ na miejsce ulokowania komendy. Aby była wyróżniona, możesz ją także uzupełnić ikoną. Zaznacz klucz Notatnik utworzony w kroku 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu prawej części okna, po czym wybierz Nowy oraz Wartość ciągu.
Krok 5
Nadaj wartości nazwę Icon i wciśnij dwukrotnie klawisz Enter. Otworzy się okno Edytowanie ciągu. W pole Dane wartości wpisz ścieżkę do pliku z ikoną. Możesz też umieścić tu nazwę uruchamianej aplikacji lub pełną ścieżkę dostępu, np. notepad.exe. Spowoduje to użycie domyślnej ikony danej aplikacji.
Krok 6
Po powrocie do okna edytora rejestru kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu prawej części okna, wybierz Nowy oraz Wartość ciągu. Nadaj nowej wartości nazwę Position. Wciśnij dwa razy klawisz Enter i wprowadź jedną z dwóch wartości. Do wyboru masz Top lub wartość Bottom. W pierwszym wypadku polecenie pojawi się na górze listy komend, w drugim zobaczysz je u dołu. W obrębie sekcji stosowana jest kolejność alfabetyczna zależna od nazwy pliku wykonywalnego.
Tworzenie kaskadowego menu kontekstowego
Dodawanie kolejnych poleceń do menu powoduje, że staje się ono nieczytelne i mało użyteczne. Dlatego dobrym pomysłem jest grupowanie podobnych komend i tworzenie menu kaskadowych.
Krok 1
Uruchom edytor rejestru i rozwiń kolejno następujące klucze: HKEY_CLASSES_ROOT i DesktopBackground. Następnie kliknij klucz Shell prawym przyciskiem myszy. Wybierz polecenie Nowy oraz Klucz. Nadaj kluczowi nazwę, np. Menu 1.
Krok 2
Zaznacz nowy klucz i w prawej części okna utwórz dwie nowe wartości ciągu – kliknij prawym przyciskiem, wybierz Nowy, Wartość ciągu i wpisz MUIVerb. Powtórz tę operację i kolejnemu kluczowi nadaj nazwę SubCommands SubCommands.
Krok 3
Kliknij dwukrotnie MUIVerb. Ten ciąg przechowuje nazwę menu kaskadowego, która będzie wyświetlana. Wpisz na przykład nazwę Narzędzia i wciśnij klawisz Enter. Potem kliknij dwukrotnie SubCommands i rozdzielając znakami średnika, wprowadź listę poleceń, które będą wywoływane w podmenu (nie są to ciągi znaków wyświetlane w podmenu), np. notatnik;rejestr. W opisany sposób możesz utworzyć wiele menu kaskadowych. Następnym krokiem będzie przypisanie do nich odpowiednich poleceń.
Krok 4
Otwórz w edytorze rejestru kolejno klucze: HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Explorer, CommandStore, i kliknij prawym przyciskiem myszy shell. Wybierz Nowy i Klucz. Nadaj kluczowi taką samą nazwę, jak w poprzednim kroku w kluczu subcommand, a więc Notatnik. Powtórz ten krok i utwórz kolejny klucz o nazwie Rejestr. Jeżeli zaplanowałeś więcej pozycji w podmenu, dla każdej wygeneruj odpowiedni klucz. W opisany sposób możesz utworzyć wiele menu kaskadowych. Następnym krokiem będzie przypisanie do nich odpowiednich poleceń.
Krok 5
Zaznacz pierwszy i kliknij dwukrotnie w prawej części ekranu wartość Domyślna. W polu Dane wartości umieść nazwę, jaka będzie wyświetlana w podmenu, w naszym przykładzie Notatnik, i wciśnij klawisz Enter. Zaznacz drugi klucz i zmodyfikuj jego wartość, wpisując Edytor rejestru.
Krok 6
Czas na przypisanie odpowiednich komend. Kliknij w lewym panelu edytora prawym przyciskiem myszy klucz Notatnik, wybierz Nowy, Klucz i wpisz polecenie command. Zaznacz je, kliknij dwukrotnie Domyślna wartość w prawej części okna i wprowadź nazwę pliku wykonywalnego.
Krok 7
Notatnik jest aplikacją Windows, dlatego nie trzeba podawać pełnej ścieżki niezbędnej do jego uruchomienia. W przypadku innych aplikacji trzeba ją uwzględnić. W podobny sposób skonfiguruj klucz Rejestr. Korzystając z poprzednich wskazówek, możesz też uzupełnić polecenia ikonami. Efekt końcowy widać na ilustracji poniżej: